Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

odkaz pre LU.....dievča zlaté, skús si prečítať aj príspevok ministra, miešaš hrušky s jablkami, resp. pletie sa ti to...........
podľa zákona po 270 dňoch ťa SP odhlási......výhody samostatného nemocenského poistenia ti padnú.....

ale ak chceš si platiť aj z nového , musíš ale iba v balíku......a ten je drahý....
ochrannú dobu si pozri v zákone o socpoistení, 461/2003 v pl. znení.....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

inkana Pozri príspevok
Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.
ak chceš čerpať dávky nem. poistenia z ochr. doby musíš byť k dátumu, kedy budeš mať 270 dní poistenia, t.j. v marci tehotná a stihneš 8 mesačnú ochr. dobu využiť.....
v ochr. dobe ti nesmie vzniknúť nové poistenie....
0 0
kreka kreka

kreka je offline (nepripojený) kreka

Zdravím,

chcela by som sa opýtať ako by to bolo pre ženu, ktorá by si uzavrela DNP od 1.1.2012 a otehotnela by napr. v novembri 2011. Podľa novely platnej od 1.2.2012 ak ešte nedosiahla 270 dní, by mohla pokračovať v platení DNP po starom so sadzbou 4,4 %. DNP by bola teda poistená do 30.9.2012 a ak by do tohto termínu bola tehotná vzťahovala by sa na ňu ochranná lehota 8 mesiacov.
Ale čo ak by otehotnela napr. v novembri 2012 (po zániku DNP a nový balíček by sa neprihlásila) a na materskú by išla v júny 2013. Materská by sa mala počítať z vymeriavacieho základu roku 2012, ak sa nemýlim. Bol by teda nárok v roku 2013 na vyššiu materskú za predpokladu, že by sa platilo za január-september 2012 z maximálneho vymeriavacieho základu 4,4 % podľa prechodného ustanovenia.
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

inkana Pozri príspevok
Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.

Prosím, čítaj
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...e-v-roku-2012/

Je tu rozpísaných veľa prípadov čo po 1.2.2012, a jeden z nich hovorí presne o tvojej situácii.
Pokiaľ otehotnieš do marca 2012, čiže v čase zániku DNP po 270 dňoch už budeš tehotná, platí pre teba ochranná lehota 8 mesiacov, a ak v čase 8 mesiacov od zániku DNP nastúpiš na MD tak máš nárok na materské. Dokonca, ak si nezamestnaná, tak sa môžeš po zániku DNP dať vypísať na PN, ktorú môžeš poberať až do nástupu na MD.
Ochranná lehota však bude platiť len vtedy, ak Ti od zániku poistenia, čiže od marca do nástupu na MD nevznikne nové nemocenské poistenie.
1 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kreka Pozri príspevok
Zdravím,

chcela by som sa opýtať ako by to bolo pre ženu, ktorá by si uzavrela DNP od 1.1.2012 a otehotnela by napr. v novembri 2011. Podľa novely platnej od 1.2.2012 ak ešte nedosiahla 270 dní, by mohla pokračovať v platení DNP po starom so sadzbou 4,4 %. DNP by bola teda poistená do 30.9.2012 a ak by do tohto termínu bola tehotná vzťahovala by sa na ňu ochranná lehota 8 mesiacov.
Ale čo ak by otehotnela napr. v novembri 2012 (po zániku DNP a nový balíček by sa neprihlásila) a na materskú by išla v júny 2013. Materská by sa mala počítať z vymeriavacieho základu roku 2012, ak sa nemýlim. Bol by teda nárok v roku 2013 na vyššiu materskú za predpokladu, že by sa platilo za január-september 2012 z maximálneho vymeriavacieho základu 4,4 % podľa prechodného ustanovenia.
Ďakujem
Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja.
2 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

jankasm Pozri príspevok
Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja.
...to je zaujímavé, pretože tento týždeň mojej známej povedala pracovníčka na SP, že keby si neplatila v 12/2010 DNP z maxima, ale prihlásila by sa až v 1/2011, tak by jej nemali z čoho vyrátať materskú, keďže nastúpila tento mesiac a MD za tento rok sa ráta z roku 2010. Akože zavádzať tehotnú a stresovať, že to "lízla" len o pár dní, to je dosť pekné, hlavne pred Vianocami .
0 0
kreka kreka

kreka je offline (nepripojený) kreka

Ďakujem jankasm za odpoveď
Materská sa počíta z predchádzajúceho kalendárneho roka. Teda ak by išla na materskú v roku 2013, tak by sa bral VZ za rok 2012. Ak by sa po uplynutí prechodného ustanovenia 270 dní (v tomto prípade po 30.9.2012) neprihlásila na ten balíček a na materskú by sa išla v roku 2013 (jún 2013), tak materská by bola o niečo nižšia ako maximálna s prihliadnutím na 3 kal. mesiace do konca roka 2012, kedy by sa už DNP neplatilo (vtedy by sa bral len VZ zo hrubej mzdy zo zamestnania).
Dobre tomu rozumiem?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jankasm Pozri príspevok
Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov. Ale POZOR tu doplním, ak by sa na nové poistenie prihlásila len na 1mesiac ako píšeš jankasm, tak by materská nebola rátaná z maxima ale len z minima, nakoľko by nebola splnená podmienka 26 týždňov, ktorá ostáva v platnosti. A na minimum jej stačí predsa oveľa menej ako mesiac poistenia stačí deň dva.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja.
.
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Mila123 Pozri príspevok
ak chceš čerpať dávky nem. poistenia z ochr. doby musíš byť k dátumu, kedy budeš mať 270 dní poistenia, t.j. v marci tehotná a stihneš 8 mesačnú ochr. dobu využiť.....
v ochr. dobe ti nesmie vzniknúť nové poistenie....
Takže ak manželka bude mať v polovici januára 270 dní a chce využiť plné dávky, musí ju do 8 mesiacov od začatku februára (mne to vychádza september) lekár vypísať na matersku? Zatiaľ tehotná nie je, no pracujeme na tom. A už by si nemala platiť ďalej od februára, aby využila tú ochrannú lehotu? A otehotnieť by mala teda ešte pred februárom, však? Čo ak by bola napr. mesiac na Péenke (trebárs v máji), posunie sa jej ochranná lehota o mesiac (teda do októbra)?
Ďakujem za radu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ochranná lehota vzniká poistením.......nie čerpaním dávky nemocenského poistenia.....
och. lehota je pevná doba, neposúva sa nikdy.....ale môže poistenec o ňu prísť, založením nového poistenia .......
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Takže do 8. mesiacov - v ochrannej lehote musí porodiť alebo byť vypísaná na materskú?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nástupom na MD začína čerpať dávku nemocenského poistenia......
0 0
Lululienka Lululienka

Lululienka je offline (nepripojený) Lululienka

... veru plietlo sa mi to, ale vdaka Tebe tomu uz tak nie je. Dakujem za Tvoju trpezlivost...
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% z 1116,75= 670 €. Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60%= 330 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 x 8,5= 2805,- €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805,- € = teda bude v pluse 1856,60 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Reny skoro áno
akurát materská nebude 60% z VZ ale 65% ináč to sedí.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Situácia 2, ak by nestihla podmienku 26 týždňov VZ, tak by sa jej MD z DPN počítala z VZ z minimálnej mzdy, to je 65% z 327,2 = 212,68 € mesačne x 8,5 mesiacov MD = 1807,80 €.
Stačí sa jej potom prihlásiť napr. mesiac pred nástupom na MD ( za predpokladu, že splní 270 dní DPN)??
ďakujem za odpoveď. R.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Reny, ešte je tu možnosť, že kebyže sa prihlási do 31.01.2012 na DNP z tej tvojej sumy 500 €, tak by platila 4,4%, čiže 24,20 € mesačne, až do dosiahnutia 270 dní z poistenia, kedy by sa jej automaticky zrušilo... ale toto by mohla riešiť, kebyže vie, čo sa nedá, že otehotnie do 270 dní trvania poistenia
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Reny Pozri príspevok
Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
balik dobrovolneho poistenia je 35,15 %:

4,4 % na nemocenské poistenie
2 % na poistenie v nezamestnanosti
18 % na starobné poistenie
6 % na invalidné poistenie
4,75 % do rezervného fondu solidarity

a teda v tebou uvadzanom priklade 35,15 % z 550,-€ je 193,325 €
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grammatika Pozri príspevok
Reny, ešte je tu možnosť, že kebyže sa prihlási do 31.01.2012 na DNP z tej tvojej sumy 500 €, tak by platila 4,4%, čiže 24,20 € mesačne, až do dosiahnutia 270 dní z poistenia, kedy by sa jej automaticky zrušilo... ale toto by mohla riešiť, kebyže vie, čo sa nedá, že otehotnie do 270 dní trvania poistenia
Gramatika nemožné, nakoľko u Reny je splnená podmienka 270 dní, takže od 1.2.2012 by musela platiť celý balík.

Pre Reny, ak by kamarátka splnala podmienku neskôr 270 dní, tak by stačilo z minima aj pár dní nemusí mesiac byť poistená.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať