Zavrieť

Porady

Odvody do sociálnej poisťovňe SZČO

Prosím Vás, ako sa vyrátajú odvody do sociálnej/zdravotnej poisťovne pre živnostníka ? Viem len, že sa to platí, ak má človek príjem nad cca. 340€...

Najlepšie to pre mňa bude asi pochopiteľné znázorniť na reálnych číslach. Dajme tomu, že za rok 2012 zarobím dokopy 6000€ a z toho 5000€ zisk...koľko zaplatím na jednotlivých odvodoch a daniach ak som zároveň študent (19 rokov) ?

Vopred ďakujem za ochotu
Naposledy upravil ivanval : 23.12.11 at 20:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    ivanval Pozri príspevok
    Prosím Vás, ako sa vyrátajú odvody do sociálnej/zdravotnej poisťovne pre živnostníka ? Viem len, že sa to platí, ak má človek príjem nad cca. 340€...


    Najlepšie to pre mňa bude asi pochopiteľné znázorniť na reálnych číslach. Dajme tomu, že za rok 2012 zarobím dokopy 6000€ a z toho 5000€ zisk...koľko zaplatím na jednotlivých odvodoch a daniach ak som zároveň študent (19 rokov) ?

    Vopred ďakujem za ochotu
    Ahoj,

    kedže nie sú známe vymeriavacie základy po roku 2012, tak ti dám sumy, ktoré by si platil keby príjem (zisk) o ktorom hovorís bol za rok 2011 a teraz v marci 2012 by si isiel podávat danove priznanie.

    Sociálna poisťovňa:
    Kedze si prekrocil hranicu príjmov pre povinné odvody do SP, tak od 1.7.2012 - 30.6.2013 by si bol povinný platiť odvody v min.výške 112,66 € (dúfam som dobre vypočítala).

    Zdravotná poisťovňa:
    Od 1.1.2012 v sume 47,58 € mesačne (v roku 2011 by si platil preddavky 46,06 €)

    Dane:
    Píses síce ze zisk 5,000 €, ale keby si si uplatnoval 40% paušálne výdavky z celkových príjmov, tak tvoj čiastkový základ dane by bol 3600 €. Este si mozes uplatniť zaplatené preddavky na poisté.... 3600 - 46,06*12 = 3047,28. To je menej ako odpočítateľná položka na daňovníka 3559,30 a teda tvoje dane by boli za rok 2011 nulové.

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Aha. Ok. Takže keď prekročím tú sumu v roku 2012, tak platím sociálne až od 1.7. 2013 správne som to pochopil ? A musím teda ako študent platiť aj tie preddavky do zdravotnej poisťovne? Niekde som tu prednedávnom videl, že ak nedosiahnem príjem 2,14 X vymeriavaci základ X počet mesiacov tak to ako študent neplatím, tak sa niečo zmenilo? Respektíve sa spýtam inak, v marci 2011 som si založil živnosť, tento rok som žiadne preddavky neplatil, tak ako to bude do budúcnosti, keď v 2012 dosiahnem zisk cca. 6000€

    No a aký je rozdiel medzi uplatňovaním paušálnych výdavkov a presných nákladov?

    Ospravedlňujem sa za také primitívne otázky, ale s týmto na mňa musíte ísť pomalšie

    Odvody do sociálnej poisťovňe SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.