Zavrieť

Porady

Podnikatelia a živnostníci v činžiakoch a bytovkách

Včera ma vystrašila správa, že pokiaľ má živnostník miesto podnikania trvalé bydlisko, tak je v "ohrození" celý činžiak kvoli plateniu vyšších taríf za elektrinu.
No moj osobný názor, resp. nádej spočíva v tom, že niekto nerozoznáva či tam aj mám nahlásené tie priestory ako podnikateľské (vyňaté z bývania). Dúfam že sa to týka len takýchto prípadov (lebo ináč - beda nám, veď to máme mnohí živnostníci miesto podn.=trvalé bydlisko) ???
Čo si o tom myslíte ??
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ludia dobrí, co tak si najskor precitat relevantne dokumenty aby ste zistili ako sa veci skutocne maju a nepisali tu kopu nezmysslov a demagogie ?

vyhlaska URSO:
http://www.urso.gov.sk/doc/legislati...l_225-2011.pdf
§47 ods. 3

prevadzkovy poriadok PDS:
http://www.vsds.sk/wps/PA_1_EMLKAB1A...vyPoriadok.pdf
str. 21 bod 19

riesi sa tam podnikanie v spolocnych priestoroch !
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

kvaka: vyklad colnej spravy je v tomto irelevantny, lebo sa tyka posudzovania elektriny spolocnych priestorov z pohladu dane z elektriny, nie priznanej tarify PDS
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
NO to je dobrá konina - platiť vyššie poplatky za energie len preto, že podnikám! Veď predsa každý živnostník má sídlo firmy tak, kde má trvalý pobyt! Ak je reč o prevádzke, tak to už by bolo iné .... niekto asi nechce, aby ľudia podnikali!
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

bubkoch Pozri príspevok
kvaka: vyklad colnej spravy je v tomto irelevantny, lebo sa tyka posudzovania elektriny spolocnych priestorov z pohladu dane z elektriny, nie priznanej tarify PDS
Ty by si mal vedieť, že kde je niečo posúdené ako domácnosť, tam je iná tarifa ako pre podnikateľský subjekt.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Kvaka Pozri príspevok
Ty by si mal vedieť, že kde je niečo posúdené ako domácnosť, tam je iná tarifa ako pre podnikateľský subjekt.
ja to viem, ale ty by si mohla vediet, ze colna sprava nie je subjekt opravneny vykladat zakon o energetike, vynos URSO a prevadzkovy poriadok PDS ...
ona si moze vykladat tak zakon o spotrebnej dani z elektriny ako jej správca
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

bubkoch Pozri príspevok
ja to viem, ale ty by si mohla vediet, ze colna sprava nie je subjekt opravneny vykladat zakon o energetike, vynos URSO a prevadzkovy poriadok PDS ...
ona si moze vykladat tak zakon o spotrebnej dani z elektriny ako jej správca
No, ale tarifa sa uplatňuje podľa koncovej spotreby elektriny. Koncovým odberateľom elektriny v spoločných priestoroch nie je ani správca bytov, ani SVB, ale obyvatelia bytov, teda domácnosti. No a súčasťou našich domácností sú aj pivnice, preto je aj dodávka elektriny do spoločných priestorov oslobodená od spotrebnej dane, sú to domácnosti, ktoré ju využívajú, my ako vlastníci bytov to máme aj na liste vlastníctva. Tarifa je spojená s tým užívaním elektriny domácnosťami, mala by teda korešpondovať so zákonom o spotrebnej dani z elektriny, preto aj dodávatelia elektriny tento výklad zákona o spotrebnej dani akceptovali, len majú právo na to, aby to nebolo takto dodávané podnikateľovi. Ak napr. nebytové priestory užíva nejaký podnikateľ, ten má svoje samostatné odberné miesto, malo by byť so vstupom zvonku, ale ak nie je, tak to celý dom bude mať elektrinu na výťah aj osvetlenie schodísk a pivníc s tarifou pre podnikateľov? Nemôžu byť dodávatelia elektriny trochu pružnejší? Napr. dodaniť tam, kde nájdu podnikateľa. Alebo podnikateľovi, ktorý nemá samostatný vchod zvonku, dodaniť nejakú spotrebu elektriny v % zo spoločnej spotreby domu. Veď to ani nemôže byť taký veľký rozdiel v konečnej sume.
Východoslovenská distribučná a.s. to poňala takto:
Distribúcia elektriny a dodávka elektriny do spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu tvoriace odberné miesto bytového domu, ktoré je spojené výlučne s užívaním bytov, nebytových priestorov alebo spoločných častí a spoločných zariadení iba domácnosťami, sa považuje za distribúciu elektriny a dodávku elektriny pre domácnosť.
Ak je niektorý nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu určená na podnikanie, možno pre ostatné časti spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu priznať sadzbu pre domácnosti, len ak nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu určené na podnikanie tvoria samostatné odberné miesto pripojené priamo do distribučnej sústavy, vybavené určeným meradlom a s uzavretou samostatnou zmluvou o združenej dodávke elektriny, pričom nebytový priestor, spoločná časť alebo spoločné zariadenie musí mať samostatný vstup z vonkajšieho priestranstva.


Takže akceptujú, ako inak, zákon, kde je napísané, že je oslobodená elektrina, používaná koncovým odberateľom elektriny v domácnosti.
1 0
Ivula Ivula

Ivula je offline (nepripojený) Ivula

firmy a FO podnikatelia, ktorí síce majú sídlo na adrese trvalého bydliska a majú prevádzkarne kde sa celý podnikateľský kolotoč odohráva, ako budú riešiť toto, aj mňa to zaujíma
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja som hodila do zrsr.sk ulicu kde mam sidlo spolocnosti aj ja a vyhodilo mi 24 živnostnikov (z 32 bytov) (niektori s ukoncenou zivnostnou, ale vacsina aktivnych).... Takze nebude to vsetko len na moje triko. Ked to neriesili doteraz, tak to ze som sa tam prihlasila aj ja nic neovplyvnilo.

Sa mi ulavilo.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

bubkoch Pozri príspevok
ludia dobrí, co tak si najskor precitat relevantne dokumenty aby ste zistili ako sa veci skutocne maju a nepisali tu kopu nezmysslov a demagogie ?

vyhlaska URSO:
http://www.urso.gov.sk/doc/legislati...l_225-2011.pdf
§47 ods. 3

prevadzkovy poriadok PDS:
http://www.vsds.sk/wps/PA_1_EMLKAB1A...vyPoriadok.pdf
str. 21 bod 19

riesi sa tam podnikanie v spolocnych priestoroch !
No - presne toto ma zaujíma - nejaké fakty k tejto problematike,
takže mi to vychádza tak, že pokial tam nemá niekto nahlásený nebytový priestor = určený na podnikanie, mal by byť v kľude ?

P.S. Aby ste si nemysleli - velmi som Vám povďačná za rozpútanie diskusie, aj vášne treba vypustiť, ale fakty sú fakty
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No asi by mohlo stačiť čestné prehlásenie živnostníka, že nevyužíva spoločné priestory na svoje podnikanie.

DÚ tiež stačí oznámenie, že som svoje vozidlo prestal používať na podnikanie a nemusím potom platiť daň z motorových vozidiel.
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Ešte tu nespomenul nikto živnostníkov, čo robia za pásom, upratovačky, odčítačky...ako už len tí podnikajú na svojej adrese.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Distribúcia elektriny a dodávka elektriny do spoločných častí a spoločných
zariadení bytového domu tvoriace odberné miesto bytového domu, ktoré je spojené
výlučne s užívaním bytov, nebytových priestorov alebo spoločných častí
a spoločných zariadení iba domácnosťami, sa považuje za distribúciu elektriny
a dodávku elektriny pre domácnosť.
Ak je niektorý nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení
bytového domu určená na podnikanie, možno pre ostatné časti spoločných častí
a spoločných zariadení bytového domu priznať sadzbu pre domácnosti, len ak
nebytový priestor alebo časť spoločných častí a spoločných zariadení bytového
domu určené na podnikanie tvoria samostatné odberné miesto pripojené priamo do
distribučnej sústavy, vybavené určeným meradlom a s uzavretou samostatnou
zmluvou o združenej dodávke elektriny, pričom nebytový priestor, spoločná časť
alebo spoločné zariadenie musí mať samostatný vstup z vonkajšieho priestranstva.

Toto nehovorí nič o samotnom podnikaní v byte. Toto sa jedná len o využívanie napríklad chodby, kočíkárne, sušiarne ak by tieto priestory niekto využíval na podnikanie.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať