Zavrieť

Porady

Predaj HIM a DPH.

Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

halúzka Pozri príspevok
Vyradíš ju z majetku /karta majetku/ a ZC 40.000 je daňovo uznaný výdavok a dáš to cez prevádzkovú réžiu.
Takže, napr. 20000 bude v ost.príjmoch, DPH bude tiež v PDPH. A tá ZC čo mi ostala dám na základe vyradenia do réžie.
Ale ak som odpisovala daň. odpisy, tj k 31.12. tak si to musím nejako prepočítať , alebo dám celý ten odpis ZC čo mal byť k 31.12.2008????
0 0
halúzka halúzka

halúzka je offline (nepripojený) halúzka

rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac
Daňové odpisy už nemôžeš uplatniť za rok 2008, lebo majetok neeviduješ k 31.12.2008 a ZC je daň.výdavkom podľa § 19 odst.3 písmeno b) Zákona o dani z príjmu.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

halúzka Pozri príspevok
Daňové odpisy už nemôžeš uplatniť za rok 2008, lebo majetok neeviduješ k 31.12.2008 a ZC je daň.výdavkom podľa § 19 odst.3 písmeno b) Zákona o dani z príjmu.
Súhlasím, takže dám ZC platnú k 31.12.2007 (tak mi to dáva aj program)?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Vie mi niekto poradiť? Podnikateľ - SZČO, platiteľ DPH - kúpil dom a pozemok od súkromnej osoby bez DPH, za 2,5 mil. Sk a zaradil ich do majetku firmy. Budovu technicky zhodnotil, odpočet DPH z nakúpeného materiálu si uplatňoval. Teraz chce dom aj pozemok predať za 4,5 mil. Sk. Ako to bude s DPH pri predaji?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abel Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť? Podnikateľ - SZČO, platiteľ DPH - kúpil dom a pozemok od súkromnej osoby bez DPH, za 2,5 mil. Sk a zaradil ich do majetku firmy. Budovu technicky zhodnotil, odpočet DPH z nakúpeného materiálu si uplatňoval. Teraz chce dom aj pozemok predať za 4,5 mil. Sk. Ako to bude s DPH pri predaji?

Zákon o dph
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ešte dodám, že keď bude predávať bez DPH, tak je povinnosť vrátiť uplatnené dph z rekonštrukcie. Bližšie preštuduj § 54 ods. 3 a násl. zákona o dph.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zolee, veľmi pekne ďakujem. To mi klient teraz zavolal, lebo sa práve rozprával s kupcom, a ja som nevedela okamžite odpovedať. Ale našla som aj túto supertému http://www.porada.sk/t63763-uplatnen...ko-predat.html a stihla som sa ešte aj spýtať, či robil nejaké úpravy so stav. povolením alebo kolaudoval. Našťastie nie, tak som vďaka Porade zase za hviezdu. Ešte raz srdečná vďaka.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Ak platca DPH nadobudol majetok - prenosnú plechovú bunku od neplatcu DPH (neuplatnil si DPH ) a teraz sa ho rozhodol predať (ešte nie je celkom odpísaný ) ..može vystaviť faktúru bez DPH?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Musí vystaviť faktúru s DPH, lebo oslobodené od dane je podľa par.42 zákona o DPH len dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa par.28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa par.49 ods.3, a ešte kúpa tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy a prechodné položky podľa par.22 ods.3, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa par.49 ods.7 zákona o DPH.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

firma predala plne odpisane vozidlo (zostatková cena = 0,00 €) za 6,000 € do zahraničia rakúskej spoločnosti. Kúpna zmluva obsahuje iba sumu 6,000 €, bez uvádzania DPH...

Vie mi niekto poradiť ako postupovať? Musim z tej sumy 6,000 € vypočítať dph?
Teda 5,000 € by bola predajna cena a 1,000 € DPH?

Dakujem, zuzana
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie, daň nepočítaš, fa bez dane, samozrejme ak ide o faktúru pre platiteľa dph.. DP sa prenáša na kupujúceho.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Super vdaka. Takže to beriem ako dodanie tovaru do ineho ČS, ano?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať