Zavrieť

Porady

Úroky z omeškania

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci: nájomník neplatí nájomné už 10 mesiacov,
teraz dostal výpoveď a chceme mu dať vyplatiť aj úroky z omeškania. V nájomnej zmluve má uvedenú
zmluvnú pokutu vo výške 0,1% zo sumy, ktorou je v omeškaní za každý deň omeškania. Teraz neviem,
či sa to chápe ako ročná úroková sadzba, lebo tak by tá zmluvná pokuta bola veľmi nízka. Naopak, ak
sa to chápe ako 0,1% z dĺžnej sumy na každý deń omeškania je to dosť veľa. Vopred ďakujem za pomoc.
Usporiadat
tanicka218 tanicka218

tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

výška úrokov z omeškania je určená nariadením vlády (o 8 perc. bodov vyššia ako je úrokova sadzba ECB platná v prvý deň omeškania) a možno ju žiadať v prípade omeškania s peňažným plnením, vy máte navyše dohodnutú aj zmluvnú pokutu vo výške 0.1 % za každý deň omeškania, čo naozaj môže byť dosť. Ak si podáte žalobu o zaplatenie dlžných súm, môžete žiadať oboje.
Naposledy upravil tanicka218 : 27.10.11 at 07:10
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Silvia Szalaiova Silvia Szalaiova

Silvia Szalaiova je offline (nepripojený) Silvia Szalaiova

ešte môžem poprosiť o príkladný výpočet oboch (úrokov z omeškania aj zmluvnej pokuty), pri mesačnom nájomnom s réžiou napr. 100 EUR.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

zmluvná pokuta = dlžná suma x 0,1% x počet dní v omeškaní (toto musíš počítať z každého jedného nájomného)
úrok z omeškania = dlžná suma x ročný úrok / 365 x počet dní v omeškaní (taktiež počítaš z každého jedného nájomného, pretože pri každom je iný počet dní v omeškaní)
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

tanicka218 Pozri príspevok
výška úrokov z omeškania je určená nariadením vlády (o 8 perc. bodov vyššia ako je úrokova sadzba ECB platná v prvý deň omeškania) a možno ju žiadať v prípade omeškania s peňažným plnením, vy máte navyše dohodnutú aj zmluvnú pokutu vo výške 0.1 % za každý deň omeškania, čo naozaj môže byť dosť. Ak si podáte žalobu o zaplatenie dlžných súm, môžete žiadať oboje. Väčším problémom sa mi zdá či sa vysťahuje dobrovoľne...
pri nájme bytu sa v prípade omeškania neuplatňuje úrok z omeškania, ale poplatok z omeškania (§ 697 Občianskeho zákonníka "Ak nájomca nezaplatí nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu do piatich dní po jej splatnosti, je povinný zaplatiť prenajímateľovi poplatok z omeškania.")
Výšku poplatku z omeškania upravuje vyššie uvedené nariadenie vlády v ust § 3 "Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 0, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania."
príkladný výpočet:
zmluvná pokuta 0,1 %: 100 Eur x 0,001 = 0,1 Eur za každý deň omeškania
poplatok z omeškania 0,5 promile: 100 Eur x 0,0005 = 0,05 Eur za každý deň omeškania

potom už len vynásobiť počtom dní.
0 0
Silvia Szalaiova Silvia Szalaiova

Silvia Szalaiova je offline (nepripojený) Silvia Szalaiova

ďakujem pekne
0 0
Silvia Szalaiova Silvia Szalaiova

Silvia Szalaiova je offline (nepripojený) Silvia Szalaiova

nejedná sa o prenájom bytu ale o admin.priestory, teda treba postupovať dľa obch.zákonníka. ale veľa ste mi pomohli, ešte musím nájsť ročnú úrokovú mieru na tento rok.
0 0
tanicka218 tanicka218

tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

http://www.finance.sk/bankovnictvo/i...ve-sadzby-ecb/

teda do 13.4.2011 9% rocne
od 13.4.2011 9,25 %
a od 13.7.2011 9,5 %
Naposledy upravil tanicka218 : 27.10.11 at 07:18
2 0
tanicka218 tanicka218

tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

na ulahcenie pocitania dni omeskania a pod. si uroky mozete vypocitat na stranke www.advok.sk
1 0
jeanyuse jeanyuse

jeanyuse je offline (nepripojený) jeanyuse

tanicka218 Pozri príspevok
http://www.finance.sk/bankovnictvo/i...ve-sadzby-ecb/

teda do 13.4.2011 9% rocne
od 13.4.2011 9,25 %
a od 13.7.2011 9,5 %
Zdravím,
Vopred sa ospravedlňujem ak niečo nedodržím - môj prvý príspevok.
Potreboval by som poradiť s výpočtom úrokov z omeškania a s chápaním 2. odstavca §3 nariadenia vlády 586/2008.

doplním ešte že od 9.11.2011 je 9,25%

ako by sa rátal úrok zo sumy 174,84 € splatnej k 19.3.2011, zaujímajú ma hlavne zmeny sadzby a to ako to vplýva na výpočet...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To nariadenie vlády je č. 87/1995, ktoré bolo novelizované aj č. 586/2008, aj č. 281/2010. Na JASPI je chyba, nahlásila som ju.
Úroky z omeškania sú v § 3.


Prikladám ti nariadenie aj tabuľku s výpočtom úroku. Ak by niekto výpočet namietal, nech ma opraví, rada sa poučím.
6 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mária, nie je čo namietať, je to úplne presne a dá sa to aj na tejto kalkulačke, treba samozrejme zvlášť uviesť prvé obdobie, ako si uviedla ty a potom druhé obdobie (kôli ročnému úroku) a je to presne tá suma, akú si vypočítala ty.
http://www.advok.sk/
2 0
jeanyuse jeanyuse

jeanyuse je offline (nepripojený) jeanyuse

Vďaka za rýchlu odpoveď. Ale mne sa jednalo skôr o 2. odstavec §3 tj. akú úrokovú sadzabu použiť na ktorý kalendárny polrok.

Nie je náhodou úrok 1,25% ECB výhodnejší pre veriteľa ako 1% ECB? Ak áno, tak sa naň vzťahuje spomínaný druhý odstavec a malo by sa rátať s úrokovou sadzbou 1,25%+7%=8,25% počas celého príslušného kalendárneho polroka. Lenže. Ktorý je príslušný kalendárny polrok 1.1.2011-30.6.2011, kedy nastala zmena sadzby (tj. prerátať penále spätne) alebo polrok, v ktorom trvá omeškanie 1.7.2011-31.12.2011. Čo spraviť nasledujúci polrok? Vrátiť sadzbu na pôvodnú, tj. sadzbu ECB v 1. deň omeškania, podľa odstavca 1 §3, navýšenú o 8% bodov (9%), alebo na sadzbu výhodnejšiu tj. 1,25%+8%=9,25%.

Čo spraviť keď sadzba ECB zníži (predpokladám že je to nevýhodné pre veriteľa) ako je to 9.11.2011 (z 1,5% na 1,25%), má sa rátať s danou sadzbou odo dňa kedy zmena nastala, alebo od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho polroka? Totiž §3 odst.1. hovorí iba o stanovení úroku k 1. dňu omeškania a odst.2. hovorí iba o zmene sadzby ECB ak je to pre veriteľa výhodnejšie.

Pre toto všetko mi ten 2. odstavec §3 robí problémy. Skúste mi prosím poradiť?

Mária27 Pozri príspevok
To nariadenie vlády je č. 87/1995, ktoré bolo novelizované aj č. 586/2008, aj č. 281/2010. Na JASPI je chyba, nahlásila som ju.
Úroky z omeškania sú v § 3.


Prikladám ti nariadenie aj tabuľku s výpočtom úroku. Ak by niekto výpočet namietal, nech ma opraví, rada sa poučím.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mária27 Pozri príspevok
To nariadenie vlády je č. 87/1995, ktoré bolo novelizované aj č. 586/2008, aj č. 281/2010. Na JASPI je chyba, nahlásila som ju.
Úroky z omeškania sú v § 3.


Prikladám ti nariadenie aj tabuľku s výpočtom úroku. Ak by niekto výpočet namietal, nech ma opraví, rada sa poučím.
No malá chybička tam predsa je.
V stĺpci F namiesto mesačný úrok malo byť denný úrok.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

marjankaj Pozri príspevok
No malá chybička tam predsa je.
V stĺpci F namiesto mesačný úrok malo byť denný úrok.
Vďaka za hrdinský čin, že si priznáš vlastnú chybu. Tú tabuľku mám od teba, ale poopravujem si všetky kópie.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

jeanyuse Pozri príspevok
Vďaka za rýchlu odpoveď. Ale mne sa jednalo skôr o 2. odstavec §3 tj. akú úrokovú sadzabu použiť na ktorý kalendárny polrok.

Nie je náhodou úrok 1,25% ECB výhodnejší pre veriteľa ako 1% ECB? Ak áno, tak sa naň vzťahuje spomínaný druhý odstavec a malo by sa rátať s úrokovou sadzbou 1,25%+7%=8,25% počas celého príslušného kalendárneho polroka. Lenže. Ktorý je príslušný kalendárny polrok 1.1.2011-30.6.2011, kedy nastala zmena sadzby (tj. prerátať penále spätne) alebo polrok, v ktorom trvá omeškanie 1.7.2011-31.12.2011. Čo spraviť nasledujúci polrok? Vrátiť sadzbu na pôvodnú, tj. sadzbu ECB v 1. deň omeškania, podľa odstavca 1 §3, navýšenú o 8% bodov (9%), alebo na sadzbu výhodnejšiu tj. 1,25%+8%=9,25%.

Čo spraviť keď sadzba ECB zníži (predpokladám že je to nevýhodné pre veriteľa) ako je to 9.11.2011 (z 1,5% na 1,25%), má sa rátať s danou sadzbou odo dňa kedy zmena nastala, alebo od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho polroka? Totiž §3 odst.1. hovorí iba o stanovení úroku k 1. dňu omeškania a odst.2. hovorí iba o zmene sadzby ECB ak je to pre veriteľa výhodnejšie.

Pre toto všetko mi ten 2. odstavec §3 robí problémy. Skúste mi prosím poradiť?
No tak predsa je tam chyba, to posledné zvýšenie som tam nedala.
Sadzbu môžeš meniť presne na deň. Ten ods. 2 je tam zrejme pre prípad, že by sa rapídne znížila úroková miera (teraz sa zvyšuje). Vtedy možeš počítať normálene +8 perc. bodov, alebo len +7 perc. bodov k sadzbe na začiatku kalendárneho polroka - a to použiješ celý polrok.

Čže, ak bola na začiatku prvého polroka sadzba 1%, počítaš úroky 9%. Ak sa v priebehu polroka zmenila sadzba na 1,25%, môžeš na celý polrok použiť:

1. 1%+8 do zmeny a k tomu 1,25%+8 od zmeny, alebo
2. 1%+7 na celý polrok.

Vidíš, že pri zvyšovaní sadzby je to nevýhodné. Keby klesala, tak si zistíš prepočtom, či sa ti ten odsek oplatí využiť.
1 0
jeanyuse jeanyuse

jeanyuse je offline (nepripojený) jeanyuse

Mária27 Pozri príspevok
No tak predsa je tam chyba, to posledné zvýšenie som tam nedala.
Sadzbu môžeš meniť presne na deň. Ten ods. 2 je tam zrejme pre prípad, že by sa rapídne znížila úroková miera (teraz sa zvyšuje). Vtedy možeš počítať normálene +8 perc. bodov, alebo len +7 perc. bodov k sadzbe na začiatku kalendárneho polroka - a to použiješ celý polrok.

Čže, ak bola na začiatku prvého polroka sadzba 1%, počítaš úroky 9%. Ak sa v priebehu polroka zmenila sadzba na 1,25%, môžeš na celý polrok použiť:

1. 1%+8 do zmeny a k tomu 1,25%+8 od zmeny, alebo
2. 1%+7 na celý polrok.

Vidíš, že pri zvyšovaní sadzby je to nevýhodné. Keby klesala, tak si zistíš prepočtom, či sa ti ten odsek oplatí využiť.
Vďaka, verím tomu, že to je tak. Konečne som pochopil ten druhý odstavec aj keď až po Vašom vysvetlení - nezdá sa mi to byť napísané po slovensky.

Nehnevajte sa na mňa, ale ešte niečo mi nedáva zmysel: Kde je povedané, že sa má úrok počas trvania omeškania meniť? V 1. odstavci §3 je povedané, že úrok je stanovený k 1. dňu omeškania a v 2. odstavci (§3) sa hovorí o zmene sadzby ECB. Nedáva mi to celé zmysel.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

No ja teraz už chápem, čo ti bolo nejasné na § 3 ods. 2. Presne tak som sa nad tým pozastavila, keď bolo NV zmenené. Ten polrok je zo smernice EU a pôvodne bol zaradený pomerne nakrátko len do obchodného zákonníka. Teraz sú aj obchodné úroky podľa občianskeho, ale ešte to nie je nejako zabehnuté, idem to naštudovať. A máš pravdu aj s tou zmenou sadzby, mení sa len pri opakovaných platbách - ako je v zadaní otázky hore (mesačné nájomné).
1 0
jeanyuse jeanyuse

jeanyuse je offline (nepripojený) jeanyuse

Mária27 Pozri príspevok
No ja teraz už chápem, čo ti bolo nejasné na § 3 ods. 2. Presne tak som sa nad tým pozastavila, keď bolo NV zmenené. Ten polrok je zo smernice EU a pôvodne bol zaradený pomerne nakrátko len do obchodného zákonníka. Teraz sú aj obchodné úroky podľa občianskeho, ale ešte to nie je nejako zabehnuté, idem to naštudovať. A máš pravdu aj s tou zmenou sadzby, mení sa len pri opakovaných platbách - ako je v zadaní otázky hore (mesačné nájomné).
Možno ste to mysleli tak, že mesačné nájomné sa berie každý mesiac ako samostatná pohľadávka preto má svoj vlastný dátum splatnosti a tým pádom aj svoj úrok k 1. dňu omeškania...


Čo by ste ešte povedali na postup keď vezmem k 1. dňu omeškania sadzbu ECB+8% bodov a budem ju meniť k 1. dňu kalendárneho polroka tak, že nová sadzba by sa rátala vzťahom:

Ak je sadzba k 1.dňu rátaného polroka väčšia ako sadzba k 1. dňu omeškania: úrok je sadzba k 1. dňu kal.polroka navýšená o 7% bodov, inak o 8% bodov.

Nemuselo by sa to vylučovať s §3 NV 586/2008. Keďže, asi sa zhodneme, že sa úrok asi mení, keďže je v 2. odstavci §3 je spomínaná zmena. Výhodnejšie pre veriteľa by potom mohlo byť aj väčšia sadzba k 1. dňu kal.polroka, v ktorom trvá omeškanie ako "prvá" sadzba (1. odst. §3). Ak by bola nová sadzba menšia mal by byť "nanovo rátaný" úrok z omeškania a nie ten pôvodný "prvý", inak by ten 2. odstavec nemal zmysel. Aj keď sa táto situácia v §3 nerieši - navrhujem použiť spôsob z 1. odst. §3, tj. navýšenie sadzby ECB o 8% bodov...

Myslíte, že by sa dal §3 NV 586/2008 chápať aj takto?
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je to u nás veľmi nezvyčajný spôsob a ešte nezabehnutý. Máte dobrý postreh, asi sa bude ods. 2 brať len pri výhodách. Ale nechápem vetu "Ak by bola nová sadzba menšia mal by byť "nanovo rátaný" úrok z omeškania a nie ten pôvodný "prvý", čo je to "nanovo", keď ide len o jednu sumu a sadzbu +8?

Tu je popis zmeny. Prikladám aj smernicu EU.

http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-...ov-z-omeskania
Naposledy upravil Mária27 : 29.11.11 at 08:03
3 0
jeanyuse jeanyuse

jeanyuse je offline (nepripojený) jeanyuse

Mária27 Pozri príspevok
Je to u nás veľmi nezvyčajný spôsob a ešte nezabehnutý. Máte dobrý postreh, asi sa bude ods. 2 brať len pri výhodách. Ale nechápem vetu "Ak by bola nová sadzba menšia mal by byť "nanovo rátaný" úrok z omeškania a nie ten pôvodný "prvý", čo je to "nanovo", keď ide len o jednu sumu a sadzbu +8?

Tu je popis zmeny. Prikladám aj smernicu EU.

http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-...ov-z-omeskania
"Nanovo" som myslel, že sadzba ECB k 1. dňu príslužného kalendárneho polroka sa navýši o 8% bodov (podľa §3 odst.1, aj keď o tom výslovne nehovorí). Ale vo svetle nových skutočností - Vami priloženej smernice (článok 3 bod 1 odst. d), tvrdím, že som sa mýlil. Pretože k 1. dňu kalendárneho polroka, v ktorom omeškanie trvá, nesmie klesnúť pod sadzbu ECB platnú k tomuto dňu navýšenú o 7% bodov.

Takže výsledný postup je:

§3 odst.1)

1) k 1. dňu omeškania sadzbu ECB+8% bodov (ďalej len pôvodná zákonná sadzba)

§3 odst.2)


2) zákonná sadzba sa bude meniť k 1. dňu kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; len vtedy ak
sadzba ECB k 1. dňu rátaného polroka navýšená o 7% bodov (ďalej len výhodnejšia sadzba)
je väčšia ako pôvodná zákonná sadzba, počas celého tohto polroka
3) po tomto (kalendárnom polroku, v ktorom bolo rátané výhodnejšou sadzbou) polroku sa sadzba vráti na pôvodnú zákonnú sadzbu ak neplatí bod 1)

PS: Mám síce aj výhrady voči tomu 1. odst. §3 (vyplývajúce z tej smernice, ktorú ste mi poslali): Totiž ak bude k 1. dňu kalendárneho polroka, v ktorom vzniklo omeškanie, vyššia sadzba ECB o viac ako 1 percentuálny bod, nebude to v súlade s danou smernicou. Zákon totiž sleduje len zmeny, ktoré nastali počas omeškania odo dňa vzniku omeškania...
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať