Zavrieť

Porady

konatel s.r.o. bez odmeny

Dobry den.
Chcel by som sa popytat, ako je to ked som vo firme jediny spolocnik a konatel. Zatial si platím len zdravotné odvody,. Lebo prácu mám len sem tam(fakturovanú teda). Teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o. Staci ked budem aj nadalej platit za seba len zdravotne odvody, mzdu si nebudem vyplácat ziadnu a peniaze z firmy pouzijem ajtak len na nákup hmotného majetku firmy. Je to teda mozne aj nadalej takto praktizovat??? A este co je pravdy na tom ze chcu zaviest to aby si aj dobrovolne nezamestnany platil odvody do SP???

Dakujem
Usporiadat
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

No nad tymto som rozmyslal aj ja. Ze ako to funguje po tejto stránke??
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tu mas v tejto tabulke rozpis odvodov, ktore sa platia pri ktorom pomere - do Socialnej poistovne. Ty mozes byt - v pracovnom pomere, konatel s odmenou pravidelnou, nepravidelnou.

Ak chces usetrit fakt co najviac a paltit co najmensie odvody, tak odporucam konatel s pravidelnou odmenou na 20 € (s pravidelnou kvoli jednoduchsim vykazom).

Pocitaj ale s tym, ze budes posielat vykazy na zdravotku mesacne, na socialku (elektronicky !), na danovy urad prehlady. Na konci roka robit danove priznanie k dani z prijmov fyzickej osoby (alebo rocne zuctovanie dane)...

Premysli si vsetko, aby si na koniec nezisitl ze potrebujes uctovnicku a ze ta to potom vyjde drahsie ako platit iba ZP 46,06 €.
1 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

KEJKA Pozri príspevok
ako môže mať niekto pracovný úraz, ak nie je zamestnaný?
ako sa potom posudzuje úraz v lese , pri práci pilčíka???? ako nepracovný? alebo .....???neviem, netuším, ja sa iba pýtam......prosím, nechytajte ma za slovíčka......
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

pacient450 Pozri príspevok
No nad tymto som rozmyslal aj ja. Ze ako to funguje po tejto stránke??
http://profesia.pravda.sk/zamestnani...co-mate-pravo/
1 0
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

Takze ked to vidím ze ake papiere a co mi vsetko treba poposielat do ZP a SP tak si radsje zaplatím 46,06E zo svojho a budem si takto fungovat kym nebudem mat lepsie ponuky, trvalejsie na pracua potom by som sa v srocke aj zamestnal ale este zo dva roky potiahnem takto. Ale zaujimalo by ma ako by to dopadlo keby bol niaky uraz alebo keby ma prisla kontrolovat daka IP. Ci by ma brali len ako nezamestnaneho ktory si tam pili v lese ci ako????? Iste je ze po uraze by som od nikoho nic nedostal ale toho som si vedomý.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

pacient450 Pozri príspevok
Takze ked to vidím ze ake papiere a co mi vsetko treba poposielat do ZP a SP tak si radsje zaplatím 46,06E zo svojho a budem si takto fungovat kym nebudem mat lepsie ponuky, trvalejsie na pracua potom by som sa v srocke aj zamestnal ale este zo dva roky potiahnem takto. Ale zaujimalo by ma ako by to dopadlo keby bol niaky uraz alebo keby ma prisla kontrolovat daka IP. Ci by ma brali len ako nezamestnaneho ktory si tam pili v lese ci ako????? Iste je ze po uraze by som od nikoho nic nedostal ale toho som si vedomý.
mňa to tiež zaujíma, ako by to posudzovali (IP) , pôjdem na školenie do PO , školenie robí IP, tuším je to 24.11. a o výsledku budem informovať.....
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako pilčík ako funguješ? v rámci sro?
SRO má tieto práce v predmete činnosti a ty t potom niekomu fakturuješ?
Ja som "prácu pilčíka" pochopila, že si sa zamestnal, lebo sro nemá robotu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
1. s.r.o. fakturuje prácu pilčíka - zaujímal by ma predmet činnosti danej s.r.o. - či je tam takáto živnosť, určená osoba na výkon činnosti
2. za "prácu" konateľa nemožno považovať prácu pilčíka, preto som toho názoru, že za táto práca by mala byť riešená osve
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... prípadne do pozornosti dávam starší článok (nechce sa mi dohľadávať jeho aktuálnosť k dnešnému dňu):

"Zákonník práce zakotvuje v § 195 ods. 2 definíciu pracovného úrazu takto: Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

Základným predpokladom na to, aby išlo o pracovný úraz, je pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Keďže pracovná zmluva nemôže byť uzatvorená medzi spoločnosťou a konateľom, nie je splnená základná požiadavka Zákonníka práce pre špecifikáciu úrazu ako pracovného úrazu."

http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...ovny-uraz.html
1 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Negoti Pozri príspevok
budem ti oponovať.....
ak si myslel oponentúru na môj príspevok, tak len toľko, že si myslím, že na prácu pilčíka by mal byť pracovno-právny vzťah a z toho vyplývajúce odvodové povinnosti, aby sa prípadný úraz pri výkone tejto práce dal posudzovať ako pracovný úraz...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Negoti Pozri príspevok
budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????
zadavatel temy riesi vlastnu pracu pilcika pre inu spolocnost cez svoju sro kde nie je zamestnany ale je v nej konatel momentalne bez odmeny
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Stefan2005 Pozri príspevok
ak si myslel oponentúru na môj príspevok, tak len toľko, že si myslím, že na prácu pilčíka by mal byť pracovno-právny vzťah a z toho vyplývajúce odvodové povinnosti, aby sa prípadný úraz pri výkone tejto práce dal posudzovať ako pracovný úraz...
ok....ako si ma rýchlo presvedčil ......aj ja si myslím, že by mal mať normálnu PZ na prácu pilčíka........
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

1Dara Pozri príspevok
zadavatel temy riesi vlastnu pracu pilcika pre inu spolocnost cez svoju sro kde nie je zamestnany ale je v nej konatel momentalne bez odmeny
toto napísal v zadaní....
teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o.

t.j. nemá nikde PPV ako pilčík a nie je SZČO s činnosťou pilčíka.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Negoti Pozri príspevok
toto napísal v zadaní....
teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o.

t.j. nemá nikde PPV ako pilčík a nie je SZČO s činnosťou pilčíka.....
a??? pisem ze ma PPV ako pilcik a je SZCO s cinnostou pilcika?

reagovala som na tvoje otazky:

Negoti Pozri príspevok
budem ti oponovať.....
to, že nemôže byť PPV uzavretý medzi spoločnosťou a konateľom je správne (výkon konateľa nepatrí pod ZP)
ale práca pilčíka? čo má s tým spoločné????
0 0
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

Srocka ma predmet podnikania sluzby v lesníctve( tu spadá aj práca pilčíka). Mam aj pilcicky preukaz. Pracu budem fakturovat tomu subjektu ktoremu prave robim, lebo som uz u dvoch robil. Teda ked a mi stane uraz tak asi nebude posudeny ako pracovny ked niesom zamestnany, bude to potom posudene tak ako keby sa mi stal uraz napriklad keby som chystal drevo pre seba?.?. neviem kde by som to zistil ako dalej. Lebo aj ked som robil napriklad sluzby na traktore tak som musel mat vodicky preukaz rovnako ako mam teraz pilcicky preukaz. Pripada mi to rovnake.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
pacient450 Pozri príspevok
...Lebo aj ked som robil napriklad sluzby na traktore tak som musel mat vodicky preukaz rovnako ako mam teraz pilcicky preukaz. Pripada mi to rovnake.
máš pravdu - je to rovnaké, ani prácu na traktore ani pilčícke práce nemožno považovať za výkon funkcie konateľa....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
asi starnem......, prestávam sa orientovať, či nedochádza mi?
nejdem hľadať v zákonoch, ale x-krát sa na Porade potvrdilo, že spoločník=konateľ môže pre svoju sro robiť bez odmeny, bez pracovného pomeru. Môže robiť práce, ktoré má sro v predmete činnosti.
Takže dotyčný môže pracovať na traktore a môže robiť pilčíka, nemusí byť zamestnaný.
príklad - mám účtovnú firmu, robím účtovníctvo, nemám pracovný pomer, neberiem odmenu, len podiel na zisku, nemám zamestnancov. podľa mňa je to to isté. Po ceste za klientom v služobnom aute môže nebodaj mať havárku - nebude to pracovný úraz.
================
takže ja by som nenútila zadávateľa že sa musí zamestnať, jedine ak by prípadný úraz chcel riešiť ako pracovný. nároky z toho vzniklé by mu musel hradiť zamestnávateľ, teda jeho vlastná sro, teda vlastne on sám sebe.
Neviem, čo na to IP, vyjadrujem sa tu len k otázke HPP.
Súhlasím, uvedené práce nespadajú do odmeny konateľa.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

a ako to je s lekármi a s.r.o.? pokiaľ viem, sami sebe dávajú pracovnú zmluvu na činnosť lekára a sú vo svojej jednoosobovej s.r.o. aj konateľom aj zamestnancom (za prácu konateľa nepoberajú žiadnu odmenu)....dokonca pri začatí činnosti (časť agendy sa vybavuje cez VÚC) musia tam predložiť pracovnú zmluvu ....
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

inak tak ma napadá, z pohľadu optimalizácie daní by nebolo lepšie aby si dotyčný založil živnosť, zákazku na prácu v lese by získala zadávateľová sro, táto by si prácu ďalej objednala u svojho konateľa živnostníka a ročne by mu za tento výkon uhradila faktúry do výšky nezdaniteľnej časti základu dane... t.j. daná sro by mala náklady - uhradené faktúry v celkovej výške cca 3552 € a zadávateľ by využil nezdaniteľnú časť základu dane, čo sro nemôže...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať