Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
video1983 video1983

video1983 je offline (nepripojený) video1983

muž
velebnosti du blejt.... je to len otazka casu kedy sa aj "slovaci" prebudia a zacnu protesty ako v Grecku alebo nie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katija Pozri príspevok
Nerozumiem takejto logike. DNP minulý rok patrilo hocikomu, kto sa poistil.
Tento rok dôchodcom už nepatrí (tu začala diskriminácia v sociálnom poistení) Možno by dôchodcovia uspeli na medzinárodnom súde v Haagu, ale fakt toto ma nenapadlo. , ale napríklad študentom a nezamestnaným stále patrí. Akú stratu na zárobku im asi tak vykrýva?

No a zárobkovo činným DNP tiež patrí. Zaujímavé. Týmto má predsa vykryť stratu na zárobku povinné nemocenské poistenie, tak aký zárobok si vykrývajú keď si platia DNP? Žeby ten, čo nemajú?

Podľa mňa DNP nikdy neslúžilo a neslúži na vykrytie straty na zárobku (na to slúži povinné nemocenské poistenie), ale na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. (§ 2 písm. a) zákona 461/2003 Z.z.) Pekne napísané.

DNP by malo patriť buď všetkým (platilo to od 1.1.2004-31.12.2010) Ak budú nejaké jasné pravidlá a podmienky aby sa zamedzilo zneužívaniu , alebo nikomu (platilo to do 31.12.2003). Toto veľa ľudí položí.
Ale to, čo je tu tento rok a čo sa chystá radšej nepomenujem, lebo na to slušné slovo nemám.
Som zamestnanec,
pr. ak zarobím mesačne v hrubom 600 eur tj. v čistom cca 477 eur. A sa mi niečo stane, teda ochoriem, alebo som v nemocnici alebo čo ja viem ... a môj príjem zrazu je na úrovni 330 eur. Tak logicky ak mám svoj štandart nastavený na 470 eur tak mi chýba tých 140 eur mesačne ak zamarodujem.

Ak by som mala možnosť sa rozhodnúť či sa pripoistím aby v prípade PN alebo nejakej nečakanej udalosti mi príjem ostal v pôvodnej výške ( nemusím mať maximum ) tak to rada urobím.

Podľa mňa ak by mi zákon umožnil sa dopoistiť len do výšky môjho skutočného príjmu tak už to by bola obrovská úľava v prípade PN. Prečo na ministerstve nepremýšlajú takým spôsobom.

Ano stále je to diskriminačné, lebo ak niekto má čistý príjem 1000 eur , a maximálna PN je ohraničená na cca 600 eur tak bude aj tak aj tak nespokojný.
Naposledy upravil Xanti : 02.10.11 at 07:17
4 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

To slovíčko pri DNP - ZNEUŽITIE - už na mňa v tak skorumpovanom svete pôsobí smiešne. Každý má možnosť zneužiť všetko. Koľko poslancov, úradníkov na katastri, policajtov, ministrov, baníkov, účtovníkov zneužilo - svoje poslanie? A teda mnohí aj platy z daní občanov? A toto omieľanie á la Mihál už je tak nechutné, že stačí si pozrieť sled opatrení a kto mal z matiky jednotku, tak pozná čarovné slovíčko - zneužitie - na zakrytie matematických ťahov v šetrení. Ak tvrdí Mihál, že bolo zneužité, nech predloží dôkazy. A teším sa, keď dá tento štát prvý dôchodca za diskrimináciu na súd.
2 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

No aspon sme sa vysťažovali jeden druhému, len mali by sme to niekde oznámiť na kompetentné miesta. Myslíte , že tu to niekto číta taký, čo by to mohol ovplyvniť? Zamýšľa sa nad týmito preblémami vôbec niektorý z poslancov? Neviem ako im otvoriť oči, ale možno keby každý z nás napísal do NR svoje pripomienky, možno by sa aspon trošičku nad tým zamysleli a možno by to aj niečo zmenilo.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Som za a ak skutočne niekto, kto sa v tom vyzná, je ochotný napísať, či nejaký podnet, alebo sťažnosť, trebárs aj na súd do Haagu, budem medzi prvými, kto sa podpíšu. Veď nielen dôchodcovia sú diskriminovaní, ale ak prejde návrh zákona, tak to bude prinajmenšom polovica obyvateľstva tohto štátu.
Už som to tu písala, že ja, ako nezamestnaná, som občiankou tohto štátu, a prečo by som sa nemohla dobrovoľne pripostiť? Veď si pomaly "odtŕham od huby", aby som mesačne poistenie platila. Už dávno nemám sedemnásť, roky pribúdajú a s nimi tiež aj choroby. "Zatiaľ" nie som vážne chorá, a dúfam, že ani nebudem, ale ako sa hovorí "človek mieni, Pán Boh mení" ...
7 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Celkom určite to tu čítajú aj kompetentní, ale čo už s tým narobia, keď je tá hospodárska a finančná kríza? Aký minister rezortu a jemu naklonená vláda, také zákony. Jedna vláda uzákoní, druhá zruší.
Neviem si predstaviť čo by nastalo, ak by jedna vláda uzákonila partnerstvo homosexuálov a druhá by im to zrušila. Čo potom s tými obrúčkami? Ešte k tomu, keď zlato momentálne stráca.

So zákonmi je to podobné ako s párkami. Je lepšie, keď nevidíme, ako sa robia.
Otto von Bismarck

P.S. Ja sa pridávam, a načo do Haagu, veď aj tu máme právny štát.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... ten právny štát, no aj o tom by sa dalo diskutovať ... ako sa hovorí "kto maže, ten jede" ... nech je spravodlivosť akokoľvek slepá, je zaujímavé, že poväčšinou sa prikloní na stranu toho "mažúceho" ...
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ilona Pozri príspevok
No aspon sme sa vysťažovali jeden druhému, len mali by sme to niekde oznámiť na kompetentné miesta. Myslíte , že tu to niekto číta taký, čo by to mohol ovplyvniť? Zamýšľa sa nad týmito preblémami vôbec niektorý z poslancov? Neviem ako im otvoriť oči, ale možno keby každý z nás napísal do NR svoje pripomienky, možno by sa aspon trošičku nad tým zamysleli a možno by to aj niečo zmenilo.
To im môžeme zrátať iba vo voľbách, pri takomto stave. Horšie je, že si nie je z čoho vyberať. Ťažko možno očakávať, že kompetentní budú brať do úvahy naše pripomienky. Majú väčšinu hlasov v parlamente, a musia poslúchať svojich straníckych šéfov, čo im nariadia. Inak sa v ďalších voľbách nedostanú na zvoliteľné miesta. Ani celá opozícia so svojimi hlasmi im v tom nedokáže zabrániť. Dokonca aj ten euroval nakoniec schvália. Predsa si nepodpília pod sebou konár.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

marjankaj Pozri príspevok
To im môžeme zrátať iba vo voľbách, pri takomto stave. Horšie je, že si nie je z čoho vyberať. Ťažko možno očakávať, že kompetentní budú brať do úvahy naše pripomienky. Majú väčšinu hlasov v parlamente, a musia poslúchať svojich straníckych šéfov, čo im nariadia. Inak sa v ďalších voľbách nedostanú na zvoliteľné miesta. Ani celá opozícia so svojimi hlasmi im v tom nedokáže zabrániť. Dokonca aj ten euroval nakoniec schvália. Predsa si nepodpília pod sebou konár.
Oni si určite ten konár nepodpália. Veď na ňom sedia a je im dobre. Ale Slováci do ulíc nepôjdu, ani keď im rovno na hlavy na......lejú smotánku.
2 0
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

pozerstvo ako za komunizmu, este treba pochvalu pred rozvinutou zastavou BSP
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Čo takýto prípad. Mamička je zamestnaná, platila si aj DNP, zatiaľ ho nezrušila. Automaticky sa zruší resp.sa odhlási 31.12.2011 a keď bude na rodičovskom tak sa prihlási. Je od 21.8.2011 na materskej. Ak prejde zákon, je povinne dôchodkovo poistená (platí za ňu štát), bude mať prerušené nemocenské pri poberaní rodičovského príspevku, teda berie sa akoby ukončené počas poberania. Niekedy 25.5.2012 prejde na rodičovský. Takže podmienka byť povinne dôchodkovo poistená splnená bude - tak dobrovoľne sa poistiť môže a vyberie si "balíček" DNP+poistenie v nezamestnanosti sadzba 6% z VZ, neviem ešte akého a môže poberať ošetrovné, nemocenské a možno žeby aj materské, ak by prechádzala na ďalšiu materskú z rodičovského príspevku ??? Čo vy na to ? Dalo by sa ? Len nech to nečíta p.Mihál, nič pre jeho oči ...
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Ja si myslím, že nemôže, pretože je aj zamestnancom. Počas tohoto obdobia je obdobie povinného nemocenského poistenia "beží", aj keď sa fyzicky neodvádza.
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

nika224 Pozri príspevok
Ja si myslím, že nemôže, pretože je aj zamestnancom. Počas tohoto obdobia je obdobie povinného nemocenského poistenia "beží", aj keď sa fyzicky neodvádza.
práveže pov.nem.poistenie je prerušené registračným listom fyzickej osoby, ktorý podáva zamestnávateľ, teda nie je povinne nemocensky poistená, nespomína sa tam, že to nemôže byť zamestnanec, ktorý je na rodičovskom príspevku. Veď uvidíme, čo prinesie schválenie, ale je to hrúúúza.
0 0
felama67 felama67

felama67 je offline (nepripojený) felama67

Je to diskriminačné pre nízkopríjmovích ľudí, ale čo živnostníci. Môj muž je drobný živnostník, ktorý je už po dvoch operáciách, platí "viac" ako z min. mzdy, nakoľko szčo teraz platia z priem. mzdy v NH, maródku mal cca 140 EUR mesačne priemerne, po roku ho prehodnotili a dostal čiast. inv. dôchodok, dostáva 128 EUR mesačne a keď sa spýtal na sociálnom čo by mohol dostať, tak veľkú figu, nakoľko ja jeho manželka som tiež szčo (podotýkam zarobím len to, keď fyzicky pracujem ako kaderníčka), takže manžel manželky szčo nie je ani človek a má vyžiť zo 128 EUR mesačne. No p. Mihál dá sa to, pri 2 deťoch vysokoškolákoch a len energie platíme mesačne 250 EUR?????????
0 0
kris1109 kris1109

kris1109 je offline (nepripojený) kris1109

Možem prosím vás poprosit o radu?Ja som si to len včera t.j.4.10.podala to DNP aj napriek tomu že viem že majú byt od nového roka zmeny.Mám malého,ktorý mal v septembri 4 roky,a som teraz už na druhej predlženej materskej do buduceho roka do augusta.Takže keby som chcela otehotniet dajmetomu v januári a nezrušili by to DNP tak by sami to oplatilo platit a vyšlo by mi to?dakujem za všetky odpovede.Ešte doplním pred malým som bola zamestnaná,ale je to ukončené výpovedou.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer. Prosím Vás,ako je to keď pacient (dobrovolne nemoc.poistený) nastúpi na PN - je zamestnaný , PN mu začne po splnení podmienky 270 dní atd.. Lekár mu vypíše dve PN, 1 zamestnávateľovi, 1 na Soc.poist? zo zamestnania mu zamestnávatel platí prvé 3 dni 25% vymer.základu, štvrtý az desiaty den 55 % VZ,a od 11 dna platí Soc.poistovna? alebo mu uz rozdiel platí Soc.poisťovna od prvého dňa nástupu na PN?? Vopred dakujem za ujasnenie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Z DNP mu poisťovňa platí od prvého dňa.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Od prvého dňa mu dopláca-do výšky jeho vymeriavacieho základu? dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Platí DNP 270 dní? Ak áno tak PN bude vyrátaná z VZ z ktorého platí, resp. z rozhodujúceho obdobia pri DNP... teda napíš bližšie info.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať