Zavrieť

Porady

Zdanenie prijmov z CR

Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

GiZMo1221
ahoj, podla coho usudzujes, ze som rezidentom v SR pre podanie DP?
podla zakonov SR som v SR rezident (trvaly pobyt)
podla zakonov CR som aj v CR rezident (zdrzujem sa viac ako 183dni)
Ak si podľa vnútroštátneho predpisu rezidentom obidvoch krajín - práve zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia rieši túto situáciu. Podotýkam, že zmluva ako právny predpis má prednosť pred domácim predpisom.
takze prichadza na rad zmluva o dvojitom zdaneni, cast rezident.
tam mi vychadza, ze na mna plati bod b(obvykle sa zdrziavam v CR), bod a nie lebo stale byty mam v oboch statoch.
tak mi to dnes vysvetlila pani na DU v Prahe.
Pri stanovení rezidentúry musíš postupovať zaradom - ak podľa bodu a) máš stály byt v obidvoch krajinách, si rezidentom v tom štáte, v ktorom máš stredisko životných záujmov,tzn. bližšie osobné a hospodárske vzťahy. Až potom môžeš riešiť to, kde sa obvykle zdržuješ. Zdá sa mi, že určenie strediska životných záujmov si preskočil.
potom si ale spomenula na pokyn D-300, z financneho spravodaja, konkretne paragraf 2, bod2:
"Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti
vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo 3 zákona)
v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny
bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku
samostatně. V případě vzniku neomezené daňové
povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona)
v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje,
uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.
"
kedze ja som sa vo februari do CR z nemecka prestahoval a predtym som v CR rezidentom nebol, tak vravela, ze to by mohlo na mna platit. akurat sa mi nepaci ta druha veta, lebo mam pocit, ze ohranicuje ten pripad len na to ze niekto z CR odide, t.j. strati rezidenturu a ten zvysok roka co je v zahranici nemusi v CR priznavat. vyznate sa v tom niekto?
poznate nejake dobre ceske forum o daniach v CR? alebo mozem taketo otazky klast aj tuna?
Odpovede sú červeným.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Johanka
Pri stanovení rezidentúry musíš postupovať zaradom - ak podľa bodu a) máš stály byt v obidvoch krajinách, si rezidentom v tom štáte, v ktorom máš stredisko životných záujmov,tzn. bližšie osobné a hospodárske vzťahy.
ako sa definuje stredisko zivotnych zaujmov, resp. blizsie vztahy? robi sa to subjektivne (som Slovak a chcem platit dane len v SR) alebo objektivne (napr. aktualne aj s mazelkou zijem v CR, planujem tu este nejaku dobu zit VS napr. statna prislusnost/trvaly pobyt). Pani na DU, povedala, ze bod a sa neda jednoznacne definovat, tak presla na bod b.
je nejaky navod?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Do úvahy sa berie všetko, čo súvisí so životnými záujmami FO, rodinné, sociálne vzťahy, zamestnanie, dokonca aj politické, kultúrne alebo iné aktivity. Platí, že osobné vzťahy majú prednosť pred hospodárskymi.
Napr. máš stály byt v dvoch štátoch, ale manželka s deťmi žije v SR, tak máš stredisko záujmov v SR a si rezidentom SR.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

odporucim precitat tieto clanky:
http://www.sagit.cz/pages/prehlrub.asp?cd=268&typ=c
http://euroservis.czechtrade.cz/dota...z-prijmu-2232/
ak som to spravne pochopil, v CR nemusim prijmy za januar z nemecka priznavat, nakolko som bol v januari danovy rezident v nemecku
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Musíš sa rozhodnúť, kde Ťa "srdce ťahá". Musíš sa rozhodnúť, kde budeš priznávať celosvetové príjmy. Ešte raz si prečítaj čl.4 Zmluvy o ..... a choď na to vylučovacou metódou. Ak sa nevieš rozhodnúť, požiadaj DÚ o určenie svojej rezidencie. Ich stanovisko bude pre Teba záväzné.
Pripnem Ti ešte jedno stanovisko DR, malo by Ti pomôcť v Tvojom rozhodovaní.
Naposledy upravil Marína : 29.01.07 at 20:36 Dôvod: výmaz 1 vety
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Marína
Musíš sa rozhodnúť, kde Ťa "srdce ťahá". Musíš sa rozhodnúť, kde budeš priznávať celosvetové príjmy. Ešte raz si prečítaj čl.4 Zmluvy o ..... a choď na to vylučovacou metódou. Ak sa nevieš rozhodnúť, požiadaj DÚ o určenie svojej rezidencie. Ich stanovisko bude pre Teba záväzné.
Pripnem Ti ešte jedno stanovisko DR, malo by Ti pomôcť v Tvojom rozhodovaní.
ok. ked sa rozhodnem pre slovensko, musim to nejako v CR oznamit? alebo len jednoducho neuvediem v DP prijmy z nemecka? a uvediem ich len v slovenskom DP?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Priznávam, že som v koncoch po prečítaní si uvedených príspevkov na Tebou priložených linkoch a to z dôvodu, že (ak som dobre pochopila) mám pocit z iného výkladu Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR zo strany SR a ČR(myslím na kombináciu rezident+nerezident v rámci roka). Preto som Ti písala, že sa skús poistiť žiadosťou na DU v SR o určení daňového domicilu.
Ak ešte vydržíš, zajtra si skúsim niečo overiť a dám vedieť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tu je moja odpoveď.
Požiadaj písomne svojho správcu dane v SR(DÚ kam patríš podľa trvalého bydliska) o Potvrdenie o rezidencii(neviem, ako sa presne volá ten formulár). Tlačivo na žiadosť neexistuje. DÚ Ti vydá potvrdenie na predpísanom tlačive, ktorým sa v prípade potreby preukážeš Finančnímu úřadu, obdoby DÚ v Nemecku a v iných štátoch, odkiaľ si poberal zdaniteľné príjmy, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, t.z., že si celosvetové príjmy zdaňuješ na Slovensku.
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Zdravim vsetkych poradakov...
sice som tu toho pocitala, ale akosi som predsalen nenasla odpoved na moju otazku...
do septembra 2006 som pracovala v SK, od novembra pracujem v Rakusku. Som tu vydata, mam tu trvaly pobyt, ale mam ho aj na Slovensku.
Moja otazka teda je: ak budem podavat danove priznanie na Slovensku musim tam uviest aj svoje prijmy z Rakuska? a zdanit ich takisto?
Dakujem Vam veeeeeeeeeeeeeeeelmi pekne za pomoc...

Zuzana
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Najprv si musíš určiť podľa Čl. 4 medzinárodnej zmluvy medzi ČSR a RR (Vyhláška č.48/1979 Zb.) daňový domicil. Pri aplikovaní kritérií určených týmto článkom je dôležité, aby si podľa týchto kritérií postupovala v presne určenom poradí bez toho, aby sa preskakovali jednotlivé body alebo menilo ich poradie.


Článok 4
Daňový domicil
(1) Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.
d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.
(3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.

Ak podľa týchto kritérií zistíš, že si na území SR považovaná za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident), daňové priznanie podáš v SR len z príjmov nadobudnutých v tomto štáte. Tieto príjmy uvedieš aj do daň.priznanie v RR, ale ich nezapočítaš, pretože podľa Čl. 23, už uvedenej zmluvy, sú tieto príjmy vyňaté(výnimka dividendy a licenčné poplatky uvedené v Čl. 10 a 12).
Naposledy upravil Marína : 16.02.07 at 16:57 Dôvod: gramatická chyba
0 0
lkosik lkosik

lkosik je offline (nepripojený) lkosik

Rad by som vsetkych kompetentnych poziadal o radu. Som obcanom SR s trvalym pobytom v SR. Do konca septembra 2006 som bol doktorandom na univerzite v SR, ktora za mna odvadzala vsetky odvody. Od oktobra 2006 som zamestnancom ceskej firmy so sidlom v CR. Uctovnik firmy mi poslal nasledovny mail:

Pan xxxxx jste Slovák, zřejmě slovenský daňový rezident (z důvodu trvalého pobytu apod.). Pak je zřejmě vasi povinností podat na Slovensku daňové přiznání a zdanit celosvětové příjmy. Dvojí zdanění se pak řeší podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi CZ a SK:

Článek 22 Vyloučení dvojího zdanění

1. Jestliže rezident jednoho smluvního státu pobírá příjem nebo vlastní majetek, který může být v souladu s ustanoveními této smlouvy zdaněn ve druhém smluvním státě, prvně zmíněný stát povolí:

a) snížit daň z příjmů tohoto rezidenta o částku rovnající se dani z příjmů zaplacené v tomto druhém státě;
b) snížit daň z majetku tohoto rezidenta o částku rovnající se dani z majetku zaplacené v tomto druhém státě.

Z uvedeného vyplývá, že budete potřebovat potvrzení o výši uhrazené české daně. Je otázkou, zda bude na Slovensku stačit jen doklad od firmy, nebo zda bude třeba doklad od FÚ. V druhém případě bych doporučil místo zúčtování záloh podat daňové přiznání.

Rad by som sa spytal, aky preplatok na dani mi mohol za 3 mesiace prace v CR vzniknut a co spravit aby som on neprisiel? Je naozaj vyhodnejsie podat DP aj v CR alebo si spravit zuctovanie zaloh? Bude mi treba pre DP v SR stacit doklad od zamestnavatela alebo treba doklad z FU v CR? Okrem toho som v druhom a tretom pilieri a ci sa tieto platby daju nejak zohladnit v DP v SR? Vopred vsetkym dakujem za pripomienky a odpovede. Ak bude treba doplnit dalsie info, rad pridam.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Stačí Ti Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti .....
Ak nevieme, aké si mal príjmy v ČR a či si u zamestnávateľa uplatňoval nezdan.časť základu dane, nemôžeme povedať, či je pre Teba výhodné podať si DP v ČR.
lkosik
Rad by som sa spytal, aky preplatok na dani mi mohol za 3 mesiace prace v CR vzniknut a co spravit aby som on neprisiel?
Myslím, hádam sám uznáš, bez podkladov Ti túto otázku asi nik nezodpovie. Uplatňoval si si počas 3 mesiacov nezd.časť. základu dane? Mohol si si uplatňovať a neuplatňoval? Môžeš si ju uplatniť v DP a aj uplatníš? Atd. ............................

Ak by to bolo pre Teba výhodné, DP podáš na Finanční úřad a požiadaš ho o vydaní potvrdenia o výške priznaných príjmov a odvedenej dani. V takom prípade Ti doporučujem požiadať príslušný DÚ v SR o odklad na podanie DP, aby si stihol podať DP v ČR, vyžiadať potvrdenie a aby Ti bolo doručené včas. Termín predĺženia je možný do 30.9., ak daňovník priznáva príjmy zo zahraničia.
Základ dane v SR si môžeš znížiť o nezd.časť základu dane na seba ako daňovníka, na manželku, o príspevok na doplnkové dôch.poistenie, účelové sporenie a poistné na životné poistenie úhrnom 12000 Sk.
Ďalšie až po rozhodnutí podať-nepodať DP v ČR.
Naposledy upravil Marína : 06.02.07 at 16:45
0 0
lkosik lkosik

lkosik je offline (nepripojený) lkosik

Dakujem za odpoved a pridavam doplnujuce info: hruby plat cca 20000 CZK, nepoberal som dochodok, nemam deti ani manzelku ani nie som invalida. Dan. zaloha 2618czk, dan.sleva paragraf 35ba 600czk, dan.odvod 2018 czk. Aky preplatok by zhruba mohol vyjst?
Naposledy upravil lkosik : 06.02.07 at 18:22
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Marína
Najprv si musíš určiť podľa Čl. 4 medzinárodnej zmluvy medzi ČSR a RR (Vyhláška č.48/1979 Zb.) daňový domicil. Pri aplikovaní kritérií určených týmto článkom je dôležité, aby si podľa týchto kritérií postupovala v presne určenom poradí bez toho, aby sa preskakovali jednotlivé body alebo menilo ich poradie.


Článok 4
Daňový domicil
(1) Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.
d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.
(3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.

Ak podľa týchto kritérií zistíš, že si na území SR považovaná za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident), daňové priznanie podáš v SR len z príjmov nadobudnutých v tomto štáte. Tieto príjmy uvedieš aj do daň.priznanie v RR, ale ich nezapočítaš, pretože podľa Čl. 23, už uvedenej zmluvy, sú tieto príjmy vyňaté(výnimka dividenky a licenčné poplatky uvedené v Čl. 10 a 12).
Dakujem Marina, ale predsa este otazka: staly byt znamna byt ako taky alebo byvanie? Podla vsetkeho by to malo byt pre mna teda Rakusko. Som teda nerezidentom? Prepac, mozno su to blbe otazky, ale akosi v tom nemam celkom jasno. Vopred dakujem apekny dnik...

Zuzana
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zuzka, síce okrem Rakúska máš trvalý pobyt aj v SR, ale žiješ v RR, Tvoje osobné väzby sú v RR. Môj názor je, že si rezidentom RR. Ak chceš mať o tom potvrdenie, že si rezidentom RR, požiadaj príslušného správcu dane v RR o potvrdenie o rezidencii. Napíš žiadosť(v SR na to neexistuje tlačivo) a na predpísanom tlačive Ti správca dane potvrdí, že si rezidentom RR. Ak Ti to náhodou nepotvrdí(čo nemyslím), si rezidentom SR.
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

ahoj marina, ja som ohladom urcovania rezidencie dostala nasledovny vyklad:

Článok 4 Bilaterálnej zmluvy medzi ČR a SR číslo 238/2003

Ak je fyzická osoba rezidentom oboch zmluvných štátov (aj v Čechách aj na Slovensku dosahuje príjmy) určí sa jej postavenie k plateniu dane týmto spôsobom:

a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má však k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov t.j. manželka, kamarati, nejaké kluby ktorých je členom)

b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava t.j. v ktorom sa zdrziava 183 dni z kalendarneho roka

c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,

d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.

V prípade pochybností upravia príslušné orgány zmluvných štátov otázku rezidencie vzájomnou dohodou.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lubkka, pri odpovedi pre Zuzku som vychádzala presne z čl. 4. Ten som aj uviedla v prísp.č.71.
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

Neviete nahodou niekto, ci sa da niekde najst zoznam vsetkych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia ktore ma SR uzatvorene?
Pretoze ja mam taky problem, ze okrem slovenskeho obcianstva mam aj kanadske pretoze moj manzel je kanadan. Byvame tu v SR ale on pracuje v Kuwaite.... a vobec netusime ako sa budu jeho prijmy zdanovat
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Lubkka
Neviete nahodou niekto, ci sa da niekde najst zoznam vsetkych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia ktore ma SR uzatvorene?
Pretoze ja mam taky problem, ze okrem slovenskeho obcianstva mam aj kanadske pretoze moj manzel je kanadan. Byvame tu v SR ale on pracuje v Kuwaite.... a vobec netusime ako sa budu jeho prijmy zdanovat
na www.drsr.sk/wps/portal

V sekcii legislatíva.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zoznam platných zmlúv
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legis...ata/zoznam.pdf
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať