Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
zuzka71 zuzka71

zuzka71 je offline (nepripojený) zuzka71

veronikasad Pozri príspevok
Tá informácia bola veľmi skreslená, podľa môjho názoru ide o pôrody po skončení DNP, ktoré zaniklo zo zákona k 31.1.2012. Mamičky sa nestihli prihlásiť na nové poistenie koncom januára a neprihlásili sa na celý balík po 1.2.

Ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak by sa dieťa narodilo neskôr, to by som chápala. Ale ako materskú ovplyvní predčasný pôrod - nerozumiem.
No už som aj ja z toho dáko mimo.Trošku to divne hovorili.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzka71 Pozri príspevok
No už som aj ja z toho dáko mimo.Trošku to divne hovorili.
.. ale! zase voľakto "objavil Ameriku"!
Nuž jednoducho - ak OL vyprší, tak nárok na dávku nie je! Ale to vždy tak bolo .. či .
v tom prípade má každá možnosť poistiť sa - keď aj tesne pred nástupom na materskú.
No a aby mala dávku zo skutočného VZ - musia byť splnené podmienky - a to tiež aj doteraz tak bolo.
Takže povedať do televízora, že systém núti mamičky predčasne rodiť - je ozaj riadna konina!
Ako keby sa doteraz nikdy nestávalo, že ak mamička nemala potrebný počet dní poistenia - nemala materskú (jednoducho mala smolu). Nie vždy sa rodičovstvo plánuje
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, pre istotu sa chcem opýtať. Od 6.10.11-30.1.12 som mala DNP, od 31.1.12 mám ďalšie. Nárok na PN budem mať až po 270 dňoch odo dňa 31.1.12, t.j. 26.10.2012. To predtým sa mi do tých 270 dní neráta. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

seda Pozri príspevok
Dobrý večer, pre istotu sa chcem opýtať. Od 6.10.11-30.1.12 som mala DNP, od 31.1.12 mám ďalšie. Nárok na PN budem mať až po 270 dňoch odo dňa 31.1.12, t.j. 26.10.2012. To predtým sa mi do tých 270 dní neráta. Ďakujem.
Do 270 dní sa ti počíta aj predch.nem.poistenie. Len ak by PN-ka začala do 26 týždňov od vzniku nového poistenia a platíš si viac ako z minima, nemocenské by si mala z minima.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katinka0000 Pozri príspevok
ahojte! vcera v novinach na jojke davali reportaz o DNP. hovorili tam nieco take, ze nutia mamicky, aby predcasne porodili, lebo inak nebudu dostavat peniaze z DNP a pridu o stovky eur. neviete pre koho to plati? ja si platim DNP od 29.1.2012 z maxima (nejakych 50 euro a nieco), som tehotna a termin porodu mam vo februari 2012. ohrozuje to aj mna? dakujem!
súhlasim s veronikou, dosť nejasne to hovorili o druhorodičkách.
Týka sa to hlavne mamičiek čerpajúcich v zamestnaní Rd a ktorým počas RD skončí dnp. Tým končí ochranná lehota v den pred nástupom na md zo zamestnania, lebo v den nástupu na md zo zamestnania vzniká nem.poistenie zamestnanaca. Ak ale porodia skôr ako je termín ale po nástupe na md, tak našli nepresnesť v zákone, ktorá im umožní získať nárok na materské aj z dnp vid § 50 Zákona o soc.poistení.
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

veronikasad Pozri príspevok
Do 270 dní sa ti počíta aj predch.nem.poistenie. Len ak by PN-ka začala do 26 týždňov od vzniku nového poistenia a platíš si viac ako z minima, nemocenské by si mala z minima.
Ďakujem pekne, nárok na PN-ku už by som mala teraz, no zo zákona sa mi ukončí DNP toto 26.10.12 a od vtedy sa mi bude rátať ochranná doba?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

seda Pozri príspevok
Ďakujem pekne, nárok na PN-ku už by som mala teraz, no zo zákona sa mi ukončí DNP toto 26.10.12 a od vtedy sa mi bude rátať ochranná doba?
Ano, ak nebudeš tehotná, ochranná doba bude 7 dní, ak v čase skončenia DNP budeš tehotná, ochranná doba je 8 mesiacov.

Dobu poistenia 270 dní budeš mať po skončení DNP splnenú a v prípade PN-ky neskôr vznikne ti nárok na nemocenské, ak sa pred jej začiatkom prihlásiš na celý balík poistenia. Počas PN sa odvody neplatia, nezabudni sa po skončení príp. PN-ky odhlásiť z DNP.
1 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Dobrý deň do tejto témy som písala už dávno a super ste mi poradili tak preto sa sem opäť obraciam a chcem vás poprosiť či mi poradíte aj tentokrát mam DNP (ak by sa mi nahodou podarilo otehotnieť čo som nevedela kedže som mala zdrv.problemy) no otehotieť sa podarilo teraz som na začiatku 5.mesiaca termín pôrodu mam na 20.12.2012. DNP som si platila od 10.1.2011 s tým že 30.1.2012 som sa odhlasila a nanovo prihlasila chcem sa teda opýtať kedy sa mi konči ta doba tych 270 dní myslím že je to nejako koncom oktobra a ja mám nástup na MD 8.11.2012 to by som mala byť v ochrannej lehote a či budem mať ozaj nárok na tu MD z toho DNP a ešte či je ozaj pravda že ak by som porodila v den terminu alebo po tak mi narok na MD zanikne? Ďakujem ale ozaj mam v tom chaos lebo každy vravi inak
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre elisa .. ochranná lehota je 8 mesiacov - ak si tehotná !
ostatné nerieš - vyššie máš vysvetlené
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Dobrý deň prosím vás vie mi niekto poradiť,ja mám strašný chaoos z toho čo hovorili v tých televíznych novinách.Ja som si DNP platila niečo cez 6rokov z minima no v januári som sa prihlásila na maximum,konkrétne tak,/informovala som sa aj v soc.poisťovni,že nárok na vyššiu PN mám po skončení 26tt,ktoré mi už prešli/ čiže teraz som na PN z maxima,len mám obavy,či ma nejak ohrozuje to,že by som nemala nárok na materskú z maxima.čakám druhé dieťa- s tým,že s prvým som na predlženej neplatenej materskej dovolenke Termín pôrodu mám 13.10.2012- no lenže budem mať cisársky rez a to viem,že sa robí skôr pred termínom tak mám obavy,či mi vznikne nárok z maxima.Prosím vás vie mi niekto poradiť?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nič ti nehrozí. Na materskú pôjdeš počas trvania DNP, budeš ju bezpečne dostávať z toho maxima.
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

dobry chcem poradit ešte raz ...ja som si platila DNP a splnila som si 270 dni ale od februara som sa neprihlasila na novy balik teraz som tehotna a termin mam 8.12.2012 ...teraz od avgust si začnem platit na novo celí balik z minima a v oktobri 30. nastupujem na matersku dostanem nieaku či nie a keby som sla aj v septembri na marodku tiez by som dostal aspon z minima či nie poradte mi lebo na pobočke niesu velmi ochotní...ďakujem..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kače Pozri príspevok
dobry chcem poradit ešte raz ...ja som si platila DNP a splnila som si 270 dni ale od februara som sa neprihlasila na novy balik teraz som tehotna a termin mam 8.12.2012 ...teraz od avgust si začnem platit na novo celí balik z minima a v oktobri 30. nastupujem na matersku dostanem nieaku či nie a keby som sla aj v septembri na marodku tiez by som dostal aspon z minima či nie poradte mi lebo na pobočke niesu velmi ochotní...ďakujem..
Aby ti vznikol nárok na materské, príp. nemocenské z minima, stačí sa prihlásiť na celý balík pár dní pred tým. Podmienku 270 dní poistenia máš splnenú, stačí sa prihlásiť pár dní pred tým. Nezabudni uhradiť alikv.časť poistného a po skončení poberania materského (pred nástupom na RP) sa z poistenia odhlásiť.
0 0
kače kače

kače je offline (nepripojený) kače

Ďakujem za radu...
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Katy a R Pozri príspevok
pre elisa .. ochranná lehota je 8 mesiacov - ak si tehotná !
ostatné nerieš - vyššie máš vysvetlené
ďakujem za odpoveď tehotna som a praveže budem v ochrannej lehote lebo to dnp mi konči nejak koncom oktobra a na md nastupujem 8.11 až ale ak by som vraj rodila v den terminu alebo po tak mi vraj ta lehota pada? či lebo tak nejak som to pochopila a ešte vie mi niekto poradiť to dnp mi zanikne automaticky alebo sa treba odhlasiť?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elisaj Pozri príspevok
Dobrý deň do tejto témy som písala už dávno a super ste mi poradili tak preto sa sem opäť obraciam a chcem vás poprosiť či mi poradíte aj tentokrát mam DNP (ak by sa mi nahodou podarilo otehotnieť čo som nevedela kedže som mala zdrv.problemy) no otehotieť sa podarilo teraz som na začiatku 5.mesiaca termín pôrodu mam na 20.12.2012. DNP som si platila od 10.1.2011 s tým že 30.1.2012 som sa odhlasila a nanovo prihlasila chcem sa teda opýtať kedy sa mi konči ta doba tych 270 dní myslím že je to nejako koncom oktobra a ja mám nástup na MD 8.11.2012 to by som mala byť v ochrannej lehote a či budem mať ozaj nárok na tu MD z toho DNP a ešte či je ozaj pravda že ak by som porodila v den terminu alebo po tak mi narok na MD zanikne? Ďakujem ale ozaj mam v tom chaos lebo každy vravi inak
nepíšeš, či si nezamesntnaá, či zamesntaná a ak zamestnaná, či čerpáš neplatené volno, či rodič.dovolenku. Ak áno, tak môžeš nastúpiť na md napr. 26.10.2012, posledný den trvania dnp. Alebo sa prihlás na dobrov.dôch.poistenie +dobrov.poistenie v nezam. najneskôr od toho 26.10. a bude ti dnp trvať už v balíku poistení aj nadalej, len treba do nástupu na md platiť potom celý balík z nového vym.základu, ktorý uvedieš v prihláške na ddp+dpvn a bude platiť aj pre dnp.

ak nečerpáš RD či neplatené volno v zamesntní, či nemáš iné prerušenie nem.poistenia zamestnanca v čase 26.10 do nástupu na md, tak nemáš čo riešiť a bude ti plynúť ochranná lehota aj v den násutpu na md.
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

brčko Pozri príspevok
nepíšeš, či si nezamesntnaá, či zamesntaná a ak zamestnaná, či čerpáš neplatené volno, či rodič.dovolenku. Ak áno, tak môžeš nastúpiť na md napr. 26.10.2012, posledný den trvania dnp. Alebo sa prihlás na dobrov.dôch.poistenie +dobrov.poistenie v nezam. najneskôr od toho 26.10. a bude ti dnp trvať už v balíku poistení aj nadalej, len treba do nástupu na md platiť potom celý balík z nového vym.základu, ktorý uvedieš v prihláške na ddp+dpvn a bude platiť aj pre dnp.

ak nečerpáš RD či neplatené volno v zamesntní, či nemáš iné prerušenie nem.poistenia zamestnanca v čase 26.10 do nástupu na md, tak nemáš čo riešiť a bude ti plynúť ochranná lehota aj v den násutpu na md.
ďakujem....ja som teraz na predlž.rodičovskej z dôvodu nepriazniveho zdrav.stavu dieťaťa do 9.1.2013 to bude mať drobec 4roky predtym ako som nastupila na rodičovsku s ním som bola nezamestnana a tak som poberala len rodičovsky príspevok a teraz čakame druhe dieťatko nastup na MD ma byť 8.11.2012 čiže ešte počas trvania tej predlženej rodičovskej
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

elisaj Pozri príspevok
ďakujem....ja som teraz na predlž.rodičovskej z dôvodu nepriazniveho zdrav.stavu dieťaťa do 9.1.2013 to bude mať drobec 4roky predtym ako som nastupila na rodičovsku s ním som bola nezamestnana a tak som poberala len rodičovsky príspevok a teraz čakame druhe dieťatko nastup na MD ma byť 8.11.2012 čiže ešte počas trvania tej predlženej rodičovskej
vyššie už máš písané, že koho sa to môže dotknúť A ty vôbec nemáš PP - tak ti zánik ochrannej lehoty pri vzniku nového poistenia (z PP) nijakovsky nehrozí
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Katy a R Pozri príspevok
vyššie už máš písané, že koho sa to môže dotknúť A ty vôbec nemáš PP - tak ti zánik ochrannej lehoty pri vzniku nového poistenia (z PP) nijakovsky nehrozí
ďakujem vám všetkým za pomoc a ochotu a že sa venujete aj takym mojim asi priblblim otazkam ale ja mam ozaj neskutočny chaos v tom aj ked mi je už niečo dostatočne jasne vždy sa najde nejaky zadrhel v tom ozaj veľka vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

elisaj Pozri príspevok
ďakujem vám všetkým za pomoc a ochotu a že sa venujete aj takym mojim asi priblblim otazkam ale ja mam ozaj neskutočny chaos v tom aj ked mi je už niečo dostatočne jasne vždy sa najde nejaky zadrhel v tom ozaj veľka vďaka
Elisaj, "blbé" otázky by to boli, keby si sa pýtala neskoro a tým už nemohla ovplyvniť nárok na dávku. Ak ti nebude niečo jasné, pýtaj sa ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať