Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana Fodorová Pozri príspevok
Aha, tak veľmi pekne ďakujem. Ešte raz to zhrniem - dúfam, že som to dobre celé pochopila. DNP si platím od 1.12.2010 - podmienku 270 dní som splnila. K 31.1.2012 má automaticky odhlásia ako DNP. V prípade ak budem tehotná napr. v marci 2012 dám si vystaviť 2 PNS - 1 pre zamestnávateľa a 1 pre DNP. Nemocenskú dávku dostanem z vymer. základov aj z práce - mzda aj z DNP. Ďakujem veľmi pekne sa ochotu, keďže som ešte nikdy nebola na PN, tak neviem ako to chodí. A teraz po schválení tohto zákona som bola z toho celkom mimo. Ešte raz ďakujem.
pozor na to, len ak budeš tehotná v čase ukončenia dnp tj. k 31.1.2012, len vtedy ti bude plynúť ochranná lehota 8mesiacov. Lebo lekár ti musí k pn-ke potvrdiť, že si bola v čase ukončenia dnp= k 31.1.2012 tehotná. (pri nástupe na md ak som to rátala to vychádza aj tak, že si nemusela byť tehotná k 31.1.2012 a stihneš na md nstúpiť do 8mesiacov, ale pre nárok na nemocenské z dnp budeš potrebovať takéto potvrdenie)
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Mila123 Pozri príspevok
VZ bude z predchádzajúceho poistenia, výšku si určuješ sama.....

Potrebujem sa utvrdiť v presných dátumoch...

Teda to zhrniem:
1) od 1.7.2011 povinne poistená szčo
2) od 1.8.2011 dobrovoľne nemocensky poistená osoba
3) ukončenie dnp po uplynutí 270 dní, t.j. 26.4.2012
4) ochranná doba na vznik dávky z dnp v prípade pn od 27.4.2012 do 3.5.2012
5) rozhodujúce obdobie a VZ pre výpočet dávky v bode 4) bude VZ z roku 2011, teda od 1.7.2011 do 31.7.2011 z povinného poistenia + od 1.8.2011 do 31.12.2011 VZ z oboch poistení???
6) v prípade, ak by pn vznikla v roku 2012 ešte pred uplynutím 270 dní dnp, bude nárok na dávku pn z povinného poistenia (VZ z roku 2011?) + dnp z minima po uplynutí 26 týždňov???
7) ak bude pn z bodu 6) ukončená a po uplynutí 270 dní dnp začne v ochrannej dobe nová pn, bude sa pri výpočte dávky z tejto novej pn postupovať ako je uvedené v bode 5)?

Vrelá vďaka za váš čas aj cenné rady...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Natty Pozri príspevok
Potrebujem sa utvrdiť v presných dátumoch...

Teda to zhrniem:
1) od 1.7.2011 povinne poistená szčo
2) od 1.8.2011 dobrovoľne nemocensky poistená osoba
3) ukončenie dnp po uplynutí 270 dní, t.j. 26.4.2012
4) ochranná doba na vznik dávky z dnp v prípade pn od 27.4.2012 do 3.5.2012
5) rozhodujúce obdobie a VZ pre výpočet dávky v bode 4) bude VZ z roku 2011, teda od 1.7.2011 do 31.7.2011 z povinného poistenia + od 1.8.2011 do 31.12.2011 VZ z oboch poistení???
6) v prípade, ak by pn vznikla v roku 2012 ešte pred uplynutím 270 dní dnp, bude nárok na dávku pn z povinného poistenia (VZ z roku 2011?) + dnp z minima po uplynutí 26 týždňov???
7) ak bude pn z bodu 6) ukončená a po uplynutí 270 dní dnp začne v ochrannej dobe nová pn, bude sa pri výpočte dávky z tejto novej pn postupovať ako je uvedené v bode 5)?

Vrelá vďaka za váš čas aj cenné rady...
opravím ťa...každé poistenie sa vypočítava samostatne....
t.j. rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila)
a z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní)
ak by vznikla PNS, OČR skôr ako dosiahneš 270 dní z DNP, nebudeš mať nárok, tách 26 týždňov sa v tomto prípade netýka.....ale z povinného budeš mať....a ešte ak by vznikla dávka pred 270 dňami, musíš si platiť DNP, povinné je oslobodené.....
7/ áno
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Mila123, ďakujem za odpoveď, tak som to aj myslela s výpočtom, že každé poistenie sa vypočítava samostatne, len som to zjednodušene napísala, aj keď možno by to mohlo niekoho pomýliť, takže fajn, že si to takto ozrejmila.

V podstate už viem všetko, čo potrebujem, čo mi ale stále nie je jasné, je tých 26 týždňov, akú rolu teda zohrávajú v dnp, kedy sa teda dá uplatniť dnp z minima pred uplynutím 270 dní, či to až pri následnom novom poistení?...v tomto mám riadny guľáš..

rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila) - čo to znamená ak si výšku nemenila? Zhodou okolností je VZ nezmenený (mohol by sa zmeniť až po uplynutí 6 mesiacov a to už by bolo v roku 2012), takže bezpredmetné, ale zaujíma ma to, aký by to malo vplyv, ak by bol vz zmenený?

z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní) - prosím o objasnenie, ak by trvalo menej ako 90 dní, nebol by nárok ani z povinného poistenia?


Naposledy upravil Natty : 28.12.11 at 19:10
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

platí § 33 ods. 2 zákona o sociálnom poistení (461/2003 z.z.)
-
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
§ 37
Výška nemocenského
(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak
(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období
a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57
.

a pozri si celý § 54....

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období kratšom ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.
(5) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu,53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.
(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.
(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. nepoužije.
(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

popr.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Natty Pozri príspevok
Mila123, ďakujem za odpoveď, tak som to aj myslela s výpočtom, že každé poistenie sa vypočítava samostatne, len som to zjednodušene napísala, aj keď možno by to mohlo niekoho pomýliť, takže fajn, že si to takto ozrejmila.

V podstate už viem všetko, čo potrebujem, čo mi ale stále nie je jasné, je tých 26 týždňov, akú rolu teda zohrávajú v dnp, kedy sa teda dá uplatniť dnp z minima pred uplynutím 270 dní, či to až pri následnom novom poistení?...v tomto mám riadny guľáš..

rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila) - čo to znamená ak si výšku nemenila? Zhodou okolností je VZ nezmenený (mohol by sa zmeniť až po uplynutí 6 mesiacov a to už by bolo v roku 2012), takže bezpredmetné, ale zaujíma ma to, aký by to malo vplyv, ak by bol vz zmenený?

z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní) - prosím o objasnenie, ak by trvalo menej ako 90 dní, nebol by nárok ani z povinného poistenia?


trošku doplním.

tých 90dní trvania nem.poistenia je podstatných pri zamestnancoch, nie pri povinne nem.poistených szčo. Tj. nárok na nemocneské by si mala z povinného np szčo hned od 1.7., kedy ti vzniklo.

čo sa týka 270dní NP a 26týž.
Ak nemáš z dnp splnenú podmienku aspon 270dní NP v období dva roky pred vznikom pn/očr/skutočným pôrodom, tak nemáš nárok na žIADNU NEM.DáVKU (aj ked by si mala 26týž. splnených). Toto je základná podmienka na nárok na nem.dávky z dnp. ( Okrem toho je to tiež základná podmienka pre vznik nároku na materské pri všetkých nem.poisteniach, teda dnp, povinnom np zamestnanca a aj povinnom np szčo). Do 270dní sa zarátajú aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v období dvoch rokov pred vznikom pn...

26týž. sa skúma len pri dnp (nie zamestnancoch, povinne np szčo)
ak máš 270dní pri dnp splnených, no nemáš splnenú podmienku aspon 26týž. od "posledného prihlásenia" na dnp do vzniku pn, očr, nástupu na md, tak sa nem.dávka ráta len z minima.
Ak nastúpiš na pn, očr, md až po uplynutí aspon 26týž. od poslendého prihlásenia (270dní splnených), tak sa nem.dávka z dnp ráta zo "skutočného" vym.základu v rozhod. období
2 0
luko1 luko1

luko1 je offline (nepripojený) luko1

Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR. </SPAN>
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem. </SPAN>
0 0
Maskaroza1 Maskaroza1

Maskaroza1 je offline (nepripojený) Maskaroza1

mamička na materskej, ktorá si chce zlepšiť životnú situáciu :-))) ...viac
Dobrý deň! Ja sa chcem opýtať,čo mám robiť, ak som na MD už 14 mesiacov, v polovici októbra som si začala platiť DNP vo výške skoro 50€ a plánujem zase otehotnieť začiatkom roka ak sa podarí. V rozhodnutí zo soc, poisť, mi prišiel v oktobri papier, že odhlásiť sa zDNP môžem len po 6 mesiacoch. Teraz neviem, ako to bude ďalej.Či budem musieť platiť to zvýšené dnp, či sa mám odhlásiť,ak to pôjde, dokedy by bolo dobré otehotnieť a tak. Mám v tom teraz pekný zmätok!!! Prosím Vás, poraďte mi niekto!!! Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Maskaroza1 Pozri príspevok
Dobrý deň! Ja sa chcem opýtať,čo mám robiť, ak som na MD už 14 mesiacov, v polovici októbra som si začala platiť DNP vo výške skoro 50€ a plánujem zase otehotnieť začiatkom roka ak sa podarí. V rozhodnutí zo soc, poisť, mi prišiel v oktobri papier, že odhlásiť sa zDNP môžem len po 6 mesiacoch. Teraz neviem, ako to bude ďalej.Či budem musieť platiť to zvýšené dnp, či sa mám odhlásiť,ak to pôjde, dokedy by bolo dobré otehotnieť a tak. Mám v tom teraz pekný zmätok!!! Prosím Vás, poraďte mi niekto!!! Ďakujem
asi nie si na MD, ale si poberateľka RP .....

odporúčam ti platiť si DNP i naďalej, ak by si si prečítala zopár otázok a odpovedí dozadu, vedela by si , že si budeš platiť podľa starého zákona až do uplynutia 270 dní, vtedy ťa SP zo zákona odhlási......a v tom čase by si mala byť už tehotná, máš ďalších 8 mesiacov na to, aby si nastúpila na MD, ak to stihneš budeš mať MD vypočítavanú z VZ aký si si dala pri prihláške, ak nie tak iba z minimálneho ale tu je jedna podmienka, musíš mať existujúce NP.....
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

luko1 Pozri príspevok
Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 (zrejme chybička dátum je 31 01 2012) u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem.
odporúčam pokračovať v platení DNP, k 31 01 2012 ťa SP ohlási a máš 7 dní na to ,aby si začala maródiť, t.j. do 7.2.2012 (vrátane) musíš byť vypísaná ako práceneschopná, a budeš mať nárok mať platené dávky nemocenského poistenia z dvoch poistení a z VZ zo zamestnania z roku 2011 a z DNP (VZ si si určovala sama)....
2 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luko1 Pozri príspevok
Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem.
Doplním, že ak nestihneš nastúpiť na PN do 7.2.2012, odporúčam od 1.2.2012 sa prihlásiť na balík dobrovoľného poistenia až do nástupu na PN.

A zaujímala by ma otázka, ak som prihlásená na balík dobrovoľného poistenia a nastúpim na PN/OČR tak nemusím z tohto balíka platiť počas PN/OČR vôbec žiadne poistenie alebo len nemocenské?
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jankasm Pozri príspevok
Doplním, že ak nestihneš nastúpiť na PN do 7.2.2012, odporúčam od 1.2.2012 sa prihlásiť na balík dobrovoľného poistenia až do nástupu na PN

A zaujímala by ma otázka, ak som prihlásená na balík dobrovoľného poistenia a nastúpim na PN/OČR tak nemusím z tohto balíka platiť počas PN/OČR vôbec žiadne poistenie alebo len nemocenské?
Janka veľmi dobrá pripomienka, iba doplním, že ak bude PNS neskôr ako 7.2.2012 odporúčam prihlásiť sa k 010202012 a zaplatiť si celý balík poistenia s takým istým VZ ako mala a ponechať poistenie aj počas PNS, určite nemusí platiť žiadne poistenie, za to , že jej bude bežať poistenie nič nedá a možno niekedy sa jej zíde.....
2 0
Maskaroza1 Maskaroza1

Maskaroza1 je offline (nepripojený) Maskaroza1

mamička na materskej, ktorá si chce zlepšiť životnú situáciu :-))) ...viac
Ďakujem za odpoveď! Len nerozumiem, ako to myslíte, že mám ďalších 8 mesiacov na nastúpenie na MD. To od odhlásenia ma Soc.poistovnou + 8 meisacov? 270 dní mi uplynie v polovici júla, ak budem mať termín pôrodu napr. v novembri-decembri, pritom poberám RP, som stále evidovaná v zamestnaní, kde som robila dva roky/čiže asi mám NP/, ako to bude?Budem musieť ešte niečo doplácať?Ďakujem
0 0
franco24 franco24

franco24 je offline (nepripojený) franco24

Zdravim vsetky troska v tom mam chaos no asi niesom sam. Mam nasledujuci problem. Manzelka Som je SZCO DNP plati od 1.5.2011 z maxima DNP konci koncom januara. Teraz neviem na pravde pisu toto:

Dobrovoľné poistenie posledný januárový deň zanikne len tým ľuďom, ktorý ho majú uzatvorené dlhšie ako 270 dní. Ak by si napríklad niekto uzatvoril poistenie teraz, zanikne mu až po uplynutí 270 dní. Ženy, ktoré plánujú dieťa a radi by otehotneli v nasledujúcich deviatich mesiacoch, sa preto môžu ešte do konca tohto roku prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, že sa žena prihlási na poistenie od 31. decembra, tak jej toto poistenie zanikne 26. septembra. Ak bude vtedy tehotná, vznikne jej nárok na materské zo sumy, z ktorej si platí odvody. Tehotné ženy majú totiž nárok na ochrannú lehotu v dĺžke osem mesiacov. Počas ochrannej lehoty môžu čerpať všetky dávky z nemocenského poistenia vrátane materského rovnako, ako by boli stále poistené.



Mam teda cakat na vyprsanie 270 dni, alebo to zrusit a nonovo sa prihlasit?

Dakujem Franco
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Maskaroza1 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď! Len nerozumiem, ako to myslíte, že mám ďalších 8 mesiacov na nastúpenie na MD. To od odhlásenia ma Soc.poistovnou + 8 meisacov? 270 dní mi uplynie v polovici júla, ak budem mať termín pôrodu napr. v novembri-decembri, pritom poberám RP, som stále evidovaná v zamestnaní, kde som robila dva roky/čiže asi mám NP/, ako to bude?Budem musieť ešte niečo doplácať?Ďakujem
Dávku NP dostaneš, ak budeš mať zánik poistenia už ako tehotná, lebo platí pre teba ochranná lehota po zániku DNP až 8 mesiacov.
(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

franco24 Pozri príspevok
Zdravim vsetky troska v tom mam chaos no asi niesom sam. Mam nasledujuci problem. Manzelka Som je SZCO DNP plati od 1.5.2011 z maxima DNP konci koncom januara.
Tu by som platila aj ďalej, od 1.2.2012 však už z balíka, ale z minima, poistenie sa tak bude považovať za nepretržité, a dávka sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia v roku 2011, kedy si platí z maxima
Teraz neviem na pravde pisu toto:

Dobrovoľné poistenie posledný januárový deň zanikne len tým ľuďom, ktorý ho majú uzatvorené dlhšie ako 270 dní. Ak by si napríklad niekto uzatvoril poistenie teraz, zanikne mu až po uplynutí 270 dní. Ženy, ktoré plánujú dieťa a radi by otehotneli v nasledujúcich deviatich mesiacoch, sa preto môžu ešte do konca tohto roku prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, že sa žena prihlási na poistenie od 31. decembra, tak jej toto poistenie zanikne 26. septembra. Ak bude vtedy tehotná, vznikne jej nárok na materské zo sumy, z ktorej si platí odvody. Tehotné ženy majú totiž nárok na ochrannú lehotu v dĺžke osem mesiacov. Počas ochrannej lehoty môžu čerpať všetky dávky z nemocenského poistenia vrátane materského rovnako, ako by boli stále poistené.

Mam teda cakat na vyprsanie 270 dni, alebo to zrusit a nonovo sa prihlasit?

Dakujem Franco
Platí prechodné ustanovenie, kde sa píše
§ 293cb
Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

K tomu odseku 2 môže byť asi rôzny výklad, je to napísané veľmi čudne, že ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba nezíska 270 dní dobrovoľného NP, je poistená podľa starého zákona až kým nezíska 270 dní NP, nikde nie je napísané, že v posledných dvoch rokoch, aj keď stále zároveň platí ustanovenie zákona, že musí splniť podmienku dĺžky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch, pričom každé poistenie sa posudzuje samostatne. Sociálna poisťovňa posudzovala tých 270 dní vždy takto, dokonca pripočítavala ukončené NP akékoľvek, k tomu súčasnému NP, pričom jedno ukončené NP použila aj v dvoch poisteniach.
1 0
Jozef 19 Jozef 19

Jozef 19 je offline (nepripojený) Jozef 19

Je vás veľa, samozrejme nie len tu v porade ale aj inde sa diskutuje čo spôsobila novela zákona 461/2003 Z.z.
V zákone nedali možnosť tým občanom ktorý si platia DPvN dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti aby pokračovali v platení aj po 31.01.2012 až kým nedosiahnu 730 dní poistenia.
Skupine občanom ktorý si platia DNP dobrovoľné nemocenské poistenie umožnili pokračovať až kým nedosiahnu 270 dní poistenia.
Je to jeden zákon kde znevýhodnili jednu skupinu občanov.
Je to diskriminácia tých občanov ktorý si platia dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a preto treba dať podnet na ústavný súd.
Možno ústavný súd zruší celú novelu zákona a vyrieši vaše problémy.
Myslím že by to stálo za pokus.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Tak zákon už vyšiel v zbierke, je tu http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...43&Rocnik=2011
1 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Fodorová Pozri príspevok
Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.
Ochranná lehota 8 mesiacov platí len pre tehotné!!! (doplním, že doložiť môžeš napr. kópiou tehotenskej knižky). A zatiaľ si nerob vrásky ... rozhodneš sa vo februári - podľa aktuálnej situácie (či budeš, alebo nebudeš už tehotná).
zatiaľ - zákon v predch príspevku
Naposledy upravil Katy a R : 29.12.11 at 21:11
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať