Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Peter6160 Peter6160

Peter6160 je offline (nepripojený) Peter6160

Ďakujem Katy a R za odpoveď - pomohla, no dnes sme boli zo ženou na pobočke SP po nejake informácie no nezda sa my že hovoria dobre:

- pýtali sme sa či by sme nemali po 6 mes. zvýšiť prispevok do dnp na max. z 36,16 eura mesačne? (v júli jej končí prac.pomer)
Odpoved bola že by bola materska vyššia o par eur, že najake 2 eura

- dalej čo ak by porodila predčasne pred splnením 270 dní dnp ma narok na matersku z dnp?
Odpoved bola, že nie. Spomenuli sme ochrannu lehotu a už to celé domotali, tak ako to je?

Poradte kto viete, Ďakujeme
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Peter6160 Pozri príspevok
Ďakujem Katy a R za odpoveď - pomohla, no dnes sme boli zo ženou na pobočke SP po nejake informácie no nezda sa my že hovoria dobre:

- pýtali sme sa či by sme nemali po 6 mes. zvýšiť prispevok do dnp na max. z 36,16 eura mesačne? (v júli jej končí prac.pomer)
Odpoved bola že by bola materska vyššia o par eur, že najake 2 eura

- dalej čo ak by porodila predčasne pred splnením 270 dní dnp ma narok na matersku z dnp?
Odpoved bola, že nie. Spomenuli sme ochrannu lehotu a už to celé domotali, tak ako to je?
Poradte kto viete, Ďakujeme
no dúfam, že som dobre pochopila - treba trošku jasnejšie písať - a fakty
Zvyšovanie VZ už naozaj nemá veľký vyznam - záleží hlavne od toho, aký bol VZ v zamestnaní za rok 2011. (RO z PP bude rok 2011)
Nárok na materské bude aj ak porodí predčasne - pretože bude mať už ukončené poistenie zo zamestnania. (pripočítavajú).
tak sa nestresujte - a nech tam nemá dlh na poistnom!! 6 týždňov pred PTP treba nastúpiť na MD (z PP to bude v ochrannej lehote)
peter - predsa len ešte doplním, že trošku šarapatu môže narobiť za mesiac júl napr preplatenie dovolenky (alebo iné zvýšenie VZ ??) - keďže končí PP.
prednostne sa totiž platí poistné zo zamestnania .. a v DNP bude potom nižší VZ (len ak áno, tak aby ste s tým počítali)
Naposledy upravil Katy a R : 28.06.12 at 18:06
0 0
Peter6160 Peter6160

Peter6160 je offline (nepripojený) Peter6160

Tak, tomu sa hovorí promptná odpoveď.

Ano jedná sa o zvýšenie VZ, pretože žena zarábala min. rok 333 euro v hrubom.

A k tým dlhom zatial nema, dufame , že zamestnavatel zaplatí aj ten posl. mesiac.

Ďakujeme
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad No pracovala som v roku 2010 september,október a november a to som mala platené z maxima a teraz som sa prihlásila od 22.12.2011 ako DNP z maxima.Ako tak rátam,tak by som mala mať splnenú podmienku,ale chcem sa radšej uistiť
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. takže ani netreba zvyšovať ... a ona (ako DPO) nesmie mať dlh na poistnom! (zamestnávateľove ťa nemusia zaujímať)
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka71 Pozri príspevok
veronikasad No pracovala som v roku 2010 september,október a november a to som mala platené z maxima a teraz som sa prihlásila od 22.12.2011 ako DNP z maxima.Ako tak rátam,tak by som mala mať splnenú podmienku,ale chcem sa radšej uistiť
tak potom to máš OK ... základná podmienka 270 dní poistenia (posl dva roky) a 26 týždňov nového poistenia máš splnené .
1 0
Peter6160 Peter6160

Peter6160 je offline (nepripojený) Peter6160

Ďakujeme za dobre rady, lepšie na porade ako na pobočke SP
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Ďakujem....lebo vyzerá to tak,že od zajtra pôjdem na PN,kvôli rizik.tehotenstvu a obávam sa,či niečo dostanem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Ďakujem....lebo vyzerá to tak,že od zajtra pôjdem na PN,kvôli rizik.tehotenstvu a obávam sa,či niečo dostanem
Zuzka, zrátaj si ešte kal. dni trvania prac.pomeru + DNP ku dňu nástupu na PN-ku, Musí ich byť minimálne 270, inak ti nárok na nemocenské nevznikne. Tiež si predtým daj skontrolovať platby DNP v SP, ak by si tam mala nedoplatok viac ako 5 €, aj keď ti nárok vznikne, nemocenské ti nevyplatia.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

Čiže ak mám teraz splnenú podmienku 26 týždňov,ale ešte nie 270 dní,tak nedostanem nič?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Čiže ak mám teraz splnenú podmienku 26 týždňov,ale ešte nie 270 dní,tak nedostanem nič?
Podmienkou nároku je 270 kal. dní nem.poistenia (vrátane zamestnania). Ak túto podmienku nemáš splnenú, žiadne nemocenské nedostaneš. Tak si to dobre prepočítaj skôr ako ti lekár vystaví PN-ku. 26 týždňov sa sleduje len v prípade, ak platíš DNP viac ako z minima.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Podmienkou nároku je 270 kal. dní nem.poistenia (vrátane zamestnania). Ak túto podmienku nemáš splnenú, žiadne nemocenské nedostaneš. Tak si to dobre prepočítaj skôr ako ti lekár vystaví PN-ku. 26 týždňov sa sleduje len v prípade, ak platíš DNP viac ako z minima.
Teraz som si to rátala a mám vrátane zamestnania a DNP vrátane dnešného dňa 280 dní a keď som rátala, že na DNP som sa prihlásila 21.12.2011, tak mi začal 27 týždeň
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Teraz som si to rátala a mám vrátane zamestnania a DNP vrátane dnešného dňa 280 dní a keď som rátala, že na DNP som sa prihlásila 21.12.2011, tak mi začal 27 týždeň
Potom môžeš isť na PN-ku a nemocenské budeš mať zaplatené z DNP z vymer.základu za mesiac december 2011. Skús zistiť presnú sumu, ktorú si za december (v januári 2012) platila.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Potom môžeš isť na PN-ku a nemocenské budeš mať zaplatené z DNP z vymer.základu za mesiac december 2011. Skús zistiť presnú sumu, ktorú si za december (v januári 2012) platila.
No platila som v decembri len alikvotnú čiastku zo sumy 49,13 a to platím aj teraz
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
No platila som v decembri len alikvotnú čiastku zo sumy 49,13 a to platím aj teraz
koľko bola tá alikvotna čiastka ?
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
koľko bola tá alikvotna čiastka ?
Okolo 17 eur
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

zuzka71 Pozri príspevok
Okolo 17 eur
Je to presne 17,43
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Okolo 17 eur
Prepočítavala som denné nemocenské - možno nie uplne presne.
Vyšlo mi za prvé tri dni 9,01€/deň, od štvrtého dňa 19,81€/deň. Nemocenské sa vypláca za kal. dni.
0 0
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Prepočítavala som denné nemocenské - možno nie uplne presne.
Vyšlo mi za prvé tri dni 9,01€/deň, od štvrtého dňa 19,81€/deň. Nemocenské sa vypláca za kal. dni.
Čiže vyplácané dostávam už od 1. dňa?Nie je to tak ako keď som zamestnaná,že prvých 10 dní platí za mňa zamestnávateľ....teraz dostanem rovno od 1.dňa zo soc.poisťovne?
A ak pôjdem na materskú koncom januára,tak bude dostávať materskú normálne 60% z max.vymeriavacieho základu,čo je u mňa 1116,75 eur?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzka71 Pozri príspevok
Čiže vyplácané dostávam už od 1. dňa?Nie je to tak ako keď som zamestnaná,že prvých 10 dní platí za mňa zamestnávateľ....teraz dostanem rovno od 1.dňa zo soc.poisťovne?
A ak pôjdem na materskú koncom januára,tak bude dostávať materskú normálne 60% z max.vymeriavacieho základu,čo je u mňa 1116,75 eur?
Z DNP vypláca nemocenské od 1. dňa sociálna poisťovňa.

Materské je 65 % DVZ, mne vyšlo 23,41€/kal.deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať