Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

barcelonka Pozri príspevok
ahojte, aj ja som sa chcela spytat, ci sa mi oplati teraz si zacat platit DNP, kedze by som chcela v r2012 ist na matersku. Poradite, cakam vase nazory. Dakujem
Či sa to oplatí Vám so 100% istotou neodpovie nikto, lebo nikto nevie čo v parlamente schvália.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Obdobie platenia by sa malo započítať, nároky len ak by ti dôvod na poskytnutie dávky vznikol v tomto roku, ale najdôležitejšiu informáciu si nepovedala, si zamestnanec? Ak áno, tak DNP neplať.
0 0
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

Xanti Pozri príspevok
Ja súhlasím,
no sú komerčné poisťovne čo ludí poistia pre prípad PN alebo hospitalizácie. To je výhodné naozaj ak je príjem nízky a človek má úvery na krku, ktoré treba platiť aj počas PN.
Taká bežná denná taxa v prípade PN je 10e ... ale zvyčajne tam majú podmienky, napríklad PN musí trvať viac ako 28 dní a tak.
A samozrejme komerčné poisťovne nepoistia chorých, len zdravých. To je obrovská nevýhoda pre ľudí.
Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
aglo6 Pozri príspevok
Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm...
No keď chceš, aby sa ti to vrátilo, tak si to odkladaj na svoj účet. A vráti sa ti to aj s úrokom.
Ak chceš viac ako si vložil, tak budeš mať smolu.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás o názor: manželka sa dobrovolne pripoistila 7.1.2011. Zo zamestnania si platila normálne nemocenské poistenie aj v r. 2010,aj v r. 2011. Od dnes 29.9.2011 má PN, rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod má v máji 2012. U gynekologa sa jej pytali,či jej maju vypísať 2 PN, či aj na dobrovolne NP,ale povedala ze jej to vyjde az od októbra 2011 (po 270 dňoch). rozumieme tomu správne?
dnes je teda 264 den dobrovolne nemocensky pripoistená. Má si íst po 271 dni vypýtať ku gynekológovi aj druhú PN? táto PN je zatial dočasná,mozno ju potom lekár opat vypíše do práce.. v takom prípade ked nastúpi na materskú v 5/2012 nebude mať vyššiu matersku prosim? ďakujem vopred velmi moc za radu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás o názor: manželka sa dobrovolne pripoistila 7.1.2011. Zo zamestnania si platila normálne nemocenské poistenie aj v r. 2010,aj v r. 2011. Od dnes 29.9.2011 má PN, rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod má v máji 2012. U gynekologa sa jej pytali,či jej maju vypísať 2 PN, či aj na dobrovolne NP,ale povedala ze jej to vyjde az od októbra 2011 (po 270 dňoch). rozumieme tomu správne?
dnes je teda 264 den dobrovolne nemocensky pripoistená. Má si íst po 271 dni vypýtať ku gynekológovi aj druhú PN? táto PN je zatial dočasná,mozno ju potom lekár opat vypíše do práce.. v takom prípade ked nastúpi na materskú v 5/2012 nebude mať vyššiu matersku prosim? ďakujem vopred velmi moc za radu
čo sa týka pn, prečítaj si príspevok č.26 - odpoved zo SP v tejto téme http://www.porada.sk/t177236-p3-vypo...ml#post1858364
píšu tam aj o dátumoch začiatku pn a dostiahnutí 270dní.

ak nemá v období 29.9.2009 doteraz žiadne ukončené nem.poistenie (nepíšeš, či jej trvá stále ten istý prac.pomer, alebo iný), tak nárok na nemocenské z dnp mať nebude. Ak jej dnp vzniklo 7.1.2011, tak až ked by pn vznikla najskôr 4.10., tak vzniká nárok na nem.z dnp.

čo sa týka materského, záleží na zákone, čo bude účinný v čase nástupu na md. Podla toho, čo poznáme pôvodný návrh zákona, tak aj keby jej dnp zaniklo 31.12.2011, tak nárok z dnp na materské jej vznikne v ochrannej lehote (tá je 8mes. ak nem.poistenie zaniklo v čase tehotenstva) a aj podm. aspon 26týž. má splnenú, tj. rátala by sa z dnp z vym.základov v obd. 7.1.-30.11.2011. Podstatné ale bude aby jej už po ukončení nem.poistenia nevzniklo žiadne nové nem.poistenie (ani nové dnp!!! ani nový prac.pomer) a aby zaplatila poistné do 8.1.2012, resp. možno 9.1.2012 (ak je 8.1. víkend). Ale toto všetko píšem len podla toho, čo navrhujú. Podstatné však bude, aká bude finálna podoba zákona a tam každá zmena slovíčka môže znamenať zmenu. T.j. nemusí toto presne sedieť. Potom po schválení zákona sa treba ešte informovať nanovo, čo spraviť.
Naposledy upravil brčko : 29.09.11 at 10:59
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

aglo6 Pozri príspevok
Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm...
Nie je to vždy poistenie k životnej poistke.
Bežne som tie poistky robila samostatne. A na moju radu si takú poistku uzavrel aj kolega niekedy v marci toho roku. Len čisto poistenie PN a hospitalizácie. Nebudem menovať poisťovňu aby som nerobila reklamu.
Akurát, že je tá poistka odvodená od veku, čím je človek starší tým je vyššia.

Moji známy ju majú práve pre prípad, že pôjdu na PN a hypo treba splácať či je človek zdravý alebo nemocný. Len to má nevyhodu, že musia marodovať minimálne 28 dní aby im poisťovňa čosi vyplatila.
0 0
barcelonka barcelonka

barcelonka je offline (nepripojený) barcelonka

Dakujem, za odpoved, som zamestnana takze to necham tak. Ale som z toho mimo preco sa mi to neoplati ked som zamestnana?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Barcelonka,
ak schvália ten zákon, tak nebude možné mať popri zamestnaní aj DNP. Je nás veľa zamestnaných, čo si to platíme pre istotu a ....
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Nemyslím si, že DNP je to iste ako poistenie auta. ..
Pretože, ak schvália novelu, tak som zbytočne v roku 2011 platil DNP vyššie ako z minimálného základu. (ak ho platim dlhodobo).
Ked ho chcu zrušiť tak OK, ale nech sa ponechá možnosť aby sa pri výpočte denného vymeriav. základu pri PN v roku 2012 prihliadalo aj na zaplatené DNP v roku 2011. ...potom to bude myslim spravodlive.
1 0
Zelkaem Zelkaem

Zelkaem je offline (nepripojený) Zelkaem

Som taká naštvaná, ako je tá Radičová vo vláde, tak stále počúvam o nejakých zmenách, ale nič k lepšiemu, ale k horšiemu. Potom sa ľudia čudujú, že je toľko samovrážd.
0 0
Balos83 Balos83

Balos83 je offline (nepripojený) Balos83

Podľa mňa takto ton určite nebude, lebopokiaľ nemám aktívny poistný vzťah DNP, tak po ochrannej lehote nemáš nárok na PN z neho! Pri PN tožiť možeš si uplatniť nárok len z aktívného poistného pomeru ale v ochrannej lehote! Smola ten náš milovaný štát chce sa snami zase vybabrať!
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

marjankaj Pozri príspevok
No keď chceš, aby sa ti to vrátilo, tak si to odkladaj na svoj účet. A vráti sa ti to aj s úrokom.
Ak chceš viac ako si vložil, tak budeš mať smolu.
V tom je problém, že ľudia keby boli vedeli, že to zrušia, radšej by si boli dávali tie peniaze na účet. Kto zaručí, keď si platíš dôchodkové a príde niekto " múdri" zruší to a povie Ti že dôchodok nedostaneš. Však to sa pomaly aj to dá čakať od vlády. Kde je zaručené, keď ľudia sa od r. 2012 pripoistia dobrovolne, začnú platiť ponúkané balíky, že po pár rokoch platenia to nezrušia ? Nedá sa už veriť ničomu.
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Uf ďakujem pekne Brčko. DOkelu,takže z DNP nebude mať nič? iba ak by náhodou šla na gynekologom pre novu PN, v oktobri však? najlepšie by bolo,keby jej dal novu od toho 4.10.2011 no inak nič moc... :-(( u jedného zamestnávateľa je nepretrzite od 1.1.2009. Nevieš prosim poradiť čo s tou PN? žeby si ju zrušila, dala zatial na týžden dovolenku,a šla si po novu PN napr. od 5.10.2011,može byť? Dakujem moc moc
1 0
katad katad

katad je offline (nepripojený) katad

Pokiaľ si dobre pamätám tak, keď som sa prihlasovala na DPN, bolo mi povedané, že čerpať z neho sa dá (v prípade PN , alebo materskej) dva roky, zatiaľ som nečerpala, na toto sa neprihliada? A prečo na sociálke naďalej veselo prihlasujú ľudí na DPN? Potrebujú nazbierať peniaze???? Zakon schvália cca 19.12. , keď ľudia majú celkom iné strosti. Prečo o tom nehovoria teraz, iba dookola riešia EUROVAL, čo chcú zakryť? Rada by som počula aj názor pána "ministra" na túto tému! Prečo mlčí? Nech sprísnia kontroly na lekárov , tí dávajú P-ky za úplatky aj 5x po sebe, priepustky vystavia v pohode dva týždne dozadu. To sa nám kontkrétne stalo a museli sme opravovať výkazy.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
tibor1000 Pozri príspevok
Uf ďakujem pekne Brčko. DOkelu,takže z DNP nebude mať nič? iba ak by náhodou šla na gynekologom pre novu PN, v oktobri však? najlepšie by bolo,keby jej dal novu od toho 4.10.2011 no inak nič moc... :-(( u jedného zamestnávateľa je nepretrzite od 1.1.2009. Nevieš prosim poradiť čo s tou PN? žeby si ju zrušila, dala zatial na týžden dovolenku,a šla si po novu PN napr. od 5.10.2011,može byť? Dakujem moc moc
Myslím si, že najlepšie je terajšiu PN naozaj stornovať, na tých pár dní si dať dovolenku a potom vystaviť dve PN, aby bolo možné čerpať nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP (ak jej k podmienke čerpania nemocenského z DNP chýba skutočne tak málo dní).
Dúfam, že ostatní budú so mnou súhlasiť.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
katad Pozri príspevok
Pokiaľ si dobre pamätám tak, keď som sa prihlasovala na DPN, bolo mi povedané, že čerpať z neho sa dá (v prípade PN , alebo materskej) dva roky, zatiaľ som nečerpala, na toto sa neprihliada? A prečo na sociálke naďalej veselo prihlasujú ľudí na DPN? Potrebujú nazbierať peniaze???? Zakon schvália cca 19.12. , keď ľudia majú celkom iné strosti. Prečo o tom nehovoria teraz, iba dookola riešia EUROVAL, čo chcú zakryť? Rada by som počula aj názor pána "ministra" na túto tému! Prečo mlčí? Nech sprísnia kontroly na lekárov , tí dávajú P-ky za úplatky aj 5x po sebe, priepustky vystavia v pohode dva týždne dozadu. To sa nám kontkrétne stalo a museli sme opravovať výkazy.
Pokiaľ zákon nie je shválený, stále platí terajší zákon, takže na SP ti nemôžu poradiť, aby si si DNP nedávala ...
3 0
katad katad

katad je offline (nepripojený) katad

To mi je jasné, že to ešte platí , keď to nieje podpísané, ale snáď by tam malo byť nejaké prechodné obdobie, nie? Čiže, keď sa niekto prihlási v decembri na DPN, zaplatí to v januári do 08., keď to v podstate už nebude platiť, že? A možno mu príde esťe výzva na uhradenie. HA-HA
0 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

Xanti Pozri príspevok
Zatiaľ to nie je schválené,
ak to zrušia tak to zrušia aj tebe a nebudeš mať v roku 2012 nárok na platenú PN.
Teda ak si zamestnanec.

Ak si SZCO a povinne platíš odvody do SP, tak v návrhu je, že budeš môcť uzavrieť DNP.
Xanti, ďakujem za tvoju trpezlivosť, lebo toto čo tu píšete je pre mňa Babylon. Ja som nezamestnaný a toho času na čiastočnom invalidnom dôchodku. Kto by tak ľahko zamestnal málo zdravého. Preto som si platil to dobrovolné poistenie, lebo ma čaká ešte operácia bedrového kĺbu. A navyše som sám a aj platím na dieťa. Tak teraz neviem, keď to platím a operáciu budem mať v júni 2012, či sa mi to oplatí platiť ďalej, alebo to mám zrušiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Duro,
ťažko povedať. Ak to zrušíš teraz a ochorieš do konca roka, tak nedostaneš nič. Ak to nezrušíš a zhorší sa Ti zdravotný stav a pôjdeš na PN do konca roka tak dostaneš ju zaplatenú. Naozaj veľmi ťažko je Ti dať jednoznačnú odpoved.
Hádam sa už čoskoro dozvieme aký zákon s akými podmienkami schvália.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať