Zavrieť

Porady

Betonovy montovany EPD

Dobrý deň, plánujem energeticky pasívny dom tak o 2-3r . Uvažujem o stavebnom materiáli na obvodové murivo.
Dom bude mat proporcie cca 9,5x10,5 s pivnicou a poschodie bude riešené ako zvýšené podkrovie
Vela som toho počítal o porotherme, ytongu a podobne ale ani jedna možnosť sa mi nepozdáva ako vhodná.
Vyšlo mi že je ideálne použiť tenké múry a hrubú izoláciu

Najviac sa mi pozdávajú montované betónové bloky ,celé steny ktoré sú vopred pripravené na mieru (18cm Liapor - keramicky beton) +30-40cm šedého polystyrenu (EPS por sh+)
no je málo takýchto domov a nemožem sa dopátrat k praktickým skúsenostiam.

Čisto teoreticky mi to vychádza ako najideálnejšia možnosť - bloky sú spájané betónom +izolácia totálne eliminuje tepelné mosty, rýchla stavba aj ked drahšia vďaka tomu ze to nemozem robit svojpomocne.. bývam v paneláku no vyrastal som na dedine takže poznám obidva aspekty ale nikdy som to nevidel v kope.. dom a panelak v jednom


1.ktoré firmy na slovensku to robia?
2.orientačné parametre keramickeho betonu? lambda a podobne..
3.cena cca
4.skusenosti
5.nevýhody
6. neaké dobré odkazy kde mozem cerpat dalšie overené informácie

vďaka za odpovede
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...nooo, neviem, kamoška má kanceláriu v jednom pasívnom dome....a ten dopadol tak, že je úplne pasívny, teda v zime zima a v lete nenormálne teplo. Už aj okná majú otváracie, aj klímu, aj kúrenie.... Neviem, možno vývoj odvtedy už postúpil - tento bol postavený cca 8 rokov dozadu....a vôbec netuším z akých materiálov...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

tictac7 Pozri príspevok
...nooo, neviem, kamoška má kanceláriu v jednom pasívnom dome....a ten dopadol tak, že je úplne pasívny, teda v zime zima a v lete nenormálne teplo. Už aj okná majú otváracie, aj klímu, aj kúrenie.... Neviem, možno vývoj odvtedy už postúpil - tento bol postavený cca 8 rokov dozadu....a vôbec netuším z akých materiálov...
Tak to musel byť nie energeticky pasívny ale energeticky prehnane aktívny dom.Skor výrobca bol technologicky pasívny,ak takú stavbu označil EPD.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Staval som pasívny z Ytongu a poznám aj jeden z DT čiek.Nikdy by som to nerobil z betonu.Nevidím v tom žiadnu výhodu jedine je to odolnejšie voči zemetraseniu.Nemám čas hľadať teraz odkazy ale viem, že domy z betonu "odlievajú" montážne skupiny ktoré má fa DOKA.Nájdete ich na nete .Skúste si tam nájsť tel na nejakého obchodného zástupcu možno vám bude vedieť poradiť firmu.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Neviem,či je výhodné uvažovať nad energeticky pasívnym domom a zároveň použiť materiál s vysokým súčiniteľom tepelnej vodivosti.Viem,že technológie pokročili o hodný kus,možno sa mýlim,ale aj tak je to vždy na úkor niečoho iného,napr. celkovej hrúbky stien,možno ceny...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Dom z materialu s takou tepelnou kapacitou mi pride taky nepruzny. Osobne nemam moc rad akumulaciu tepla v stenach, ale to je uz vec nazoru. Skor by som isiel do dreva.
2 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

ciners Pozri príspevok
Dom z materialu s takou tepelnou kapacitou mi pride taky nepruzny. Osobne nemam moc rad akumulaciu tepla v stenach, ale to je uz vec nazoru. Skor by som isiel do dreva.
S tou akumuláciou ani ja nesúhlasím.Tak,ako sa akumuluje teplo,tak aj zima.
0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

o drevostavbu nestojim, z toho planujem postavit nezateplenu letnu ubytovnu, ale na vlastny dom urcite nieco pevnejsie, kontaktoval som dumjednimtahem v cesku ale ty na slovensku nerobia , takze len najst niekoho na sk ,velmi sa mi to pozdava, nieje to obycajny beton, je to keramicky beton ktory je lahsi ako tehla (cca 1400kg/m3) paci sa mi rychlost stavby, prakticky hruba stavba je postavena do tyzdna !

-beton sice ma vysoku tepelnu vodivost, ale to sa doladi izolaciou, pri výpočtoch mi vychádza tepelný odpor steny (18cm beton+40cm EPS) 20,33m2/kW co je extremne dobra hodnota
v dome su planovane najnovsie technologie -podlahove kurenie a ohrev TV pomocou tepelneho cerpadla + slnecne kolektory + nudzovy pripojitelny maly bojler


cenovo je to trocha drahsie ale to som ochotny oželieť, rozpočet planujem do cca 50 000eur
Naposledy upravil Wayfarerzv : 11.10.11 at 17:43
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

S tymi vsetkymi technologiami a este aj s firmou mozno len za robotu tych 50 tis. € . Ked PD, tak naco podlahovka, naco kolektory kombinovat s tepelnym cerpadlom? Dalej treba rekuperaciu, to su dalsie peniaze. Pri dome z betonu je aj zakladanie drahsie, alebo sa musi pod zakladovu dosku dat celoplosne XPS alebo zalozit na penoskle a to su dalsie peniaze naviac
0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Dá sa to.XPS je dostatočne nosný materiál pod dom.Takéto domy sa zakladajú na základovú platňu.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Wayfarerzv Pozri príspevok
ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca
Ked je aj podpivnicenie to meni uplne situaciu. Zalozit by sa dalo aj na XPS , len by to nemalo ziadany efekt. Tam to treba riesit uplne inak. Neviem ako dlho sa venujes problamatike PD, podla tvojho zadania asi dlho nie. Odporucam ti vela okolo toho studovat, je aj vela stranok svojpomocnych stavebnikov, ktory si taketo domy stavaju. Stadial sa da tiez vela info ziskat
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Wayfarerzv Pozri príspevok
ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca
Chlapče, tebe sa to pekne predraží. Na čo podlahovku do pasívneho domu?
0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

tak som vo faze vývoja a projektovania nechavam si dost casu na prestudovanie vsetkeho, podlahove kurenie z toho dovodu ze pri podlahovom kurenie staci nizsia teplota ako pri radiatoroch = mensie naklady neskor , samotny dom bude fajn drahy..ale potom budu rocne naklady na kurenie a ohrev vody minimalne, ak by som casom pridal kolektory na juznu stranu strechy tak dom by bol schopny v lete na seba zarabat a bol by bez nakladov ak neratam privod vody

chcel by som nieco v tomto style :: http://www.pasivnydom.net/pasivny_dom.html

on to ma z betonovych tvarnic, ja chcem betonove bloky, a pivnicu, inac s ostatnym skoro uplne suhlasim

este neake zaujimave videa o betonovych domoch::
-od projektu po dom
- stavba domu zrychlene
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Pasívny dom má mernú potrebu tepla do 15 kWh/m2. Tam je podlahové kúrenie zbytočné vyhodenie peňazí. Odporúčam si najprv problematiku EPD naštudovať.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

No neviem, podla mna naklady na kurenie zavisia od tepelnych strat, nie od druhu vykurovania. Druha vec, naco je podlahovka v PD? Podla mna je to skor nevyhoda, nakolko potom je vsade vacsinou dlazba a pri tak malom tepelnom vykone bude tepelny spad dlazba - vzduch strasne maly a dlazba sa bude javit studena.
Mat dom uplne bez spotreby vsetkeho okrem vody je znacna utopia - napriklad taka elektrika sa doma dost tazko riesi (za rozumne peniaze).
Tak isto solarny ohrev vody, teoria sice pekna, ale aby to cenovo vyslo musi si ho clovek urobit sam - inac sa to nezaplati.
Podla mna cesta vedie smerom najdenia rozumneho kompromisu medzi investiciou a prevadzkovymi nakladmi. Lebo smaha robit PD systemom "nech to stoji co to stoji" moze byt tiez hodne drahsia ako by boli naklady na prevadzku ineho domu za cely zivot.
Treba vela studovat a hlavne pocitat - to ukaze cestu.
1 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

[QUOTE=Wayfarerzv;1868398]o drevostavbu nestojim, z toho planujem postavit nezateplenu letnu ubytovnu, ale na vlastny dom urcite nieco pevnejsie

...no a to mi chcete povedať, že napr. taký zrub z plnej guľatiny je málo pevný?...ale keď chcete len betón, tak betón....
0 0
Frukotka Frukotka

Frukotka je offline (nepripojený) Frukotka

este je tu jedna moznost - tvarovky z EPS, ktore s betonom tvoria neoddelitelnu dvojicu

poznam jednu firmu: www.meccato.sk - system je zo SR a postavenych je uz asi 10 domov...

tvarovky su rovnako ako na steny, priecky a strop, tak aj na zaklady domu.
0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

ano,ale tam sa tusim leje obyc beton, ja mam zaujem o keramicky beton vdaka lepsim tepelnoizolacnym vlastnostiam aj hmotnosti.

studovat studujem, http://www.iepd.sk/pasivny-dom/techn...ariadenia.html

myslim ze zaklad epd je dobre utesneny dom s perfektnou izolaciou s co najmensimi stratami tepla,
centralna rekuperacia sa stara o vymenu vzduchu so zachovanim teploty vnutorneho vzduchu
ako vykurovanie a ohrev vody sa mi javi rozumne pouzit tepelne cerpadlo, ktore vytvara teplu vodu a tu pouzit na vykurovanie..
vykurovanie radiatormi je menej efektivne lebo najprv musi vyhriat vzduch az potom predmety,steny,a podlahu.. teplo stupa hore, a pocit tepla v miestnosti sa podla mna da najlepsie dosiahnut teplou podlahou, preto som myslel podlahove kurenie, ale necham si kludne doplnit vedomosti konkretnymi lepsimi navrhmi
0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

takze moja zhrnuta teoria.. myslim ze pod podlahu pivnice netreba davat na xps, pivnica moze byt chladnejsia, bude izolovana od obyvanej casti domu a bude sluzit skor ako sklad,kotolna,práčovňa ..

0 0
Wayfarerzv Wayfarerzv

Wayfarerzv je offline (nepripojený) Wayfarerzv

a moja predstava o dome, mam slabu grafiku tak mi to nerenderuje okna a zabradlie, program architecte 3D 2011, velmi dobre sa v tom pracuje, velkost okien si moc nevsimajte..daval som standardne rozmery starych komunistickych okien lebo ine som nemal po ruke





pohlad zozadu ,tie stresne okna tam nebudu tbudu iba nad spalnou a kupelnou
Naposledy upravil Wayfarerzv : 13.10.11 at 20:10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať