Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
to je šialené....
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Hľadám, hľadám... a čo toto?
§128
(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

§15 ods. 1 písm. c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Celý balík dobrovoľného poistenia od 1.2.2012 zahŕňa:
  • nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
  • starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
  • invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
  • poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


    Podľa toho čo som si naštudovala v zákonoch, by osoby na rodičovskom nemali platiť za starobné, invalidné a poistenie do rezervného fondu solidarity. Spolu 28,75%. To za nás odvádza štát za podmienky splnenia celodennej starostlivosti o dieťa.
    Takže mi vychádza, že za ten komplexný balík budem platiť iba 6,4% z min. VZ 339,89 eur. Čiže 21,75eur mesačne.
    Či sa mýlim??
Beriem späť svoj príspevok aj predchádzajúci, nie je to možné. Bola som sa informovať na SP. Škoda.
Naposledy upravil zuso : 02.01.12 at 21:20
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.
5 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.
.. ďakujeme za info - no a už sa ide "špekulovať"
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Jana Motyčková Pozri príspevok
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.
chcel by som sa opytat, ci toto teda spravne chapem. ak sa v roku 2011 platilo DNP z minima ( 270 dni poistenia je splnene), 20.12.2011 sa odhlasila, 21.12.2011 sa prihlasila z max VZ na nove poistenie, bude platit este 270 dni (plus minus do 20.9.2012) sumu len 4,4% z VZ a teda sa nemusi od februara 2012 poistit na novy balik?
ak je to tak, co sa stane:
- ak pojde na MD v 1/2 jula – berie sa, ze splnila podmienku 26 tyzdnov, aj ked nesplnila 270 dni poistenia, a bude dostavat matersku z max VZ?
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

a ja by som sa chcela spýtať, DNPO je momentálne PN , môže sa počas PN teraz v januári odhlásiť z DNP a nanovo prihlásiť do 31.1.2012? tá terajšia PN by jej už dobehla zo starého VZ? a v prípade, že by v priebehu roka nastúpila na ďalšiu PN alebo OČR, by sa jej rátalo buď v prípade, že by nesplnila 26 týždňov z min.VZ a v prípade, že by to bolo až po uplynutí 26 t. tak z VZ, z ktorého platila? ďakujem za odp.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

msa: podla mna kym je PN sa odhlasit nemoze, to by jej tu PN nevyplatili :/ terajsu PN jej budu vyplacit, z minulorocneho VZ od posledneho prihlasenia..ak sa chce nanovo prihlasit, tak musi ukoncit PN..ale ked sa v januari odhlasi a nanovo prihlasi tak sa jej VZ bude brat od posledneho prihlasenia, takze minimum
opravte ma poradaci ak sa mylim
2 0
dracicaaa dracicaaa

dracicaaa je offline (nepripojený) dracicaaa

..... uz dva roky som po skonceni skoly na urade prace vedena ako nezamestnana od skoncenia skoly som este nikde nepracovala..,,,,, dobrovolne poistenie som si dala od 1.11.2011 z max cca tych 49,13e..... moja otazocka.... 1.budem mat narok na vyssiu matersku....?? 2. zatial niesom tehotna uz mozem na tom popracovat..??? :-) dakujem za kazdu dobru radu..... dakujem
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ďakujem za odpoveď
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

palec.b Pozri príspevok
chcel by som sa opytat, ci toto teda spravne chapem. ak sa v roku 2011 platilo DNP z minima ( 270 dni poistenia je splnene), 20.12.2011 sa odhlasila, 21.12.2011 sa prihlasila z max VZ na nove poistenie, bude platit este 270 dni (plus minus do 20.9.2012) sumu len 4,4% z VZ a teda sa nemusi od februara 2012 poistit na novy balik?


ak je to tak, co sa stane:

- ak pojde na MD v 1/2 jula – berie sa, ze splnila podmienku 26 tyzdnov, aj ked nesplnila 270 dni poistenia, a bude dostavat matersku z max VZ?
Po 1.2. bude naďalej platiť 4,4% do 15.9.2012.
Ak pôjde na MD v polovičke júla dostane materskú z maxima, resp. z VZ za december od 21.12. deleno 10.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

msa Pozri príspevok
a ja by som sa chcela spýtať, DNPO je momentálne PN , môže sa počas PN teraz v januári odhlásiť z DNP a nanovo prihlásiť do 31.1.2012? tá terajšia PN by jej už dobehla zo starého VZ? a v prípade, že by v priebehu roka nastúpila na ďalšiu PN alebo OČR, by sa jej rátalo buď v prípade, že by nesplnila 26 týždňov z min.VZ a v prípade, že by to bolo až po uplynutí 26 t. tak z VZ, z ktorého platila? ďakujem za odp.
Nie je zakázané počas PN rušiť alebo zakladať dobrovoľné poistenie. Čiže môže tak urobiť. Stará PN jej dobehne tak, ako sa platí. Pokiaľ ide o ďalšiu PN, tak správne - "z kotrého platila" doplním pre istotu "v novom DNP".
2 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ďakujem za odp.p. Motyčková, teda nemusí rušiť PN a zároveň sa môže odhlásiť z pôvodného DNP a založiť si nové DNP a neprestanú jej vyplácať PN? ako bolo uvedené v príspevku vyššie? Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak, PN nech neruší.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Dnes som bol v SP aby som si overil ako to bude v tomto roku s DNP, a musím povedať, žo to bol pre mňa šok. Doteraz som platil nemocensku z minimalnej mzdy plus som si priplácal DNP s maxima. Dokopy asi 40€. Po novom to nie je takto možné. Pani mi vyrátala 33% zo 787€ plus 112€ z minima. Takže Mihál stupil SZČO na otlaky. A poriadne. Preože ja som to platil 4 roky a marodoval som 3 mesiace po úraze. Keby sa radšej Mihál zameral na výplacanie soc. dávok. Tam by asi najviac ušetril, ale takto postihol živnostníkov, ktorí si platili DNP pre prípad nemocenskej. DNP zo zákona končí 31.1 2012. Takže SP nedostane odomňa ani € navyše.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ľubomír Pozri príspevok
Dnes som bol v SP aby som si overil ako to bude v tomto roku s DNP, a musím povedať, žo to bol pre mňa šok. Doteraz som platil nemocensku z minimalnej mzdy plus som si priplácal DNP s maxima. Dokopy asi 40€. Po novom to nie je takto možné. Pani mi vyrátala 33% zo 787€ plus 112€ z minima. Takže Mihál stupil SZČO na otlaky. A poriadne. Preože ja som to platil 4 roky a marodoval som 3 mesiace po úraze. Keby sa radšej Mihál zameral na výplacanie soc. dávok. Tam by asi najviac ušetril, ale takto postihol živnostníkov, ktorí si platili DNP pre prípad nemocenskej. DNP zo zákona končí 31.1 2012. Takže SP nedostane odomňa ani € navyše.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit...casne-dnp.html
1 0
ranny ranny

ranny je offline (nepripojený) ranny

ahojte pltim si DNP od roku 2010 az doteraz soom na RD niekde som citala ze sa treba odhlasit a znova prihlasit ak chcem platit stary balik?
na dalsi rok by sme chceli babatko co mam robit aby som dostala najvyssiu matersku? a nemusela platit ten cely balik dakujem za info
al
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ranny Pozri príspevok
ahojte pltim si DNP od roku 2010 az doteraz soom na RD niekde som citala ze sa treba odhlasit a znova prihlasit ak chcem platit stary balik?
na dalsi rok by sme chceli babatko co mam robit aby som dostala najvyssiu matersku? a nemusela platit ten cely balik dakujem za info
al
čítala si odkaz v predch.príspevku ? Tam je presný postup toho tvojho "niekde"
0 0
ranny ranny

ranny je offline (nepripojený) ranny

citala len neivem do kedy sat o mam odhlasit a prihlasit ak by som sa teraz prihlasila plynie mi ta lehota ochranna teraz alebo az po 270 dnoch? soom z toho jelen
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ranny Pozri príspevok
citala len neivem do kedy sat o mam odhlasit a prihlasit ak by som sa teraz prihlasila plynie mi ta lehota ochranna teraz alebo az po 270 dnoch? soom z toho jelen
tak si to skús ešte raz prečítať, máš tam od p. Motyčkovej skutočne všetko čo potrebuješ ...Ak uzatvoríš nové poistenie, ochranná lehota tehotných (8 mesiacov) ti začne plynúť po skončení ďalších 270 dní.

Finta nového prihlásenia je v tom, že nemusíš platiť celý balík, ale len 4,4 % z tebou určeného vymer.základu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať