Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
zuzana zuzana

zuzana je teraz online zuzana

Toto je príspevok od tu na poradeNP sa dá použiť ďaľších 15 mesiacov od jeho ukončenia , tým, že ak pôjdeš na PN, popr. MD stačí ak sa jeden deň pred prihlásiš na celý balík poistenia, zaplatíš poistenie, na druhý deň môžeš ísť na nemocenskú dávku.....dávky ale budú z minimálneho VZ......

ak by si bola napr. na PN 26 týždňov a viac, oplatí sa ti určiť VZ v súčte s platom na cca 1150 €, viac sa ani neoplatí...... po 26 týždňoch by bola nová dávka NP z VZ , ktorý si si určila (súčet zamestnania + DP) ......

po ukončení prípadnej PNS, popr. následnej MD sa ale odhlás, inak by si si musela platiť poistenie.....


Toto som našla tu na porade, neviem či je to možné? Vinka a ty by si sa prihlásila na ten celý balík toho 26.10.2012, alebo spätne od 1.10.2012?
0 0
janula94 janula94

janula94 je offline (nepripojený) janula94

Od 1.10.2012 som si zrušila DNP. Čiže musím zaplatiť ešte jeden deň v októbri. Chcem sa spýtať či môžem platbu uhradiť spolu s poistným za mesiac september alebo musím zvlášť celý september a zvlášť jeden deň za október.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zvlášť, platba by mala byť označená mesiacom, za ktorý patrí.
1 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31

Dobrý večer!
Kamarátke zanikne DNP 5.10.2012. Ochorela, od dneska je PN, vyzerá to tak, že bude dlhšie chorá. Musí dokončiť PN 5.10.2012, alebo môže byť vypísaná naďalej? Čo bude potom s OL-ou? Odkedy - dokedy jej budú počítať? Zaplatia jej aj za tie dni, ktoré bude PN po 5.10.?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31

zuzana Pozri príspevok
Vinka a ty by si sa prihlásila na ten celý balík toho 26.10.2012, alebo spätne od 1.10.2012?
Ešte som sa nerozhodla, či chcem celý balík, ale ak áno, tak asi od 25.10.2012.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

vinka31 Pozri príspevok
Dobrý večer!
Kamarátke zanikne DNP 5.10.2012. Ochorela, od dneska je PN, vyzerá to tak, že bude dlhšie chorá. Musí dokončiť PN 5.10.2012, alebo môže byť vypísaná naďalej? Čo bude potom s OL-ou? Odkedy - dokedy jej budú počítať? Zaplatia jej aj za tie dni, ktoré bude PN po 5.10.?
Ďakujem za odpoveď.
PN jej bude platená aj po skončneí poistenia až do skončenia PN, najvac 52 týždňov. Ochranná lehota jej síče začne plynúť hneď po skončení poistenia - má 7 dní? Ale ochranná lehota je len pre prípady, kedy PN začína po skončení poistenia, to nie je jej prípad.
0 0
diafan diafan

diafan je offline (nepripojený) diafan

Dobry den, mam TPP uz 3 roky a platim si DNP (spolu odvadzam z max. VZ), ktore mi konci 26.10.2012 (splnenych 270 dni). Planujeme s manzelom tehotenstvo koncom roka/zac. buduceho. Chcem sa opytat, z akeho VZ by som si mala platit novy balik DNP (pri zachovani nepretrzitosti poistenia), aby som dostavala max. matersku? (ak predpokladam nastup na MD niekedy v buducom roku). Vopred vďaka!!!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

diafan Pozri príspevok
Dobry den, mam TPP uz 3 roky a platim si DNP (spolu odvadzam z max. VZ), ktore mi konci 26.10.2012 (splnenych 270 dni). Planujeme s manzelom tehotenstvo koncom roka/zac. buduceho. Chcem sa opytat, z akeho VZ by som si mala platit novy balik DNP (pri zachovani nepretrzitosti poistenia), aby som dostavala max. matersku? (ak predpokladam nastup na MD niekedy v buducom roku). Vopred vďaka!!!
Cucám z palca, kedže si nenapísala VZ z akého si platíš DNP.

prihlás sa na ostatné poistenia 25.10.2012 z takého VZ ako platíš teraz DNP.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Cucám z palca, kedže si nenapísala VZ z akého si platíš DNP.

prihlás sa na ostatné poistenia 25.10.2012 z takého VZ ako platíš teraz DNP.
môže sa prihlásiť aj z minimálnych VZ (lebo ozaj ktoviekoľko platí teraz) - v tom prípade by sa jej tento rok spriemeroval.
Ale asi by si musela urobiť zmenu na NP - či nemôže to takto byť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
môže sa prihlásiť aj z minimálnych VZ (lebo ozaj ktoviekoľko platí teraz) - v tom prípade by sa jej tento rok spriemeroval.
Ale asi by si musela urobiť zmenu na NP - či nemôže to takto byť
No neviem Katy,
tiež som uvažovala.
Ak niekto platí z maxima, a skončí mu poistenie napr. toho 26.10.2012, tak nemôže zmenu na minimum urobiť k 26.10.2012 ale až od začiatku nového mesiaca.

Takže podľa mňa ak to chápem správne, tak pri VZ napr. 1100 € DNP sa musí babula nahlásiť od 25.10.2012 na poistenia dôchodkové a v nezamestnanosti vo výške VZ 1100 € a dať na novom RLFO zmenu od 1.11.2012 na minimum 339,89 eur.
0 0
diafan diafan

diafan je offline (nepripojený) diafan

Platim DNP zo 470€. Pisala som, ze spolu s odvodmi z TPP platim z max. VZ. Tiez som rozmyslala ako Katy ...
0 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31

Xanti Pozri príspevok
No neviem Katy,
tiež som uvažovala.
Ak niekto platí z maxima, a skončí mu poistenie napr. toho 26.10.2012, tak nemôže zmenu na minimum urobiť k 26.10.2012 ale až od začiatku nového mesiaca.

Takže podľa mňa ak to chápem správne, tak pri VZ napr. 1100 € DNP sa musí babula nahlásiť od 25.10.2012 na poistenia dôchodkové a v nezamestnanosti vo výške VZ 1100 € a dať na novom RLFO zmenu od 1.11.2012 na minimum 339,89 eur.
Tak už zase nechápem nič.

Toto som našla:

"Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou, pričom poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni."

Takže, ak platím z maxima do 26.10.2012 a nahlásim sa od 25.10.2012 na celý balík s min VZ, už nemusím zmeniť VZ od 1.11.2012, ale platím tie zvyšné októbrové dni z maxima a od novembra z minima. Ak sa to takto nedá, potom celé padlo, lebo ak sa musím nahlásiť od 25.10.2012 z maxima, zmeniť VZ môžem po 25.4.2013. Nie?
Alebo nie je možné, že s tým, že toto DNP zanikne zo zákona neberú to tak ako zmenu VZ, ale nové poistenie? Ale potom ako môže byť nepretržité toto poistenie?

Už som toho úplne mimo, už ani to nechápem, čo som si myslela, že chápem :-(
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No dúfam, že ex minister napíše ako to bolo myslené. Lebo ani srnka netuší.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
No dúfam, že ex minister napíše ako to bolo myslené. Lebo ani srnka netuší.
vo februári to bolo jednoduchšie, lebo tam sa dalo spätne od 1.2. prihlásiť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
vo februári to bolo jednoduchšie, lebo tam sa dalo spätne od 1.2. prihlásiť
No presne, a teraz je to také zmätočné. Lebo si tam odporujú nejaké predpisy.
1 0
vinka31 vinka31

vinka31 je offline (nepripojený) vinka31

Xanti Pozri príspevok
No presne, a teraz je to také zmätočné. Lebo si tam odporujú nejaké predpisy.
Navyše dnes som bola v SP, pani ani to nevedela, že kedy sa mám prihlásiť na balík aby poistenie bolo nepretržité, musela zavolať druhej pani a ani raz ma neopravila, keď som hovorila o min. VZ na celý balík. Podľa mňa ani ona ešte nevie ako to má fungovať. Aj ja dúfam, že niekto nám to vysvetlý. :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No babenky, lebo ja vychádzam z toho, že nemocenské poistenie nemôže byť vyššie ako je dôchodkové a tiež aj poistenie v nezamestnanosti, a tiež z toho že zmena VZ sa môže vykonať až od prvého v mesiaci. A ked to tak vezmem, tak si to odporuje spolu s tými 26 týždňami.
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

Dobrý podvečer posúvam svoju otázku čo som tu dávala cca pred 2 tyždňami

...už som tu písala dosť veľakrát ale asi to znova rozpíšem aby ste mali komplet informácie ...som na predlženej rodičovskej a čakám druhe dieťatko DNP mi konči 26.10 a platila som si ho aj predtým podmienku mám splnenu nastup na MD mám 8.11 to je 6 tyždňou pred TP teraz od 24.8 som na pn kvôli riziku že predčasne porodím a už ste mi tu poradili a vysvetlili čo robiť a kedy zaniesť žiadosť na SP a všetky naležite doklady na ZP a upsvar...no zase ma zmiatli vraj nastupiť na Md môžem už 25.10 čo je 8 tyždňou pred TP a teraz neviem či môžem nastúpiť aj vtedy alebo si už radšej počkať na bežny nastup na md alebo je to jedno a nehra to žiadnu rolu a narok na MD mi to neovplivní alebo čo robiť v takom prípade....viem že zase blba otazka no pýtam sa radšej dopredu aby potom nebolo neskoro a neurobila som niečo zle...jaj a ešte som zabudla na nete som našla toto a neviem ako tomu mám rozumieť kedže v takych veciach som blbec našla som to v jednom članku o md ...Materské dostanú aj matky – živnostníčky, ktoré boli počas tejto doby povinne nemocensky poistené a tiež dobrovoľne nemocensky poistené matky. Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné. ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

elisaj Pozri príspevok
Dobrý podvečer posúvam svoju otázku čo som tu dávala cca pred 2 tyždňami

...už som tu písala dosť veľakrát ale asi to znova rozpíšem aby ste mali komplet informácie ...som na predlženej rodičovskej a čakám druhe dieťatko DNP mi konči 26.10 a platila som si ho aj predtým podmienku mám splnenu nastup na MD mám 8.11 to je 6 tyždňou pred TP teraz od 24.8 som na pn kvôli riziku že predčasne porodím a už ste mi tu poradili a vysvetlili čo robiť a kedy zaniesť žiadosť na SP a všetky naležite doklady na ZP a upsvar...no zase ma zmiatli vraj nastupiť na Md môžem už 25.10 čo je 8 tyždňou pred TP a teraz neviem či môžem nastúpiť aj vtedy alebo si už radšej počkať na bežny nastup na md alebo je to jedno a nehra to žiadnu rolu a narok na MD mi to neovplivní alebo čo robiť v takom prípade....viem že zase blba otazka no pýtam sa radšej dopredu aby potom nebolo neskoro a neurobila som niečo zle...jaj a ešte som zabudla na nete som našla toto a neviem ako tomu mám rozumieť kedže v takych veciach som blbec našla som to v jednom članku o md ...Materské dostanú aj matky – živnostníčky, ktoré boli počas tejto doby povinne nemocensky poistené a tiež dobrovoľne nemocensky poistené matky. Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné. ďakujem
na materskú sa môže nastúpiť 6 -8 týždňov pred PTP. - Ja som ti písala o 6 týždňovom termíne preto, lebo ak sa už nastupuje v ochrannej lehote - tak tam treba nastúpiť presne 6 týždňov pred PTP. (25. ti ešte bude trvať poistenie)
Teraz je síce materská dávka vyššia ako nemocenská - ale zase ber do úvahy, že teraz poberáš nemocenské (čiže nie si bez peňazí) .. a poberanie materskej je v dĺžke 34 týždňov. Čiže ak nastúpiš teraz skôr o dva týždne na materskú, nemocenské skončí - začneš poberať materské, ale to skončí o dva týždne skôr
0 0
elisaj elisaj

elisaj je offline (nepripojený) elisaj

ďakujem Katy ano to mi je jasne že ked nastúpim skôr tak vlastne sa mi aj skôr skonči ...len mne ide o to aby som fakt potom neprišla o matersku kvôli tej OL lebo stale ma straší to že ked porodím neskôr tak mi ta OL padne aj u nas v sp mi povedali že v podstate podla toho narok na Md budem mať ale stale rozpravaju o tom že rozhodujúci je dátum pôrodu...čiže stale ma to mätie a straši ta OL
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať