Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ČID nemá vplyv na výšku poistenia.....

z min. VZ (339.89 ) je výška poistenia 119.45 € mesačne.... a dávka by bola 50 % VZ t.j. cca 170 € mesačne.....

ale ak manžel spĺňa podmienku 2 roky a 270 dní nemusí sa teraz prihlasovať na DNP......nárok na nemocenské dávky má aj teraz, len jednou podmienkou je mať existujúce poistenie.....
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mila, dakujem. No on je asi pol roka na UP. Predtym bol dlho PN, takze neviem, ci sa to na neho vztahuje, ale ked nastupil do roboty toho 25.11.2009, urcite to DNP zrusil. On teraz od 4.1.2012 ma novu pracu, tak by sa bol chcel pripoistit.
Si velmi mila, dakujem.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Mila123 Pozri príspevok
ČID nemá vplyv na výšku poistenia.....

z min. VZ (339.89 ) je výška poistenia 119.45 € mesačne.... a dávka by bola 50 % VZ t.j. cca 170 € mesačne.....

ale ak manžel spĺňa podmienku 2 roky a 270 dní nemusí sa teraz prihlasovať na DNP......nárok na nemocenské dávky má aj teraz, len jednou podmienkou je mať existujúce poistenie.....
Kedysi, keď boli v kurze rady od Mihála, ako brať z maxima maximum maximálne obdobie, tak sa mi zodvihol tlak pri prečítaní jeho taxy za začatú štvrť hodinu. V archíve Porady to je určite uložené.
Som veľmi zvedavá, či príde podobne radiť nezištne na Poradu, keď ukončí túto jeho bohumilú sociálnopracovnú perepúť.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Pikoška, zbytočne sa jeduješ, nechaj tak......

ja som si zvykla, že sa proti vetru nedá č*rať.....
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Mila123 Pozri príspevok
Pikoška, zbytočne sa jeduješ, nechaj tak......

ja som si zvykla, že sa proti vetru nedá č*rať.....
Ja sa nejedujem, len som si nezvykla. Lebo zvyk je železná košeľa a tá by mohla zadusiť. Ja mám rada dychové cvičenia.
Prajem peknú adventnú nedeľu.
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať od 02.03.2011 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie, som zamestnaná a z rozdielu si platím DNP, aby mi vyšla maximálna materská. Od 30.11.2011 som PN na rizikovom tehotenstve. Nástup na materskú by som mala mať 27.5.2012. Potrebovala by som vedieť, či pri zmene zákona k decembru 2012 budem mať nárok na PN a aj na materské. Zatiaľ mi žiadne rozhodnutie zo Sociálnej poisťovni neprišlo. Ďakujem za Váš čas.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

máš nárok na MD zo zamestnania i z DNP, preto nič nerob, k 31 01 2012 ťa odhlási SP zo zákona z DNP.......ale i napriek tomu budeš 2x oberať dávky NP (predpokladám i teraz máš 2x platenú PNS)
1 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Mila123 Pozri príspevok
máš nárok na MD zo zamestnania i z DNP, preto nič nerob, k 31 01 2012 ťa odhlási SP zo zákona z DNP.......ale i napriek tomu budeš 2x oberať dávky NP (predpokladám i teraz máš 2x platenú PNS)
Zatiaľ neviem, či mi vyšla PN z DNP neprišlo mi rozhodnutie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

k 30 11 2011 máš predsa splnenú podmienku 270 dní poistenia.....tak ti prídu 2 rozhodnutia.....
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Mila123 Pozri príspevok
k 30 11 2011 máš predsa splnenú podmienku 270 dní poistenia.....tak ti prídu 2 rozhodnutia.....
Áno mám. ďakujem veľmi pekne pomohli ste mi :-) Ešte by ste mi vedeli povedať, či mám naďalej platiť aj keď som PN?
Peknú nedeľu!!!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie, nemusíte, a ak by ste tak naďalej platili, vzniká v SP preplatok, kt. na základe žiadosti vracajú......
2 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ahojte poradaci, prosim vas o radu v nasledujucom pripade:
od 20.10.2009 do 30.04.2010 evidencia na upsvar, od 01.05.2010 szco, povinne nemocensky a dochodkovo poistena szco od 01.07.2011 a od 01.08.2011 aj dobrovolne nemocensky poistena osoba. Ako to bude s dnp v tomto pripade? Kedy dnp zanikne (po uplynuti ktorych 270 dni, so zaciatkom od 07/2011 alebo az od 08/2011)? A bude si vobec moct cerpat davku aj z dnp, a ak ano, tak dokedy si ju moze uplatnit? Dakujem...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak som dobre pochopila si 2x poistená....
1/ od 01072011 ako povinne SZČO, ostáva ti i naďalej v platnosti....
2/ od 01082011 ako DNP osoba, po uplynutí 270 dní ťa SP odhlási.....

dávky nem. poistenia môžeš čerpať i teraz , ale iba z povinného poistenia, s tým, že naďalej budeš platiť DNP.....

ak by si chcela si uplatniť z oboch poistení , musela by si si uplatniť z ochr. doby, kt. máš 7 dní , v prípade tehotenstva 8 mesiacov po ukončení DNP.....
1 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ďakujem krásne za promptnú odpoveď.

Čiže dnp zanikne po uplynutí 270 dní, v tomto prípade to vychádza 26.4.2012 a ochranná lehota je tým pádom do 3.5.2012. Teda ak by bol začiatok pn počas týchto 7 dní, vychádza nárok z oboch poistení, je to tak? Ak je szčo pn tak počas tohto obdobia neplatí žiadne odvody, teda zdravotné ani sociálne?

Ešte ma napadla jedna vec, a síce, či sa dá ušetriť na platení dnp tým, že po 6 mesiacoch sa zmení VZ na minimum, lebo ak pri výpočte nároku na dávku v roku 2012 sa bude vychádzať z VZ 2011, tak tam je priestor na ušetrenie pár eur, alebo sa mýlim? Len neviem, či ostane táto možnosť zmeny VZ podľa terajšieho zákona alebo to bude zrušené...
0 0
tmavovlaska tmavovlaska

tmavovlaska je offline (nepripojený) tmavovlaska

Ahojte, chcela by som poprosit o radu, resp. upresnenie. Som zamestnana a buduci rok planujem otehotniet. Ak by som sa v januari prihlasila na DNP, tak narok na zvysenu matersku by som mala len v pripade, ze otehotniem do augusta? Teda ak som to dobre pochopila, tak ako zamestnanec sa nemozem prihlasit na balik komplexneho poistenia od septembra?
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Zdravím poraďáci,
nejako sa v tom zákone zabudlo na ľudí na opatrovateľskom príspevku,ktorí sa starajú o chorých, ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Tiež som si začala platiť DNP (29.11.2010), nie zo zištnosti, ale z faktu, že mám 46 rokov a keď ochoriem trebárs na rakovinu a nebudem vládať sa už starať tak aby som mohla brať aspoň to minimum,keď si platím z minima. Už teraz je premňa tých 14 eur veľa, keďže opatrovateľský prípevok beriem 24,90. Štát za mňna síce platí ZP a dôchod.poist.. čo by ste mi poradili v mojej situácii?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tmavovlaska Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som poprosit o radu, resp. upresnenie. Som zamestnana a buduci rok planujem otehotniet. Ak by som sa v januari prihlasila na DNP, tak narok na zvysenu matersku by som mala len v pripade, ze otehotniem do augusta? Teda ak som to dobre pochopila, tak ako zamestnanec sa nemozem prihlasit na balik komplexneho poistenia od septembra?
choď so SP, prihlás sa na DNP (stačí ísť v priebehu mesiaca 1/2012 ale poistenie musí začať k 31 01 2012) aby si si nemusela platiť celý balík.....
VZ by si si mala nastaviť na 1153.50-HM zo zamestnania € ´= VZ minimálny VZ je 339.89

z rozdielu si budeš platiť 4.4% mesačne DNP po dobu 270 dní a po ich uplynutí ti SP zruší DNP,


aby si mala platenú MD aj z DNP musíš byť tehotná v čase ukončenia poistenia.....

budeš mať 8 mesiacov ochrannú dobu z DNP, do vtedy musíš nastúpiť na MD....

v čase keď ti plynie ochranná doba nesmieš mať nové poistenie.....
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

MartaSk Pozri príspevok
Zdravím poraďáci,
nejako sa v tom zákone zabudlo na ľudí na opatrovateľskom príspevku,ktorí sa starajú o chorých, ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Tiež som si začala platiť DNP (29.11.2010), nie zo zištnosti, ale z faktu, že mám 46 rokov a keď ochoriem trebárs na rakovinu a nebudem vládať sa už starať tak aby som mohla brať aspoň to minimum,keď si platím z minima. Už teraz je premňa tých 14 eur veľa, keďže opatrovateľský prípevok beriem 24,90. Štát za mňna síce platí ZP a dôchod.poist.. čo by ste mi poradili v mojej situácii?
Minister a poslanci nezabudli, na takéto prípady a celkovo na ľudí v staršom veku, preto že mali k tomu pripomienky, na ktoré však vôbec nereagovali, takže to robili zámerne, a chceli zabudnúť. Nedá sa pochopiť so zdravým rozumom čo tým sledovali, že takto ožobračili ľudí, čo už niečo majú odrobené a hrozia im ozaj choroby. Potrebujú pre seba, lebo im nikdy nie je dosť, aby mali na odmeny a dovolenky. Neviem, či sa nájde niekto kto Ti v tom poradí, dúfam že áno.
0 0
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Prosím vás, ak som zamestnaná, a asi 3 roky som si platila DNP. V novembri som nastúpila na marodku, a zrejme bude trvat az do januára. Ak ukoncím marodku v januári, automaticky mi zaniká DNP? (Ak už nechcem po novom platit balik poistenia.)
A este existuje este nejaka ochranna lehota pre mna ( neskorší nastup na marodku), alebo to automaticky konči ak si to nebudem platit dalej? dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Darica Pozri príspevok
Prosím vás, ak som zamestnaná, a asi 3 roky som si platila DNP. V novembri som nastúpila na marodku, a zrejme bude trvat az do januára. Ak ukoncím marodku v januári, automaticky mi zaniká DNP? (Ak už nechcem po novom platit balik poistenia.)
A este existuje este nejaka ochranna lehota pre mna ( neskorší nastup na marodku), alebo to automaticky konči ak si to nebudem platit dalej? dakujem
Áno, zanikne, a ak si nebudeš platiť ďalej tak proste končí.
Ochranná lehota je 7 dní po zániku poistenia, takže ak by si na novú PN nastúpila do 7.2.2012 ešte by si mala nárok.
Môžem odporučiť, už to tu bolo písané, v priebehu cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená. Takže odporúčam prihlásiť sa napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, samozrejme z celého balíka dobrovoľného poistenia, zaplatiť za tie 2 dni no a počas PN máš nárok na dávku, síce len z minima, ale aspoň niečo, no nie? Počas PN poistenie neplatíš, no a po skončení PN sa zase odhlásiš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať