Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manžela

Dobrý deň

Chcem sa opýtať či je možné si uplatniť celú odpočitateľnú položku na manžela, ktorý má zrušenú živnosť, nepoberá žiadne príspevky zo SP, nie je prihlásený ani na úrade práce - proste nemá vôbec žiadne príjmy.

ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Renikee Renikee

Renikee je offline (nepripojený) Renikee

Ďakujem, tie príjmy chápem, len som si nebola istá ktorú sumu mám brať z potvrdenia o príjme. Pekný dník Tweety a vdaka za rýchlu odpoved.
0 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Dobrý večer.
Prosím o radu neviem sa k tomu dopátrať. Ak podávam ja daňové priznanie tak si nezdaniteľnú časť na manželku môžem uplatniť aj keď ju nemám uvedenú vo vyhlásení na zdanenie príjmov u svojho zamestnávateľa? Nepracuje je vedená na UP čiže vlastné príjmy nemala, budem uplatňovať celú sumu? Aké potvrdenie od nej doložím k daňovému, sobášny list a potvrdenie z Úradu práce o evidencii?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ áno
2/ celú sumu ak nepoberala za rok 2011 ani podporu v nezamestnanosti......a doložiť nemusíš nič....
1 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
heňa36 heňa36

heňa36 je offline (nepripojený) heňa36

Dobrý deň!
Chcela by som vedieť, či sa opatrovateľské a invalidný dôchodok ráta ako vlastný príjem manželky.
Vopred ďakujem!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

samozrejme áno!
2 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

Prosím vás a preplatok z RZZP 2010, vyplatený v roku 2011, patrí do vlastného prijímu manželky? Je to PNZD a teda mne vychádza že nie ...či?

Niekto mi tu radil, že je, ale mne to príde veľmi nespravodlive.... mam zivnost nepozastavenu , prijmy ziadne, ale preddavky na zdravotne musím platiť, potom keď im to dojde, že prijmy nemám, tak mi preddavky vrátia, ale už zdanené daňou, ktorú mi už ani nechcú vrátiť, a ešte mi o to znížia aj NZČD...no pekne, nie dosť že zalohujem ZP ešte aj z 0 príjmu platím dane, ta toto už kto vymyslel?
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

ak sa manželka stará o zverené choré dieťa (vnučku).
poberá peňažný príspevok na opatrovanie FO s ťažkým ZP. tento príjem musíme odpočítať pri uplatnení nezdaniteľnej časti na manželku?
a opakový príspevok dieťaťu?
Ďakujem pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či
Naposledy upravil Katy a R : 15.02.12 at 19:31
2 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

ďakujem Katy a R: ale máš na mysli vlastný príjem, nie príjem zo živnosti, tam je preplatok RZZP v PNZD... že?....už som z toho celá zmotaná. Ja som v 2011 neplatila žiadne preddavky do SP som nemusela som na RP a do ZP som nechcela aby som neprišla o daň v nádeji že to potiahnem až do RZZP, ale nevyšlo, už ma naháňajú - vraj im dlžím, pekne, potom mi to čo dlžím vrátia a štát ma oberie o daň...
0 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

Joj asi ma nebudete mať radi, ale ja ešte si chcem overiť tie odvody ... jedná sa o všetky odvody, ktoré sa v roku 2011 platili, alebo iba tie ktoré som platila za seba ako FO. Lebo ja som platila - splatkový kalendar - za zamestnancov. Môžem si aj tieto odvody odčítať od vlastného prijímu manželky?

Teda príjem zo živnosti /tržby/ + príjem z RZZP /okrem strhnutej dane/ - odvody platené za zamestnancov cez splatkový kalendar /samoška bez úrokov/ - odvody do ZP za mňa /tie mi strhli z preddavku/ ... dufam že konečne dobre
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Jokolka Pozri príspevok
Joj asi ma nebudete mať radi, ale ja ešte si chcem overiť tie odvody ... jedná sa o všetky odvody, ktoré sa v roku 2011 platili, alebo iba tie ktoré som platila za seba ako FO. Lebo ja som platila - splatkový kalendar - za zamestnancov. Môžem si aj tieto odvody odčítať od vlastného prijímu manželky?

Teda príjem zo živnosti /tržby/ + príjem z RZZP /okrem strhnutej dane/ - odvody platené za zamestnancov cez splatkový kalendar /samoška bez úrokov/ - odvody do ZP za mňa /tie mi strhli z preddavku/ ... dufam že konečne dobre

odvody za zamestnancov si nemôžeš odrátať..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

No už zase . Čo majú odvody zamestnancov spoločné s tvojim príjmom (o príjem manželky tu ide). citáciu zákona som priložila
a naozaj si mzdárka (máš v profile?)
Naposledy upravil Katy a R : 15.02.12 at 21:37
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

ďakujem Katy a R, ja som si to prečítala, len som si to potrebovala takto s niekým ujistiť. chudáci. nemajú žiadny príjem a ešte sa im to bude aj o tých pár "euro" znižovať ..... tak mi je ich trochu ľúto ..... čo sa dá robiť. Ďakujem pekne
0 0
MARTINA-FS MARTINA-FS

MARTINA-FS je offline (nepripojený) MARTINA-FS

Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či


Ahojte.
Ja som v tomto začiatočníčka. Zamestnanec mi doniesol potvrdenie na manželku o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá je na materskej a nemá príjem. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Ja som čítala príspevok vyššie, ale potrebujem to po lopate :-)
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MARTINA-FS Pozri príspevok
Ja to tu znova dám - zo zák o DzP:
.. za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) (64 = RP, PnD,Prísp pri narodení dieťaťa, Pohrebné) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Ostatné všetky príjmy sa počítajú !!!!!

Pre Jokolka. Do svojho príjmu si zarátaš vrátený čistý preplatok ale zároveň si môžeš odpočítať zaplatené poistné do ZP a SP. A môžeš sa zariadiť tak, aby si neúverovala ZP

Pre Mirka - príspevok dieťaťa nie je manželkin - či


Ahojte.
Ja som v tomto začiatočníčka. Zamestnanec mi doniesol potvrdenie na manželku o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá je na materskej a nemá príjem. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
Ja som čítala príspevok vyššie, ale potrebujem to po lopate :-)
Ďakujem
AJ materské je príjem a rovnako aj opatrovateľské.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

MARTINA-FS, príspevok za opatrovanie, materská je príjmom manželky pri uplatnení NČZD manžela na ňu. Čiže NČZD - prísp. za opatr. a materská za r.2011. Rodičovský príspevok pre tento účel nie je príjmom.
0 0
MARTINA-FS MARTINA-FS

MARTINA-FS je offline (nepripojený) MARTINA-FS

Ďakujem Vám za odpoveď.
0 0
MarkaK MarkaK

MarkaK je offline (nepripojený) MarkaK

Ahojte,
ja mám takýto problém a neviem si s ním poradiť:
V roku 2011 som mal celkové príjmy cez 12tis. EUR. Manželka pracovala len v januári 2011 za minimálnu mzdu(317eur) na TPP, potom bola do konca roka 2011 dobrovoľne nezamestnaná a platila si ZP(11X). Odvody do poisťovne za celý rok predstavujú vyššiu sumu ako je 317eur, preto som si chcel uplatniť celú odpočitateľnú položku na manželku- 3559,30eur.
DPFO typ A som vyplňal na eDane. Na strane 2 som vyplnil manželkine údaje, suma príjmu 0 a počet mesiacov 12. Na strane 3 som v kolónke odpočitateľná položka na manželku napísal celú sumu 3559,30 EUR. Po dovypľňaní celého DPFO, som si ho chcel vytlačiť, ale vyhodilo ma do chyby - červená kolonka na 2. strane, kde sú manželkine údaj, a nepustilo ma to ani do tlače.
Prosím Vás kde je chyba?
Ďakujem, za odpovede, neviem si skutočne poradiť.
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Ahojte,
Prečítala som si celú túto tému a chcem si len potvrdiť :
Manžel si uplatňuje NČ na manželku. Manželka poberala pol roka rodičovský príspevok - ten sa jej do príjmu neráta - a potom mám potvrdenie o dávke v nezamestnanosti. Spolu za obdobie do 30.12.2011 sumu 1004,10 eur. Ale dátum splatnosti podpory za mesiac december 2011 je uvedený 13.01.2012. Môžem tú sumu vo výške 164,60 odrátať a uplatniť NČ na manželku vo výške 2719,80 €???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať