Zavrieť

Porady

Aky je rozdiel medzi platcom DPH a osobou, ktora sa registruje pre daň?

Muž
Dobrý deň,
niesom plátca DPH a budem vystavovať faktúry do zahraničia (v EÚ iba), náklady nebudem mať žiadne.... Dočítal som sa, že sa musím ale registrovať pre daň, ale že na slovensku stále ostanem neplátca dane. Sú tieto informácie správne? Existuje také niečo? A čo vlastne mám povedať na daňovom úrade, že sa chcem registrovať na daň? Nepochopia to tak, že chcem byť platiteľom dane?
Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.



§ 11 Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.


FA z ČR je vystavená s českou DPH. Slovenský podnikateľ zaplatí celkovú sumu faktúry a nemá nárok na odpočítanie dane. Podľa mňa môže nakúpiť tovar z ČR bez problémov, nakupi s ceskou DPH. Nemusí byť registrovaný podľa §7 kým objem tovar nepresiahne tých 13941,45 €
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

derek191919 Pozri príspevok
je to tovar, vyzera to aako obraz. A bude v nich uverejnovana reklama, čiže ten rám nebudem predávat.
tovar ste mohli nadobudnut aj bez registracie... nadobudnut tovar z Eu bez registracie mozno do nejakej presnej vysky doplnim presne cislo idem ho najst.takze ramy ste mohli nadobutnut aj bez registracie a dat do nakladov...


len pred prijatim sluzby z Eu je nutna registracia
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

a medzitym uz zuzka napisala presne cislo...

hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Sarlotka Pozri príspevok
tovar ste mohli nadobudnut aj bez registracie... nadobudnut tovar z Eu bez registracie mozno do nejakej presnej vysky doplnim presne cislo idem ho najst.takze ramy ste mohli nadobutnut aj bez registracie a dat do nakladov...


len pred prijatim sluzby z Eu je nutna registracia
no ok a ak teda budem už registrovany, tak to budem mať bez DPH? Podotykam, že tie ramy nebudem predavať, ale budem v nich prenajimat reklamne miesto.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

derek191919 Pozri príspevok
no ok a ak teda budem už registrovany, tak to budem mať bez DPH? Podotykam, že tie ramy nebudem predavať, ale budem v nich prenajimat reklamne miesto.
Ak budeš registrovaný podľa §7 z dôvodu že si prekročil tú uvedenú hranicu (prípadne dobrovoľne), tak český podnikateľ bude vystavovať FA bez DPH a ty budeš povinný na Slovensku podávať DP DPH a zdaňovať nákup tovaru podľa slovenských zákonov
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

derek191919 Pozri príspevok
no ok a ak teda budem už registrovany, tak to budem mať bez DPH? Podotykam, že tie ramy nebudem predavať, ale budem v nich prenajimat reklamne miesto.
takto vy nie ste platitelom DPH, takze vy mate daňovú povinnost DPH a nemate narok na odpocet DPH

TOVAR: v CR je dph 20 percent.. oni Vam ten ram vyfakturovali zaklad plus DPH
SLUZBA: sluzby z CR vyfakturuju vam bez DPH a vy na SR odvediete 20 percent
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Derek, registruješ že tu hovoríme ale o 2 rôznych registráciach?
a) §7
b) §7a

To len pre istotu, či si postrehol....
0 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
zk24 Pozri príspevok
Ak budeš registrovaný podľa §7 z dôvodu že si prekročil tú uvedenú hranicu (prípadne dobrovoľne), tak český podnikateľ bude vystavovať FA bez DPH a ty budeš povinný na Slovensku podávať DP DPH a zdaňovať nákup tovaru podľa slovenských zákonov
ale myslel som, ked budem registrovany podľa §7a , vtedy to je ako pri kupe tovaru z CR, platim dph či nie?
0 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
zk24 Pozri príspevok
Derek, registruješ že tu hovoríme ale o 2 rôznych registráciach?
a) §7
b) §7a

To len pre istotu, či si postrehol....
hej to som postrehol, prave preto sa pytam iba na tu registraciu 7a či ma vplyv aj na kupu tovaru ak niesom plátca DPH
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

derek191919 Pozri príspevok
ale myslel som, ked budem registrovany podľa §7a , vtedy to je ako pri kupe tovaru z CR, platim dph či nie?
Keď budeš podľa §7a tak FA bude s českou DPH-čkou a ty iba zaplatíš FA a na slovensku nič neriešiš. Ak však tvoj objem nakupeneho tovaru prekročí tú hranicu tak sa musís registrovať podľa §7... vtedy už to bude ako hovorime - z CR bude FA bez dph a ty budes podavat DP DPH na slovensku.

Takže to zhrniem, kľudne si nakúp tie rámy z ČR teraz. Medzitym sa registruj podľa §7a. Kym nedosiahnes obrat 13941,45€ neuvádzaj svoje IC DPH dodávateľovi. On bude fakturovat s DPH. Ale sleduj si ten obrat.
2 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
zk24 Pozri príspevok
Keď budeš podľa §7a tak FA bude s českou DPH-čkou a ty iba zaplatíš FA a na slovensku nič neriešiš. Ak však tvoj objem nakupeneho tovaru prekročí tú hranicu tak sa musís registrovať podľa §7... vtedy už to bude ako hovorime - z CR bude FA bez dph a ty budes podavat DP DPH na slovensku.
no toto som chcel počuť , tak Vám veľmi ďakujem, ešte že tu ste, lebo toto keby som sa vypytoval na daňovom urade, tak ma majú za paka
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Snáď sme sa nikde nepomýlili
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

derek191919 Pozri príspevok
no ok a ak teda budem už registrovany, tak to budem mať bez DPH? Podotykam, že tie ramy nebudem predavať, ale budem v nich prenajimat reklamne miesto.
tu máš presne Registračná povinnosť - § 7
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
no snád nie a ak budem registrovany podľa 7a, tak na slovensku sa pre mna nič nemeni, budem vystavovať fakture slovenskym klientom tak ako doteraz ze.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

derek191919 Pozri príspevok
no snád nie a ak budem registrovany podľa 7a, tak na slovensku sa pre mna nič nemeni, budem vystavovať fakture slovenskym klientom tak ako doteraz ze.
Nie, nemení. To IC DPH je iba pre služby so zahraničím. Na slovensku si stále osoba bez IC DPH. Fakturujes bez DPH.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Sarlotka Pozri príspevok
no neviem ja na sr by som mu to bez udania Ic dph a jeho skontrolovani prostrednictvom danoveho portalu nevyfakturovala... pred fakturaciu vzdy overujem ic dph odberatela ... klientom zakazujem fakturovat bez overenie ic dph pred fakturaciou...

Platitelia dane si môžu overiť nasledovnými spôsobmi, či je konkrétne daňové
identifikačné číslo pre DPH platné v danom členskom štáte:
1. Na oddelení MAS Daňového riaditeľstva SR:
· telefonicky, na telefónnom čísle 048/4369 113
· e-mailom, na e-mailovej adrese overovanie@drsr.sk
· faxom, na faxovom čísle 048/4369 128
· písomne, na adrese Daňové riaditeľstvo SR, oddelenie medzinárodnej
administratívnej spolupráce (MAS), Nová 13, 975 61 Banská Bystrica
2. Na Portáli daňovej správy SR www.drsr.sk položka overovanie IČ DPH v EÚ
3. Na Portáli európskej komisie www.europa.eu.int/vies
správne, zodpovednosť za fakturáciu bez DPH nesie dodávateľ, preto si musí túto skutočnosť overovať. Prípustné je však dodať službu aj skôr, ak získa relevantný dôkaz, že odberateľ požiadal o registráciu. Je to však aj tak jeho riziko, takže sa musí rozhodnúť sám.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

KEJKA Pozri príspevok
správne, zodpovednosť za fakturáciu bez DPH nesie dodávateľ, preto si musí túto skutočnosť overovať. Prípustné je však dodať službu aj skôr, ak získa relevantný dôkaz, že odberateľ požiadal o registráciu. Je to však aj tak jeho riziko, takže sa musí rozhodnúť sám.

to som nevedela, myslela som ze DU ma datum overenia a skuma aj teda ci overenie ic dph bolo pred dodanim sluzby...
tak dakujem za info, ked ide o lojalneho klienta je fajn ze netraba cakat a je mozne sluzbu dodat...
0 0
Juras66 Juras66

Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

Ahojte, mám podobný problém tak namiesto zakladania novej, využijem túto tému.Ako to bude v tomto prípade: slovenský SZČO (neplatca DPH) pre slovenskú s.r.o. (neplatca DPH) vykonáva montáž určitého zariadenia na stavbe v ČR, slovenská s.r.o. faktutuje túto montáž ČR firme (platca v ČR). Zaujíma ma, aké povinnosti má slovenská s.r.o. / registovať podľa §7a?Dúfam že som to nenapísal až tak nezrozumiteľne.Ďakujem za rady.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Juras66 Pozri príspevok
Ahojte, mám podobný problém tak namiesto zakladania novej, využijem túto tému.Ako to bude v tomto prípade: slovenský SZČO (neplatca DPH) pre slovenskú s.r.o. (neplatca DPH) vykonáva montáž určitého zariadenia na stavbe v ČR, slovenská s.r.o. faktutuje túto montáž ČR firme (platca v ČR). Zaujíma ma, aké povinnosti má slovenská s.r.o. / registovať podľa §7a?Dúfam že som to nenapísal až tak nezrozumiteľne.Ďakujem za rady.

Musíme si najprv ujasniť presne o akú službu to ide. Je to služba viažúca sa na nehnuteľnosť? Alebo montážou na stavbe myslíš iba montáž nejakého stroja (ktorý s nehnuteľnosťou nesúvisí)? V prípade, že je to iba montáž stroja je tento stroj aj dodaný slovenským dodávateľom alebo iba zmontovaný?*
0 0
Juras66 Juras66

Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

Je to montáž výťahu, čiže prvá možnosť, s tým že ide iba o samotnú montáž, materiál si dáva česká firma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať