Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jana Fodorová Pozri príspevok
Ahojte,
Neviem si s tým dosť poradiť, čo ste uverejnili. Je toho na mňa asi dosť veľa. Stručne: som zamestnaná a k tomu si platím aj DNP od 1.12.2010. Čo mám jednoducho urobiť, aby som aspoň trochu využila to, že som už rok DNP. Alebo mám zrušiť to DNP? P.S. plánujeme bábatko. Čo by som mala urobiť. Určite by som išla ihneď na PN, keby som zostala tehotná, nakoľko som bola aj s prvým ihneď PN - mám zdravotné problémy. Ďakujem
k 31 01 2012 bude tvoje DNP zo zákona zrušené a ak by v tom čase ostala tehotná, máš 8 mesačnú ochrannú dobu na nástup na MD, popr. môžeš aj počas ochrannej doby čerpať aj iné dávky nemocenského poistenia.....

a ak by si to nestihla (byť tehotná)....máš ďaľších cca 15 mesiacov na nástup na MD , podmienka je mať poistenie (i keď jeden deň), dávka sa bude z tohto poistenia platiť z min. VZ.....
2 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Takže dobre tomu rozumiem, DNP mi zrušia k 31.1.2012 a ja sa budem musieť opätovne prihlásiť k 1.2.2012 ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba? Aký si mám potom uviesť odvod? Minimálny - to je aký. Nestačí, že za mňa odvádza zamestnávateľ. Podmienku 270 dní som splnila.
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takže dobre tomu rozumiem, DNP mi zrušia k 31.1.2012 a ja sa budem musieť opätovne prihlásiť k 1.2.2012 ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba? Aký si mám potom uviesť odvod? Minimálny - to je aký. Nestačí, že za mňa odvádza zamestnávateľ. Podmienku 270 dní som splnila.
Ďakujem
záleží na tebe, či chceš pokračovať v poistení či nie....
a výška min. VZ je 339,89 €.....podrobnejšie príspevok 337 ......
2 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Ďakujem za radu - ešte jedna otázočka - ak by som išla na PN v marci 2012, tak sa mi bude počítať nemocenská aj z odvodov z práce - povinné poistenie a dobrovoľné poistenie. A prosím ešte som nikdy nevyužila dobrovoľné poistenie. Ak pôjdem na PN treba si od lekára vyžiadať 2 PN-ky alebo v SP vedia, že mám aj DNP?
Ďakujem
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

v marci by si musela byť tehotná, aby si mohla ísť na PNS a mala by si si dať vypísať 2x kladenku, jednu ako ZC a druhú z DNP v ochr. dobe, VZ by bol zo zamestnania, za rok 2011 a z DNP z akého si si platila.....

ešte jedna možnosť maródiť stále ostáva, musíš mať platné DNP stačí aj jeden deň a na druhý ísť na PNS , tomto prípade by bol z min. VZ
2 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Tej druhej vete nerozumiem ,,ešte jedna možnosť maródiť stále ostáva, musíš mať platné DNP stačí aj jeden deň a na druhý ísť na PNS , tomto prípade by bol z min. VZ " - to čo pre mňa znamená, musím sa opätovne prihlásiť na DNp a platiť si z 339,58€. Už si nemôžem platiť z rozdielu max. 1153 - moj zárobok? A ešte aká je ochranná doba? V ochrannej dobe ak pôjdem maródiť, tak musím mať PN od doktora - gynekológa? Ďakujem moc za odpoveď
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ochranná doba je 7 dní, t.j. PNS musíš mať do 7 dní po ukončení poistenia, v prípade tehotenstva je 8 mesiacov pre prípadné dávky nemocenského poistenia (či už PNS, OČR či MD).... v ochrannej dobe sa platia dávky z poistenia, kt. bolo ukončené z toho VZ....

tomu postupu, kt. nerozumieš je v prípade, že už nemáš nárok na ochrannú dobu avšak naďalej spĺňaš podmienku poistenia (za posledné 2 roky 270 dní poistenia) ale ak budeš mať nové poistenie, kt. nebude trvať dlhšie ako 26 týdžňov, VZ je z minima.....
1 0
pafendorf pafendorf

pafendorf je offline (nepripojený) pafendorf

mne nikto neodpovie na prispevok "338" ? kto mi odpise ma u mna cokoladu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pafendorf Pozri príspevok
Poprosim o radu od 1.5.2011 som DNPO takmer s maxima k 1.2.2012 budem mat 270 dni
Od 23.11.2011 som zamestnany na dobu urcitu do 30.4.2012
1.5.2012 chc em ist na terapiu ... takze chcel by som sa poistit od 1.2.2012 a platit poistne s minima co bude nieco nad 100 € , pokial sa mylim poopravte ma...Dobre si myslíš, aj ja by som sa na tvojom mieste prihlásila z minima ale POZOR od 1.2.2012 aby bolo poistenie nepretržité. chcem sa opytat ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet nemocenskeho s DNPO ? ci sa mi oplati este pripoistit Na toto si musíš odpovedať ty. Od februára do mája treba zaplatiť balíček za tie mesiace a je to bajočko 120 eur mesačne.
alebo nechat to tak pokial sa mi bude vypocitavat s minima ... DAKUJEM
Čo sa týka PN ak by Ti skončil PP 30.04.2012 a od 1.5.2012 by si šiel na PN a mal by si aktívne DNP teda balíček z minima od februára, ale pozor musíš sa prihlásiť spätne od 1.2.2012 aby bol tvojím VZ rok 2011.
Takže v prípade PN ktorá by začala v čase od 1.5.2012-7.5.2012 by som si na tvojom mieste dala vypísať dve kladenky, teda jednu z ochrannej lehoty zo zamestnania a druhú z DNP. Pričom pri oboch by sa bral VZ rok 2011.

PS: nalákal si ma na tú čokoládu
2 0
pafendorf pafendorf

pafendorf je offline (nepripojený) pafendorf

Xanti Pozri príspevok
Čo sa týka PN ak by Ti skončil PP 30.04.2012 a od 1.5.2012 by si šiel na PN a mal by si aktívne DNP teda balíček z minima od februára, ale pozor musíš sa prihlásiť spätne od 1.2.2012 aby bol tvojím VZ rok 2011.
Takže v prípade PN ktorá by začala v čase od 1.5.2012-7.5.2012 by som si na tvojom mieste dala vypísať dve kladenky, teda jednu z ochrannej lehoty zo zamestnania a druhú z DNP. Pričom pri oboch by sa bral VZ rok 2011.

PS: nalákal si ma na tú čokoládu
Ďakujem Xanti
tak reku som musel na nieco nalakat lebo by mi zas nikto neodpovedal
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ale no, ved si na to šiel dobre. Len ťa trebalo utvrdiť v myšlienke.

Ak by si sa neprihlásil od 1.2.2012 tak tvoje poistenie by nebolo nepretržité a tým pádom by sa ti VZ z DNP rátal z minima. Preto je dôležité si pamätať, ak pôjdeš s registračným listom na SP napríklad 15.2.2012 tak dať tam dátum 1.2.2012.

Len od 1.2.2012 do 29.2.2012 sa dá prihlásiť spätne na DNP.
3 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Prosím ešte o odpoveď na otázku - ak pôjdem na PNS z dôvodu tehotenstva - ochranná doba je 8 mesiacov. Vtedy musím byť vypísaná gynekológom? Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

na PNS nemusíš , nie je podmienka......iba ku kladenke, aby ti uznali ochrannú dobu je potrebné doložiť potvrdenie o tehotenstve.....
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Aha, tak veľmi pekne ďakujem. Ešte raz to zhrniem - dúfam, že som to dobre celé pochopila. DNP si platím od 1.12.2010 - podmienku 270 dní som splnila. K 31.1.2012 má automaticky odhlásia ako DNP. V prípade ak budem tehotná napr. v marci 2012 dám si vystaviť 2 PNS - 1 pre zamestnávateľa a 1 pre DNP. Nemocenskú dávku dostanem z vymer. základov aj z práce - mzda aj z DNP. Ďakujem veľmi pekne sa ochotu, keďže som ešte nikdy nebola na PN, tak neviem ako to chodí. A teraz po schválení tohto zákona som bola z toho celkom mimo. Ešte raz ďakujem.
0 0
seven77 seven77

seven77 je offline (nepripojený) seven77

Som živnostník a mám aj DNP. Prepočítavám či sa mi oplatí nový systém a narazil som na otázku: Ak som na maródke, alebo OČR nemusím platiť odvody. Bude platiť za mňa štát odvody počas týchto dní na starobné dôchodkové poistenie ... , alebo za ten čas na marodke a OČR sa tam objaví NULA?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

obd.poberania nem. dávok je vylúčená doba..
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Mila123 Pozri príspevok
ak som dobre pochopila si 2x poistená....
1/ od 01072011 ako povinne SZČO, ostáva ti i naďalej v platnosti....
2/ od 01082011 ako DNP osoba, po uplynutí 270 dní ťa SP odhlási....t.j. 26.4.2012 koniec dnp

dávky nem. poistenia môžeš čerpať i teraz , ale iba z povinného poistenia, s tým, že naďalej budeš platiť DNP.....

ak by si chcela si uplatniť z oboch poistení , musela by si si uplatniť z ochr. doby, kt. máš 7 dní , t.j. do 3.5.2012 v prípade tehotenstva 8 mesiacov po ukončení DNP.....
Ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet davky v pripade, ze pn vznikne v case od 27.4.2012 do 3.5.2012?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

VZ bude z predchádzajúceho poistenia, výšku si určuješ sama.....
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Bude teda možné, ak si DNP platím od r.2009, aby som sa napr.13.1.2012 odhlásila a 14.1.2012 znovu prihlásila na DNP-bude sa mi tých 270 dní počítať nanovo, alebo ako?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

dr. Motyčková uviedla v jednom príspevku, že má neoverené informácie o tom, že SP bude nanovo počítať 270 dní.....
ale ako som postrehla na školení nebude to možné, ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, aj tak ťa SP odhlási k 31 01 2012, pretože k tomu dátumu dosiahneš 270 dní poistenia za posledné 2 roky.....
počkaj si na výklad zákona, popr. metodické usmernenie.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať