Zavrieť

Porady

Zateplenie bytového domu, výber dodávateľa, recenzie a problémy

Zdravím všetkých,
chcem porosiť niekoho kto má skúsenosti (aj negatívne) s výberom realizátora zateplenia bytového domu (64 bytov). V našom bloku práve rozhodujeme o firme ktorá by mala realizovať zateplenie. Niektorí z nás sa prikláňajú k firmám, ktoré zaslali najlacnejšie ponuky a realizujú projekt cez zmluvy so živnostníkmi (firma nemá kmeňových zamestnancov), uvedeným firmám ja osobne nedôverujem. Jedna firma z BA ktorá sa prezentuje tým, že realizovala viacero stavieb v BA takýmto spôsobom ale firma je podozrivá tým, že má inú adresu na webe orsr.sk s inú na zrsr.sk a inu na svojej web stránke, ktorá nie je funkčná preklikáte sa tam len na kontakt. A ďalej vidím problém u tejto firmy s vybavovaním prípadných reklamácií.
Ďalšia ponuka je špičkovo vypracovaná, majú vlastnú web stránku, referencie aj s adresami na konkrétnych predsedov SVB, nie sú najlacnejší ale je vidieť za nimi dobre odvedenú prácu a majú vlastných kmeňových zamestnancov.
Napíšte Vaše názory za ktoré vopred ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 17.12.11 at 11:36
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ja si myslim, ze vzhladom k poveternostnym podmienkam v terajsom obdobi, kedy by sa nemalo pracovat na zatepleni pri vonkajsej teplote menej ako 5 stupnov, aj ked BASF uvadza az -7 stupnov a vzhladom k vyske investicie a velkej pravdepodobnosti, ze si mozete narobit problemy, tak by som riesenie zateplovania odlozil na neskor a ako prvy krok, sa sustredil na referencie zateplovacich firiem a overenie kvality ich prace. Potom vybral firmu na zaklade ich cenovych ponuk, zosuladil svoje kriteria s cenovymi ponukami, pretoze najlacnejsi nemusi byt najlepsi a najdrahsi taktiez a az potom zacal jednat o uvere, aj ked v tejto oblasti, si mozete urobit jasno uz teraz, ked si posudite ponuky financnych domov na podmienky uverov.....Su to velke peniaze, takze opatrnost musi byt na mieste. Ale prioritou by mal byt kvalitne spracovany projekt na zateplenie a hrubka materialu /polystyrenu, mineralnej vlny/ by nemala ist v ziadnom pripade pod 10 cm a nasledne priprava velmi dobrej zmluvy.....zateplenie nie je sranda, je potrebne pocitat aj s negativnymi reakciami vlastnikov bytov pocas zateplovania......
Naposledy upravil najag : 18.12.11 at 18:09
2 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

luja5 Pozri príspevok
Peknú nedeľu želám,
chcela by som sa opýtať všeobecne tých poraďákov, ktorí sa v tom orientujú (len už neviem, do ktorej témy to zaradiť, tak dávam svoju otázku sem...):
V rôznych príspevkoch som našla rôzne údaje a tabuľky, ktoré mi pomáhajú zorientovať sa. Keď som si prepočítala úsporu tepla v GJ (alebo v kWh)/m2 v našom panelovom dome z roku 1976, vyšlo mi, že po vyregulovaní sústavy a osadení termostatických hlavíc sme ušetrili cca 60%. Robila som prepočet za 5 rokov pred a dva roky po, vylúčila som rok, v ktorom na jeseň došlo k vyregulovaniu. Chcem sa opýtať, aká by mohla byť ešte primeraná úspora v % po zateplení, to budeme však vedieť až v roku 2013 za rok2012, keďže sme tento rok zatepľovali a strop pivníc sa realizuje teraz. Zaujíma ma to z hľadiska primeranosti kúrenia v bytoch (aby ľudia neodstavovali kúrenie) z dôvodu zamedzeniu prípadného vzniku pliesní v bytoch, ako aj čo robiť s kúrením v pivničných priestoroch. Máme v niektorých aj radiátory, pivnice sú do dvoch tretín zapustené pod úrovňou terénu.
Ďakujem.
My sme mali spotrebu tepla pred vyregulovanim sustavy a meranim spotreby tepla vo vyske cca 3000 GJ. Po vyregulovani sustavy, osadeni radiatorov miníkombi ventilami Siemens a merani tepla v bytoch, vytvorenim zadveri hlavnych a zadnych vchodov a vymenou okien na chodbach za plastove s trojsklom, nam klesla spotreba tepla o 54 % na spotrebu cca 1400 GJ. Bytovy dom sme zateplili, obvodovy mur 12 cm polystyren Neopor, strecha dodatocne zateplenie 10cm polystyren, sokel 8 cm polystyren Nopor a predtym sme doteplili stropy spolocnych priestorov 15 cm Nobasil a vymenili sme pivnicne okienka za plastove. Ocakavame pokles spotreby o dalsich 50 %, na uroven cca 600 GJ, zatial podla prepoctov sme znizili spotrebu o 68 %, ale to nie je relevantny udaj este. V sucasnej dobe, este vacsina bytov nepouzila radiatory v byte, teplota v bytoch a chodbach spolocnych priestorov sa pohybuje okolo 22 stupnov. zateplenie ale nie je len o uspore tepla, to je aj riesenie systemovych poruch bytoveho domu a najma znizenie namahania stavebnej sustavy a predlzenia zivotnosti bytoveho domu. Estetiku fasady bytoveho domu ani neriesim.
Naposledy upravil najag : 18.12.11 at 18:07
4 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

najag Pozri príspevok
My sme mali spotrebu tepla pred vyregulovanim sustavy a meranim spotreby tepla vo vyske cca 3000 GJ. Po vyregulovani sustavy, osadeni radiatorov miníkombi ventilami Siemens a merani tepla v bytoch, vytvorenim zadveri hlavnych a zadnych vchodov a vymenou okien na chodbach za plastove s trojsklom, nam klesla spotreba tepla o 54 % na spotrebu cca 1400 GJ. Bytovy dom sme zateplili, obvodovy mur 12 cm polystyren Neopor, strecha dodatocne zateplenie 10cm polystyren, sokel 8 cm polystyren Nopor a predtym sme doteplili stropy spolocnych priestorov 15 cm Nobasil a vymenili sme pivnicne okienka za plastove. Ocakavame pokles spotreby o dalsich 50 %, na uroven cca 600 GJ, zatial podla prepoctov sme znizili spotrebu o 68 %, ale to nie je relevantny udaj este. V sucasnej dobe, este vacsina bytov nepouzila radiatory v byte, teplota v bytoch a chodbach spolocnych priestorov sa pohybuje okolo 22 stupnov. zateplenie ale nie je len o uspore tepla, to je aj riesenie systemovych poruch bytoveho domu a najma znizenie namahania stavebnej sustavy a predlzenia zivotnosti bytoveho domu. Estetiku fasady bytoveho domu ani neriesim.
Ďakujem za Tvoje reagovanie na môj príspevok, pomohlo mi to dostať sa lepšie do obrazu .
Riešili sme aj odstránenie systémových porúch (dostali sme dotáciu), aj iné veci ... Len tie rôzne údaje, tabuľky a koeficienty vo viacerých príspevkoch tu na Porade ohľadom tepla, úspor, GJ, kWh ... boli pre moje chápanie trošku obtiažnejšie. Aj mi trvalo, kým som niektoré veci ako-tak pochopila a dopracovala sa k prepočtom za náš dom pre porovnanie, lebo ma to začalo viac zaujímať ... .
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Jednoduchý model:

Roční náklady na teplo ÚT v bytovém domě.


Cena tepla 0.1- EUR/kWh ---- Dalkia R 2012
Plocha bytu 80 m2



1440 EUR/rok * BD - starší zástavba - 180 kWh/m2 - 138 %


1040 EUR/rok * BD - před zateplením - 130 kWh/m2 - 100 %

832 EUR/rok * BD - zateplený - 104 kWh/m2 - 80 %
624 EUR/rok * BD - zateplený - 78 kWh/m2 - 60 %
416 EUR/rok * BD - zateplený - 52 kWh/m2 - 40 %

208 EUR/rok * BD - zateplený - 26 kWh/m2 - 20 %


120 EUR/rok BD - pasivní standard - 15 kWh/m2 - 11 %


Pozn.

Možné úspory za 10 let pro byt:

( 1040 – 624 ) x 10 = 4 160 EUR běžné zateplení
( 1040 – 208 ) x 10 = 8 320 EUR kvalitní zateplení
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Jednoduchý model:

Roční náklady na teplo ÚT v bytovém domě.


Cena tepla 0.1- EUR/kWh ---- Dalkia R 2012
Plocha bytu 80 m2



1440 EUR/rok * BD - starší zástavba - 180 kWh/m2 - 138 %


1040 EUR/rok * BD - před zateplením - 130 kWh/m2 - 100 %

832 EUR/rok * BD - zateplený - 104 kWh/m2 - 80 %
624 EUR/rok * BD - zateplený - 78 kWh/m2 - 60 %
416 EUR/rok * BD - zateplený - 52 kWh/m2 - 40 %

208 EUR/rok * BD - zateplený - 26 kWh/m2 - 20 %


120 EUR/rok BD - pasivní standard - 15 kWh/m2 - 11 %


Pozn.

Možné úspory za 10 let pro byt:

( 1040 – 624 ) x 10 = 4 160 EUR běžné zateplení
( 1040 – 208 ) x 10 = 8 320 EUR kvalitní zateplení
Model je jednoduchý, prehľadný, ale úspora za 10 rokov sa môže rovnať aj nule. Nie len nule. Teda je teoretická.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Odkaz pro * sito *

Zkušenosti za 10 let .
Zde je příklad kvaliního řešení a prověřeného časem:
Doporučuji podrobně prostudovat na adrese:

www.nliskovec.brno.cz

V brněnské čtvrti Nový Lískovec byla renovována řada panelových domů vysoko nad běžným českým standardem tepelných parametrů budov.

První z nich, Oblá 2 a Kamínky 6, již v roce 2001.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Jednoduchý model:

Topolčianska 16 - 18

Roční náklady na teplo ÚT v bytovém domě.


Cena tepla 0.1- EUR/kWh ---- Dalkia R 2012
Plocha bytu 67.15 m2



1383 EUR/rok * BD - před zateplením - 206 kWh/m2 - 100 %

692 EUR/rok * BD - zateplený - 103 kWh/m2 - 50 %

202 EUR/rok * BD - zateplený - 30 kWh/m2 - 15 %




Pozn.

Možné úspory za 10 let pro byt:

( 1383 – 692 ) x 10 = 6 910 EUR - běžné zateplení

( 1383 – 202 ) x 10 =11 810 EUR - kvalitní zateplení
0 0
Jang111111 Jang111111

Jang111111 je offline (nepripojený) Jang111111

Ďakujem všetkým za ich názory a postrehy. Zateplenie sme odložili na budúci rok.
Prajem veselý Silvester a šťastný Nový rok.
1 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Je to relativne dost davno vytvorena tema, napriek tomu skusim, ci niekto zareaguje.
V nasom BD je to totiz aktualne. Nebudem rozoberat problem, ked "rychla rota" (pekny vyraz pre chamtivcov, ktori chcu obabrat o peniaze svojich spolubyvajucich) sa rozhodla zateplovat bez vyberu dodavatela-cize priamym zadanim, ale nastastie spravca - konkretne v nasom pripade byt.druzstvo im to zatrhol, porusili dost zakonnych predpisov o SVB, takze fajn.
Zacal sa novy proces, riadeny podla slusne. Prvym krokom bolo hlasovanie - obnova byt.domu ano/nie. Vyhralo ano, aj ked si myslim, ze ludia nevedia za co hlasovali.

Otazka na expertov: ide o BD postaveny v r.1984. Obvodovy plast cca 30 cm porobeton. Okna vymenene na 99 %, okrem spolocnych na schodiskach - tie su na 40 %. Urobila sa termovizna snimka, odporucilo sa zateplovat, aj ked problemy boli iba: strecha, stare okna a vystupky na obvodovej stene. Tie vystupky su asi 1 m, aby nebola budova fadna. Chce to nakreslit, ale to nie je podstatne.
Teraz otazka znie presne: Ak oblepim (naozaj oblepim) dom polystyrenom, lepidlom a vodovzdornou farbou, dostanem nepriedusnu kobku. Vzniknu plesne, lebo budova nema ventilaciu usposobenu na vetranie interierov. Mam pravdu ??? Dakujem.
0 0
sadžika sadžika

sadžika je offline (nepripojený) sadžika

Malý postreh:
ak máte panelák, tak Vám obvodové steny (ktoré bývajú vnútorne zateplené) prevŕtajú ako ementál, aby mohli privpevniť ten polystyrén = budú Vám sadať steny (osobná skúsenosť + aj susedov)
S tými plesňami musíte rátať alebo nezostáva nič iné, ako to teplo čo chcete ušetriť - pravidelne vetrať 5x denne (aspoň nám to tak odporučili
Nám menili aj vchodové dvere - tak na ..., že na vonkajšej strane máme schránky cez ktoré úúúúúžasne ťahá.
Môj osobný názor je taký, že na Slovensku je veľa "rýchlich rôt" a ešte viac nevedomých vlastníkov, ktorí ani nevedia čo podpisujú !!!
Takže keby som bola na Vašom mieste nič by som nezatepľovala. Ukážte mi olepené mestá polystyrénom niekde v Nemecku alebo v inom štáte. V dnešenej dobe existujú už modernejšie materiály na zateplenie, ktoré nespôsobujú také škody na zdraví, konforte bývania a hlavne našich peňaženkách.
Ešte si zabudol povedať z čoho to "zatepľovanie" chcete financovať. Dúfam, že nie z nejakého "výhodného" úveru, lebo ja osobne by som do takej hromadnej akcie s nikým nešla a bodka.

P. S.: výraz - "obnova byt.domu ano/nie" mi dvíha adrenalín, pretože aj u nás sa tak NEVINNE začínalo a s týmto výrazom nám na posledných schôdzach chceli dať odsúhlasiť aj výmenu výťahu, elektrických inštalácií a iných nákladných vecí v celom dome. A samozrejme naše babky hneď dvíhali paprče -a to nám ani nedávajú vedieť, čo to všetko bude obnášať. Prepáčte za výraz, ale ruky by som im dolámala !
Ak ste optimisti a viacerí vlastníci so zdravým rozumom, tak v časovej tiesni by som nič nepodpisovala, poradila by som sa s odborníkmi, kamarátmi, ktorí majú už "zateplený" dom a v prípade, že by ste sa rozhodli oblepiť si panelák tak by som si určite vyberala z viacerých potencionálnych firiem.
Nám jeden odborník povedal, že keď sme si dali "zatepliť" panelák, ktorý už mal pri stavaní zabudovanú zateplenú vrstvu, tak ten 4 cm polystyrén čo nám nalepili na panelák je len kozmetická úprava fasády.
Naposledy upravil sadžika : 22.02.13 at 14:46
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Dakujem. Trefa. Kolko takych prispevkov este najdem ???
Myslim si, ze olepovanie polystyrenom je slovenska moda. Nikto sa nezamysla, co bude za 10 rokov. Aj ja som postrehol, ze na zapade vobec neriesia zateplovanie polystyrenom.
Moj osobny postreh:
Este za sociku vyskumny ustav vcelarsky experimentoval s ulmi vyhotovenymi z polystyrenu.
Vcelstva hynuli. Dovod: ule nemali ventilaciu. Preto su ule stale z dreva, ktore dycha. Toto samozrejme nikto nehovori. Ved zateplovanie je uzasny biznis.
Este raz dakujem. Dufam, ze sa ozve viac ludi. Som strasne zvedavy na dalsie nazory.
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
ttroman:
spravca, nasom pripade byt.druzstvo urobil genialnu vec. Nechal rychlu rotu chvilu konat a kedze neboli dodrzane urcite zakonne postupy (nechcem ist do podrobnosti) nastal konecne normalny stav, ked ludia - vlastnici bytov zacali normalne uvazovat o veci a potom sa aj hlasovalo.
Inak: bol tu brutalny natlak na ludi, podpiste, hlasujte, bude nam teplo, budeme malo platit a urobi nam to jedna firma, ktora je najlepsia ....
Jedno stastie, ze spravca "zasiahol" asi v tom zmysle, ze vlastnikom vysvetlil, ze takyto postup nie je v sulade so zakonom.

Ja + dalsi asi 20 uvazujeme a rozmyslame. Dalsich 60 caka ze bude platit po zatepleni a pri splacani uveru menej ako doteraz. Takych nepresvedcim...

Piste dalej tesim sa a cakam.
0 0
sadžika sadžika

sadžika je offline (nepripojený) sadžika

Ja + dalsi asi 20 uvazujeme a rozmyslame. Dalsich 60 caka ze bude platit po zatepleni a pri splacani uveru menej ako doteraz. Takych nepresvedcim...

Tak to je problém, pretože ak Vás so zdravým rozumom je dohromady 21, tak tých 60 ostatných vlastníkov Vás prehlasuje
Myslím si, že keď ostatní odsúhlasia "zatepľovanie" tak vy máte aspoň takú silu, aby ste sa starali do toho v akom rozsahu to bude, kto to bude robiť, ako a s akými materiálmi. Takže ak ste rozumní, tak aspoň zmiernite následky.
Naposledy upravil sadžika : 23.02.13 at 19:50
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Čo ušetríš ak tú istú energiu len vyrobíš iným a dokonca podobným (rovnakým) spôsobom ???
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Ano, cesta vlastnej kotolne by bola riesenim. Nie som az tak zbehly v problematike (vsak preto tu debatujem ...), ale som postrehol urcitu diskriminaciu zo strany statu - URSO myslim - ked pre male kotolne su ine ceny, ake pre velkoodberatelov. Konkretne dcera byva v bytovom dome s vlastnou kotolnou a je aj zatepleny. Pritom skladba vlastnikov bytov tam je vekovo starsia- co vsak asi neznamena, ze by boli menej mudri. Napriek tomu urobili podla mna progresivne riesenie (kotolna).
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať