Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jan21 Pozri príspevok
Ja si chcem práve na to "zrušené poistenie", ktoré zruším 30. 1 uplatniť tú maródku. Ale chcela by som na ňu ísť až marec, apríl, ak by sa mi podarilo otehotnieť. A na to nové poistenie, na ktoré sa prihlásim 31. 1 a budem platiť do októbra by som chcela dostať materskú. Toto je moja posledná otázočka :-). Ďakujem pekne
Uzatvorením nového poistenia ti predch. poistenie zaniká (nie doba poistenia). Nárok na nemocenské budeš mať od 31.1.2012 z minima po dobu 26 týždňov - bez ohladu na výšku nového VZ.

V tvojom prípade by bolo výhodnejšie od 1.2.2012 uzatvoriť dobrovolné poistenie s celým balíkom, vtedy bude VZ rok 2011.

Tak ako si to napísala to nie je možné.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

neviem, či som ti porozumela....

chceš zrušiť DNP napr. 29.1.2012
od 30 01 2012 pôjdeš na PNS
a od 31 01 2012 sa znovu prihlásiš na DNP....

aj tak sa dá, PNS budeš mať vyplácanú z ochr. doby.....
0 0
jan21 jan21

jan21 je offline (nepripojený) jan21

Na môj príspevok 513 si reagovala, že podmienku 270 dní mám splnenú, takže môžem ísť na PN. Ale to len do 7 dní po zrušení poistenia (30.1.)? Alebo môžem nastúpiť na maródku aj v apríli?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jan21 Pozri príspevok
Na môj príspevok 513 si reagovala, že podmienku 270 dní mám splnenú, takže môžem ísť na PN. Ale to len do 7 dní po zrušení poistenia (30.1.)? Alebo môžem nastúpiť na maródku aj v apríli?
jasne, môžeš nastúpiť na PNS, máš podmienku na dávku z DNP splnenú, ale ak by si neskôr išla musíš mať poistenie platné (uzavreté).....
jednoduchšie bude, ak napíšeš svoju predstavu, čo a ako bude....odhlásenie ? prihlásenie na nové DNP ku dňu? PNS v ochr. dobe ? od kedy?
0 0
jan21 jan21

jan21 je offline (nepripojený) jan21

Dobrovoľné nemocenské som si platila od 1. 9. 2009 - 20. 9. 2010. Potom som sa opať prihlásila 29. 6. 2011 a zatiaľ som poistená. Taktiež som zamestnaná aj keď len do 30. 6, ale potom ak sa nemýlim sa môžem prihlásiť na sociálne ako matka, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov a mali by mi zaplatiť nemocenské. Keďže chcem otehotnieť, ale ešte nie som tehotná, plánujeme to až od februára, poistenie by som 30.1. zrušila a 31. 1 sa prihlásila opať. Platila by som až do októbra. Medzitým by som chcela otehotnieť, aby som už v ochrannej lehote 8 mesiacov bola tehotná a mala nárok na materskú. Chcela by som vedieť, že ak otehotniem napr. v marci, či môžem ísť na PN - ako rizikové tehotenstvo a budem mať nárok na vyplatenie nemocenského z dobrovoľného čo som si platila predtým a ktoré som "zrušila" 30. 1. a či potom v októbri keď nastúpim na materskú budem mať na ňu nárok z dobrovoľného, ktoré si budem platiť od 31. 1. do októbra
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

odpoveď je áno, budeš mať nárok na PNS aj v marci a aj v okt. na MD.....
0 0
jan21 jan21

jan21 je offline (nepripojený) jan21

Tak potom nechápem, čo znamená tá ochranná lehota 7 dní. Čítala som, že sa týka zrušeného poistenia. Však ja ho aj 30 1. zruším. Ešte toto mi vŕta v hlave :-)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jan21 Pozri príspevok
Dobrovoľné nemocenské som si platila od 1. 9. 2009 - 20. 9. 2010. Potom som sa opať prihlásila 29. 6. 2011 a zatiaľ som poistená. Taktiež som zamestnaná aj keď len do 30. 6, ale potom ak sa nemýlim sa môžem prihlásiť na sociálne ako matka, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov a mali by mi zaplatiť nemocenské. Keďže chcem otehotnieť, ale ešte nie som tehotná, plánujeme to až od februára, poistenie by som 30.1. zrušila a 31. 1 sa prihlásila opať. Platila by som až do októbra. Medzitým by som chcela otehotnieť, aby som už v ochrannej lehote 8 mesiacov bola tehotná a mala nárok na materskú. Chcela by som vedieť, že ak otehotniem napr. v marci, či môžem ísť na PN - ako rizikové tehotenstvo a budem mať nárok na vyplatenie nemocenského z dobrovoľného čo som si platila predtým a ktoré som "zrušila" 30. 1. a či potom v októbri keď nastúpim na materskú budem mať na ňu nárok z dobrovoľného, ktoré si budem platiť od 31. 1. do októbra
.. neviem odkiaľ máš, že za mamičky s dieťaťom platí nemocenské štát ... určite nie!!
Ak urobíš, ako píšeš ... tak môžeš samozrejme aj v marci - ak budeš DPN poberať nemocenské z DNP - ale dávka bude z pravdepodobného VZ (z minima)

.. a ochranná lehota je pre tých, ktorí už poistenie nemajú !!
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 32Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
0 0
jan21 jan21

jan21 je offline (nepripojený) jan21

Akože nie. Už som v tejto situácií bola dva krát keďže som učiteľka a cez prázdniny som nezamestnaná. Na dva mesiace sa nahlásim na sociálne, pretože mám dieťa do 6 rokov a tí za mňa odvody zaplatia. Mám to vo výpise zo sociálnej...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jan21 Pozri príspevok
Akože nie. Už som v tejto situácií bola dva krát keďže som učiteľka a cez prázdniny som nezamestnaná. Na dva mesiace sa nahlásim na sociálne, pretože mám dieťa do 6 rokov a tí za mňa odvody zaplatia. Mám to vo výpise zo sociálnej...
.. ale nie nemocenské poistenie ... pozri vo výpise - aké to je poistenie
.. alebo v zákone o SP .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...011-a.html#128
Naposledy upravil Katy a R : 05.01.12 at 19:11
0 0
jan21 jan21

jan21 je offline (nepripojený) jan21

Nemám to tam napísané, ibaže od 4. 7. 2011 - 7. 9. 2011 bol odvádzateľom Ministerstvo - štát a predtým číslo 80 - ako typ
0 0
lala01 lala01

lala01 je offline (nepripojený) lala01

Dobry vecer , prosim vas o radu. Ak si platim od roku 2010 DNP z VZ1000eur plus som zamestnana, a 25.1.2012 nastupim na PN ukoncim ju 25.02.2012. Samozrejme sa od 1.2.2012 poistim novy balik na VZ 350eur .....a pojdem v roku 2012 na dalsiu PN bude sa mi ratat VZ z roku 2011 - t.j. pracu plus DNP z VZ 1000eur , alebo len z prace z roku 2011 ...a budem musiet znova cakat 270 dni ? aby som mohla mat vysie nemocenske. DAKUJEM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

lala01 Pozri príspevok
Dobry vecer , prosim vas o radu. Ak si platim od roku 2010 DNP z VZ1000eur plus som zamestnana, a 25.1.2012 nastupim na PN ukoncim ju 25.02.2012. Samozrejme sa od 1.2.2012 poistim novy balik na VZ 350eur .....a pojdem v roku 2012 na dalsiu PN bude sa mi ratat VZ z roku 2011 - t.j. pracu plus DNP z VZ 1000eur , alebo len z prace z roku 2011 ...a budem musiet znova cakat 270 dni ? aby som mohla mat vysie nemocenske. DAKUJEM
dávky z NP budeš mať z oboch poistení........VZ zo zamestnania i z DNP z roku 2011
0 0
lala01 lala01

lala01 je offline (nepripojený) lala01

a ked na neprihlasim na novy balik od 1.2.2012 tak predpokladam ze len z prace , ze ? ( DAKUJEM ZA RADU velmi si to vazim ze tu pomahate "laikom" DAKUJEM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

lala01 Pozri príspevok
a ked na neprihlasim na novy balik od 1.2.2012 tak predpokladam ze len z prace , ze ? ( DAKUJEM ZA RADU velmi si to vazim ze tu pomahate "laikom" DAKUJEM
čítala si novú možnosť ako si pomôcť o trošku dlhšie??? dr. Motyčková uvádzala možnosti....
0 0
lala01 lala01

lala01 je offline (nepripojený) lala01

Ak som dobre pochopila ....tak 25.1.2012 nastupim na PN ta bude z VZ z roku 2011 praca plus DNP (PN skoncim 25.2.2012.) , nasledne napr. 28.1.2012 zrusim DNP a 29.1.2011 si zalozim nove - resp. "stare" - aj pocas prebiehajucej PN ? ( na ktoru to nebude mat vplyv ?) a ked znova pojdem na PN do 26 tyzdnov od zacatia noveho poist. tak dostanem PN len z minima??? to som nepochopila to je z kolko prosim ? a po 26 tyzdnoch az do oktobra budem z VZ ktory som si urcila ...? DAKUJEM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môžeš aj počas PNS zrušiť a založiť nové poistenie....ale nie v ten deň keď práve začneš maródiť......aj nasledujúci deň už môžeš.....a VZ ti ostane starý....
do 26. týždňov od nového poistenia budeš mať z DNP VZ minimálny....VZ je 339.89 € a DNP bude niečo okolo 170 €
a po 26 týždňov až do ukončenia ochrannej doby bude tebou určený VZ ( z akého si začneš platiť) max. VZ na rok 2012 je 1153.5o €
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jan21 Pozri príspevok
Ja si chcem práve na to "zrušené poistenie", ktoré zruším 30. 1 uplatniť tú maródku. Ale chcela by som na ňu ísť až marec, apríl, ak by sa mi podarilo otehotnieť. A na to nové poistenie, na ktoré sa prihlásim 31. 1 a budem platiť do októbra by som chcela dostať materskú. Toto je moja posledná otázočka :-). Ďakujem pekne
súhlasím s katy, štát platí len dôchodkové, žiadne iné poistenie za teba v soc.poistovni neplatí.

ak ti vznikne nové nem.poistenie, tak ochranná lehota z predchádzajúceho ukončeného np prestane plynúť, ako ti už písali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať