Zavrieť

Porady

konatel s.r.o. bez odmeny

Dobry den.
Chcel by som sa popytat, ako je to ked som vo firme jediny spolocnik a konatel. Zatial si platím len zdravotné odvody,. Lebo prácu mám len sem tam(fakturovanú teda). Teraz robím v lese pilčíka a budem tam pracovat dlhsiu dobu. Prácu budem normalne fakturovat cez s.r.o. Staci ked budem aj nadalej platit za seba len zdravotne odvody, mzdu si nebudem vyplácat ziadnu a peniaze z firmy pouzijem ajtak len na nákup hmotného majetku firmy. Je to teda mozne aj nadalej takto praktizovat??? A este co je pravdy na tom ze chcu zaviest to aby si aj dobrovolne nezamestnany platil odvody do SP???

Dakujem
Usporiadat
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Negoti Pozri príspevok
a ako to je s lekármi a s.r.o.? pokiaľ viem, sami sebe dávajú pracovnú zmluvu na činnosť lekára a sú vo svojej jednoosobovej s.r.o. aj konateľom aj zamestnancom (za prácu konateľa nepoberajú žiadnu odmenu)....dokonca pri začatí činnosti (časť agendy sa vybavuje cez VÚC) musia tam predložiť pracovnú zmluvu ....
neviem isto, ale nie je to z titulu toho, že ako lekár, ktorý chce mať otvorenú ambulanciu tak musí mať v tejto ambulancií zamestnaného lekára na HPP... t.j. nie je to špeciálna podmienka na získanie povolenia na otvorenie ambulancie...???
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
pacient450 Pozri príspevok
...ma trápi situacia ak by prislo dake zranenie alebo co(co sa nestane), len preto sa trochu zamyslam nad dakym poistenim proti urazu alebo co..
KEJKA Pozri príspevok
... jedine ak by prípadný úraz chcel riešiť ako pracovný. nároky z toho vzniklé by mu musel hradiť zamestnávateľ, teda jeho vlastná sro, teda vlastne on sám sebe...Neviem, čo na to IP, vyjadrujem sa tu len k otázke HPP....
... osobne som pristupoval k problému tiež z pohľadu uplatnenia nárokov vzniklých z prípadného pracovného úrazu; postoj IP je jedna stránka veci, postoj SP v prípade nedajbože vzniku invalidity zase druhá...

P.S. mať ako osoba pilčícky preukaz je základný predpoklad na výkon práce danej osoby; ovšem s.r.o. musí zadosťučiniť aj ďalším legaslatívnym požiadavkám - napr. na úseku BOPZ (napr. smernice,...), pracovnej zdravotnej služby (predpokladám, že práca pilčíka je zaradená medzi rizikové) - hoci aj toto by mohlo byť na ďalšiu diskusiu (s.r.o. nemá zamestnanca ako vtedy, resp. ak 10 pilčíkov založí s.r.o. a nikto nebude zamestnancom, čo potom...). otázok by mohlo byť mnoho. Pokiaľ sa nič nestane, všetko môže byť bez problémov.... ale ak náhodou...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ice dive Pozri príspevok
neviem isto, ale nie je to z titulu toho, že ako lekár, ktorý chce mať otvorenú ambulanciu tak musí mať v tejto ambulancií zamestnaného lekára na HPP... t.j. nie je to špeciálna podmienka na získanie povolenia na otvorenie ambulancie...???
je to zákonná podmienka:

zákon 578/2004 v platnom znení ( ... o sposkytovateľoch zdravotnej starostlivosti) § 12, odst. 9.:

"(9) Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom."

v téme http://www.porada.sk/t173144-lekar-d...amestnany.html je aj stanovisko Ministerstva zdravotníctva...
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Stefan2005 Pozri príspevok
... osobne som pristupoval k problému tiež z pohľadu uplatnenia nárokov vzniklých z prípadného pracovného úrazu; postoj IP je jedna stránka veci, postoj SP v prípade nedajbože vzniku invalidity zase druhá...

P.S. mať ako osoba pilčícky preukaz je základný predpoklad na výkon práce danej osoby; ovšem s.r.o. musí zadosťučiniť aj ďalším legaslatívnym požiadavkám - napr. na úseku BOPZ (napr. smernice,...), pracovnej zdravotnej služby (predpokladám, že práca pilčíka je zaradená medzi rizikové) - hoci aj toto by mohlo byť na ďalšiu diskusiu (s.r.o. nemá zamestnanca ako vtedy, resp. ak 10 pilčíkov založí s.r.o. a nikto nebude zamestnancom, čo potom...). otázok by mohlo byť mnoho. Pokiaľ sa nič nestane, všetko môže byť bez problémov.... ale ak náhodou...
preto mňa v tejto súvislosti napadá, že by bolo ideálne mať živnosť s preukazom pilčíka a mať jediného odberateľa služieb svoju s.r.o. platiť si odvody z minima (čim by mal zabezpečený aký taký príjem resp. dôchodk ak by sa nedajbože niečo stalo) a využívať nezdaniteľnú časť základu dane. sro by vystavovala faktúry konečným odberateľom... prípadne by na základe zmluvy o spolupráci mohla uhrádzať danému pilčíkovi SZČO nejaké úrazové/životné poistenie v komerčnej poisťovni s nejakou šetriacou časťou, aby po čase možno z tej poistky niečo dostal, ak by sa nič nestalo....

len neviem ako by sa na toto pozeral DÚ pri prípadnej kontrole...
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

tie fondy by si mohol platiť aj v s.r.o., a ušetril by si platenie za JU...
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

nakoniec v sro má nakúpené " stroje" do lesa....
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

no ak by si ich platil aj v sro, musel by mať zamestnanecký pomer, resp. zmluvu o výkone funkcie konateľa... ide o to, využiť nezdaniteľnú časť... za 12 faktúr a 12 pladieb do poisťovní by toho veľa za JU nezaplatil...

v sro môže mať nakúpené stroje do lesa veď mu v tom nič nebráni, aby si sro od neho objednávala "obsluhu" jej strojov...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bola by to určitá optimalizácia, kedže nebude mať náklady, uplatní 40% paušálnych výdavkov.
mohol by si dovoliť fakturovať viac ako tých cca 3 600 €, aby mu vyšla celá nezdaniteľná suma na odpočítanie. Sro by mala vyššie náklady. Ušetrí sa tým celková výška odvodov?
V porovnaní s klasickým HPP?
Hlavný problém vidím práve v tom, že sro má stroje a kupovala by "len " prácu. To vedie k závislej činnosti, ergo, nemohol by ju robiť živnostník, ale zamestnanec.........a sme na začiatku.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

a zaplatené fondy, stravné lístky, pracovné oblečenie a PHM a pod?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

KEJKA Pozri príspevok
bola by to určitá optimalizácia, kedže nebude mať náklady, uplatní 40% paušálnych výdavkov.
mohol by si dovoliť fakturovať viac ako tých cca 3 600 €, aby mu vyšla celá nezdaniteľná suma na odpočítanie. Sro by mala vyššie náklady. Ušetrí sa tým celková výška odvodov?
V porovnaní s klasickým HPP?
Hlavný problém vidím práve v tom, že sro má stroje a kupovala by "len " prácu. To vedie k závislej činnosti, ergo, nemohol by ju robiť živnostník, ale zamestnanec.........a sme na začiatku.
no to máš pravdu, že by sme boli na začiatku (avšak pochybujem, že konkrétne táto sro má nakúpené stroje, keď zadávateľ sa tvári ako dobrovoľne nezamestnaný a radšej si platí nemocenské poistenie sám)... avšak ak by sám seba zamestnal už by mal zamestnanecký pomer, a musel by mať ešte školenia BOZP, výkazy do poisťovní a pod... ako živnostník by mal túto činnosť len raz do roka...

ale asi sa už moc zamotávame...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, papierov by bolo menej.
ale zasa musí aj za seba robiť účtovníctvo DPFO, prípadne aj výkazy, síce tiež len raz za rok.
0 0
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

Stroje mam kúpené na polnohospodárske prace, lebo v predmete podnikania mam aj sluzby v polnohospodarstve, cize v lete robim v polnohospodarstve a cez zimu zase budem v lese ako pilcik. Srocku mam len pol roka preto ked este stale investujem len do majetku firmy tak v podstate ani nevyberam peniaze pre seba za pracu ktoru vykonavam pre srocku. Dalej ked uz budem mat co to nakupene a budem chciet dake peniaze co zarobim cez srocku aj pre seba tak sa budem musiet zamestnat v nej alebo nieco podobne(lebo v podstate podnikam preto aby som daco zarobil aj pre seba aj ja potrebujem z dacoho zit a takto ked si sam platim aj ZP tak v podstate prichadzam o naklady vo firme), takze toto je zatial len docasne mozno daky jeden dva roky. Len neviem ci to robím správne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak ja neviem, tie stroje máš kúpené ako občan?
alebo máš živnosť? Kupil si si stroje ako živnostník?
Kedy si kúpil stroje - ešte pred vznikom sro?
0 0
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

praveze stroje su kupene do srocky, kupoval som to teraz v lete hned ako som zalozil srocku. Nemam zivnost, hned po skole som si zalozil srocku a den po statniciach som sa prihlasil v zdravotnej ako dobrovolny platca ZP
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no dobre, ved povodne som to tak pochopila. peniaze však sro hned po založení nemala, zrejme si ZI zložil reálne a tie peniaze ti stačili na nákup strojov? resp. si sročke požičal?
A ak nevyberáš peniaze, z čoho žiješ?
A všimol si si, že som písala, že stroje nad 1700 EUR sa odpisujú?
0 0
pacient450 pacient450

pacient450 je offline (nepripojený) pacient450

ZIcko som realne nesplatil, srocke som ale pozical na stroje dakych 50 000eciek. Chapem ze stroje mi pojdu do nakladov po odpisoch cize 5 rokov mam iste naklady. No zijem zatial zo vsetkeho co este stihnem popri tomto niekde zarobit,, ale to je len docasne, lebo zatial zijem u rodicov cize dake velke výdavky ani nemám. Len potreboval by som vediet ci mozem kludne dalej fungovat ako dobrovolny platca ZP.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
A nie 4 roky sa odpisujú ?
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Dobrý deň,
fyzická osoba, má s.r.o.-čku, v ktorej je spoločník aj konateľ. Nepoberá žiadne príjmy za výkon funkcie ani nemá žiadny pracovný pomer. Je táto osoba povinná sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ak áno, na akom tlačive a akú výšku preddavkov má platiť ?
Čo v prípade, ak táto fyzická osoba je zároveň SZČO na základe živnostenského oprávnenia ? Aj tak má povinnosť sa znova prihlásiť ako SZČO z titulu spoločníka firmy ? V tomto prípade by platil aké preddavky, ked si platí preddavky zo živnosti ? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
treba mať na pamäti, že sro je samostatný právny subjekt a prihlasuje sa sro ako platiteľ odvodov a len v prípade, že má na to dôvod,teda vypláca zdaniteľné príjmy. V uvedenom prípade sro nemá zamestnancov ani konateľov s príjmom, nie je čo riešiť.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

SPECTRUM Pozri príspevok
Dobrý deň,
fyzická osoba, má s.r.o.-čku, v ktorej je spoločník aj konateľ. Nepoberá žiadne príjmy za výkon funkcie ani nemá žiadny pracovný pomer. Je táto osoba povinná sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ak áno, na akom tlačive a akú výšku preddavkov má platiť ?
Čo v prípade, ak táto fyzická osoba je zároveň SZČO na základe živnostenského oprávnenia ? Aj tak má povinnosť sa znova prihlásiť ako SZČO z titulu spoločníka firmy ? V tomto prípade by platil aké preddavky, ked si platí preddavky zo živnosti ? Dakujem
a) konateľ (spoločník) bez odmeny a zároveň nie je SZČO ani nemá iný príjem:
1. sro nemá povinnosť prihlásiť sa do SP alebo ZP kedze nikoho nezamestnáva
2. sro neprihlasuje ani konatela / spoločníka nikam - nemajú medzi sebou vzťah ktorý by zaklad právo na príjem
3. konateľ (spoločník) je povinný byť sám prihlásený v ZP ako dobrovoľne nezamestnaná osoba - to však s sro nemá nič spoločné

b) konateľ (spoločník) bez odmeny a zároveň je SZČO alebo má iný príjem z ktorého titulu je už zdravotne poistený:
1. platí ako hore
2. platí ako hore
3. tento občan sa už nemusí prihlasovať do ZP lebo je SZCO alebo inak zdravotne poistený a už má teda vykrytú povinnosť ZP

Snád som to dobre napísala
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať