Zavrieť

Porady

Zrušenie užívacieho práva bytu.

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Podala som žiadosť o zrušenie užívacieho práva druž. bytu, z dôvodu, že bývala manželka aj s dosp. deťmi žije už dlhý čas v zahraničí.
Stále má v byte trvalý pobyt.
Zo súdu mi však prišlo uznesenie, ku ktorému sa mám vyjadriť do 15. dní. či súhlasíme aby bolo rozhodnuté bez pojednávania.
Prosím o radu, súhlasiť alebo nie ?

PS: Nemám informácie, či sa bývala manželka k tomu vyjadrila.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V podstate, ak nadobudli družstevný byt počas manželstva (teda nenadobudla ho sama manželka pred uzavretím manželstva) a teraz sú rozvedení, nie je čo riešiť. Súd zruší spoločný nájom družstevného bytu podľa § 705 ods. 2 druhá veta obč. zákonníka. Za nájomcu a člena družstva určí navrhovateľa, nakoľko v byte býva. Následne jej môže dať zrušiť trvalý pobyt.

    Výzva súdu je pravdepodobne z ekonomických dôvodov. Ak sa manželka nechce dostaviť na súd, nemusí mať opatrovníka, nemusí byť pojednávanie. Podľa môjho názoru by mal súhlasiť.
    Po zrušení spoločného nájmu bude mať bývalá manželka 3 roky na to, aby požiadala o vyplatenie polovice členského podielu, teda polovice trhovej hodnoty bytu, inak sa jej toto právo premlčí.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keďže sú rozvedení viac ako 3 roky, znamená to, že ich BSM je zo zákona vyporiadané 50:50. Plastí to aj o majetkových právach, t.j. členskom podiele - teraz sú stále jeho spoluvlastníkmi (podielovými). Nárok na výplatu jej časti členského podielu jej vznikne až po zrušení spoločného nájmu a jej členstva v družstve - čo sa má práve teraz rozhodnutím súdu stať. Zároveň jej začne plynúť 3 ročná premlčacia doba na požiadanie o výplatu sumy.

    Bytová náhrada je potreba bývania, bola by pre ňu potrebná, aby sa mala kam z bytu odsťahovať. Keďže je odsťahovaná, nebude jej priznaná. Ak súd prizná bytovú náhradu, neznamená to, že jej treba byt kúpiť, ale iba zohnať - hoci len nájomný byt, aby nezstala na ulici. Je to pozostatok predpisov, keď bolo nedostatok bytov.
    Priznaním bytovej náhrady nestráca nárok na výplatu z majetku.

    megana44 je offline (nepripojený) megana44

    megana44
    Ďakujem.

    Bude mať bývalá manželka nárok na vyplatenie polovice členského podielu, keĎ sú rozvedení už 6 rokov ?
    Nemôže súd rozhodnúť o tom, že súd určí navrhovateľa za nájomcu a on bude musieť vyplatiť členský príspevok ?
    Pretože, keby bola na Slovensku mohol by rozhodnúť o bytovú náhradu podľa
    § 712 OZ:

    (1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

    Ďakujem

    megana44 je offline (nepripojený) megana44

    megana44
    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať na Váš názor, lebo tento problém ešte stále nemá môj známy vyriešený.
    Ako som už spomínala zo súdu mu prišlo uznesenie, aby bolo rozhodnuté v tejto veci bez pojednávania. Odpovedal že súhlasí a následne však dostal výzvu o upresnení údajov ( potrebovali adresu býv. manželky v zahraničí Jedná sa o Nový Zéland), ktorú poskytol. Dlho sa nič nedialo tak sa bol informovať v akom stave sa to celé záležitosť nachádza.
    Bolo mu povedané, že bola písomne oboznámená jeho bývalá manželka, aby sa k tejto veci vyjadrila a teraz sa čaká (už 3 mes.) na jej vyjadrenie.
    Chcem sa spýtať ako dlho sa bude čakať a čo ak sa medzitým odsťahovala a poskytnutá adresa už neplatí a novú nemáme ?

    Veľmi pekne ďakujem za informácie.

    Zrušenie užívacieho práva bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.