Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manžela

Dobrý deň

Chcem sa opýtať či je možné si uplatniť celú odpočitateľnú položku na manžela, ktorý má zrušenú živnosť, nepoberá žiadne príspevky zo SP, nie je prihlásený ani na úrade práce - proste nemá vôbec žiadne príjmy.

ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, postup je správny
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

ahojte,

prosim poradite mi?

pripajam link, kde som pisala, ale zatial bez reakcie

http://www.porada.sk/t187726-p2-rocn...-dochodcu.html

skusam aj tu, kedze sa jedna o narok na odpocet na manzelku

dakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ahojte,prosím Vás,može si manžel uplatniť odpočet na manželku,aj keď nemajú trvalý spoločný pobyt? ale bývali spolu celý rok v spoločnej domácnosti,aj spoločne uhrádzali príjmy atd.. ?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
ahojte,prosím Vás,može si manžel uplatniť odpočet na manželku,aj keď nemajú trvalý spoločný pobyt? ale bývali spolu celý rok v spoločnej domácnosti,aj spoločne uhrádzali príjmy atd.. ?
ďakujem
Môže, podstatná je spoločná domácnosť a výška jej príjmov..
0 0
slnenko slnenko

slnenko je offline (nepripojený) slnenko

Dobrý deň,
som živnostník - FO a chcem sa spýtať, či je možné uplatniť si odpočitatelnú položku na manželku za rok 2012, ak pracovala na Dohodu o vykonaní prace počas roku 2012 a bola po celý rok vedená na Úrade práce.. ak áno v akej výške????
Ďakujem vopred za pomoc.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slnenko Pozri príspevok
Dobrý deň,
som živnostník - FO a chcem sa spýtať, či je možné uplatniť si odpočitatelnú položku na manželku za rok 2012, ak pracovala na Dohodu o vykonaní prace počas roku 2012 a bola po celý rok vedená na Úrade práce.. ak áno v akej výške????
Ďakujem vopred za pomoc.
Aký mala príjem z dohody ? Poberala aj dávku v nezamestnanosti, príp. nemocenské z DNP ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, je možné a vo výške NČZD na rok 2012 - hrubá mzda, kt. dosiahla za rok 2012 (v rozdiele)......
pozn. (neoplatí sa tento druh príjmu zatajovať, na DU sa dávajú mesačné prehľady, ľahko sa to dokazuje).....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
áno, je možné a vo výške NČZD na rok 2012 - hrubá mzda, kt. dosiahla za rok 2012 (v rozdiele)......
pozn. (neoplatí sa tento druh príjmu zatajovať, na DU sa dávajú mesačné prehľady, ľahko sa to dokazuje).....
- a ja ešte doplním (netreba zabúdať), že do príjmu manželky okrem jej hrubej mzdy idú všetky príjmy - napr dávka v nezamestnanosti, nemocenské dávky, výhry ... a iné
2 0
slnenko slnenko

slnenko je offline (nepripojený) slnenko

ja myslím, že dávka v nezamestnanosti sa do toho neráta ...len dohoda /HM/ nie?????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

slnenko Pozri príspevok
ja myslím, že dávka v nezamestnanosti sa do toho neráta ...len dohoda /HM/ nie?????
Do príjmu na uplatnenie NČ sa ráta.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

pri odpočítateľnej položke na manželku sa to určite ráta do vlastného príjmu manželky
skús si prečítať príspevok 50 v tejto téme od Katy a R tam to máš pekne napísané a ešte v ďalších príspevkoch zopakované
okrem iného odpoveď máš aj hneď nad svojim príspevkom
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ahojte. takže za rok 2012 ak som na rodič. dovolenke a 4 mes. som pracovala, odrátam od NĆ na manželku hrubú mzdu poníženú o odvody, ktoré som musela zaplatiť. OK?
dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirkaska Pozri príspevok
ahojte. takže za rok 2012 ak som na rodič. dovolenke a 4 mes. som pracovala, odrátam od NĆ na manželku hrubú mzdu poníženú o odvody, ktoré som musela zaplatiť. OK?
dakujem
Áno tak, uplatníš len rozdiel medzi príjmami mínus výdavkami na poistenie a NČ.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Už som tak nahnevaná... Volala mi kamarátka, ktorá opatruje Zťp syna, že aby som jej opravila DP za muža, lebo vraj jej na úPSVR dali potvrdenie o poberaní peňažného príspevku za opatrovanie, a že som jej to nemala počítať do príjmu, lebo jej pani úradníčka povedala, že sa to nezapočítava do príjmu manželky. Ja som sa jej pýtala: "Nemyslela pani úradníčka, že ty si nemusíš podávať DP, keď máš opatrovateľské?" a ona, že nie, lebo jej hovorila, že to potrebuje pre DP muža, na odpočítateľnú položku za manželku.
A ja, že som zase niečo prehliadla, čo je na tento rok nové.....a hľadám a hľadám a nie je to medzi štátnymi dávkami, čo je na DRSR :
Upozornenie: Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:
1. príspevok pri narodení dieťaťa,
2. príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
3. príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
4. príspevok na pohreb,
5. rodičovský príspevok,
6. prídavok na dieťa,
7. príplatok k prídavku na dieťa,
8. vianočný príspevok dôchodcom,
9. príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Lenže ešte 1 vec, povedala mi, že poberá príspevok pre syna za bývanie, alebo niečo také, to sa zarátava do jej príjmu, alebo do príjmu syna? Predpokladám, že je to písané na syna, ale neviem....
0 0
Juras66 Juras66

Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

Mám otázku, či si môžem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku ak mala nasledovné príjmy za r. 2012:
Január pracovala, príjem 380€
od 26.1.2012 priznané nemocenské DVZ 12,89€
od 28.7.2012 priznané materské DVZ 15,23€

A este neviem či ako prílohu k DP Fo typ A prikladám aj potvrdenie o príjme od môjho zamestnávateľa alebo nie?

Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Môžeš ale len rozdiel medzi NČ a jej príjmami. 3644,74-380-12,89-15,23 plus odvody. AK si uviedol hrubý príjem, ale to materské a nemocenské sa mi nezdá, že by si to uviedol správne. K DP treba priložiť kópiu dokladu o príjme zo ZČ.
Naposledy upravil Tweety : 27.03.13 at 06:13
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ako prílohu musíš priložiť potvrdenie o príjme
ten vlastný príjem manželky si napísal podľa mňa dosť nezrozumiteľne
predpokladám, že tých 12,89 je denný VZ - ako dlho trvala PN
28.7.- 15,23 opäť predpokladám - 30x15,23 = 456,9 - mesačná materská či?
ak je to tak napíš čo mala vyplatené a nie DVZ
Ak je ten manželkin príjem nižší ako 3644,74.
Príjem -zaplatené odvody = rozdiel odčítaš od 3644,74 a zvyšok ak nejaký ostane odčítaš - ako odp. pol.
​Ak som to nepochopila ospravedlňujem sa
3 0
Juras66 Juras66

Juras66 je offline (nepripojený) Juras66

Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Juras66 Pozri príspevok
Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.
nemocenské a materské je vlastným príjmom manželky. Nemáš nárok na uplatnenie NČZD na manželku
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Juras66 Pozri príspevok
Prepáčte za nejasné zadanie, uvádzal som denný vymeriavací základ. Nemocenské trvalo od 26.1.2012 do 27.7.2012 a od 28.7.2012 trvalo materské do konca roku. No pokiaľ sa nemocenské aj materská ráta do prijmú, tak mala príjem vyšší ako 3644,74 a tým pádom si nemôžem uplatniť nič, správne?
Ďakujem.
ÁNo, nemôžeš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať