Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zuzana15 zuzana15

zuzana15 je offline (nepripojený) zuzana15

Ahoj chcela by som poprosiť o radu. Som tehotná a nezamestnaná, v roku 2010 som pracovala od 29.9.-31.12.2010 (93 dni)potom som nastúpila na úrad práce od 6.6.2011 som sa prihlásila na DNP z minima keď som zistila že som tehotná tak som 22.8. dala odhlášku a 23.8. prihlášku z Maxima 26 tt spĺňam cca 21.2.12 a 270 dní z DNP 2.3.2012 Termín pôrodu mám 28.4.2012 keby sa nemenil zákon tak všetko je OK. Som z toho všetkého mimo asi podmienku 270 dní mám už splnenú ale neviem či môžem ísť na PN alebo až keď budem mať iba z DNP 270 dní a ako to bude po 1.2.2012 keď nemám tých 26 tt. Z čoho sa bude rátať výška materskej? Ď
0 0
gitkag gitkag

gitkag je offline (nepripojený) gitkag

Mila123 Pozri príspevok
ukameňujete ma.....ak to predsa prezident nepodpíše, vráti sa novela do parlamentu a potom ak ju znovu schvália (je politická vôľa schváliť) je prelomené prezidentské veto.....neskôr bude novela v platnosti.....
Mýlim sa ? parlament môže túto novelu /ak ju prezident nepodpíše/ prejednávať až o pol roka ? To znamená, že v parlamente bude sedieť už novozvolená zostava poslancov.

A ďaľšia alternatíva /prosím opravte ma ak predpokladám nesprávne/
- som DNP, povedzme ku koncu decembra zruším DNP a k nasledujúcemu dňu ho znova uzatvorím. To znamená, že po dobu 270 dní budem môcť platiť DNP podľa úpravy pred nadobudnutím účinnosti novely /1.2.2012 - ak ju prezident podpíše/.
Ďakujem za odpovede statočným poraďákom.
Už nie som vo veku, aby sa ma dotýkali materské starosti i radosti, ale to "PRILEPŠENIE" z pera ministra a súhlasiacich poslancov parlamentu je nehoráznosť. SaS stratila môj volebný hlas.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gitkag Pozri príspevok
Mýlim sa ? parlament môže túto novelu /ak ju prezident nepodpíše/ prejednávať až o pol roka ? To znamená, že v parlamente bude sedieť už novozvolená zostava poslancov.

A ďaľšia alternatíva /prosím opravte ma ak predpokladám nesprávne/
- som DNP, povedzme ku koncu decembra zruším DNP a k nasledujúcemu dňu ho znova uzatvorím. To znamená, že po dobu 270 dní budem môcť platiť DNP podľa úpravy pred nadobudnutím účinnosti novely /1.2.2012 - ak ju prezident podpíše/.
Ďakujem za odpovede statočným poraďákom.
Už nie som vo veku, aby sa ma dotýkali materské starosti i radosti, ale to "PRILEPŠENIE" z pera ministra a súhlasiacich poslancov parlamentu je nehoráznosť. SaS stratila môj volebný hlas.
ten pol rok je na neschválené zákony......ani mňa sa téma materstva už nedotýka, mám skoro dospelé dcéry (jedna VŠ a druhá SŠ) ale ver tomu, že DNP ako také, kt. bolo samostatné parlament zruší......
ako to bolo s neschváleným eurovalom? vraj sa porušil zákon i napriek tomu sa prijal....
štátny rozpočet je prijatý so schodkom viac ako 3%, tuším skoro 5 , musia niekde šetriť, a kde sa najjednoduchšie šetrí???? na občanoch.....ale nechám sa prekvapiť ako to celé dopadne......
0 0
zuzanka77 zuzanka77

zuzanka77 je offline (nepripojený) zuzanka77

Ahojte, prosím môžete mi odpovedať na moju situáciu, som SZČO a nie som povinne nemocensky poistená, ale platím si od 3/2011 DNP, snažím sa otehotnieť, ak sa mi to nepodarí, tak čo mám urobiť, platiť si od 1.2.2012 balíček z minimalného vymeriavaceho základu(pokračovať ďalej v poistení),alebo ku koncu roka poistenie zrušiť a prihlásiť sa odznova a platiť si 270 dní z max. vymeriavaceho základu t.j.49,13 pokiaľ to bude ešte možné urobiť. za každú radu Vám budem vďačná
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzanka77 Pozri príspevok
Ahojte, prosím môžete mi odpovedať na moju situáciu, som SZČO a nie som povinne nemocensky poistená, ale platím si od 3/2011 DNP, snažím sa otehotnieť, ak sa mi to nepodarí, tak čo mám urobiť, platiť si od 1.2.2012 balíček z minimalného vymeriavaceho základu(pokračovať ďalej v poistení),alebo ku koncu roka poistenie zrušiť a prihlásiť sa odznova a platiť si 270 dní z max. vymeriavaceho základu t.j.49,13 pokiaľ to bude ešte možné urobiť. za každú radu Vám budem vďačná
ak by si sa odhlásila ako si písala k 31 12 2011 možno ublížiš si.....
podmienku 270 si už splnila, a odhlásením a znovu prihlásením nič nezískaš.....podľa zákona ti k 31 01 2012 ukončia DNP....
a ak by si chcela dostávať prípadné dávky NP z max. VZ musela by si si platiť 26 týždňov a to nestíhaš.....
ale ak by si k 31 01 2012 bola tehotná máš 8 mesačnú och. dobu.....ak nebudeš máš iba 7 dňovú....
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
[QUOTE=otázka;1912615]Z tohto všetkého mi vyolýva, že povinne poistená SZČO, môže dobrovoľné NP okamžite zrušiť ( dosiahla 270 dní poistenia ) pretože jej toto poistenie už bude na nič a aspoň ušetrí na odvode za časť decembra a január. Uvažujem správne? ( alebo ašte počkám, či to podpíše prezident ? )
A dokedy bude mať nárok na zvýšenú nemocenskú dávku?
Ďakujem.[/QUOTE
Mila123, mohla by si sa vyjadriť k tomuto? A do akej doby bude dostávať max. výšku nemocenských dávok? Ďakujem...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

na zvýšenú dávku ? myslela si tým, že do kedy budeš môcť čerpať z povinného i dobrovoľného poistenia?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Áno
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

poistenie povinné ti bude trvať podľa príjmu aký dosahuješ z podnikania....
z dobrovoľného poistenia máš ochr. dobu, buď 7 dní alebo aj 8 mesiacov (tehotné)....

a ešte netreba zabúdať na možnosť poistenia z posledných 2 rokov mať 270 dní poistenia....
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ide vlastne o manžela, dobrovoľne nemocensky pripoistený je viac ako 2 roky ( VZ je rozdiel medzi max.VZ a VZ z povinného poistenia ), povinné poistenie má z minima. Toto poistenie mu teda zanikne k 31.01.2012 a nárok na nemocenskú dávku z max. mu zanikne k 07.02.2012? Chápem to správne? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, je to tak......

ešte jedna možnosť by tu bola.....
ak by bol práceneschopný, musel by sa prihlásiť (stačí na jeden deň) a stačí z minima ,pred práceneschopnosťou.... ale musí mať za posledných 730 dní poistenie v dlžke 270 dní....
dávky NP by mal z tohto poistenia platené iba z min. VZ.....
Naposledy upravil Mila123 : 11.12.11 at 14:27
1 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
OK ešte raz veľká vďaka.
0 0
protector protector

protector je offline (nepripojený) protector

davam do pozornosti link :

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...e-v-roku-2012/
3 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Viem, že dôležitejšie sú mamičky ohľadom zrušenia dobrovolného poistenia, ale všimli ste si, neviem či aj vy, ale ja som nikde nepostrehla, žeby sa bol niekde venoval aj starším ľuďom a vysvetlil, prečo to zrušil im. Z čoho by v prípade choroby mali žiť, či je to už taký strašný prepych keď si to väčšina starších ľudí platilo len z minim. mzdy. Treba však peniaze na takých čo nepracujú a rodia 13- ročné a človek čo odrobil veľa rokov keď nebude vládať môže skapať, tomu pomocnú ruku netreba podať. To je zrejme jeho predstava.
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

preštuduj si vyššie priložený link, tam sa dozvieš čo potrebuješ.

Lululienka Pozri príspevok
Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

msa Pozri príspevok
preštuduj si vyššie priložený link, tam sa dozvieš čo potrebuješ.
Dakujem, uz som nasla. Ospravedlnujem sa za duplicitu mojho prispevku - netusila som, ze je to problem.
Na moju obranu len tolko, ze som nevedela ako to tu funguje.
Tak som sa radsej opytala 2x.
Ale aj napriek tomu, by som sa chcela opytat, ako by to bolo v mojom pripade ked si zacnem DNP platit od 12/2011-1/2012, splnim 270 dni a potom si budem platit nadalej, lebo napr. otehotniet chciem povedzme 12/2012.
Bubu mi platit vyhody DNP?
Dakujem. LU
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Lululienka Pozri príspevok
Dakujem, uz som nasla. Ospravedlnujem sa za duplicitu mojho prispevku - netusila som, ze je to problem.
Na moju obranu len tolko, ze som nevedela ako to tu funguje.
Tak som sa radsej opytala 2x.
Ale aj napriek tomu, by som sa chcela opytat, ako by to bolo v mojom pripade ked si zacnem DNP platit od 12/2011-1/2012, splnim 270 dni a potom si budem platit nadalej, lebo napr. otehotniet chciem povedzme 12/2012.
Bubu mi platit vyhody DNP?
Dakujem. LU
ak pri ukončení (zo zákona) DNP po 270 dňoch (môžeš naďalej pokračovať v platení, ale budeš musieť celý balík)
ale ak by si chcela čerpať dávky NP z ochr. doby musíš byť pri ukončení poistenia tehotná , vtedy máš ochr. dobu 8 mesiacov, inak iba 7 dní......
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

Takze ak dobre rozumiem, tak kludne si poistenie mozem dat, platit ho aj 3 roky a potom otehotniet a vyhody budu pre mna platit, ano?
Ochranna doba je teda len to, ze ked ukoncim DNP musim otehotniet pocas platenia, alebo po ukonceni do 7 dni?
1 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať