Zavrieť

Porady

hodnota stravného lístka - daňový výdavok

Ahojte, čo si myslíte, ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky v hodnote 2,85 eur a celú hodnutu platí on, resp. nepožaduje od nich náhradu, tak akú sumu si môže uplatniť do daňových výdavkov??? 1,57 eur(55 % z 2,85) alebo 2,09 eur (55% z 3,80) ????????????????????
Usporiadat
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Tu niekde na Porade som čítala, že ak lístok stojí 2,85 €, zamestnávateľ prispieva max.teda 2,09€, zo SF 0,20 €,zamestnance platí 0,5€ a zostatok bude pre zamestnávateľa ako nedaňový náklad 0,06€/ks, budem to účtovať na 528, pre zamestnávateľa to bude nedaňový náklad, a zamestnancovi to treba zdaniť???tu sa písalo niekde že netreba, ja som to doteraz nezdaňovala v mzde zamestnanca.

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravný lístok v hodnote 80 Sk. Zo svojich nákladov prispieva na každé jedlo sumou 50 Sk a zo sociálneho fondu sumou 5 Sk. V súlade s § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona o dani z príjmov je uznaným daňovým výdavkom zamestnávateľa len suma 44 Sk za každé jedlo. U zamestnanca je však celý nepeňažný príjem 55 Sk oslobodený od dane z príjmov.
Naposledy upravil zuzana : 20.02.12 at 09:02
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana Pozri príspevok
Čiže to zamestnacovi zdaní ako nepeň.príjem?
Prepáč, v tom príspevku je preklep - opravila som. Príspevok na stravovanie nepodlieha dani zo závislej činnosti, pokial sa jedná o gastráč ...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

ďakujem, super, ešte sa chcem spýtať ak tvoríme SF, na stravovanie môžem prispievať v neob.výške do výšky tvorby, lebo mesačne niekedy prekročím tvorbu, ale ročne nie, vadí to?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zuzana Pozri príspevok
ďakujem, super, ešte sa chcem spýtať ak tvoríme SF, na stravovanie môžem prispievať v neob.výške do výšky tvorby, lebo mesačne niekedy prekročím tvorbu, ale ročne nie, vadí to?
Nevadí...
2 0
nika6 nika6

nika6 je offline (nepripojený) nika6

Aj ja to učtujem tak isto s tým rozdielom , že výdaj z pokladne účtujem len raz t.j. sumu 2,85 potom rozpíšem 2,09 - prevádzková réžia a 0,76 čerpanie soc.fondu (VNZD)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nika6 Pozri príspevok
Aj ja to učtujem tak isto s tým rozdielom , že výdaj z pokladne účtujem len raz t.j. sumu 2,85 potom rozpíšem 2,09 - prevádzková réžia a 0,76 čerpanie soc.fondu (VNZD)
ak ti to SW umožní - OK (v ALFE sa takto jedným zápisom účtovať nedá)
0 0
nika6 nika6

nika6 je offline (nepripojený) nika6

A ešte mám otázku, evidujete ohľadom stravného aj nejaký záväzok voči zamestnancovi???
0 0
nika6 nika6

nika6 je offline (nepripojený) nika6

ešte by som sa chcela spýtať čo si myslíte, ak poskytne firma zamestnancom stravu bezplatne musí odviesť daň na výstupe podľa § 9 DPH (nakupuje obedy od neplatcu DPH)??
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

V médiách vraj odznela informácia /neviem presne kedy a v ktorých, predpokladám, že asi v TN, alebo bolo to vraj tento týždeň/, že z hodnoty stravného lístka sa bude môcť vydávať nevyužitá časť v peniazoch. Neviem, od kedy to má platiť, alebo či je to len príprava novely, v akom je to štádiu, alebo či to je len novinárska kačica, ale potrebovala by som o tom vedieť viac. Zatiaľ som nič bližšie nikde nevyňúrala... Viete o tom niekto niečo? Ďakujem za odpovede...
0 0