Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Po skončení poistenia DNP máš ako každý ochrannú dobu 7 dní, pre prípadnú PN.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

MiaTom Pozri príspevok
Dobrý deň,
DNP som si platila od 8.6.2011, 270 dní mi ubehne 3.3.2012, snažili sme sa otehotnieť, ale neúspešne. Ostáva mi teda zaplatiť ešte 1x. Moja otázka znie, ak si DNP vyplatím, teda splním lehotu 270 dní, a nie som tehotná, oplatí sa mi ísť na PN, resp. dostanem nejaké peniažky navyše zo SP? Som v nejakej ochrannej lehote? (som aj zamestnaná) Veľmi pekne prosím o odpoveď.
Ďakujem
do 08 03 2012 sa zvykne platiť za mesiac 02/2012 a do 08 04 2012 sa zvykne platiť za 03/2012
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

Čiže ak mi 3.3.2012 t.j. v sobotu skončí 270 dní, môžem ísť od pondelka 5.3.2012 na 7 dní na PN (rátajú sa pracovné dní?) A teda musím potom odniesť PN-ku od doktora do Sociálnej poisťovne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MiaTom Pozri príspevok
Čiže ak mi 3.3.2012 t.j. v sobotu skončí 270 dní, môžem ísť od pondelka 5.3.2012 na 7 dní na PN (rátajú sa pracovné dní?) A teda musím potom odniesť PN-ku od doktora do Sociálnej poisťovne?
Nie na 7 dní... ale DO kalendárnych 7 dní , a kedže si zamestnaná tak si dáš vystaviť 2x PN jednu zo zamestnania dáš zamestnávateľovi
a druhú z ochrannej lehoty DNP na sociálnu poisťovňu.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie na 7 dní , ale ak ti konči DNP 03 03 2012 7 dní máš ochrannú lehota, kedy ak začneš marodovať počas OL máš dávku NP platenú z predchádzajúceho poistenia....
1 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

A ako dlho môžem byť PN, aby som dostávala vyššiu dávku?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MiaTom Pozri príspevok
A ako dlho môžem byť PN, aby som dostávala vyššiu dávku?
52 týždňov. To si taká nemocná?
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

Ďakujem pekne za odpovede, ale keď si už toľko platím DNP, a keďže nie som tehotná, neoplatí sa mi sedieť v robote 5 dní v týždni 8 hod. denne za min. mzdu 280€, keď môžem konečne využiť niečo aj v môj prospech, veď štát sa vkuse nabaľuje na tých najslabších článkoch spoločnosti, tak hádam nemám právo si trošku prilepšiť? (keď som si to ešte aj sama platila) a kebyže to nevyužijem, a ako som už spomínala, nie som ani tehotná, jednoducho moje peniaze, ktoré som si cca 9 mesiacov platila, LEN TAK prepadnú štátu...????
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

áno áno ďakujem, pomýlila som sa
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

MiaTom Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpovede, ale keď si už toľko platím DNP, a keďže nie som tehotná, neoplatí sa mi sedieť v robote 5 dní v týždni 8 hod. denne za min. mzdu 280€, keď môžem konečne využiť niečo aj v môj prospech, veď štát sa vkuse nabaľuje na tých najslabších článkoch spoločnosti, tak hádam nemám právo si trošku prilepšiť? (keď som si to ešte aj sama platila) a kebyže to nevyužijem, a ako som už spomínala, nie som ani tehotná, jednoducho moje peniaze, ktoré som si cca 9 mesiacov platila, LEN TAK prepadnú štátu...????
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No mnoho ludí si to platilo, a len tak to prepadlo štátu. Nie je to šporenie, to si treba uvedomiť.
A rada na záver : ak naozaj nie si nemocná, tak lekár ťa dlho na PN nenechá, posudkový lekári chodia po obvodných lekároch a gynekologoch a po istom čase odporúčajú rušiť PN. Takže možno budeš PN len mesiac, alebo dva ak nemáš veľmi vážne problémy.
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

Ja to chápem, je mi jasné, že to nie je sporenie, ale pripoistenie. Ja len vyzdvihujem a prízvukujem to, ako náš štát zdiera. Toto sa môže stať len tu na Slovensku, veď to je neskutočné....šialené a samozrejme, že neplánujem byť na PN 52 týždňov, to som sa len pýtala, že koľko...Ďakujem pekne za odpovede
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MiaTom,
to nevadí, ak si teraz neotehotnela. Toto poistenie vôbec nemuselo byť zbytočné, pre prípad že otehotnieš o mesiac dva alebo tri. Stále Ti toto poistenie môže byť nápomocné k vyššej materskej.
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

Ako mám tomu prosím rozumieť? To je jedno, kedy otehotniem, napr. o mesiac, dva, tri.... a potom prídem do SP a poviem, že som si platila od 8.6.2011 do 3.3.2012 a budem mať vyššiu materskú?
Lebo keď mi skončí toho 3.3.2012 DNP, neplánujem si ďalej platiť pripoistenie po novom, teda ten celý balík.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MiaTom,
ak otehotnieš stačí sa Ti na jeden dva dni prihlásiť z celého balíka z minim. VZ, a materskú tým pádom budeš mať vyššiu o 220 eur.

Nebude maximálna, ale sú aj potom možnosti ešte cca 15 mesiacov po skončení poistenia.
0 0
MiaTom MiaTom

MiaTom je offline (nepripojený) MiaTom

Aha, tak dobre, ak mi to teda bude potom aktuálne, prídem a nechám si opäť poradiť, aby som vedela ako čo najlepšie postupovať ďalej.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

dievčence, kedže vo februári sa dá prihlásiť do Soc. poisťovne aj spätne, mňa by zaujímalo, či len spätne k 1.2.2012, alebo ku ktorémukoľvek dňu vo februári?
Keby človek chcel využiť vlaňajšie platenie DNP, dá sa prihlásiť dnes spätne napr. k 20.2.2012?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
dievčence, kedže vo februári sa dá prihlásiť do Soc. poisťovne aj spätne, mňa by zaujímalo, či len spätne k 1.2.2012, alebo ku ktorémukoľvek dňu vo februári?
Keby človek chcel využiť vlaňajšie platenie DNP, dá sa prihlásiť dnes spätne napr. k 20.2.2012?
Heni, spätne sa dá len v prípade povinne poistenej SZČO - poistenie v nezamestnanosti, a ak sa DNP prihlási na celý balík.

Aký prípad riešiš ?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronikasad Pozri príspevok
Heni, spätne sa dá len v prípade povinne poistenej SZČO - poistenie v nezamestnanosti, a ak sa DNP prihlási na celý balík.

Aký prípad riešiš ?
máj 2010 - jún 2011 si SZCO platila DNP dobrovoľne z maxima.
od júla 2011 je SZČO povinne poistená, DNP zrušila.
teraz ochorela, tak či sa dá prihlásiť tak, aby to maximálne poistné z DNP využila.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
máj 2010 - jún 2011 si SZCO platila DNP dobrovoľne z maxima.
od júla 2011 je SZČO povinne poistená, DNP zrušila.
teraz ochorela, tak či sa dá prihlásiť tak, aby to maximálne poistné z DNP využila.
Heni, takto to nepôjde. Ak sa prihlási na balík poistenia pred začiatkom PN-ky (stačí jeden deň), bude mať nárok na nemocenské z DNP, ale len z minima.
Po skončení PN-ky nech sa nezabudne odhlásiť a uhradiť alikv.časť za február.
Naposledy upravil veronikasad : 27.02.12 at 07:09
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať