Zavrieť

Porady

Budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?

Ahojte, potreboval by som poradit ohladne naroku na podporu v nezamestnanosti, dufam ze sa najde niekto kto poradi. Zamestnavatel mi oznamil ze mi uz viac nepredlzi zmluvu a tak budem od noveho roka bez prace. Pracoval som prenho skoro rok, predtym chvilu v inej firme a predtym v clenskom state EU. Za posledne 4 roky som bol viac menej vkuse zamestnany, par dni tam lieta ked som napr. menil roboty, ale podmienku 730 dni hravo splnam. ALE: ked som bol v zahranici, majitel restauracie kde som robil mal nejake nezhody s majitelom budovy a tak na 6 dni restiku zavrel, pracovny pomer nam vsetkym trval aj nadalej, len sme tych 6 dni nechodili do roboty, vsetci zamestnanci sme sa vtedy registrovali na socialke a potom sme spatne za tieto dni dostali par eur ako davku v nezamestnanosti. Bolo to 3.2. - 9.2. 2010 (takmer pred 2 rokmi). Teraz mam nervy, ze kvoli tomu mi teraz nebude priznana podpora tu na Slovensku, ze som pred 2 rokmi poberal tych 6 dni v Irsku :-((( Neviete, ako to je?
Naposledy upravil arizona : 08.01.12 at 17:06
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, počíta sa aj počas MD i počas poberania rodičovského príspevku......
0 0
ivreka ivreka

ivreka je offline (nepripojený) ivreka

ešte raz ďakujem
0 0
andika333 andika333

andika333 je offline (nepripojený) andika333

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať či mám nárok na dávku v nezamestnanosti. Mám odpracované štyri roky. Nakoľko som bola operovaná na chrbticu bola som dlhodobo pn. Približne za dva roky 2x 9 mesiacov. Pracovala som na dobu neurčitú. Chcela by som sa opýtať aj keď som bola v pracovnom pomere poistená a dlhodobo pn či budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti. ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andika333 Pozri príspevok
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať či mám nárok na dávku v nezamestnanosti. Mám odpracované štyri roky. Nakoľko som bola operovaná na chrbticu bola som dlhodobo pn. Približne za dva roky 2x 9 mesiacov. Pracovala som na dobu neurčitú. Chcela by som sa opýtať aj keď som bola v pracovnom pomere poistená a dlhodobo pn či budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti. ďakujem
Kedy si naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?
Nárok ti vznikne ak poistenie v nez. trvalo v posledných troch rokoch aspoň 730 kal. dní. Obdobie PN sa započítava, len pri výpočte dávky je vylučitelná doba.
0 0
andika333 andika333

andika333 je offline (nepripojený) andika333

Dávku v nezamestnanosti som poberala pred piatimi rokmi. Keď si spočítam že som bola štyri roky zamestnaná, ale z toho mám len rok a 10 mesiacov odrobené a ostatné dni som bola pn. Mne to vychádza na tých 630 dní a nie 730. Preto neviem či dostanem niejaké peniaze keď mi vraveli že sa do toho pn-ka nezapočítava, ale mne sa to nezdá keď som bola v pracovnom pomere.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andika333 Pozri príspevok
Dávku v nezamestnanosti som poberala pred piatimi rokmi. Keď si spočítam že som bola štyri roky zamestnaná, ale z toho mám len rok a 10 mesiacov odrobené a ostatné dni som bola pn. Mne to vychádza na tých 630 dní a nie 730. Preto neviem či dostanem niejaké peniaze keď mi vraveli že sa do toho pn-ka nezapočítava, ale mne sa to nezdá keď som bola v pracovnom pomere.
Vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. PN-ka sa započítava do doby poistenia v nezamestnanosti, je len vylučitelná doba pri výpočte dávky.
0 0
andika333 andika333

andika333 je offline (nepripojený) andika333

Ďakujem za odpoveď
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

Ahojte
poprosim ak som za posledne 3 roky 11 mesiacov pracoval ( na na trvaly pracovny uväzok), este 1 mesiac budem pracovat (mam zmluvu na dobu urcitu), 10 mesiacov bol na rodičovskej dovolenke a zvyšok samostatne zarobkova činna osoba (ktora si dobrovolne neplatila poistenie v nezamestnanosti ) pravdepodobne nemam narok na davky v nezamestnanosti ?????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kuky969 Pozri príspevok
Ahojte
poprosim ak som za posledne 3 roky 11 mesiacov pracoval ( na na trvaly pracovny uväzok), este 1 mesiac budem pracovat (mam zmluvu na dobu urcitu), 10 mesiacov bol na rodičovskej dovolenke a zvyšok samostatne zarobkova činna osoba (ktora si dobrovolne neplatila poistenie v nezamestnanosti ) pravdepodobne nemam narok na davky v nezamestnanosti ?????
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nez. v posledných 3 rokoch.
Počas rodičovskej dovolenky trval pracovný pomer ?
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

Ahoj
vdaka za rychlu odpoved
ta postupnost za posledne tri roky bola nasledne - Najprv
-- SZČO
--nasledne som ukončil SZČO a nastupil na rodičovsku dovolenku
-- na nej som bol 10 mesicov a nasiel si pracu na dobu urcitu na jeden rok
no a teraz som v tej praci a mam este mesiac pred sebou a koniec.....
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Bohužiaľ nemáš nárok na dávky v nezamestnanosti. Nesplňaš podmienky - tých zákonom požadovaných 730 dní.
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

Ahojte
vdaka ...takze aj keby ta RD bola trebars 12,5 mesiaca tiez by som nemal narok ???
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Doba čerpania rodič.dovolenky sa počíta len ak trvá prac.pomer. ( čo Tvoj prípad nie je)
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

Andyke
velky dik ...myslel som si len som stale daval aspon malu nadej tomu ze to nebude pravda ....no nic tak zacinam rozmyslat co dalej...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, úrad práce vynechaj a rýchlo zožeň novú robotu.
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

ahojte
este by som sa rad poradil .... ak skonci pracovnik trvaly pracovny pomer ( 20 rokov trval pomer nepretrzite) dohodou a dostane 12 mesacne odstupne ....ma narok aj na 6 mesacnu davku v nezamestnanosti z uradu prace ....??? (vsetky ostatne podmienky splna, len mi ide o to ze ci v pripade relativne vysokeho odstupneho ho stat nelimituje a neda mu davku v nezamestnanosti)
...ak ano ta davka je 60 % z jeho priemerneho mesacneho hrubeho prijmu za rok ???...zapocitava sa do toho aj to odstupné ???
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

áno, dostane aj dávku v nezamestnanosti http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...012-a.html#108
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

kuky969 Pozri príspevok
ahojte
este by som sa rad poradil .... ak skonci pracovnik trvaly pracovny pomer ( 20 rokov trval pomer nepretrzite) dohodou a dostane 12 mesacne odstupne ....ma narok aj na 6 mesacnu davku v nezamestnanosti z uradu prace ....??? (vsetky ostatne podmienky splna, len mi ide o to ze ci v pripade relativne vysokeho odstupneho ho stat nelimituje a neda mu davku v nezamestnanosti)
...ak ano ta davka je 60 % z jeho priemerneho mesacneho hrubeho prijmu za rok ???...zapocitava sa do toho aj to odstupné ???
Ano, ma narok, odstupne nema vplyv na narok na podporu.
podpora je 50% z vymeriavacieho zakladu, zapocitava sa aj odstupne, ale kedze s nim asi prekroci max. vymeriavaci zaklad v mesiaci, kedy bude vyplatene, v tom mesiaci sa pocita len to maximum.
VZ sa pocita ako priemer z poslednych 3 rokov. Velmi priblizne je to priemerna hruba mzda - teda 50% z nej.
Pocita sa to na dni a vplaca na kalendarne dni.
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

dakujem krasne vsetkym ...a este takato otazocka
vztahujuca sa k vyssie popisanemu pripadu
....ak dotycny clovek po ukonceni pracovneho pomeru objektivne vramci ochrannej doby 7 dni sa stane PN a bude sest mesiacov , a az tak sa prihlasi na urade prace tak bude to mat vplyv na davku v nezamestnanosti ( bude podstatne mensia???) ....alebo je lepsie pre neho najprv sa prihlasit na urade prace a tak az vraci ochrannej doby byt PN ???
.....tato PN sa bude ratat ako odpracovane roky do predcasneho dochodku ??? ( pokial viem ak je 6 mesiacov evidovany na urade prace tak sa to rata ako odpracovany cas)

...boze uz zacinam byt z toho riadne dopleteny ...inak ide o svokra ktory ma vazne zdravotne problemy a v praci mu chcu dat slusne odstupne (12 mesiacov) a ukoncit pomer dohodou ,len do 62 rokov mu este chybaju skoro tri roky a nevie sa rozhodnut ako dalej
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evidencia na UP sa nepočíta do dôchodku ... počítala by sa len v prípade, keby si sám platil dobrovoľne poistné...

Ja by som asi na jeho mieste ukončila PP, zaevidovala sa hneď na UPSVaR - a ak teda by boli zdravotné ťažkosti - tak hneď aj k lekárovi (pozor na 7dňovú ochrannú dobu!) - vypísať sa na DPN v OL.
a dokonca sa potom môže prihlásiť aj dobrovoľne - na dôchodkové poistenie ak by chcel (poistné sa počas poberania nemocenskej dávky neplatí a doba by sa mu do dôchodku počítala) .. chcelo by to ale dôkladnejší prepočet.
dávka v nezamestnanosti by bola rovnaká .. či už ju bude poberať hneď po skončení PP, alebo až po skončení DPN. (samozrejme všade to treba ponahlasovať)
Naposledy upravil Katy a R : 18.05.12 at 18:29
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať