Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Xanti Pozri príspevok
Gramatika nemožné, nakoľko u Reny je splnená podmienka 270 dní, takže od 1.2.2012 by musela platiť celý balík.

Pre Reny, ak by kamarátka splnala podmienku neskôr 270 dní, tak by stačilo z minima aj pár dní nemusí mesiac byť poistená.
Ja nie som si istá, ale tu na tomto linku, je takáto odpoveď, viď citácia a link...tak som pochopila, že sa ráta nové poistenie - tých 270 dní...:

http://moje.hnonline.sk/node/9086?page=1#comment-54445

Už som to písala niekoľkokrát a tu treba naozaj rozlišovať funkcie 270 dní.
1. Podmienky vzniku nároku na materské resp. nemocenské sa n e m e n i a t.j poistenkyňa potrebuje získať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia tak ako doteraz.Denný vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia sa tiež nemení, ak poistenie trvalo nepretržite viac ako 26 týždňov, potom je denný vymeriavací základ určený z rozhodujúceho obdobia. Ak to neplatí, tak z minimálneho vymeriavacieho základu.
2. Ak chcete zotrvať v terajšom režime DNP. potom je to možné len vtedy, a z p o s l e d n é h o DNP nemáte získaných 270 dní. To znamená, že ak zrušíte terajšie DNP a prihlásite sa k novému tak cca do septembra môžete platiť DNP so sadzbou 4.4%.
Ale rubom tohto postupu je strata nepretržitého poistenia a tam musíte získať 26 týždňov DNP z nového poistenia ak nechcete poberať minimálne materské alebo nemocenské.
Ak počas týchto 270 dní otehotniete tak po uplynutí 270 dní budete v ochrannej lehote a nárok na materské Vám vznikne.Rozhodujúce obdobie by bolo od začiatku nového poistenia do jeho zániku.
Zhrniem.
270 dní, v ktorých poistenec môže zotrvať v terajšom režime sa počíta z posledného poistenia, takže ak zrušíte terajšie poistenie a prihlásite sa k novému, nárok na materské vznikne z vymeriavacích základov z posledného poistenia a 26 týždňov získate pohodln
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

Mila123 - Ďakujem mooooc
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

aj Tebe jankasm a vlastne všetkým ďakujem za odpovede, už som trošku múdrejšia

tak si držme palce navzájom, aby sa podarilo otehotnieť tým, ktoré si to želajú
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Grammatika,
no neviem nikdy sa nerátalo nové poistenie 270 dní, vždy trebalo mať splnenú podmienku 270 dní počas 24 mesiacov.
Tá pani z HN sa mám pocit mýli,

1. Osoba, ktorá bola pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní a chce byť poistená aj naďalej
Každému, kto bol pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistený najmenej 270 dní, od 1. februára 2012 dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky zaniká. Ak má takáto osoba záujem naďalej byť poistená, môže byť dobrovoľne poistená aj po 1. februári 2012. Musí sa však v Sociálnej poisťovni prihlásiť nanovo a súčasne s dobrovoľným nemocenským poistením sa musí prihlásiť aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a na dobrovoľné dôchodkové poistenie.
Toľko úryvok z blogu Mihála. Akonáhle splní podmienku 270 dní, tak sa poistenie ukončuje.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jednoznačne Xanti má pravdu......v zákone o SP (461/2003), v § 32 ods. 2 znie....

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť
a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Mila123 Pozri príspevok
jednoznačne Xanti má pravdu......v zákone o SP (461/2003), v § 32 ods. 2 znie....

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť
a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
ano narok ma vtedy, ako pises...
ale ja nemam pred sebou znenie noveho zakona, mas § kde je napisane, ze kedy poistenie zanika? prosim prilozis ho sem?
Ja neviem, ako to je, len som prilozila dalsi nazor a aspon mame o com diskutovat
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ani ja ho nemám, zákon ešte pokiaľ viem, nepodpísal pán prezident
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Grammatika,
je to tu v tej téme http://www.porada.sk/t181561-p4-dobr...ml#post1908831 môj príspevok č. 36 a je aj pod zadaním na prvej strane.
2 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Reny Pozri príspevok
Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD.

Rovnaký postup by bol, aj keby napr. nastúpila na PN, pokiaľ má splnené všetky podmienky, prihlásila by som sa 1-2 dni pred nástupom na PN.
Naposledy upravil jankasm : 14.12.11 at 11:07
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
jankasm Pozri príspevok
No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD
A to som si myslel, že tomu začínam rozumieť. Teraz už nerozumiem vôbec ničomu.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Xanti Pozri príspevok
Grammatika,
je to tu v tej téme http://www.porada.sk/t181561-p4-dobr...ml#post1908831 môj príspevok č. 36 a je aj pod zadaním na prvej strane.
ďakujem Xanti, ale nejako som tam znenie § nenašla, pootvárala som si všetky dokumenty ale asi sa v tom neviem orientovať, pokiaľ zákon nie je ako celok...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Grammatika,
súhlasím o pár príspevkov ďalej som to hodila ako dokument, čo vlastne šlo do schvaľovania, čo schválili a čaká na podpis prezidenta.
Vlastne schvalovali tú "spoločnú správu ..."
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Letko Pozri príspevok
A to som si myslel, že tomu začínam rozumieť. Teraz už nerozumiem vôbec ničomu.
Letko,
Jankasm poukázala nato, že menej je niekedy viac. Ak sa niekto prihlási na pár dní z minima,tak nezaplatí toľko na odvodoch oproti tomu kto sa prihlásil z maxima.
A "zisk" teda reálne peniaze budú vyššie.

Ale vždy je to vec pohľadu.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

§ 293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

Xanti, ja to chápem trošku tak, že fakt sa sleduje či nové poistenie trvá 270 dní, a nie, či v posledných 2 rokoch trvalo poistenie 270 dní (to sa sleduje len pri nároku na nemocenské)

Čiže ak by si niekto zrušil poistné, ktoré už má viac ako 270 dní do napr.28.01.2011 a od 29.01.2011 si založil nové DNP, tak až potom sa sleduje nových 270 dní, čiže do cca. septembra by bola novo poistená, a kebyže otehotnie počas tohto obdobia nového poistenia, tak by mala nárok na materské v ochrannej lehote (ak jej teda nevznikne nové poistenie či už povinné alebo dobrovoľné v tejto ochrannej lehote)
Ale možno to fakt zle chápem...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Grammatika,
čítaj poriadne, nikde sa tam nepíše o nepretržitých 270 dňoch. Len o 270 dňoch a to je rozdiel.
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Xanti Pozri príspevok
Grammatika,
čítaj poriadne, nikde sa tam nepíše o nepretržitých 270 dňoch. Len o 270 dňoch a to je rozdiel.
Súhlasím, ale takisto tam nie je napísané, že tých 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia má byť v 2 rokoch.
Ak DNP vzniklo napr. oktober 2010, čiže je to pred 01.02.2011 a TOTO TRVALO až do 31.1.2012, a splnila 270 dní -tak zaniká.
Ale ak vznikne nové DNP v 01/2012 a síce mala v posledných 2 rokoch DNP viac ako 270 dní, tak sa podľa mňa sleduje to nové...len je to môj názor, ktorý by mi pomohol ))
Ja len diskutujem, viem, že si odborníčka v tejto oblasti
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

jankasm Pozri príspevok
No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD.

Rovnaký postup by bol, aj keby napr. nastúpila na PN, pokiaľ má splnené všetky podmienky, prihlásila by som sa 1-2 dni pred nástupom na PN.

Ďakujem pekne za radu aj ostatným za postrehy a opravy.
R.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grammatika Pozri príspevok
Súhlasím, ale takisto tam nie je napísané, že tých 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia má byť v 2 rokoch.
Ak DNP vzniklo napr. oktober 2010, čiže je to pred 01.02.2011 a TOTO TRVALO až do 31.1.2012, a splnila 270 dní -tak zaniká.
Ale ak vznikne nové DNP v 01/2012 a síce mala v posledných 2 rokoch DNP viac ako 270 dní, tak sa podľa mňa sleduje to nové...len je to môj názor, ktorý by mi pomohol ))
Ja len diskutujem, viem, že si odborníčka v tejto oblasti
Grammatika,
je to napísané predsa v zákone kt. funguje. Detto je tam písané o podmienke 26 týždňov. To treba čítať ako celok, aj ked to máš v dvoch dokumentoch.

A odborníčka nie som ani kus. A čo sa týka tvojej otázky v tej inej téme, tak známa nech neruší DNP, zruší sa jej automaticky po 31.1.2012. ( počas materskej neplatí, takže ja by som sa asi zrejme prihlásila ešte aj od 1.2.2012 z minimálneho VZ aspoň do skončenia materskej, sú to predsa dni k dobru pre prípad ďalšieho tehotenstva ) A nie je problém ak je spoločníkom, a konateľom.
Naposledy upravil Xanti : 14.12.11 at 11:44
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Xanti Pozri príspevok
Grammatika,
je to napísané predsa v zákone kt. funguje. Detto je tam písané o podmienke 26 týždňov. To treba čítať ako celok, aj ked to máš v dvoch dokumentoch.

A odborníčka nie som ani kus. A čo sa týka tvojej otázky v tej inej téme, tak známa nech neruší DNP, zruší sa jej automaticky po 31.1.2012. ( počas materskej neplatí, takže ja by som sa asi zrejme prihlásila ešte aj od 1.2.2011 z minimálneho VZ aspoň do skončenia materskej, sú to predsa dni k dobru pre prípad ďalšieho tehotenstva ) A nie je problém ak je spoločníkom, a konateľom.
Ďakujem za odpoveď aj v druhej téme Takže jej by sa vlastne zrušilo už k 31.01.2012, aj keď to nové poistenie z maxima nemá 270 dní a nie v marci, ako som to vyrátala, keďže som inak chápala tých 270 dní... Poisťovať sa už nanovo nebude teraz, dlho trvalo dokiaľ bábatko vzniklo...
aj tak ma štve celý ten ich zákon - platila som si 3 roky z maxima, nakoľko sa už tú istú dobu snažíme o bábo a nejaký človek to len tak zruší a peniaze si nechá...a teda nebola to v mojom prípade špekulácia, ale nech skúsia vyžiť z 190 € mesačne, veď to nie je na hypoteku, najomne, stravu, plienky oblečenie a nehovorím o nejakom mlieku pre babo, ked mamicka nemoze mat...hamba...a potom ze zvysujeme porodnost, aby mal kto odvadzat na nase buduce dochodky...ved toho sa ani nedozijem a ani system uz nebude fungovat...prepacte
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Grammatika,
ja by som sa stále poistila aj od 1.2.2012. Ak nie kvôli druhému tehotenstvu, tak pre prípad choroby. Materská jej skončí niekedy v júli, auguste ... fakt sú to dni k dobru, ktoré by sa rátali pre prípad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať