Zavrieť

Porady

Príjmy podľa §8 < 1/2 NČZD a DP DzP a RZZP za rok 2011

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

táto situácia mi stále mätá hlavou a neviem sa z nej vymotať. Asi som prehliadla nejaký paragraf, alebo logiku. Môžete ma prosím usmerniť v tejto veci?


Predpokladajme, že jediným príjmom daňovníka sú príjmy podľa §8 ods. 1 písm.a). Dajme tomu, že je to študent, alebo niekto dobrovoľne nezamestnaný, vykoná niečo napríklad na zmluvu o dielo.

Príležitostný príjem podľa §8 ods.1 písm.a) 2000 €.
Oslobodené od dane 500 €.
Základ dane: 1500 €

Trochu teórie:

- Nie je nárok na odpočítateľnú položku (tie má iba daňovník s príjmami podľa §5 a §6 ods.1 a 2), ani na paušálne výdavky vo výške 40% (na tie má daňovník nárok podľa §6
- Daňovník nedosiahol príjmy vo výške ½ NČZD, a teda 1779,65 € - nepodáva teda daňové priznanie (§32)
- Daňovník je povinný zaplatiť ZP zo základu dane (podľa §13 a §10b ods.1 písm.a) Zákona o zdravotnom poistení)

Otázka:

1. Ako ZP pri robení RZZP zistí základ dane daňovníka, ktorý nebol povinný podať DP DzP?

2. Keďže nie je možné uplatniť NČZD ak má príjmy podľa §8, ako to že nie je povinný podať daňové priznanie? Ak nepodá, neplatí daň vo výške 1500 * 19% = 285 € a nezaplatí odvody do ZP vo výške 1500 * 14% = 210 €. Celková úspora podľa §32 je 495€. Keď ho daňový úrad vyzve aby podal daňové priznanie, tak automaticky musí zaplatiť daň, a aj ZP v RZZP.

Čo si prosím o tomto myslíte? Ktorý paragraf alebo súvislosť mi uniká?
Usporiadat
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Presne tak, keď som sa informovala začiatkom roka, tak mi vraveli, že sa mám informovať koncom roka. Teraz stále nevedia ako budú postupovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Do 500 € je to PNZD a neuvádza sa v daňovom priznaní. Takže je to OK.


§9 ods.(1)
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ego.mc Pozri príspevok
Podľa mňa má zdaniteľný príjem 2000,- € (iba základ dane je 1500,- €), takže je povinný podať DP.
Od dane je oslobodený príjem vo výške 500 €. Takže si myslím, že zdaniteľných je len 1500 €.*
1 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zdaniteľné príjmy sú 2000, z toho je 500 oslobodených od dane, zvyšok podlieha dani.
Je to zle.
Naposledy upravil ego.mc : 14.11.11 at 20:41
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Prečítaj si ešte raz ten paragraf 9.

Ak je niečo od dane oslobodené, tak sa nejedná o zdaniteľný príjem.

§2
h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,
Naposledy upravil marjankaj : 14.11.11 at 20:33
1 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Vlastne máš pravdu, beriem späť...
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prišla mi odpoveď zo VŠZP:
Dobrý deň,

na základe zmeny zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov
s účinnosťou od 1.1.2011, je za zárobkovú činnosť považovaný aj
príjem z kapitálového majetku podľa osobitného predpisu (§ 7 zákona o
dani z príjmov - §7 ods. 1 písm. c) - úroky a iné výnosy z
poskytnutých úverov a pôžičiek a úroky z hodnoty splateného vkladu v
dohodnutej výške spoločníkov verejných obchodných spoločností)

Zároveň, podľa § 10b ods. 4 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení
neskorších predpisov zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe
ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného
predpisu (§43 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších
predpisov) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené
od dane podľa osobitného predpisu (zákon č. 595/2003 Z.z. v znení
neskorších predpisov), ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

Preddavky z príjmov z kapitálového majetku sa neplatia, ale následne
sa zúčtujú až v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok
2011.

V zmysle novely zákona ročné zúčtovanie poistného za rok 2011 za
svojho poistenca je povinná vykonať zdravotná poisťovňa.

Bližšie informácie k otázkam ročného zúčtovania poistného za rok 2011
budeme poskytovať po vydaní vyhlášky o ročnom zúčtovaní poistného,
ktoré vydá Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v 1.
štvrťroku 2012.


Zároveň sa Vám ospravedlňujeme za oneskorenú odpoveď, ktorá bola
spôsobená preťaženosťou Call centra vyplývajúcou z mimoriadnych
prevádzkových dôvodov.

Ďakujeme za pochopenie.



V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP

Dňa Thu Oct 27 19:44:33 CEST 2011,
>

Vyberte oblasť:
Informácie o poistení a platbách Vaša e-mail adresa:

Text správy/oznamu:
Dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie. Dôchodca, poberajúci starobný
dôchodok, chce požičať peniaze súkromnej firme. Bude mu vyplatený
úrok. Je povinný podať RZZP a doplatiť zdravotné poistenie z tohto
úroku? Úroky budú vo výške približne 200 €. Takže daňové priznanie
nebude musieť podávať. Ďakujem.

Príloha :
1 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Zdravím, dalo by zhrnúť nasledovne: Študent, starobný dôchodca a iný poistenec štátu, ak dosiahnu len príjem zo zmluvy o dielo 1500,-€. Iný príjem nemajú za rok, tak nie sú povinný podať DP, nie je z čoho spraviť RZZP. Ale ak daňový úrad vyzve podať DP, tak aj tak im nevyplýva platiť odvod z RZZP, lebo sú poistencami štátu ? Dobre som to pochopila z príspevku 39 ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

SPECTRUM Pozri príspevok
Zdravím, dalo by zhrnúť nasledovne: Študent, starobný dôchodca a iný poistenec štátu, ak dosiahnu len príjem zo zmluvy o dielo 1500,-€. Iný príjem nemajú za rok, tak nie sú povinný podať DP, nie je z čoho spraviť RZZP. Ale ak daňový úrad vyzve podať DP, tak aj tak im nevyplýva platiť odvod z RZZP, lebo sú poistencami štátu ? Dobre som to pochopila z príspevku 39 ?
Nie, tam sa písalo o tom, že tí, čo nie sú povinní podať DP a zároveň nie sú poistenci štátu, platia zdravotné odvody z minima. Ostatní by mali platiť odvody z VZ podľa daňového priznania. Ročné zúčtovanie im ZP neurobí, ak neboli povinní podať DP.
0 0
lenockach lenockach

lenockach je offline (nepripojený) lenockach

Ahojte! Možno sa spýtam trošku mimo, ale neviem si rady. Neviem, či to dobre chápem, že ak daňovník mal len príjmy podľa §8 (predaj nehnuteľnosti) a tieto zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 1779,65 nemusí podávať DP a tým pádom ani platiť daň? A zdaniteľné príjmy sú príjmy pred odpočítaním nákladov (kúpna cena nehnuteľnosti, rekonštrukcia). Alebo je zdaniteľným príjmom suma, ktorú dostanem keď od predajnej ceny odrátam náklady? ďakujem za odpoveď
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Zdaniteľný príjem je príjem za ktorú bola nehnuteľnosť predaná.
0 0
lenockach lenockach

lenockach je offline (nepripojený) lenockach

ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím o radu: Študent, 31r. má príjem iba zo spoločnosti Lyo...., vo výške 8000 €. Platil si zdr. poistenie ako samoplatca 46,06/mes. Nieje registrovaný na DU, nemá DIČ. Podľa mňa by to mal byť príjem podľa par.8 - príležitostný, ale v tom prípade to zdaňuje celé (-500) bez odpočitateľnej položky. Mám pravdu? Alebo by ste to zaradili niekde inde? Som z toho bezradná, nechcem to zle zaradiť, ale nemám ani kde uviesť to zdravotné, čo by ste mi poradili? Ďakujem pekne za ochotu.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím, neviete mi poradiť?
0 0