Zavrieť

Porady

Su merace na radiatoroch podvod ?

Samuel
Dobry den!

V lete mi vymenili merace tepla na radiatoroch. S tym, ze som za 2 mesiace mal nedoplatok, myslim bud 80 alebo 160 eur (nov-dec).

Tak som si povedal, ze OK, nezapnem radiator ani keby co bolo. A dnes pozeram, mam 4 merace v byte.
Kupelna = 0
Kuchyna = 3
Obyvacka = vyse 200
Spalna = vyse 300

Ale ja som tie radiatory NIKDY nezapol, odkedy su tam nove merace.

Cize, platim za to ze mam v byte radiator a za to ze tam len tak zabera nehorazne vela miesta? Alebo za co platim?

To ich zoberiem do srotu a budem kurit el. klimatizaciou, kedze to ma vyjde na MENEJ(!)

Ake mate s tymto skusenosti?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Velmi hodnotne a najma "odborne" zamyslenie, velmi ma obohatili "hlboke" myslienky a "rozsirili" moj obzor a vedomosti. Som velmi vdacny, ze aj na Porade su skveli "odbornici".
Janko, priateľ a či som ti ja niekedy tvrdil, že som odborník? Mám na vec svoj názor, nemožem? A prečo si ďakuješ? Vychvaľuješ sa? Myslíš si, že máš v hlave niečo iné?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
Janko, priateľ a či som ti ja niekedy tvrdil, že som odborník? Mám na vec svoj názor, nemožem? A prečo si ďakuješ? Vychvaľuješ sa? Myslíš si, že máš v hlave niečo iné?
Ja mam v hlave iba mozog, ale neviem, ci je to to iste, co je v Tvojej hlave. No a dakujem a chvalim preto, lebo je to slusne a taktiez preto, ze sa to vraj ma, lebo som vdacny za to, ze to mozem citat a poucit sa. A mas pravdu, Ty si nikdy netvrdil, ze si odbornik, ja uz tobôz som to nikdy netvrdil, ale vraj tvrdia ini......a asi maju pravdu, kde to tvrdia.......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Aby som nezabudol, potrebujem naozaj poradit...Ozaj Sito, kedy su PRVN najpresnejsie a kedy maju najvacsiu chybu ? Mal by si mi uz odpovedat, dychtivo cakam na Tvoju odpoved. Ved mi usetris peniaze tiez......
Janko, isto ťa poteší, keď ti poviem, že neviem. Ale niektorých to trápilo prečo sú tie PRT namontované tak kde sú. To je vec vyrobcu, on by to mal vedieť a vysvetliť, aby ich mohol predať, namontovať čo najviac. Ak mu ide o to, aby sa mu kšeft točil. Potom už je len ná vlastníkoch či si vyberú práve jeho. Podstatné pre rozpočítanie je to číslo, počet zaznamenaných jednotiek.

Janko, keďže máš mozog isto budeš vedieť vysvetliť, aký vplyv ma poloha PRT na radiátory, radiátoroch na nameranú spotrebu tepla domu na päte domu na fakturačnom merači? Ak sú vyššie je aj vyššia spotreba domu na fakturačnom merači? Ak sú nižsie na radiátoroch, je aj nižšia spotreba na fakturačnom merači. Ak nie sú PRT v dome netreba kúriť? Alebo fakturačný merač nemeria spotrebu tepla? Veď zo zákona nie je povinnosť ich mať. Ale môžu, ak pomôžu. Ako?
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Bohužel opět bla, bla, bla....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Bohužel opět bla, bla, bla....
... bla, bla, bla ...
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
Janko, isto ťa poteší, keď ti poviem, že neviem. Ale niektorých to trápilo prečo sú tie PRT namontované tak kde sú. To je vec vyrobcu, on by to mal vedieť a vysvetliť, aby ich mohol predať, namontovať čo najviac. Ak mu ide o to, aby sa mu kšeft točil. Potom už je len ná vlastníkoch či si vyberú práve jeho. Podstatné pre rozpočítanie je to číslo, počet zaznamenaných jednotiek.

Janko, keďže máš mozog isto budeš vedieť vysvetliť, aký vplyv ma poloha PRT na radiátory, radiátoroch na nameranú spotrebu tepla domu na päte domu na fakturačnom merači? Ak sú vyššie je aj vyššia spotreba domu na fakturačnom merači? Ak sú nižsie na radiátoroch, je aj nižšia spotreba na fakturačnom merači. Ak nie sú PRT v dome netreba kúriť? Alebo fakturačný merač nemeria spotrebu tepla? Veď zo zákona nie je povinnosť ich mať. Ale môžu, ak pomôžu. Ako?
Neviem, ci ma to potesilo, ale skor som dost smutny z toho, ze to nevies, ale mal by si to vediet. Uz pre Tvoje postavenie na Porade, ktore pozivas....... Pretoze, toto je vlastne kamen urazu podstaty PRVN. Vyrobca vie, preco to montuje prave na to miesto radiatora, ale je prave velka chyba, ze to nevedia pouzivatelia PRVN vo svojich bytoch, aby efektivne vedeli pouzivat radiatory, na ktorych maju namontovane PRVN. Pretoze, prave tato nevedomost, im sposobuje problemy v konecnom vyuctovani vykurovacich nakladov. Tym, ze ich PRVN namerali viac dielikov, nez skutocne mali namerat. Vidis, ja pouzivam vyraz - oznacenie PRVN - Pomerovy Rozdelovac Vykurovacich Nakladov. Ty pouzivas PRT. Asi by to malo byt Pomerovy Rozdelovac Tepla. Ovsem uz terminus technikus vravi, ze pomerovy rozdelovac vykurovacich nakladov, nie je totozny s pomerovym rozdelovacom tepla. Pretoze pomocov daneho zariadenia PRVN, rozdelujeme vykurovacie naklady - financie a nie komoditu teplo. Pretoze, si viem predstavit aj technicke zariadenie, ktore niekde pomerovo rozdeluje teplo vo vykurovacej sustave.....Pises, ze podstatne pre rozpocitanie je " to cislo, pocet zaznamenanych jednotiek " a predsa prave tam smerovala moja otazka, kedy PRVN zaznamenava vyssi pocet zaznamenanych jednotiek, oproti skutocnosti a kedy zaznamenava mensi pocet zaznamenanych jednotiek oproti realite. Pretoze, prave ten pocet zaznamenanych jednotiek, je velmi dolezity pre vlastnika bytu. Cim vyssi je pocet jednotiek, tym vyssi je jeho pomer na vykurovacich nakladoch. Ze? Samozrejme, ze poloha PRVN a najma sposob cinnosti PRVN, nema vplyv na nameranu celkovu spotrebu na fakturacnom meraci, lebo prave to, co je namerane na fakturacnom meraci, sa rozdeluju sposobom a stavom, ktore su namerane na PRVN. A vies dobre,vlastne asi nevies, ze ziadny priamy vztah medzi nameranou hodnotou na fakturacnom meraci a hodnotami na PRVN neexistuje. Pretoze, v bytovom dome sa rozpocitava namerane teplo na fakturacnom meraci, nejakym hausnumerom dielikov na PRVN, ako sumar vsetkych dielikov PRVN. A prave preto pises na fore, svoje nelogicke pojednavania nameranych dielikov vo vztahu k spotrebe tepla. Tvoje zaverecne otazky iba potvrdzuju to, co stale pisem. Ze podstate PRVN, o ktorych stale pises, velmi nerozumies, pretoze inak by si to nepisal. Z dovodu, ze je to v praxi absolutne nepouzitelne pre inych v ich bytovych domoch.Ja nie som ziadny odbornik v danom odbore, ale zakladne veci ovladam. Ty si na Porade odbornik par excellence, ja Ti to neberiem, ale zial tie zaklady by si mal vediet...........a vidis, cela omacka okolo bola zbytocna, stacilo napisat, je mi luto, ale na danu otazku neviem odpovedat.
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Kto chce, nech si preštuduje.
2 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Gapo Pozri príspevok
Kto chce, nech si preštuduje.
Ja odporucam prestudovat nielen tento ponukany material, ale aj vsetky ostatne materialy VIPA, aby sa pochopila ich filozofia merania. Voci ktorej su tiez v CR niektore vyhrady, zo strany inych odbornikov z tejto oblasti, aj ked si myslim, ze ich sposob, najma elektronicky, poskytuje vacsi obraz o spotrebe tepla v danej miestnosti vlastnika bytu, nez PRVN.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Neviem, ci ma to potesilo, ale skor som dost smutny z toho, ze to nevies, ale mal by si to vediet. Uz pre Tvoje postavenie na Porade, ktore pozivas....... Pretoze, toto je vlastne kamen urazu podstaty PRVN. Vyrobca vie, preco to montuje prave na to miesto radiatora, ale je prave velka chyba, ze to nevedia pouzivatelia PRVN vo svojich bytoch, aby efektivne vedeli pouzivat radiatory, na ktorych maju namontovane PRVN. Pretoze, prave tato nevedomost, im sposobuje problemy v konecnom vyuctovani vykurovacich nakladov. Tym, ze ich PRVN namerali viac dielikov, nez skutocne mali namerat. Vidis, ja pouzivam vyraz - oznacenie PRVN - Pomerovy Rozdelovac Vykurovacich Nakladov. Ty pouzivas PRT. Asi by to malo byt Pomerovy Rozdelovac Tepla. Ovsem uz terminus technikus vravi, ze pomerovy rozdelovac vykurovacich nakladov, nie je totozny s pomerovym rozdelovacom tepla. Pretoze pomocov daneho zariadenia PRVN, rozdelujeme vykurovacie naklady - financie a nie komoditu teplo. Pretoze, si viem predstavit aj technicke zariadenie, ktore niekde pomerovo rozdeluje teplo vo vykurovacej sustave.....Pises, ze podstatne pre rozpocitanie je " to cislo, pocet zaznamenanych jednotiek " a predsa prave tam smerovala moja otazka, kedy PRVN zaznamenava vyssi pocet zaznamenanych jednotiek, oproti skutocnosti a kedy zaznamenava mensi pocet zaznamenanych jednotiek oproti realite. Pretoze, prave ten pocet zaznamenanych jednotiek, je velmi dolezity pre vlastnika bytu. Cim vyssi je pocet jednotiek, tym vyssi je jeho pomer na vykurovacich nakladoch. Ze? Samozrejme, ze poloha PRVN a najma sposob cinnosti PRVN, nema vplyv na nameranu celkovu spotrebu na fakturacnom meraci, lebo prave to, co je namerane na fakturacnom meraci, sa rozdeluju sposobom a stavom, ktore su namerane na PRVN. A vies dobre,vlastne asi nevies, ze ziadny priamy vztah medzi nameranou hodnotou na fakturacnom meraci a hodnotami na PRVN neexistuje. Pretoze, v bytovom dome sa rozpocitava namerane teplo na fakturacnom meraci, nejakym hausnumerom dielikov na PRVN, ako sumar vsetkych dielikov PRVN. A prave preto pises na fore, svoje nelogicke pojednavania nameranych dielikov vo vztahu k spotrebe tepla. Tvoje zaverecne otazky iba potvrdzuju to, co stale pisem. Ze podstate PRVN, o ktorych stale pises, velmi nerozumies, pretoze inak by si to nepisal. Z dovodu, ze je to v praxi absolutne nepouzitelne pre inych v ich bytovych domoch.Ja nie som ziadny odbornik v danom odbore, ale zakladne veci ovladam. Ty si na Porade odbornik par excellence, ja Ti to neberiem, ale zial tie zaklady by si mal vediet...........a vidis, cela omacka okolo bola zbytocna, stacilo napisat, je mi luto, ale na danu otazku neviem odpovedat.
... aby efektívne vedeli používať radiátory ...

Radiátory, nie. Ale termostatickú hlavicu. Ak áno, netreba ani PRT, ani PRVN. To že sú namontované, niektorých zvádza k tomu, aby ich zneužívali, nevykurujú svoj priestor v dome, domievajú sa, že nebudú platiť nič z nákladov za teplo ktporé dom odobral. Horšie pre dom je to, že niektorý s teplom plytvajú, len preto, že nemajú optimálne nastavené termostatické hlavice a zvyšujú spotrebu a náklady domu. Ako alebo čím sa to dá zistiť kto v dome nekúri a kto prekuruje? Vyrieši sa to pomerom 60 : 40 %, alebo 80 : 20 %? Za čo teda majú platiť vlastníci za teplotu v °C. Ale tú teplotu predsa dodávateľ tepla nedodáva. Ta sa vytvorí nie len dodanou energiou, teplom, ale aj inými zdrojmi tepla. Ak chce niekto vyššiu teplotu, viac sa podieľa na odober tepla od dodávaťeľa pre dom, nemal by platiť viac? A o koľko a na základe čoho?
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Na internetě lze se snadno zorientovat:

Ing. Piterka


Pomerové rozdeľovače tepla: elektronické alebo odparovacie?
( PRVN )


Zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v ustanoveniach § 2 písm. h) hovorí: “Pomerovým rozdeľovačom tepla je prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače.”

Zákon ani sekundárna legislatíva ďalej nijako neupresňujú technickú stránku, resp. pojem pomerový rozdeľovač tepla.



Zdroj: http://www.casopistzb.sk/web/sk/clan...bo-odparovacie



Pozn. Chytrá trubičková lobby prosadila do legislativy SR účelový text.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
... aby efektívne vedeli používať radiátory ...

Radiátory, nie. Ale termostatickú hlavicu. Ak áno, netreba ani PRT, ani PRVN. To že sú namontované, niektorých zvádza k tomu, aby ich zneužívali, nevykurujú svoj priestor v dome, domievajú sa, že nebudú platiť nič z nákladov za teplo ktporé dom odobral. Horšie pre dom je to, že niektorý s teplom plytvajú, len preto, že nemajú optimálne nastavené termostatické hlavice a zvyšujú spotrebu a náklady domu. Ako alebo čím sa to dá zistiť kto v dome nekúri a kto prekuruje? Vyrieši sa to pomerom 60 : 40 %, alebo 80 : 20 %? Za čo teda majú platiť vlastníci za teplotu v °C. Ale tú teplotu predsa dodávateľ tepla nedodáva. Ta sa vytvorí nie len dodanou energiou, teplom, ale aj inými zdrojmi tepla. Ak chce niekto vyššiu teplotu, viac sa podieľa na odober tepla od dodávaťeľa pre dom, nemal by platiť viac? A o koľko a na základe čoho?

Prepac mi, zase som sa pozabudol, ze odbornikom par excellence na Porade si predovsetkym Ty, takze "aby efektivne vedeli pouzivat radiatory nie....ale termostaticku hlavicu." A ja hlupak som si myslel, este zo zakladov automatizacie, ze akcnym clenom je regulacny ventil -teda termostaticky ventil, riadenou velicinou je teplota radiatora, na zaklade regulacie prietoku mnozstva media s urcitou teplotou a riadiacou velicinou je pozadovana teplota okoliteho vzduchu, ktoru snima hlavica termostatickeho ventila, ako prvok akcneho clena. A v zavislosti od pozadovanej teploty vzduchu, ze riadime teplotu radiatora na zaklade prietoku mnozstva media urcitej teploty, cez akcny clen -termostaticky ventil. Bud radiatorom medium preteka viac, alebo menej, alebo vobec. A ono je to vlastne uplne inak, teda podla Teba - odbornika. PRVN nemeria na zaklade konstanty, podla typu vykurovacieho telesa, plochy radiatora, strednej teploty vykurovacieho telesa a konstantnej teploty okolia, alebo teploty okolia, ale PRVN meria na zaklade konstanty, podla typu termostatickeho ventilu, podla plochy termostatickeho ventilu, strednej teploty termostatickeho ventilu, konstantnej teploty okolia termostatickeho ventilu. Potom logicky, nie je potrebne vediet efektivne pouzivat radiatory na zaklade ich teploty, ale je potrebne vediet efektivne pouzivat termostaticke hlavice, ak budes vediet pouzivat efektivne termostaticku hlavicu, tak budes mat aj najnizsie naklady na vykurovanie. Co ale znamena efektivne pouzivanie termostatickej hlavice a ako pre koho ? Pretoze termostaticke hlavice, je potrebne nastavovat presne na pozadovanu teplotu, podla ich cisiel na hlavici, pretoze hlavice su nakoniec velmi presne, neviem ci viac voskove, alebo liehove... Skoda, ze niekto sice dokaze teoreticky efektivne pouzivat termostaticku hlavicu, ale bolo by lepsie, keby vedel efektivnejsie pouzivat najma svoju hlavu. Najviac ma potesi, ked niekto na fore, si ani poriadne neprecita prispevok, najma kde je meritum problemu a nasledne " odborne" rozlozi prispievatela, ako triedu. Az sa sam cervenam...... Holt, odbornik je odbornik, to sa pozna okamzite...........
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Na päte domu je fakturačný vodomer od odovzdania domu. Vodné, stočné bolo v tej dobe 0,60 Kčs. Dnes 2 Eura, 60 Sk.

Náklady sa rozpočítavali podľa počtu osôb, neskôr podľa osobomesiacov. Stúpajúca cena vody donútila vlastníkov, aj napriek tomu, že to nie je povinnosť dať v bytoch namontovať urečné meradlá, pomerové vodomery voči fakturačnému vodomeru. Teda sa vlastníci rozhodli rozpočítať náklady iným spôsobom ako do montáže pomerových vodomerov. Mali by si ale dohodnúť v spôsobe detaily spôsobu.

Správca spomínal príklad v jednom dome, že vlastník, ktorý mal najvyššiu spotrebu vody a v dome bol koeficient 1,2 prepočtu voči fakturačnému vodomeru, presvedčil väčšinu, že rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými v bytoch treba rozpočitať rovným dielom na každý byt.

Teoreticky, babka v byte spotrebovala 10 m3. Vlastník s najvyššou spotrebou 100 m3. Po prenásobení koeficientom, babka 12 m3, s najvyššou 120 m3. Rozdiel je spolu 22 m3, deleno 2, každý zaplati za 11 m3. To ja ta spravodlivosť voči tej babke, zaplatí za 9 m3 naviac. Za koho?

Babka môže zaplatiť, ale môže sa obrátiť na súd. Súd po preskúmani môže rozhodnúť, že schválenie spôsobu rozpočítania nákladov je v súlade so zákonom 182/1993, §14 a preto babka musí zaplatiť podľa dohodnutého spôsobu.

Druhá možnosť, preskúma či sú pomerové vodomery rovnakej triedy a presnosti, ak je prepočítavaci koeficient 1,2, babka má úhradiť náklady za 12 m3, nie za 21 m3.

Čo správca? V prvej možnosti, nič. V druhej musí prerobiť rozpočítanie nákladov za vodu. Ako? Len babke koeficientom 1,2, alebo všetkým vlastníkom? Ak nie všetkým, čo bráni ostatným sa tiež obrátiť na súd.

Teplo sa tiež merá na päte domu. Ak sa vlastníci dohodnu, že sa budú náklady rozpočítavať podľa m2. Netreba za fakturačným meračom ani PRT, ani určené meradlá. Ak sa rozhodnú pre iný spôsob rozpočítania ako podľa m2, musí im správca dať namontovať podľa výberu, alebo schválenia vlastníkov namontovať rovnaké PRT, alebo určené meradlá, ktorými sa ziskajú iné čísla na rozpočitanie nákladov za teplo.

Vo vyhláškach 630/2005 a 358/2009 je doporučený spôsob rozpočítania nákladov, ale odsek 10 vo vyhláške 358/2009 umožňuje ziskané čísla na PRT, alebo určených meradlách využiť aj iným spôsobom ako je doporučené vo vyhláške. Vlastníci sa možu poradiť s kýmkoľvek na spôsobe rozpočítania, ale aj nemusia. Je to čisto ich vnútorná záležitosť, odoberatel sú zmluvne ako celok, dom, nie byty. Podľa zákona.

Aj ak sa dohodnu na doporučení pomeru 60 : 40 %, alebo aj na 80 : 20 %. Aj to je podľa zákona! Či to je aj efektívny spôsob rozpočítania? To musia vidieť zasa celok, dom, nie len svoj, svoje byty. A tiež sa môžu obrátiť na súd tí, ktorí sa cítia byť dohodnutým spôsobom poškodený.

Jedna vec je získať iné čísla na rozpočítanie nákladov a druhá vec je ako sa tie čísla využijú v spôsobe rozpočítania nákladov za teplo.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Údaje * určených meradiel * není možné upravovat.

Je to drzý podvod.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Údaje * určených meradiel * není možné upravovat.

Je to drzý podvod.
Kámo, podľa teba, podľa teba.

Podľa zákona ÁNO!!!


Vyhláška 358/2009, §7, odsek 6
(6)
Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určenýchnáhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa
rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovanýchúdajov pomerových rozdeľovačov tepla alebourčených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujúnepriaznivú polohumiestnosti bytu alebo nebytovéhopriestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohyč. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa
osobitného predpisu
inak, alebo metódou, ktorá priamo
zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebnázložka pre jedného konečného spotrebiteľa saurčí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajovpomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradieltepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu
korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania




0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
Na päte domu je fakturačný vodomer od odovzdania domu. Vodné, stočné bolo v tej dobe 0,60 Kčs. Dnes 2 Eura, 60 Sk.

Náklady sa rozpočítavali podľa počtu osôb, neskôr podľa osobomesiacov. Stúpajúca cena vody donútila vlastníkov, aj napriek tomu, že to nie je povinnosť dať v bytoch namontovať urečné meradlá, pomerové vodomery voči fakturačnému vodomeru. Teda sa vlastníci rozhodli rozpočítať náklady iným spôsobom ako do montáže pomerových vodomerov. Mali by si ale dohodnúť v spôsobe detaily spôsobu.

Správca spomínal príklad v jednom dome, že vlastník, ktorý mal najvyššiu spotrebu vody a v dome bol koeficient 1,2 prepočtu voči fakturačnému vodomeru, presvedčil väčšinu, že rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými v bytoch treba rozpočitať rovným dielom na každý byt.

Teoreticky, babka v byte spotrebovala 10 m3. Vlastník s najvyššou spotrebou 100 m3. Po prenásobení koeficientom, babka 12 m3, s najvyššou 120 m3. Rozdiel je spolu 22 m3, deleno 2, každý zaplati za 11 m3. To ja ta spravodlivosť voči tej babke, zaplatí za 9 m3 naviac. Za koho?

Babka môže zaplatiť, ale môže sa obrátiť na súd. Súd po preskúmani môže rozhodnúť, že schválenie spôsobu rozpočítania nákladov je v súlade so zákonom 182/1993, §14 a preto babka musí zaplatiť podľa dohodnutého spôsobu.

Druhá možnosť, preskúma či sú pomerové vodomery rovnakej triedy a presnosti, ak je prepočítavaci koeficient 1,2, babka má úhradiť náklady za 12 m3, nie za 21 m3.

Čo správca? V prvej možnosti, nič. V druhej musí prerobiť rozpočítanie nákladov za vodu. Ako? Len babke koeficientom 1,2, alebo všetkým vlastníkom? Ak nie všetkým, čo bráni ostatným sa tiež obrátiť na súd.

Teplo sa tiež merá na päte domu. Ak sa vlastníci dohodnu, že sa budú náklady rozpočítavať podľa m2. Netreba za fakturačným meračom ani PRT, ani určené meradlá. Ak sa rozhodnú pre iný spôsob rozpočítania ako podľa m2, musí im správca dať namontovať podľa výberu, alebo schválenia vlastníkov namontovať rovnaké PRT, alebo určené meradlá, ktorými sa ziskajú iné čísla na rozpočitanie nákladov za teplo.

Vo vyhláškach 630/2005 a 358/2009 je doporučený spôsob rozpočítania nákladov, ale odsek 10 vo vyhláške 358/2009 umožňuje ziskané čísla na PRT, alebo určených meradlách využiť aj iným spôsobom ako je doporučené vo vyhláške. Vlastníci sa možu poradiť s kýmkoľvek na spôsobe rozpočítania, ale aj nemusia. Je to čisto ich vnútorná záležitosť, odoberatel sú zmluvne ako celok, dom, nie byty. Podľa zákona.

Aj ak sa dohodnu na doporučení pomeru 60 : 40 %, alebo aj na 80 : 20 %. Aj to je podľa zákona! Či to je aj efektívny spôsob rozpočítania? To musia vidieť zasa celok, dom, nie len svoj, svoje byty. A tiež sa môžu obrátiť na súd tí, ktorí sa cítia byť dohodnutým spôsobom poškodený.

Jedna vec je získať iné čísla na rozpočítanie nákladov a druhá vec je ako sa tie čísla využijú v spôsobe rozpočítania nákladov za teplo.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Páni,páni, nezdá sa Vám, že táto téma je ako nekonečný príbeh. Tisíckrát to tu bolo omieľané. Šetriť netreba, kto šetrí je proti kapitalizmu a teda triedny nepriateľ! Veď sa pozrite pozorne okolo seba a prídete na to.
3 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Gapo Pozri príspevok
Páni,páni, nezdá sa Vám, že táto téma je ako nekonečný príbeh. Tisíckrát to tu bolo omieľané. Šetriť netreba, kto šetrí je proti kapitalizmu a teda triedny nepriateľ! Veď sa pozrite pozorne okolo seba a prídete na to.
Naprosta pravda.... co ale z toho, ked omielanie sa stalo konickom niekoho ......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Gapo Pozri príspevok
Páni,páni, nezdá sa Vám, že táto téma je ako nekonečný príbeh. Tisíckrát to tu bolo omieľané. Šetriť netreba, kto šetrí je proti kapitalizmu a teda triedny nepriateľ! Veď sa pozrite pozorne okolo seba a prídete na to.
Gapo! A vy v dome, neviete čo s peniazmi? Aj nejaké meranie ste si dali. Aj zatepliť chcete. Kapitál máte, alebo si požičate? Načo sa snažiť ušetriť, keď na to nemáte? Nešetrite!!! Ktorú triedu podporíte? Ta vlna ide zo západu. Z východu neprišiel plyn. A čo bolo? A aj je a bude aj keď nebude, k....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito





QUOTE=najag;1920911][/QUOTE]

Janko, ako, ako to, ako, ako, no! Však podobnosť rozpočítania nákladov za vodu a teplo je čisto náhodna. Len malé dataily. Na vodu nie sú povinne pomerové vodomery, ani doporučený spôsob rozpočítania nákladov. Vlastníci si musia vypracovať svoje pravidlá, spôsob rozpočítania v súlade so zákonom 182/1993, § 14. Na teplo tiež nie je povinnosť zohľadňovať mieru používania, ak sa tozhodnú zohľadňovať, majú vyhláškou doporučený spôsob rozpočítania nákladov za teplo, ale tiež si môžu dohodnúť svoj spôsob, svoj, nie podľa vyhlášky.

Ale to som nechcel, iné. Ak sú získané iné čísla na rozpočítanie nákladov a nie všetký náklad sú rozpočítané podľa tých čísel. Časť je rozpočítana rovným dielom medzi ostatných, slúži to len na podporu tých čo s vodou, teplom plytvajú.

Janko, vieš ten správca pri tej vode krútil hlavou nad tým ako sa dohodli, ale dostal to od vlastníkov na papieri, musel tak ako si schválili. A predstav si pri teple, pomere hlavou nekrútil. Ale tiež spravil rozpočítanie ako si schválili vlastníci.

Takže, žiadne mimo témy! Len podobnosť, prirovnanie. Bez detailov.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Prosím o doplnění.

Údaje * určených meradiel * není možné upravovat pomocí tzv.
* bulharských konstant * je to hrubá chyba a někdy i účelový podvod.






Pozn.
Některé pojmy v metrologii.:
Hrubá chyba je chyba merania, ktorá výrazne mení veľkosť nameranej hodnoty. Namerané hodnoty zaťažené týmito chybami sa snažíme vylúčiť z ďalšieho spracovania.

Systematická chyba je zložka chyby merania, ktorá pri opakovaných meraniach zostáva konštantná alebo sa mení spôsobom, ktorý sa dá predvídať.

Náhodná chyba je zložka chyby, ktorá sa pri opakovaných meraniach tej istej veličiny mení nepredvídaným spôsobom.

Zdroj: internet


Doporučuji do pozornosti:

METROLOGIE V KOSTCE

překlad z anglického originálu „Metrology - in short“ vydaného v roce 2000 v rámci projektu č. 595 sdružení EUROMET.

Slovník:

Systematic error - Systematická chyba

Střední hodnota, která by vznikla z nekonečného počtu měření téže měřené veličiny uskutečněných za podmínek opakovatelnosti, od které se odečte pravá hodnota měřené veličiny. [4], [7]

Result, corrected - Výsledek, opravený

Výsledek měření po opravě systematické chyby. [4], [7]
Zdroj:

Český metrologický institut
úsek fundamentální metrologie
V Botanice 4
150 72 Praha 5

Můžete také využít vstupu ze stránek www.cmi.cz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať