Zavrieť

Porady

Dohoda vs. Dividenda v roku 2011

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,*

čo si myslíte o tejto kakulácii. Uvažujem nad tým, že prečo si vyplácať dividendy, keď sa dajú vyplatiť formou "Dohody". Podľa mojich vedomostí, nie je nikde napísané aká je maximálna výška príjmu na dohodu. Kľudne si môžeme stanoviť hodinovú mzdu 1000 €. Všetko čo uvádzam v kalkulácii by malo byť legálne, takže žiadne obchádzanie zákona.*

Je prosím niečo na čo som nemyslela?*
Usporiadat
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
OK- išlo mi len o overenie či mi niečo neušlo s tou odvedenou daňou. Idem sa tým zaoberať, a budem do toho tlačiť majiteľa. A ináč dobrý typ - ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ja som tam napísala že dan z príjmov FO. Ale nie že daňové priznanie. Myslela som že to bude pochopené ako preddavok na daň
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Jasné, ja som to zle pochopila.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

baby asi trošku mimo otázka...a konateľ môže robiť na dohodu?? to sa mi nezda..
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Môže. Len musí byť dohoda na inú prácu ako je konateľstvo alebo iný pomer aký má vo firme...
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ak je len konateľ bez príjmu...može sa zamestnať na dohodu o výkone práce alebo o pracovnej činnosti....odmena môže byť za rok na základe dohody vo výške 3 559,30 + musí podať danový priznanie FO alebo vo výške max 1779,65 a nemusí podať vôbec danové prizanie? a SRO-čka odvedie len poistné garančné a úrazove?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Presne tak. Akurat ten príjem treba rozpočítať na max.počet hodín pre danú dohodu. Prípadne môžete mu dať hodinovú odmenu 3559,30 €
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

a ešte by som ťa poprosila nejaký paraf. alebo niečo čoho by som sa mohla drzať v prípade kontroly..
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Konkrétne paragraf na čo?
Žiaden paragraf ti nič z toho nezakazuje. Nech dajú paragraf, podľa ktorého to byť nemôže
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ešte ma napadá, ako by sa pozerali v zdravotnej poisťovni na toto?*

1)
dividenda na výplatu by mala napriklad hodnotu 700 €. ZP sa platí z hodnoty prevysujucej 329,06€. Ak by som si v roku 2012 vyplatila 320 €, tak ZP nezaplatím. A v roku 2013 (zo zisku r.2011) 380 €. V roku 2013 (RZZP 2014) by som musela priznať celú sumu 380 alebo sumu nad 329,06?

2)
Ináč, ked vyplatené dividendy nejdu do danoveho priznania, ako sa ZP dozvie ze boli vyplatene dividendy ked robia RZZP na základe danoveho priznania? Firmy budu davat nejake prehlasenie ze vyplatili dividendy? Máte o tomto nejaké info?*
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
práve že - otázka 2 - nemám info, ako sa to bude hlásiť, či priznávať. Ale DPFO je nové tlačivo, možno tam je informatívny údaj o výške dividendy, nepozerala som.
Mňa teraz trápi ZoD - ak konateľ a sro uzavriú ZoD na nejaké dielo, najlepše podľa Obč.z., ved konateľ/spoločník nemá živnosť, odmenu si zdaňuje príjemca vo svojom DPFO. uvedie to ako ostatný príjem /bez oslobodenej sumy 500 €/ a zdaní.

ZP mu z tohto príjmu nebude vyrubovať ZP v rámci RZZP? Nemám to tak naštudované, aby som si mohla byť istá.
Ale inde tento jednorazový príjem uviesť nemôže.

Ak by mal príjem z nájmu, na to riadok je, ale to viem, že na tento príjem sa ZP nevzťahuje.
==============
k otázke č. 1)
každý rok prizná a zdaní tú výšku dividendy, ktorú skutočne dostal. Ak bude pod limitom, tak ZP platiť nebude.
Aj v r. 2014 bude platiť len zo sumy nad 329 EUR......môj názor.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zmluva o dielo je príležitostný príjem v tomto prípade podľa § 8. Do daňového priznania dáš správne sumu nad 500 € iba. A budeš z toho platiť odvody do ZP. Zdravotná poisťovňa z toho vypočíta 14 percentny odvod.

A ak by sa podľa otázky jedna dávalo aj v nasledujúcom roku nad 329 tak by sa dali dividendy rozpustiť do dalších rokov. ja si však myslím, že ak ide aj v roku 2013 o dividend zo zisku z roku 2011 tak už nebude môcť uplatniť tých 329... Neviem. ale to len hádam
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zk24 Pozri príspevok
Ešte ma napadá, ako by sa pozerali v zdravotnej poisťovni na toto?*

1)
dividenda na výplatu by mala napriklad hodnotu 700 €. ZP sa platí z hodnoty prevysujucej 329,06€. Ak by som si v roku 2012 vyplatila 320 €, tak ZP nezaplatím. A v roku 2013 (zo zisku r.2011) 380 €. V roku 2013 (RZZP 2014) by som musela priznať celú sumu 380 alebo sumu nad 329,06?

2)
Ináč, ked vyplatené dividendy nejdu do danoveho priznania, ako sa ZP dozvie ze boli vyplatene dividendy ked robia RZZP na základe danoveho priznania? Firmy budu davat nejake prehlasenie ze vyplatili dividendy? Máte o tomto nejaké info?*
návrh novely 431/2002 (odoslaný na rokovanie nr sr):


  1. Za tretiu časť sa vkladá nová štvrtá časť, ktorá znie:



„Štvrtá časť
Register

§ 23

  1. Register je informačným systémom verejnej správy,29d) správcom ktorého je ministerstvo (ďalej len „správca registra“).




  1. Do registra sa ukladajú


  1. riadne individuálne účtovné závierky,
  2. mimoriadne individuálne účtovné závierky,
  3. priebežné individuálne účtovné závierky,
  4. riadne konsolidované účtovné závierky,
  5. mimoriadne konsolidované účtovné závierky,
  6. priebežné konsolidované účtovné závierky,
  7. súhrnné účtovné závierky verejnej správy,
  8. výkazy vybraných údajov z účtovných závierok podľa § 17a a 22,
  9. správy audítora,
  10. individuálne výročné správy obcí, konsolidované výročné správy obcí, individuálne výročné správy vyšších územných celkov a konsolidované správy vyšších územných celkov.





§ 23a



  1. Dokumenty podľa § 23 ods. 2 sa ukladajú v elektronickej forme alebo v listinnej forme.




  1. Účtovná jednotka je povinná uložiť v registri dokumenty podľa § 23 ods.2; v elektronickej forme sú povinné uložiť ich osoby podľa osobitného predpisu,29f) ostatné účtovné jednotky ich ukladajú v listinnej forme alebo elektronickej forme. .....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vieš si predstaviť že zdravotné poisťovne budu prechádzať všetky účtovné závierky všetkých právnických osôb v praxi?

Osobne si skor myslím ze trebárs uz buduci rok budu dividendy podliehat dani z prijmov...*
Naposledy upravil zk24 : 15.11.11 at 20:41
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

+ § 11 ods. 6 písm. y daňového poriadku poskytnú info zp
1 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

betka Pozri príspevok
JAk sa tu všetci trápite, ....... chi

Existuje minim. jeden spôsob, kt. je v súlade so zákonmi, v súlade so všetkým. Nebudem o ňom písať, som zvedavá, kedy na to zákonodárca príde!!!!!!!!!!
Rada pomáham, ale v tomto som si povedala nie.

Betuška, tak aspoň pošuškaj
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zk24 Pozri príspevok
Zmluva o dielo je príležitostný príjem v tomto prípade podľa § 8. Do daňového priznania dáš správne sumu nad 500 € iba. A budeš z toho platiť odvody do ZP. Zdravotná poisťovňa z toho vypočíta 14 percentny odvod.

A ak by sa podľa otázky jedna dávalo aj v nasledujúcom roku nad 329 tak by sa dali dividendy rozpustiť do dalších rokov. ja si však myslím, že ak ide aj v roku 2013 o dividend zo zisku z roku 2011 tak už nebude môcť uplatniť tých 329... Neviem. ale to len hádam
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Katarina Pozri príspevok
Betuška, tak aspoň pošuškaj
suhlasim aby Betuska posuskala...)))
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

KEJKA Pozri príspevok
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?
Ak myslíš, že je ZoD zdaňovaná podľa §8 .. tak to bude tak, ako zuzka píše .. §10b odst 1d zák o ZP ..
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
chceš tým povedať, že ZoD nie je spôsob, ako sa vyhnúť odvodom do ZP?
A jediný legálny spôsob je tá dohoda o vykonaní práce, o pracovnej činnosti?
a čo potom môj príspevok č.18?
Možnosti tam uvedené mali byť bez odvodu do ZP.........žiadne námietky som nepostrehla.´, hm?
Nie, nie je to spôsob ako sa vyhnut odvodom do ZP. Iba v prípade do sumy 500 €. Alebo este v inej teme sme riesili zmluvu o dielo a RZZP napriklad, ked nie je povinny podat DP, ci je povinny platit z toho ZP... ale to sme nevyriesili.

Jednoducho, od 1.1.2011 su odvody aj podľa príjmov §8 a dokonca sa nedá uplatniť ani NČZD z týchto príjmov...

Zmluva o dielo je ešte horšia ako dividenda. Lebo zo zmluvy o dielo platíš 14% odvod zo základu dane. A dividendu 10% zo sumy, ktorá prevyšuje 329,06 €. Takže zmluvou o dielo by si si len prihoršila.
Naposledy upravil zk24 : 16.11.11 at 07:53
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať