Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Ďakujem Mila123, platila som si z minima, a neviem, či sa mi vyplatí platiť z maxima, ide mi len o prípad prípadnej očr, dúfam, že nebude potrebná pn, hlavne, že sme zdraví, no nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veverka66 Pozri príspevok
ahojte, ja by som sa chcela opytat, som v 7tt a pracujem na dobu neurcitu (rok a pol mam odpracovane), myslela som, ze DNP sa mi uz neoplati platit, tak som to neriesila a vobec som sa tym nezaoberala, ale podla toho, co som dnes pocula a trochu tu na fore citala, pokial sa do 31.1.2012 pripoistim, vysla by mi vyssia materska,alebo ja to uz asi nestihnem? Este som zabudla povedat, ze sa chcem dat vypisat na pn,lebo mi byva velmi zle a v praci mavam velke stresy. Alebo ako to vlastne je v mojom pripade? Dakujem za pomoc
Nevznikne ti z DNP nárok na nemocenské , ani materské, lebo nesplníš podmienku 270 dní poistenia (započítava sa len predchádzajúce ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch).
0 0
veverka66 veverka66

veverka66 je offline (nepripojený) veverka66

ďakujem veľmi pekne za odpoveď škoda už som sa vytešovala, že z toho predsa len niečo bude
0 0
zahadka zahadka

zahadka je offline (nepripojený) zahadka

ano, som stale DNP a mam najvyssi VZ z decembra2011. Este sa chcem spytat, je nutne sa odhlasit a nanovo prihlasit v tomto mesiaci??? Lebo, ja som sa zatial neodhlasovala. Vdaka
Naposledy upravil zahadka : 14.01.12 at 09:29
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zahadka Pozri príspevok
ano, som stale DNP a mam najvyssi VZ z decembra2011
keďže si tehotná máš max. VZ z roku 2011 a máš zdravotné problémy, nič nerob, SP ťa k 31 01 2012 odhlási z DNP a pozri si tento príspevok.....http://www.porada.sk/t183141-ukoncit...casne-dnp.html
0 0
albi26 albi26

albi26 je offline (nepripojený) albi26

Chcela by som vás poprosiť o radu. Mám DNP od roku 2008 bez prerušenia. Momentálne som na rodičovskej dovolenke až do 11/2013, a tento rok by sme chceli poriešiť druhé dieťatko. Som zamestnaná na dobu neurčitú. Plánujem toto DNP ukončiť k 30.1. a založiť nové k 31.1. Je mi jasné, že ak otehotniem do 26.10. mala by sa na mňa vzťahovať mňa ochranná doba 8 mesiacov. Ale čo mi neni jasné: Na inom fore som čítala, že to ale neplatí v prípade, keď som zamestnaná. A to mi neni celkom jasné, že prečo??
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Prepacte, ale mne to stale nie je jasne
- momentalne si platim dobrovolne nemocenske poistenie a dobrovolne dochodkove poistenie oba len od 01.07.2011 = k 31.1.2012 je to 7 mesiacov, teda cca 210 dni /ziadne povinne ine nic do socialnej poist. teraz neplatim/
od 01.07.2012 mi vznikne povinnost platit povinne z min vymer. zakladu a potom som mala v umysle sa z dobrovolneho poistenia odhlasit

1. ak este nepreslo tych 270 dni dobrovolneho poistenia, tak mi toto poistenie k 31.1.nezanika zo zakona?
co to teda znamena? ak sa stihnnem odhlasit/prihlasit v januari nemusim sa prihlasovat na cely balik ale pokracovat tak ako doteraz = DNP a DDP?
2. budem to moct byt takto dobrovolne poistena do konca juna 2012?
3. co znamena ak nie je poistenie nepretrzite? nedostanem ziadne davky skor ako prejde lehota 26 tyzdnov?ma potom zmysel vobec nieco platit? lebo cele toto poistenie tak ci tak nebude trvat taku dlhu dobu... ale len do juna, potom uz budem platit len povinne
0 0
SARAH9 SARAH9

SARAH9 je offline (nepripojený) SARAH9

[QUOTE=veronikasad;1932945]
juliettmm Pozri príspevok
oprav si decembrový dátum, zrejme tam máš preklep.

Ak si nepožiadala o vystavenie PN-ky z DNP, myslím, že žiadny lekár ti to neurobí spätne. Od 26.12.2011(?) si na materskej ?
Informovala som sa na toto, mala som s tym minuly rok osobnu skusenost podla SP je lekar povinny vystavit spatnu PN a SP je povinna peniaze spatne vyplatit, viem to lebo som to osobne riesila.
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Ahojte, poradaci!
Potrebujem od vas radu, ako to je s PN a OCR z DNP.
Som DNP od 17.10.2011 z minima a od 6.12.2011 z maxima. Poberam rodicovsky prispevok, cize nemam zamestnavatela. Potrebujem vediet, kedy mozem ist na PN alebo OCR s dietatom a ako mi bude vyplacana. DNP chcem v tomto roku vyuzit aj na matersku, zacali sme sa uz snazit o druhe dietatko. Neohrozi mi OCR alebo PN vyplacana z DNP nasledujucu matersku? Ak by sa mi mala zrusit potom materska, tak radsej na PN alebo OCR nepojdem. OCR moze trvat len 10 kalendarnych dni?
Dakujem velmi pekne
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

grafikafotky Pozri príspevok
Ahojte, poradaci!
Potrebujem od vas radu, ako to je s PN a OCR z DNP.
Som DNP od 17.10.2011 z minima a od 6.12.2011 z maxima. Poberam rodicovsky prispevok, cize nemam zamestnavatela. Potrebujem vediet, kedy mozem ist na PN alebo OCR s dietatom a ako mi bude vyplacana. DNP chcem v tomto roku vyuzit aj na matersku, zacali sme sa uz snazit o druhe dietatko. Neohrozi mi OCR alebo PN vyplacana z DNP nasledujucu matersku? Ak by sa mi mala zrusit potom materska, tak radsej na PN alebo OCR nepojdem. OCR moze trvat len 10 kalendarnych dni?
Dakujem velmi pekne
prvú dávku z DNP budeš mať najskôr vyplatenú keď dosiahneš 270 dní poistenia od prvého prihlásenia ....t.j. 17 10 2011 + 270 dní.....

SP ťa nechá platiť podľa starého zákona od 06 12 2011 + 270 dní, ku tomu dátumu musíš byť tehotná, máš nárok na dávky NP, t.j. PNS, OČR i MD z ochrannej doby, kt. je 8 mesiacov......bez toho aby ti bola prípadná MD krátená......
0 0
SARAH9 SARAH9

SARAH9 je offline (nepripojený) SARAH9

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať niekoľko otázok keďže sa udiali zmeny v DNP a prečítala som o tom naozaj kvantum článkov aj diskusií (aj túto som čítala celú), dokonca som sa bola informovať na pobočke SP, ale tie názory sa tak rôznia, že som sa rozhodla napísať o radu. Vopred ďakujem, tu sú moje dotazy:



1. ak sa do konca januára 2012 prihlásim na DNP platné ešte podľa starého zákona, môžem si potom po uplynutí 270 dní začať priplácať poistenie "balík" s tým, že celé poistenie sa bude brať tak, že na seba naväzuje, bez toho aby sa uplynutím tých 270 dní prerušilo? samozrejme s tým, že keď 270 dní uplynie hneď na druhý deň sa prihlásim na "balík"



2. manžel je momentálne PN a bude pravdepodobne aj po uvedení nových zmien po 1.2.2012. Už skoro tri roky si pripláca DNP. Ak naozaj bude PN ešte aj vo februári, musí sa prihlásiť na nové poistenie "balík" ak chce poberať dávku za február v marci? Alebo sa ho zmeny netýkajú a poistenie mu zanikne s dňom ukončenia PN?


3.plánujeme tento rok bábätko a neviem, či sa nám podarí do konca januára, skôr nie. Takže by som chcela zrušiť poistenie, ktoré mám a prihlásiť sa nanovo podľa starého zákona do 31.1.2012 z max VZ. Chcem sa ale spýtať, budem si priplácať z max. VZ a viem, že prvých 26 týždňov ak by som potrebovala DNP využiť budem dostávať dávku len z min. VZ ak som správne pochopila články na internete, ale moja otázka znie: musím splniť platiť súvisle 26 týždňov alebo môžem počas tohto obdobia poberať PN alebo OČR? Jednoducho či musím splniť platiť 26 týždňov a až potom môžem ísť na prípadné rizikové tehotenstvo alebo MD a dostávať maximum?



4. Som DNP už od roku 2009 aj spolu s manželom, má nejaký vplyv táto doba na toto celé? Myslím, že keby som zrušila poistenie, či hneď strácam akékoľvek výhody alebo sa niekde tá doba platenia zarátava. lebo niečo som niekde zachytila že ak mám dva roky splnené, tak niečo...



5. Nie som si istá či v marci alebo apríli minulého roka som si zvyšovala VZ na max. a už uplynula dávno lehota 26 týždňov na uplatnenie si PN z max. VZ ale ja stále dostávam PN vypočítanu z VZ pred zmenou. Viete mi prosím povedať prečo je to tak. Či má na to vplyv že som počas minulého roka od zmeny ešte mala PN aj poberala par krat OCR...

Ďakujem Vám veľmi pekne za vaše cenné rady, dufam, ze mi niekto odpovie, ak nieco nebude jasné, rada to doplním. Este raz velka vdaka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ áno
2/ SP ho k 31 01 2012 odhlási i napriek tomu, že čerpe dávku NP
3/podmienka ja 26 týždňov poistnia, to, že napr. budeš na prípadnej PN či OČR nemá na tých 26 týždňov vplyv, dávka by bola vyplácaná z minima...po 26. týždni z maxima...
4/ nemá vplyv, ak si tým myslela, to že sa obaja odhlásite a znovu prihlásite, SP Vás nechá platiť podľa starých pravidiel....to môže aj manžel urobiť cez PN
5/ ???? opýtaj sa na pobočke SP prečo je to tak....popr. daj presné dátumy zmeny, a tvojej PN...
0 0
SARAH9 SARAH9

SARAH9 je offline (nepripojený) SARAH9

Mila123 Pozri príspevok
1/ áno
2/ SP ho k 31 01 2012 odhlási i napriek tomu, že čerpe dávku NP
3/podmienka ja 26 týždňov poistnia, to, že napr. budeš na prípadnej PN či OČR nemá na tých 26 týždňov vplyv, dávka by bola vyplácaná z minima...po 26. týždni z maxima...
4/ nemá vplyv, ak si tým myslela, to že sa obaja odhlásite a znovu prihlásite, SP Vás nechá platiť podľa starých pravidiel....to môže aj manžel urobiť cez PN
5/ ???? opýtaj sa na pobočke SP prečo je to tak....popr. daj presné dátumy zmeny, a tvojej PN...
2/dobre ale davka v marci za februar mu vyplatena bude aj ked sa to zakonom automaticky zrusi?
3/ to hej ale predsa ak poberam PN alebo OCR za to obdobie neplatim, cize tych 26 tyzdnov nebudem mat zaplatenych, ze ci musim zaplatit tych 26 tyzdnov a potom si mozem uplatnit davku z maxima
5/ to je to ze neviem presne datumy (len viem ze zmena bola v marci alebo aprili 2011) ale v podstate je to rovnaka otazka ako otazka cislo 3

A naozaj dakujem za rady, ste zlata
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

2/ áno
3/ pozri si § 54 ods. 7 zákona č. 461/2003 v platnom znení....
5/ ????
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SARAH9 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať niekoľko otázok keďže sa udiali zmeny v DNP a prečítala som o tom naozaj kvantum článkov aj diskusií (aj túto som čítala celú), dokonca som sa bola informovať na pobočke SP, ale tie názory sa tak rôznia, že som sa rozhodla napísať o radu. Vopred ďakujem, tu sú moje dotazy:



1. ak sa do konca januára 2012 prihlásim na DNP platné ešte podľa starého zákona, môžem si potom po uplynutí 270 dní začať priplácať poistenie "balík" s tým, že celé poistenie sa bude brať tak, že na seba naväzuje, bez toho aby sa uplynutím tých 270 dní prerušilo? samozrejme s tým, že keď 270 dní uplynie hneď na druhý deň sa prihlásim na "balík"



2. manžel je momentálne PN a bude pravdepodobne aj po uvedení nových zmien po 1.2.2012. Už skoro tri roky si pripláca DNP. Ak naozaj bude PN ešte aj vo februári, musí sa prihlásiť na nové poistenie "balík" ak chce poberať dávku za február v marci? Alebo sa ho zmeny netýkajú a poistenie mu zanikne s dňom ukončenia PN?


3.plánujeme tento rok bábätko a neviem, či sa nám podarí do konca januára, skôr nie. Takže by som chcela zrušiť poistenie, ktoré mám a prihlásiť sa nanovo podľa starého zákona do 31.1.2012 z max VZ. Chcem sa ale spýtať, budem si priplácať z max. VZ a viem, že prvých 26 týždňov ak by som potrebovala DNP využiť budem dostávať dávku len z min. VZ ak som správne pochopila články na internete, ale moja otázka znie: musím splniť platiť súvisle 26 týždňov alebo môžem počas tohto obdobia poberať PN alebo OČR? Jednoducho či musím splniť platiť 26 týždňov a až potom môžem ísť na prípadné rizikové tehotenstvo alebo MD a dostávať maximum?



4. Som DNP už od roku 2009 aj spolu s manželom, má nejaký vplyv táto doba na toto celé? Myslím, že keby som zrušila poistenie, či hneď strácam akékoľvek výhody alebo sa niekde tá doba platenia zarátava. lebo niečo som niekde zachytila že ak mám dva roky splnené, tak niečo...



5. Nie som si istá či v marci alebo apríli minulého roka som si zvyšovala VZ na max. a už uplynula dávno lehota 26 týždňov na uplatnenie si PN z max. VZ ale ja stále dostávam PN vypočítanu z VZ pred zmenou. Viete mi prosím povedať prečo je to tak. Či má na to vplyv že som počas minulého roka od zmeny ešte mala PN aj poberala par krat OCR...

Ďakujem Vám veľmi pekne za vaše cenné rady, dufam, ze mi niekto odpovie, ak nieco nebude jasné, rada to doplním. Este raz velka vdaka.
1. Nie - teda, poistit na balík sa potom môžete, ale nebude to považované za nepretržité.
2. Súhlas s oboma odpoveďami od Mila123
3. Súhlas s Milou - požaduje sa doba trvania poistenia 26 týždňov, nie doba platenia poistenia, čiže čerpanie PN príp. OČR do 10.dňa je OK.
4. Súhlas s Milou.
5. Buď :
- si urobila zmenu VZ, bez toho aby si poistenie zrušila a znovu založila - v takom prípade pri PN ktorá začala v r.2011 sa pre výpočet používa VZ z roku 2010. Až PN, ktorá začne v r.2012 sa použije VZ z r.2011 - v tomto prípade, len ak PN začne do vzniku nového poistenia (predpokladám to zrušenie a vznik nového od 31.1.2012).
- alebo si zrušila a založila nové DNP s vyšším VZ, vtedy začína plynúť nová lehota 26 týždňov, možno PN začala v tomto období.
Dôležité pre výpočet PN je to, kedy PN začne - či do 26 týždňov, alebo potom. Ak vznikne do 26 týždňov a potom trvá aj dlhšie, stále je platená tak, ako bola vypočítaná na začiaku PN.
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, este by som prosila o vysvetlenie tohto.
Ked poberam rodicovsky prispevok momentalne na 2-rocneho syna {nemam zamestnavatela, pracovna zmluva mi skoncila este pocas materskej} a ked otehotniem {pricom si platim DNP z maxima } budem mat maximalnu matersku to ste mi uz potvrdili, ale bude mi materska vyplacana aj ked budem este poberat rodicovsky prispevok na syna? Cize mne poberanie rodicovskeho prispevku konci oktober 2012 {25.10.2012 bude mat totiz syn 3 roky}. Ak nastupim na druhu matersku napr. uz koncom augusta alebo v septembri {cize v case trvania poberania rodicovskeho prispevku} ako postupovat?
Bude mi vyplacany aj rodicovsky prispevok aj materska? Alebo mam rodicovsky prispevok zrusit?
Ide teda o prelinanie rodicovskeho prispevku a materskej pricom nemam zamestnavatela iba DNP.
Snad som to napisala zrozumitelne.
Vdaka
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

ak sa mylim nech ma niekto opravi... ale DNP nema vplyv na to... vam automaticky bude zrušeny rodičovský príspevok a bude Vám vyplacané len materské.. môze sa stat ze v jeden mesiac môzte dostat aj rodičovský a aj časť materského a to v prípade ze na materské nastúpite iný dátum ako k dnu v mesiaci.
0 0
ajka5 ajka5

ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

ako k 1. dnu v mesiaci ( zabudla som tam uviest tu 1)
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Cize ja sa nemusim nikde odhlasovat, bude mi rodicovsky automaticky zruseny, ked prinesiem od lekarky na socialku vypisane tlacivo, ze nastupujem na matersku?
S tym rodicovskym prispevokom to viem, tam staci jeden den v mesiaci a uz mi daju celu davku rodicovskeho prispevku.
Dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

grafikafotky Pozri príspevok
Cize ja sa nemusim nikde odhlasovat, bude mi rodicovsky automaticky zruseny, ked prinesiem od lekarky na socialku vypisane tlacivo, ze nastupujem na matersku?
S tym rodicovskym prispevokom to viem, tam staci jeden den v mesiaci a uz mi daju celu davku rodicovskeho prispevku.
Dakujem velmi pekne
Žiadosť o materské odovzdávaš v sociálnej poisťovni. Myslím, že musíš nahlásiť na UPSVaR, že budeš poberať materské. Či stačí predložiť kopiu žiadosti, ktorú odovzdávaš v SP - neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať