Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

no ja uz zivnost mam, ale tohto roku podla terajsieho zakona mi nevyplyvali povinne odvody do SP . Prave som zacala zvazovat dobrovolne nemocenske poistenie, a tak neviem, ci este do toho ist alebo pockat , co bude od 1.1.2012
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Aglo6,
zle to chápeš. Bude sa skúmať príjem u SZCO, akurát že v návrhu zákona je taká vec, že...

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.
Presne tak. A budeš robiž ročné zúčtovanie sociálneho poistenia a pri prekročení príjmov 4081,34 € doplatíš iba 814,30 € za desať mesiacov. Opravujem + 3 mesiace do 31.3. teda do podania daňového priznania. Celkovo 1058,59 €
No nevymysleli to dobre?
Naposledy upravil marjankaj : 28.09.11 at 18:19
3 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

Ďakujem Xanti, za ochotu. Ja tomu poisteniu ani nerozumiem, som elektromontér, ale to poistenie mi poradila známa. Tak najskôr som mal z toho najmenšieho základu a zrušil som ho. Ale po operácii štítnej žľazy mi poradila znovu sa prihlásiť do poisťovne z toho maxima. A platím ho už 5 mesiacov. A na čo ich teda platím, keď potom v chorobe nič nedostanem. Na to som sa pýtal. A keď to DNP zrušia, tak som si myslel, že by mi teda tie peniaze mali vrátiť, keď z nich už nebudem poistený. Ja si nič nešporím, ja sa len snažím prežiť, keby sa mi zhoršil zdravotný stav a museli by ma operovať druhý raz. Ľahko je Katy R hodiť všetkých na jedno smetisko, keď nevie o probléme.
0 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

No a čo ja som ekonóm ako vy tu? Veď keď som to dobrovoľne platil a zbytočne, tak by mi to mali dobrovoľne vrátiť. Čo im máme tú dieru zalepiť my? Ja viem opraviť elektriku, a ani neviem poriadne kto je minister, čo to takto riadi.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Platil si predtým z minima aspoň tri mesiace? Ak áno tak po 6 mesiacoch ked platíš poistenie z vyššieho základu, tak máš nárok na PN vyššiu.

No a čo sa týka toho poistenia, už len to slovo hovorí za seba. Ked poistíš auto a nič sa Ti 5 rokov nestane kým ho nepredáš napríklad tak tiež chceš od poisťovne peniaze späť? Nie nechceš, lebo Ti kryla chrbát. Mýlim sa?
4 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Xanti Pozri príspevok
Aglo6,

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.
To je tiež proti zdravému rozumu, doplácať odvody, ale poisťovňa SZČO PN-ku doplácať ak by bol predchádzajúci rok chorí nebude.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ilona Pozri príspevok
To je tiež proti zdravému rozumu, doplácať odvody, ale poisťovňa SZČO PN-ku doplácať ak by bol predchádzajúci rok chorí nebude.
No s PN máš pravdu, lebo nemocenské poistenie sa nedá doplatiť spätne ani teraz, a nebude sa dať ani potom zrejme na rozdiel od dôchodkového poistenia.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

No a čo sa týka toho poistenia, už len to slovo hovorí za seba. Ked poistíš auto a nič sa Ti 5 rokov nestane kým ho nepredáš napríklad tak tiež chceš od poisťovne peniaze späť? Nie nechceš, lebo Ti kryla chrbát. Mýlim sa?[/QUOTE]

Myslím si že tu ide skorej o ten strach, že sa ľudia boja ke´d ochorejú čo bude s nimi, z čoho budú žiť, bola to taká istota. Aj poisťovne keby raz schválili poistky na autá,raz ich zrušili a jazdili by ste na novom aute bez poistky tiež by ste neboli spokojný. A te je len auto, ale tu ide o ľudí a o rodinu.
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce, platím si dobrovoľné nemocenské poistenie už 2 roky. Ako to bude so mnou, tiež sa ma to dotkne a nebudem sa už môcť dobrovoľne poistiť. ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Gabriela,
zrejme áno a tiež sa nebudeš môcť dobrovolne poistiť, treba sledovať zákon ako sa zmení.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ilona Pozri príspevok
Myslím si že tu ide skorej o ten strach, že sa ľudia boja ke´d ochorejú čo bude s nimi, z čoho budú žiť, bola to taká istota. Aj poisťovne keby raz schválili poistky na autá,raz ich zrušili a jazdili by ste na novom aute bez poistky tiež by ste neboli spokojný. A te je len auto, ale tu ide o ľudí a o rodinu.
Ja súhlasím,
no sú komerčné poisťovne čo ludí poistia pre prípad PN alebo hospitalizácie. To je výhodné naozaj ak je príjem nízky a človek má úvery na krku, ktoré treba platiť aj počas PN.
Taká bežná denná taxa v prípade PN je 10e ... ale zvyčajne tam majú podmienky, napríklad PN musí trvať viac ako 28 dní a tak.
A samozrejme komerčné poisťovne nepoistia chorých, len zdravých. To je obrovská nevýhoda pre ľudí.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Xanti, to je to hrozné, že sa to dotkne strašne veľa ľudí a ministrovi je to jedno,jeho sa to netýka. Ja okolo seba vidím len ľudí, ktorí to potrebovali a nie tých čo to zneužívali.
0 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

Xanti, ja sa pokúsim tú moju otázku položiť jednoduchšie. Keď bude zrušené dobrovoľné poistenie od 1.1.2012 a ja budem mať tých požadovaných 270 dní aj z toho prvého aj druhé platenia poistného, keď budem platiť naďalej a ochoriem!!!!!!, budem mať nárok na nemocenské???????? Lebo keď si platím poistku na auto, tak mi havárku zaplatia. Keď nenabúram, nepotrebujem platiť. Odpovieš mi teda,načo mám ďalej platiť, keď to poistné rušia?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zatiaľ to nie je schválené,
ak to zrušia tak to zrušia aj tebe a nebudeš mať v roku 2012 nárok na platenú PN.
Teda ak si zamestnanec.

Ak si SZCO a povinne platíš odvody do SP, tak v návrhu je, že budeš môcť uzavrieť DNP.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
duro906 Pozri príspevok
Xanti, ja sa pokúsim tú moju otázku položiť jednoduchšie. Keď bude zrušené dobrovoľné poistenie od 1.1.2012 a ja budem mať tých požadovaných 270 dní aj z toho prvého aj druhé platenia poistného, keď budem platiť naďalej a ochoriem!!!!!!, budem mať nárok na nemocenské???????? Lebo keď si platím poistku na auto, tak mi havárku zaplatia. Keď nenabúram, nepotrebujem platiť. Odpovieš mi teda,načo mám ďalej platiť, keď to poistné rušia?
Keď by si tú poistku zrušil a na druhý deň nabúral, tak ti nič nezaplatia. Tu to bude to isté. Ešte bude niečo v prechodných ustanoveniach. Ale čo tam bude, to ti dnes nepovie na 100% nikto. Dokonca ani to či to bude schválené. Až keď ten zákon vyjde v zbierke. Od 1.1.2012 vraj budú zavedené "balíky" dobrovoľného poistenia. Ale zrejme už to nebude také "výhodné".
1 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tamci Pozri príspevok
Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
Dávky priznané do 31.12.2011 sa už nebudú prepočítavať, čiže materské Vám to už neovplyvní.
0 0
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

aglo6 Pozri príspevok
no ja uz zivnost mam, ale tohto roku podla terajsieho zakona mi nevyplyvali povinne odvody do SP . Prave som zacala zvazovat dobrovolne nemocenske poistenie, a tak neviem, ci este do toho ist alebo pockat , co bude od 1.1.2012
Poradite?
Ďakujem
0 0
barcelonka barcelonka

barcelonka je offline (nepripojený) barcelonka

ahojte, aj ja som sa chcela spytat, ci sa mi oplati teraz si zacat platit DNP, kedze by som chcela v r2012 ist na matersku. Poradite, cakam vase nazory. Dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

tamci Pozri príspevok
Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
Akurát sa ti môže ešte materské zvýšiť a predĺžiť, ak sa návrh schváli. Podľa prechodných ustanovení sa navrhuje predĺženie výplaty materského na 40 týždňov a zvýšenie materského na 65%, ak nárok na dávku vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po tomto dátume.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať