Zavrieť

Porady

Zhrnutie novôt od 1.1.2012

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prosím nezadávať otázky.
Naposledy upravil arizona : 13.11.11 at 21:07
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

nika.sum Pozri príspevok
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...vne-2012.xhtml

nikde som tu nenasla odvody do ZP od 1.1.2012, tak tu je to spolu
Odvody do ZP som našla tu, sú tam aj iné odkazy, dá sa nájsť dosť.
http://www.podnikam.webnoviny.sk/odv...vne-2012/25203
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Vďaka, Zitka, za link.
Sú tam ale aj nepresnosti, napr.

Pre komplexnosť ešte uvádzame, že za zdaňovacie obdobie roku 2011 platí povinnosť podať oznámenie v lehote do 30. januára 2012 v prípade, ak úhrada za rok 2011 presiahla sumu 3 319,39 €.

Ja viem tak, že Daňový poriadok platí od 1.1.2012 a oznamovacia povinnosť do 30.1.2012 z neho vypadla a Zákon o správe daní a poplatkov už neplatí, čiže oznamovacia povinnosť sa bude podávať po novom (31.3.2012 a až nad 5000 €). Alebo mám nesprávne informácie?
Pozerám zákon a vyberám
§49a odst.8
(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy
z podnikateľskej činnosti,136d) z inej samostatnej zárobkovej
činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti
uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu
v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej
registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady
nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň,
vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto
úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny
rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi
dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba
zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po
roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti,
dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje
fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu
uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto
úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia
sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa
trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka,
ktorý sa na území Slovenskej republiky
obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné
číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

znie:
㤠52m
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným
od 1. januára 2012
(1) Ak fyzickej osobe alebo právnickej osobe vznikla registračná
povinnosť alebo oznamovacia povinnosť pred
1. januárom 2012
, a táto registračná povinnosť a oznamovacia
povinnosť nebola do 31. decembra 2011 splnená
,
na postup pri registrácii sa použijú ustanovenia tohto
zákona v znení účinnom od 1. januára 2012
a ustanovenia osobitného predpisu128) prvýkrát od 1. januára
2012.

P.S. Rozalka ,takže mám za to, že podľa priloženého citovaného znenia, mnou priloženom linku (príspevok č.57)bude chyba a oznamovaciu povinnosť za rok 2011 si musíme splniť do 31.3.2012.V prechodných ustanoveniach som sa nestretla s niečim, čo by mi túto skutočnosť vyvrátilo.Možno som niečo prehliadla, ak by to tak bolo a aby som nezavádzala, tak ma prosím opravte .

Zdroj
http://www.zbierka.sk/Default.aspx?s...ookieSupport=1

Však na školeniach aspoň takto informovali školiacich .
11 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pri toľkých zmenách to bude určite všade poriadny chaos a bolo by rozumné aspoň na rok nevyrubovať pokuty, stačilo by aj upozornenie na chybu, bez sankcií. Myslím, že niekde som aj čítala, že v nejakom štáte to tak zaviedli, pri významných zmenách. Ľudia neboli vystresovaní a zvykli si.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

hej - ale to bol štát, nie ......
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kvaka Pozri príspevok
Pri toľkých zmenách to bude určite všade poriadny chaos a bolo by rozumné aspoň na rok nevyrubovať pokuty, stačilo by aj upozornenie na chybu, bez sankcií. Myslím, že niekde som aj čítala, že v nejakom štáte to tak zaviedli, pri významných zmenách. Ľudia neboli vystresovaní a zvykli si.
Ja si myslím, že tieto objasnenia vo forme usmernení už mali byť na stránke DRSR, sú to zmeny pre širokú verejnosť a v tomto zaostávajú.Však daňové riaditeľstvo má informácie z prvej ruky , tak nech pracujú aj v tomto smere a oboznámia s tým aj daňovníkov a nie aby si každý jednotlivec vykladal zákon po svojom a potom len pokuty brať resp.pokutami trestať ľudí.
3 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Budú ... ale vieš kedy? keď už všetci budeme mať v tom jasno, jasnejšie ako DR SR
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Vrátim sa k oznámeniam:
doteraz sme listy zasielali na cca 130 daňových úradov, po novom to bude už len 8 listov.
Nikde som nenašla (zatiaľ) informácie o zlúčeniach, prevodový mostík som si spravila len na základe mapky kontaktných miest.
Prikladám, ak by niekto potreboval.


Prevodník číselného označenia DÚ

DÚ .......... Pôvodné čísla daňových úradov
BA .......... 600-609, 801
BA –VDS .. 500
TT .......... 611-617, 636-638, 647-649
TN .......... 635,639, 641, 643-645, 668-675,
NR .......... 618-633, 642, 827
ZA .......... 654-661, 666, 667, 691, 694, 894,
BB .......... 651-652, 663, 664, 678-690, 727, 851,
PO .......... 700-705, 716-725, 731, 735-737, 744, 924
KE .......... 695-698, 709-714, 728, 729, 732, 738-741
11 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Trošku na odľahčenie témy. Neviete, aká bude internetová adresa novej finančnej správy SR od 1.1.2012?
Lebo táto www.fssr.sk je adresa federácie strojvodcov SR.

Ale www.frsr.sk je tuším voľná.
Naposledy upravil AnnaK : 30.12.11 at 07:58 Dôvod: doplnenie
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Najdôležitejšie zmeny v zákone o dani z príjmov účinné od 01. 01. 2012



http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/zakon-o-dani-z-prijmov-zmeny-2012.xhtml#6
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

AnnaK Pozri príspevok
Trošku na odľahčenie témy. Neviete, aká bude internetová adresa novej finančnej správy SR od 1.1.2012?
Lebo táto www.fssr.sk je adresa federácie strojvodcov SR.

Ale www.frsr.sk je tuším voľná.
www.8du.sk alebo aj www.8fusr.sk ale kľudne môže byť aj www.fssr.eu:)
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

547/2011 - Zmena Zákona o účtovníctve
548/2011 - Zmena Zákona o dani z príjmov

http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/lwLastBatchesRules.ascx&LngID=0&BatchNumber=153&Ye ar=2011
10 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

558/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z konsolidovanej účtovnej závierky zostavenej podľa § 22 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov pre účtovné jednotky, ktorými sú podnikatelia

562/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov

http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/lwLastBatchesRules.ascx&LngID=0&BatchNumber=154&Ye ar=2011

http://www.finance.gov.sk/Components...ocumentId=6923
Naposledy upravil Aljok : 03.01.12 at 06:07
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pokuty


Pokuta teraz:
Do 3 % z celkovej sumy brutto majetku - za porušenie zákona, ktorý však neurčuje presnú škálu priestupkov
Pokuty po novom:
Štyri skupiny priestupkov a pokút do 1 000 000 eur - za nezostavenie účtovnej závierky do
2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 1 000 000 eur za:
- neotvorenie alebo neuzavretie hlavnej knihy
- neuloženie účtovnej závierky do registra
- neuloženie výročnej správy do zbierky listín obchodného registra
- neoverenie účtovnej závierky
- neschválenie závierky audítorom alebo valným zhromaždením
- to, ak účtovníctvo nie je vedené správne do 2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 100 000 eur:
- ak sa účtovníctvo nevedie v požadovanej sústave (podvojné účtovníctvo, jednoduché účtovníctvo)
- za nezostavenie účtovnej závierky v súlade s účtovnými predpismi do 2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 1 000 eur:
- za to, ak nie je účtovníctvo vedené správne, ale nemá to vplyv na nesprávne vykázanie skutočností v účtovnej závierke.

Zdroj :
http://www.enoviny.sk/print.phtml?cid=56864
10 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Pokuty


Pokuta teraz:
Do 3 % z celkovej sumy brutto majetku - za porušenie zákona, ktorý však neurčuje presnú škálu priestupkov
Pokuty po novom:
Štyri skupiny priestupkov a pokút do 1 000 000 eur - za nezostavenie účtovnej závierky do
2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 1 000 000 eur za:
- neotvorenie alebo neuzavretie hlavnej knihy
- neuloženie účtovnej závierky do registra
- neuloženie výročnej správy do zbierky listín obchodného registra
- neoverenie účtovnej závierky
- neschválenie závierky audítorom alebo valným zhromaždením
- to, ak účtovníctvo nie je vedené správne do 2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 100 000 eur:
- ak sa účtovníctvo nevedie v požadovanej sústave (podvojné účtovníctvo, jednoduché účtovníctvo)
- za nezostavenie účtovnej závierky v súlade s účtovnými predpismi do 2 % z celkovej sumy netto majetku najviac však 1 000 eur:
- za to, ak nie je účtovníctvo vedené správne, ale nemá to vplyv na nesprávne vykázanie skutočností v účtovnej závierke.

Zdroj :
http://www.enoviny.sk/print.phtml?cid=56864
Nájdete v zákone o účtovníctve § 38 .Zákon priložila aj Aljok v linku vyššie príspevok č.72.
1 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Upozornenie pre účtovné jednotky, ktorým skončilo účtovné obdobie 31.12.2011, oznámiť banke v termíne do 15. januára 2012, že nemusia mať účtovnú závierku overenú audítorom. Súvisí to so zákonom o ochrane vkladov č. 118/1996. Nie je to nová povinnosť, ale v oznámení musí byť uvedený aj deň skončenia príslušného účtovného obdobia.
Ak by to niekto potreboval, prikladám aj vzor.
2 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Pre VÚB
1 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Pre UniCreditBanku
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tatrabanka
http://www.tatrabanka.sk/cms/att/1150168/Oznam_zOV.pdf
http://www.tatrabanka.sk/cms/att/118...na_vkladov.pdf
2 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Prosím Vás, mám pred sebou Vyhlásenie /neviem pripojiť link/ pre SLSP, že spoločnosť JE/NIE JE takou PO, ktorej vklady by mali byť chránené v zmysle zákona č. 118/1996 Z.z. o ochrane vkladov a zaväzuje sa bez zbytočného odkladu informovať SLSP o zmenách. Zároveň sa vyhlasuje, že dňom skončenia účt. obdobia je.......

- prosím, vysvetlite mi "po lopate" čo banka od spoločnosti požaduje?!
Vopred ďakujem!
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, mám pred sebou Vyhlásenie /neviem pripojiť link/ pre SLSP, že spoločnosť JE/NIE JE takou PO, ktorej vklady by mali byť chránené v zmysle zákona č. 118/1996 Z.z. o ochrane vkladov a zaväzuje sa bez zbytočného odkladu informovať SLSP o zmenách. Zároveň sa vyhlasuje, že dňom skončenia účt. obdobia je.......

- prosím, vysvetlite mi "po lopate" čo banka od spoločnosti požaduje?!
Vopred ďakujem!
Ide o ochranu vkladov vasej sro pre rok 2012.
Treba dat, ze sro nemusi mat UZ overenu auditorom a teda splna podmienky pre ochranu vkladov. Odovzdat banke do 15.1.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať