Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Xanti Pozri príspevok
V podstate aj teraz môžeš ísť na PN, nakoľko v posledných 2 rokoch máš 270 dní poistenia.
Ak pôjdeš na PN teraz tak tvoja PN bude cca 180 eur mesačne. Počas PN odvody do SP platiť nemusíš.
Ak pôjdeš na PN cca po 20.06.2012 tak tvoja PN bude cca 600 eur mesačne.
Veľmi pekne Ti ďakujem...No ja ak budem musieť ísť na PN, tak to bude asi najskôr začiatok júla
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Veľmi pekne Ti ďakujem...No ja ak budem musieť ísť na PN, tak to bude asi najskôr začiatok júla
Ak by si musela isť skôr, tak si daj PN-ku po uplynutí 26 týždňov DNP ukončiť a daj si vystaviť novú. Nová PN-ka už bude zo skutočného VZ.

Počas PN-ky DNP nepltíš a "beží" ti doba poistenia
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Xanti Pozri príspevok
Už je neskoro čosi priplácať, szčo mala premýšlať pred 31.1.
Teraz szčo ak chce vyššiu materskú, tak musí skončiť živnosť. Nájsť si zamestnanie ktoré bude trvať minimálne 90 dní. V takomto prípade bude mať szčo materskú vypočítanú zo zamestnania.
Prosím a vieš mi napísať ohľadne toho aj niečo bližšie?? Ak ukončí živnosť, ale je ešte konateľkou v s.r.o, tam by sa mohla zamestnať na PP,že?? Ale teraz aký by si mala dať plat aby sa jej to oplatilo??? A čo ak sa napr. po týždni "hodí" na PN??? Oplatí sa jej to?? Ďakujem veľmi pekne sa skoré odpovede a pekný slnečný deň
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

janapill Pozri príspevok
Prosím a vieš mi napísať ohľadne toho aj niečo bližšie?? Ak ukončí živnosť, ale je ešte konateľkou v s.r.o, tam by sa mohla zamestnať na PP,že?? No ak ukončí živnosť, tak môže. Nakoľko dni platenia poistného zo živnosti sa pripočítajú k dňom platenia zo zamestnania a tak dosiahne 270 dní poistenia. Ale teraz aký by si mala dať plat aby sa jej to oplatilo??? No plat aký chce ale ak chce mať maximálnu materskú tak plat 1153,50 eur . A čo ak sa napr. po týždni "hodí" na PN??? Môže, PN bude ale rátaná z minima. Oplatí sa jej to?? To musí zvážiť sama. Ďakujem veľmi pekne sa skoré odpovede a pekný slnečný deň
v texte.
1 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Takže, ak tomu správne rozumiem:
- ukončí svoju živnosť a zamestná sa v s.r.o. s platom cca 1155 EUR, po týždni pôjde na PN, (PN bude mať z minima - ok), odvody počas PN nebude musieť platiť, ale materská jej bude vyrátavaná už z toho základu tých 1153 €??? A tých 90 dní má mať do nástupu na materskú??? Predpokl.dátum pôrodu má stanovený na 18.12.2012. Takže ak to takto urobí napr.začiatkom augusta bude to ok???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

janapill Pozri príspevok
Takže, ak tomu správne rozumiem:
- ukončí svoju živnosť a zamestná sa v s.r.o. s platom cca 1155 EUR, AANO po týždni pôjde na PN, ANO (PN bude mať z minima - ok), odvody počas PN nebude musieť platiť ANO, ale materská jej bude vyrátavaná už z toho základu tých 1153 €??? ANO A tých 90 dní má mať do nástupu na materskú??? ANO Predpokl.dátum pôrodu má stanovený na 18.12.2012. Takže ak to takto urobí napr.začiatkom augusta bude to ok??? NA materskú sa nastupuje 6 týždňov pred dátumom pôrodu, takže s rezervou to treba rátať, aby nechýbal deň
v texte
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Dobrý, vie mi niekto poradiť kolko si začať priplácať NP ak som SZČO, začínajúci podnikateľ od 7/2011, v juli mi pripadá začať /po roku/ platitiť povinné SP. Kolko by som si mala zazať priplácať ak planujeme po 7/2013 bábo?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mija33 Pozri príspevok
Dobrý, vie mi niekto poradiť kolko si začať priplácať NP ak som SZČO, začínajúci podnikateľ od 7/2011, v juli mi pripadá začať /po roku/ platitiť povinné SP. Kolko by som si mala zazať priplácať ak planujeme po 7/2013 bábo?
málo informácií si poskytla......
aký máš teraz VZ pre SP?
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

som začínajúci podnikateľ aký by som asi mala mať? Prvý rok som oslobodená od platenia odvodov do SP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mija33 Pozri príspevok
som začínajúci podnikateľ aký by som asi mala mať? Prvý rok som oslobodená od platenia odvodov do SP.
uveď prosím základ dane a počet mesiacov podnikania za rok 2011

Od 1.2.2012 sa už nedá platiť len samostatné nem.poistenie, musela by si sa prihlásiť na celý balík, najmenej z min.VZ a to je trošku "drahý špás".
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Od 1.7.2012 mi začína povinnosť platiť min odvody do SP, takže sa už nedá pripoistiť?

V roku 2011 - 6 mesiacov podnikanie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mija33 Pozri príspevok
Od 1.7.2012 mi začína povinnosť platiť min odvody do SP, takže sa už nedá pripoistiť?

V roku 2011 - 6 mesiacov podnikanie.
Dá sa pripoistiť, ale len celý balík poistenia - mesačné poistné z min.vymer.základu cca 120€ (v balíku je aj poistenie v nezamestnanosti, ktoré ako SZČO povinne neplatíš).
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Takže ak som to dobre pochopila kedže od 1.7.2012 mi prináleží povinne platiť SP cca 120,- /ako SZČO/ už sa nedá nijako pripoistiť aby som mala do budúcna väčšiu materskú? Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mija33 Pozri príspevok
Takže ak som to dobre pochopila kedže od 1.7.2012 mi prináleží povinne platiť SP cca 120,- /ako SZČO/ už sa nedá nijako pripoistiť aby som mala do budúcna väčšiu materskú? Dakujem
"pripoistiť" sa nedá .. a ani sa nikdy nedalo. Je to riadne poistenie - dobrovoľné (je rovnocenné povinnému). A môžeš sa poistiť aj teraz, len s tým rozdielom, že v minulosti sa dalo poistiť aj len na jedno poistenie v SP napr nemocenské, teraz (za predpokladu, že chceš nemocenské) sa už musíš poistiť na celý balík poistení (nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti). No a samozrejme je to za viac peňazí.
Naposledy upravil Katy a R : 14.05.12 at 09:15
1 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Dakujem
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Xanti Pozri príspevok
V podstate aj teraz môžeš ísť na PN, nakoľko v posledných 2 rokoch máš 270 dní poistenia.
Ak pôjdeš na PN teraz tak tvoja PN bude cca 180 eur mesačne. Počas PN odvody do SP platiť nemusíš.
Ak pôjdeš na PN cca po 20.06.2012 tak tvoja PN bude cca 600 eur mesačne.
Ak by som šla teraz na PN a bola by som až do augusta,tak by som teraz dostávala cca 180 eur a po tom cca 20.6. by som dostávala cca 600 eur? Či ak pôjdem teraz,tak po celý čas budem dostávať len 180 eur?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka71 Pozri príspevok
Ak by som šla teraz na PN a bola by som až do augusta,tak by som teraz dostávala cca 180 eur a po tom cca 20.6. by som dostávala cca 600 eur? Či ak pôjdem teraz,tak po celý čas budem dostávať len 180 eur?
Výška dávky sa v priebehu jednej DPN nemení. Je rovnaká od začiatku do konca.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Ak by som šla teraz na PN a bola by som až do augusta,tak by som teraz dostávala cca 180 eur a po tom cca 20.6. by som dostávala cca 600 eur? Či ak pôjdem teraz,tak po celý čas budem dostávať len 180 eur?
Výška nemocenského po dosiahnutí 26 týždňov sa ti automaticky nezmení. Musíš si dať ukončiť súčasnú PN-ku a dať vystaviť novú.
1 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Ďakujem za odpovede
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Známa je zamestnaná od 22.9.2008. Okrem toho je DNP od 1.6.2011 do 30.1.2012. 31.1.2012 založené nové DNP, ktoré končí 26.10.2012. Výška vymeriavacieho základu zostala rovnaká. Je v 8 týždni, keďže v januári potratila, lekár ju chce vypísať na rizikové. Nárok na PN má aj zo zamestnania aj z DNP, keďže k existujúcemu DNP sa jej pripočíta doba už ukončeného DNP. Počas PN neplatí odvody do SP z DNP.
Uvažujem správne? Ďakujem vopred za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať