Zavrieť

Porady

odchod do dochodku - vypocet koeficientu

Moj otec ma v januari 2012 narok na odchod do dochodku.
Viete mi poradit, ci si vie prilepsit na dochodku, ak by mal posledne 3 mesiace vyssi plat?
Dakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

denredek Pozri príspevok

Nerátajú ani dobu na ÚP
Ale rátajú (aj) ... záleží však od toho, kedy to bolo
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Kvaka Pozri príspevok
Nie, neberie sa do výpočtu, ak ide o celý kalendárny rok, v ktorom nebol dôchodkovo poistený. Príjmy mu počítali 22 rokov spätne, zrejme ich mal dostatočne vysoké, aby pokryli stratu rokov nepoistenia.
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli s t r a t u r o k o v nepoistenia ?
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli stratu r o k o v nepoistenia ? Ako to súvisí ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

hupka Pozri príspevok
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli s t r a t u r o k o v nepoistenia ?
Tak si pozri výpočet. Výška dôchodku = POMB x ADH x roky poistenia.
Od 15 rokov veku bol poistený minimálne 29 rokov, do roku 1994.
Príklad: 1,3x10x 29=377€. Niekto má celý život podpriemernú mzdu, tak aj keď bude 44 rokov poistený, tak bude mať napríklad 0,8x10x44=352€.
3 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Vyzerá to presne tak, ako píše mi75 v poslednej vete.Ja som ten môj príspevok napísala práve k vôli tomu prípadu nášho známeho. Tým, že nepracoval posledných 17 rokov - pracoval len do roku 1994, vypočítali mu dôchodok z príjmov z predchádzajúcich rokov a ten je vyšší ako u tých, ktorí pracovali hoci aj 40 rokov. Keďže plat mali nízky, pokazili si celý dôchodok.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mi75 Pozri príspevok
ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
Je to riešenie, ak bude nezamestnaným celý kal.rok. Ale z čoho bude žiť ?

Od 1.1.2013 budú dôchodkovo poistení aj dohodári, od 1.4.2013 uchádzači o zamestnanie na dohodu pracovať nemôžu.
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Ošemetná situácia pre ľudí, čo boli celý život zamestnaní, odvádzali štátu , čo mu patrí,chcú pracovať a nakoniec skončia so smiešnymi dôchodkami. Rada by som vedela koľko je dôchodok človeka, čo celý život nepracoval...( máme ich pár stoviek)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak celý život nepracoval a nemá aspoň 15 rokov dôb, ktoré sa do dôchodkového poistenia počítajú, tak dôchodok nemajú.
Ak celý život nepracovali a 15 rokov získali - študium do r.2003, starostlivosť o dieťa, ZVS, ÚP do r.2001, tak majú dôchodok cca 0,3 x získané roky x 10. (za dobu materskej sa použije OMB 0,6).
3 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

mi75 Pozri príspevok
ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
Z hľadiska výšky budúceho dôchodku sa asi na to nedá jednoznačne odpovedať. Podľa mňa ak by pokračoval v zamestnaní (napríklad v súvislosti s možným predčasným starobným dôchodkom o dva roky), zníženie platu by mu aj nemuselo znížiť dôchodok v porovnaní s dôchodkom, aký by mu vyšiel, ak by už zostal nezamestnaný. Na výšku dôchodku by mala totižto opačný-kladný vplyv dlhšia doba poistenia. Ak by teda zostal ďalej zamestnaný, síce by sa mu znížil POMB, ale zvýšila by sa mu doba poistenia a v konečnom výsledku by záležalo od dosiahnutej miery zníženia POMB (=veľká neznáma) vo vzťahu k miere zvýšenia doby poistenia.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

luja5 Pozri príspevok
Z hľadiska výšky budúceho dôchodku sa asi na to nedá jednoznačne odpovedať. Podľa mňa ak by pokračoval v zamestnaní (napríklad v súvislosti s možným predčasným starobným dôchodkom o dva roky), zníženie platu by mu aj nemuselo znížiť dôchodok v porovnaní s dôchodkom, aký by mu vyšiel, ak by už zostal nezamestnaný. Na výšku dôchodku by mala totižto opačný-kladný vplyv dlhšia doba poistenia. Ak by teda zostal ďalej zamestnaný, síce by sa mu znížil POMB, ale zvýšila by sa mu doba poistenia a v konečnom výsledku by záležalo od dosiahnutej miery zníženia POMB (=veľká neznáma) vo vzťahu k miere zvýšenia doby poistenia.
Ak by robil napríklad ešte dva roky a získal by nárok na predčasný starobný dôchodok, ten posledný rok zamestnania mu pôjde do výpočtu iba ako doba poistenia, ale príjem už nie. Takže znížiť POMB mu môže len ten jeden rok s tým nízkym úväzkom. Samozrejme treba si prepočítať všetky možnosti.
2 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Ďakujem za odpovede. Strašné, aby človek takto kalkuloval
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ad mazanova - neberie sa do úvahy VZ v tom roku, v ktorom ide do dôchodku.
Opravujem, lebo je to podstatná oprava - neberie sa do úvahy VZ v roku, v ktorom splnil podmienky pre nárok na starobný dôchodok - konkrétne VZ ziskaný do tohoto dátumu.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 09.11.12 at 08:49
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Jana Motyčková Pozri príspevok
ad mazanova - neberie sa do úvahy VZ v tom roku, v ktorom ide do dôchodku.
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
luja5 Pozri príspevok
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.
Je to tak aj v tom prípade, ak do dôchodku pôjde napr. v apríli 2013?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Rozalka Pozri príspevok
Je to tak aj v tom prípade, ak do dôchodku pôjde napr. v apríli 2013?
Vtedy sa ti neberie do úvahy príjem za rok 2013. Aha, doplním, ide o prípad, kedy dovŕši dôchodkový vek ešte v roku 2012? Ak áno, tak sa na výpočet dôchodku, konkrétne na určenie POMB vypočíta posledný OMB z príjmu za posledný rok pred rokom dovŕšenia dôchodkového veku. K dátumu narodenia sa počíta doba poistenia. Potom sa k dôchodku pripočíta hodnota ADHxOMB za dobu poistenia po dovŕšení dôchodkového veku, ak bude ďalej pracovať bez poberania dôchodku, ale ak dôchodok bude poberať od dovŕšenia dôchodkového veku, tak sa počíta iba 1/2 získaných OMB. Suma vypočítaného dôchodku sa zvyšuje za každých 30 dní práce po dovŕšení dôchodkového veku bez poberania dôchodku o 0,5%.
Naposledy upravil Kvaka : 08.11.12 at 08:43 Dôvod: doplnenie
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Príklad, ak dovŕši dôchodkový vek v 17.4.2013, tak príjem od 1. januára 2013 do 17.4.2013 nijako neovlyvní dôchodok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

luja5 Pozri príspevok
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.

Dám aj ja jeden príklad:

Pokiaľ niekto dovŕši dôchodkový vek 5.1.2012 a o starobný dôchodok požiada až 15.4.2013. ( pracoval ďalej bez poberania SD)
Tak najprv vypočítajú SD ku dňu dovŕšenia dôch.veku.
Potom vypočítajú OMB za obdobie od 5.1. do 31.12.2012 a OMB od 1.1.- 14.4.2013.
Súčet týchto dvoch OMB sa potom vynásobí ADH r.2013 a výsledok pripočítajú k SD.
Takto určená suma SD sa ešte zvýši o 0,5 % za každých 30 dní dôch.poistenia , ktoré získal po dovŕšení dôchodkového veku.
V našom prípade to bolo 466 dní , takže 15x0,5 %= 7,5 %
Takže VZ dosiahnutý po dovŕšení dôchodkového veku v r.2012 a 2013 ovplyvňuje výšku dôchodku.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Konečne sa podarilo presadiť zvyšovanie dôchodkov za dobu poistenia bez poberania predčasného dôchodku. Už dávnejšie som na toto upozorňovala aj na porade, pretože predčasným dôchodcom zmenili pravidlá, za ktorých odišli do predčasného dôchodku, čo bolo iste protiústavné a voči pracujúcim starobným dôchodcom aj diskriminujúce.


V schválenej novele je to napísané v novom § 69a:

(1) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.

(2) Ak poistencovi, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, nebol predčasný starobný dôchodok vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, suma starobného dôchodku podľa odseku 1, na ktorú mal poistenec nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, sa určí na žiadosť poistenca znovu. Suma starobného dôchodku podľa odseku 1 určená podľa § 68 ods. 2 a zvýšená podľa § 82 sa zvýši o 0,5 % za každých začatých 30 dní, počas ktorých netrval nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku; § 82 ods. 16 sa v tomto prípade neuplatní.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Týka sa to všetkých takto postihnutých predčasných dôchodcov, platí prechodné ustanovenie:

§ 293cr
(1) Poistencovi, ktorému nárok na predčasný starobný dôchodok vznikol podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2013, dôchodkový vek dovŕšil pred 1. januárom 2013 a predčasný starobný dôchodok nebol vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, sa suma starobného dôchodku, na ktorú mal nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, určí na žiadosť poistenca znovu podľa predpisov účinných od 1. januára 2013.
(2) Nárok na výplatu starobného dôchodku podľa odseku 1 vzniká odo dňa podania žiadosti o nový výpočet tohto dôchodku, najskôr od 1. januára 2013.

Takže rýchlo treba v novom roku podať žiadosť, najlepšie k 1. januáru 2013, lebo tam je sviatok.
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať