Zavrieť

Porady

Prepis polovice bytu

Dobrý deň prajem všetkým,
potrebovala by som poradiť ohľadne prepisu polovice bytu.
Moji rodičia sú vlastníci bytu, každý má polovicu a potrebovala by som poradiť či sa dá nejakým spôsobom prepísať otcova polovica na mňa, napríklad darovaním. Otec má totiž veľké dlžoby a bojíme sa aby mamka vďaka exekútorom neostala na ulici, lebo na otcove dlžoby nemá dostatok peňazí a otec v tom byte nebýva už trištvrte roka. Už sme rozmýšľali že by sme to dali na súd a zbavili ho podielu na byte.
Ďakujem už dopredu za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dá sa to, ale otcovi veritelia môžu tento právny úkon do troch rokov odporovať podľa §§ 42a, 42b občianskeho zákonníka. Vtedy by bol pre nich ten prevod neúčinný a mohli by dlhy vymáhať od teba.


    (2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.
    (4) Právny úkon, ktorému veriteľ s úspechom odporoval, je právne neúčinný a veriteľ môže požadovať uspokojenie svojej pohľadávky z toho, čo odporovateľným právnym úkonom ušlo z dlžníkovho majetku; ak to nie je možné, má právo na náhradu voči tomu, kto mal z tohto úkonu prospech.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    KEJKA, 2009, Martasch, Kvaka, Lubaba, Katy a R, luja5, arizona, rodina1
    9

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ide o osobu blízku, vedomosť úmyslu sa predpokladá, dôkazná povinnosť je na tej osobe. Nestačí len tvrdiť, že za dom zaplatila, ani to, že o dlhoch nevedela. Treba dokazovať, že úmysel ukrátiť veriteľa nemohla rozpoznať ani pri náležitej starostlivosti.
    Mohla by využiť to, že tam otec už 3/4 roka nebýva, nemali sa o dlhoch ako dozvedieť, že mamka chcela polovicu odkúpiť ale jej to nechel predať ... Na všetko budú chcieť dôkazy.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    otec môže tebe svoju polovicu darovať - ak tam už nie je plomba kvôli dlhom a exekúcii.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pomohlo by, keby byt získala do výlučného vlastníctva od oboch rodičov kúpou?
    Viem, že polovica ceny by tým pádom patrila dlžníkom, ak by došlo k námietke.
    Ale kúpnu cenu si vedia dohodnúť, a zabezpečila by byt pre seba.
    Mame by sa mohlo zriadiť právo doživotného užívania.

    martaNR je offline (nepripojený) martaNR

    som jednoduchá osoba martaNR
    Ešte by som sa chcela opýtať, či mi neviete poradiť kde by som na nete našla vzor zmluvy o darovaní časti nehnuteľnosti.Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a čo príspevok 3? Dobré rady neberieš do úvahy?
    vzor vyhľadáš na google.sk

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Mária27 Pozri príspevok
    Ak ide o osobu blízku, vedomosť úmyslu sa predpokladá, dôkazná povinnosť je na tej osobe. Nestačí len tvrdiť, že za dom zaplatila, ani to, že o dlhoch nevedela. Treba dokazovať, že úmysel ukrátiť veriteľa nemohla rozpoznať ani pri náležitej starostlivosti.
    Mohla by využiť to, že tam otec už 3/4 roka nebýva, nemali sa o dlhoch ako dozvedieť, že mamka chcela polovicu odkúpiť ale jej to nechel predať ... Na všetko budú chcieť dôkazy.
    K vyznačenému pre martuNR - bolo by dobré myslieť na to, odkiaľ vieš o otcových dlhoch. Nenavštívil Vás už náhodou napríklad otcov veriteľ, alebo niekto iný v jeho zastúpení, od ktorého ste sa o dlhoch otca mohli dozvedieť? ... ?

    martaNR je offline (nepripojený) martaNR

    som jednoduchá osoba martaNR
    zatiaľ nás nikto nenavštívil, ale ozvala sa nie doporučene zdravotná poisťovňa a tam má vysoký dlh a tak chceme čím skôr ten byt prepísať aby naň do budúcna nemohol siahnuť exekútor.

    martaNR je offline (nepripojený) martaNR

    som jednoduchá osoba martaNR
    KEJKA beriem do úvahy všetky rady!!! Nechcem aby mamka o byt prišla, mala by kde bývať (u mňa) ale predsa pre otcove dlhy by nemala prísť o strechu nad hlavou!!!!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ale práve pri dare je riziko, že aj tak on príde.
    /účelové darovanie/

    martaNR je offline (nepripojený) martaNR

    som jednoduchá osoba martaNR
    tak potom ako máme tomu predísť aby sa tak nestalo???Som už z toho zúfalá a chcela by som mamke nejak pomôcť.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    nepredajte to blízkej osobe ..... nájdite si Ferka Mrkvičku, ktorému ale budete musieť veeeeeeľmi dôverovať

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    martaNR Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem všetkým,
    potrebovala by som poradiť ohľadne prepisu polovice bytu.
    Moji rodičia sú vlastníci bytu, každý má polovicu a potrebovala by som poradiť či sa dá nejakým spôsobom prepísať otcova polovica na mňa, napríklad darovaním. Otec má totiž veľké dlžoby a bojíme sa aby mamka vďaka exekútorom neostala na ulici, lebo na otcove dlžoby nemá dostatok peňazí a otec v tom byte nebýva už trištvrte roka. Už sme rozmýšľali že by sme to dali na súd a zbavili ho podielu na byte.
    Ďakujem už dopredu za radu.
    Ten byt majú tvoji rodičia v bezpodielovom spoluvlastníctve, alebo sú rozvedení? Ako donútite otca podpísať akúkoľvek zmluvu, ak už nebýva s vami? Vie o tom, čo chcete urobiť? Bude s tým súhlasiť, ak by ste celý byt predali cudzej osobe? Potom by ste si mohli kúpiť iný byt.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Kvaka, si ma predbehla , už som mala pripravenú inak položenú otázku a viac k tomu, nebudem to preto sem dávať, len tú otázku pre Martu:
    Marta, píšeš, že rodičia sú vlastníci bytu a každý má polovicu. Znamená to, že byt majú v podielovom spoluvlastníctve a nejde teda o existujúce BSM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.