Zavrieť

Porady

Nezamestnany a odvody do Soc.poistovne+pocet odpracovanych rokov

Dobry den mam otazku a potrebujem poradit.Som nezamestnany od 1.4.2011 a som aj evidovany od cca 20.4.2011 na Urade prace.
Ale problem je ze si neplatim nic do socialnejj positovne,a mam aj problem s poctom odpracovanych rokov.Nakolko som bol zamestnany nejakycj 17 mesiacov ani som nemal narok na davky v nezamestnanosti.A predtym som pracoval bez zmluvy a mam v 28 rokoch cca max.4 roky dokopy odpracovanych rokov.A zacinam mat zdr.problemy som teraz aj dlhsie na PN,auvedomujem si ze keby sa mi nieco stalo nemam narok ani na ciastocny invalidny dochodok,kedze nesplnam pocet odpracovanych rokov.
A preto si chcem ist platit aspon to do socialnej ako samoplatitel kym som PN a Urade prace ,a nenajdem si pracu.A toto je ta hlavna otazka: Da sa to platit si sam do Socialnej poistovne mesacne,a ci sa mi to bude ratat do odpracovanych rokov,tie mesacne platby.Lebo takto vlastne Zase stracam casovo,astane sa mi nieco co ja viem o 2 roky a to uz budem mat 30 rokov a tam musim mat odpracovanych min.5rokov aby som mal narok na ciast.alebo plny inv.dochodok.A Potom to je stale viac tusim od 34rokov uz 8rokov min. atd.za poslednych 10 rokov atd.
Dakujem
Usporiadat
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Tak diky Vam za rady,zeny zlateeeeZajtra idem vybavovat teda,nebyt tu tohoto,tak sa motam a nic neviem...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Mila123 Pozri príspevok
viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším.....
viac info určite ti určite poskytnú na pobočke SP.....
Z tohto príspevku vyplýva, ako keby invalidné poistenie nebolo dôchodkovým poistením. Slovo dôchodkové by si mala nahradiť slovom starobné. Zo zákona o sociálnom poistení vyplýva, že ako starobné, tak invalidné poistenie sú druhmi dôchodkového poistenia. To len na spresnenie, aby sme niekoho nedoplietli.
2 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Dobry den nechcem zakladat znova dalsiu temu,a opat sm to aj ja co sa pytam tak to hodim sem teda
No urobil som vsetko ako ste mi pisali vsetko je v poriadku az na to,ze som este doteraz nevybavil to dochodkove poistenie.Bol som na tom vseliako a kazdy mesiac som to nejako odkladal,platim si len to nemocenske od 29.11.2011.A teraz sa chcem spytat ze pozeral som si tabulky a je tam uz suma z minimalneho VMZ 14,95€.A ja som aj teraz platil tych 14,47€ ako mi tam poradili.Cize moja otazka je ta ze ci mam uz zvysit na tych 14,95€ ako je v tychto novych tabulkach od 1.januara 2012 a uz som teda dlzny nejake centy asi za to co som zaplatil za januar len tych 14,47€?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bizonik Pozri príspevok
Dobry den nechcem zakladat znova dalsiu temu,a opat sm to aj ja co sa pytam tak to hodim sem teda
No urobil som vsetko ako ste mi pisali vsetko je v poriadku az na to,ze som este doteraz nevybavil to dochodkove poistenie.Bol som na tom vseliako a kazdy mesiac som to nejako odkladal,platim si len to nemocenske od 29.11.2011.A teraz sa chcem spytat ze pozeral som si tabulky a je tam uz suma z minimalneho VMZ 14,95€.A ja som aj teraz platil tych 14,47€ ako mi tam poradili.Cize moja otazka je ta ze ci mam uz zvysit na tych 14,95€ ako je v tychto novych tabulkach od 1.januara 2012 a uz som teda dlzny nejake centy asi za to co som zaplatil za januar len tych 14,47€?
chceš si upraviť VZ?
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

A vlastne moja druha otazka sa tyka toho Dochodkoveho pistenia kedze uz tam chcem ist a vybavit si to ze to budem platit ako dobrovolnePO a ci je na to zvlast sek,z ci to mozem poslat v kope ako platbu tych 119,45€ za mesiac ako pisu v tej tabulke z minimalneho VMZ.Alebo sa to plati zvlast za nemocenske a zvlast sek za Dochodkove?A este aky formular vlastne mam vyplnit ,dakujem pekne za rady.
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Mila nie nechcem len ze asi budem dlznik vlastne nie?Ked sa to teraz zvysilo nie?Budem musiet asi zvysit tie platby z tych 14,47 na tych 14,95 ako je po novom ?
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Nikto mi neporadite?Ako uz som si sam nasiel ten list registracny fyzickej osoby,vlastne je to ten isty ako som vyplnoval pri Nemocenskom poisteni.A uvediem tam vlastne tie veci ale len s tym ze budem pisat o dochodkovom poisteni.Ale uz len mi ide o to ze ako to j e s tym platenim a vlastne takto budem mat dva paiere.Jeden na dochodkove a druhy na nemocenske poistenie.Ide mi len o to ci sa to da spolocne platit.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bizonik Pozri príspevok
Nikto mi neporadite?Ako uz som si sam nasiel ten list registracny fyzickej osoby,vlastne je to ten isty ako som vyplnoval pri Nemocenskom poisteni.A uvediem tam vlastne tie veci ale len s tym ze budem pisat o dochodkovom poisteni.Ale uz len mi ide o to ze ako to j e s tym platenim a vlastne takto budem mat dva paiere.Jeden na dochodkove a druhy na nemocenske poistenie.Ide mi len o to ci sa to da spolocne platit.
Kedy máš začiatok dobrovolného nem.poistenia ?
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

29.11.2011 som to vybavil v SP vyssie to je pisane, som sice okolo toho posplietal asi viac ako som mal Este sice to asi nie je podstatne ale som evidivany na Urade prace ako nezamestnany.Ale to nema asi ziadny vplyv na Nemocenske a vlastne na to Dochodkove poistenie co si chcem vybavit vsak?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nemá vplyv.....ak máš min. VZ , ten sa k 01 01 2012 upravoval, máš tam dlh, ale nie je to žiaden problém.....doplatíš si ho aj napr. spolu s ďalšou splátkou....
a dôchodkové poistenie? môžeš si ho vybaviť aj samostatne (starobné + invalidné + rezervný fond) ....
1 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

ok dakujem ti za odpovedCize to k tym 14,47 co som zaplatil teraz uz nabuduce zaplatim tych 14,95 plus tam priratam tych 0,48€ a poslem tam 15,43€
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Tak vcera mi prisiel list zo Socialnej poistovne a aj ked sice som planoval uz si platit aj dochodkove poistenie,tak ma to prekvapilo.Pisu ze mi zanikne nemocenske poistenie najneskor 270 dni dobrovolneho nemocenskeho poistenia dnom 24.8.2012 ak sa neodhlasim skor.Je to podla nejakej novely zakona c.461/2003 Z.z. o soc.poisteni.
Rozmyslam ci to bolo za Dturindu ci za akej vlady ale je to aj tak jedno.Len to nie je bohvieco som to pozrel na ich stranke a zlucili to dokopy vsetko kto chce byt nemocensky poisteny musi si platit vsetko toto uz,uz sa neda byt samostane:/
Toto vsetko tam je zahrnute:
Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na
  • nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
  • starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
  • invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
  • poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.
    tu je to vsetko napisane ak som tomu spravne pochopil tak uz teda nebude clovek byt len samostatne poisteny namecenske ale aj vsetky tieto veci.Len nechapem na co tam su tie vsetky veci to dochodkove samozrejme co je tam starobne a co ja viem co je v poriadku asi.Ale co to v nezamestnanosti tomu nechapem 2% a akysi si fond solidarity 4,75%...
    http://www.socpoist.sk/aktuality-dob...2/48411s49740c
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

Cize este otazka spravne som to pochopil?Uz kto by chcel byt len nemocensky poisteny tj.terajsich 14,95€ mesacne ma uz potom smolu a musi si zobrat ten balik kde je vsetko a to uz je mesacne 119,45€?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

bizonik, daj do vyhladávača dobrovolné poistenie, je tu toho na čítanie do rána.. a áno, už len balík
0 0
bizonik bizonik

bizonik je offline (nepripojený) bizonik

ok dik ewita je pravda ze sa tu velmi nevyznam a pre istotu som aj prezeral ci to tu nie je,ale asi som zle pozeral
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať