Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Mila123 Pozri príspevok
odhlásením a prihlásením do 31 01 2012 získavaš ďalších 270 dní.......daj si VZ maximálny....a môžeš po 270 dňoch (koncom októbra) budeš mať 8 mesačnú ochrannú dobu v prípade tehotenstva.....
Vieš koľko je maximalný VZ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1 153,50 € pre NP
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Mila123 Pozri príspevok
1 153,50 € pre NP
...a skús z toho zaplatiť zhruba 33%. Ako SZČO to nemám šancu utiahnúť.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Mihál je krivák, ktorý veľmi dobre vie čo robí, ale len vo zťahu k SZČO. Na dávky cigánom si siahnúť netrúfol, no tak zaútočil ako vždy na SZČO. Neviem prečo sú živnostníci tŕňom v oku pravicovej vlády. Človek by očakával od nich podporu a razantné postihovanie lajdákov. Lenže oni sú ako Hugo Chaves.
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Odpovie mi niekto na otázku č. 435. Ďakujem moc
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jana Fodorová Pozri príspevok
Ahojte - čítala som si ten článok od p. Motyčkovej a nerozumiem tej poznámke č. 1 viď Ak niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia.
Mám to chápať tak, že ak sa nanovo prihlásim k 1.2.2012 ochranná lehota mi padá ak moje DNP skončí k 31.1.2012? A ako je to prosím Vás s výškou tých odvodov. Aké % mám počítať? Tých 35,15 alebo 4,4. DNP som poistená od 1.12.2010 a aj pracujem. Zatiaľ nie som tehotná ale skúšame. Čo by ste urobili na mojom mieste? Poznámka: určite by som išla hneď na PN ako náhle zostanem tehotná, nakoľko mám zdravotné problémy. Veľmi pekne ďakujem.
ochranná doba padá novým prihlásením na poistenie......je to v zákone o soc. poistení

§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ľubomír Pozri príspevok
...a skús z toho zaplatiť zhruba 33%. Ako SZČO to nemám šancu utiahnúť.
Ešte 270 dní môžeš platiť 4.4% a čo bude po volbách, nečvirikajú ani vrabce ...
Pozorne si prečítaj priložený odkaz od p. Motyčkovej vo viacerých predch.príspevkoch.
0 0
bekky bekky

bekky je offline (nepripojený) bekky

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.ja som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie(DNP) v decembri roku 2011, čo pre mňa znamená navrhovaná zmena zákona o DNP?


budem si môcť platiť základnú čiastku, až do vypršania 270 dní alebo sa pre mňa niečo zmení.?
A ešte ,ako to bude s uplatnením si dávky napríklad materskej alebo PN po vypršaní tých 270 dní platenia? snažíme sa o bábätko.
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

v podstate, tak ako pre každého, po 270 dňoch ťa SP odhlási z poistenia....

platiť budeš z VZ 4:4 % až do tých 271 dní....

§ 32 ochranná doba...



(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
0 0
bekky bekky

bekky je offline (nepripojený) bekky

Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bekky Pozri príspevok
Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujem
Do 270 dní nemusíš porodiť, stačí aby si bola tehotná. Vtedy ti začne plynúť 8 mesačná ochranná lehota, počas ktorej môžeš poberať nemocenské a 6-8 týždňov pred pôrodom začiatok materského.

DNP nie je sporenie, nevyplatia ti vložené peniaze - môžeš ich čerpať vo forme nemocenského, príp. materského.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

bekky Pozri príspevok
Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujem
Do tých 8 mesiacov by si mala ísť na materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Neviem, či to sem už niekto nepripol, no toto mám od jednej mamičky, čo im SP rozposielala:

Dobrý deň.

S účinnosťou od 1. februára 2012 nastávajú nasledovné zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení, ktoré majú priamy vplyv na posudzovanie nároku na nemocenské dávky:



1. U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zanikne zo zákona dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 a od 1. februára 2012 využijú kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia sa toto poistenie bude posudzovať ako nepretržité (bez prerušenia nadviaže na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). V oblasti nemocenských dávok to bude znamenať, že im nevznikne nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku pôvodného dobrovoľného nemocenského poistenia

2. Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám, ktorým zanikne zo zákona dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 a od 1. februára 2012 nevyužijú kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, bude od 1. februára 2012 plynúť ochranná lehota. Táto ochranná lehota bude 7-dňová. Výnimku budú tvoriť prípady, ak dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne poistenkyni v období tehotenstva. Takejto poistenkyni bude plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Ochranná lehota zanikne, ak v priebehu jej plynutia vznikne nové nemocenské poistenia (dobrovoľné alebo povinné).

3. U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa nasledujúcim dňom po jeho zániku prihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržité (nenadväzuje na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). Z uvedeného dôvodu im od vzniku nového dobrovoľného nemocenského poistenia vzniká nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku nového dobrovoľného nemocenského poistenia.


4. Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa bezprostredne po jeho zániku neprihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia bude od zániku dobrovoľného nemocenského poistenia plynúť ochranná lehota. Táto ochranná lehota bude 7-dňová. Výnimku budú tvoriť prípady, ak dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne poistenkyni v období tehotenstva. Takejto poistenkyni bude plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Ochranná lehota zanikne, ak v priebehu jej plynutia vzniknú nové nemocenské poistenia (dobrovoľné alebo povinné).



S pozdravom
2 0
bekky bekky

bekky je offline (nepripojený) bekky

no ja viem že to nie je sporenie, len to som chcela vedieť či mi teda vyplatie tú materskú bo ja som študentka, to potom požiadam na sociálke o vyplatenie dávky?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bekky Pozri príspevok
no ja viem že to nie je sporenie, len to som chcela vedieť či mi teda vyplatie tú materskú bo ja som študentka, to potom požiadam na sociálke o vyplatenie dávky?
Ak splníš podmienku = budeš tehotná do skončenia 270 dní DNP - ano.
0 0
bekky bekky

bekky je offline (nepripojený) bekky

No tak mi držte palce nech sa nič nezmení a podarí sa
dakujem
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Takže dobre to chápem. A je takýto postup správny, čo urobím?
DNP mám od 1.12.2010 + pracujem. Podmienku 270 dní mám splnenú. Dá 31.1.2012 má automaticky odhlásia zo SP a ja si dám v priebehu mesiaca február prihlášku od 1.2.2012 na DNP z min. VZ 339€, čo je necelých 120€. V prípade, ak pôjdem na PN napr. v marci 2012 - bude sa mi posudzovať DNP z roku 2011 aj z práce. Moje DNP bude nepretržité. V tomto prípade by som mohla ísť aj na PN napr. 6.2.2012, čo tiež je v poriadku? Aký máte na to názor.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takže dobre to chápem. A je takýto postup správny, čo urobím?
DNP mám od 1.12.2010 + pracujem. Podmienku 270 dní mám splnenú. Dá 31.1.2012 má automaticky odhlásia zo SP a ja si dám v priebehu mesiaca február prihlášku od 1.2.2012 na DNP z min. VZ 339€, čo je necelých 120€. V prípade, ak pôjdem na PN napr. v marci 2012 - bude sa mi posudzovať DNP z roku 2011 aj z práce. Moje DNP bude nepretržité. V tomto prípade by som mohla ísť aj na PN napr. 6.2.2012, čo tiež je v poriadku? Aký máte na to názor.
Áno, mala by si VZ z roku 2011.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

na všetky otázky je jednoznačne odpoveď áno....

prečítala si si príspevok dr. Janky Motyčkovej???
0 0
bekky bekky

bekky je offline (nepripojený) bekky

a kde ho nájdem, prosím
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať