Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtaťd 1/2011 -11/2011 som bola zamestnaná na Doh. o prac. činnosti.Mesačný príjem bol 82e.Manžel je SZČo...akú NČ si na mňa môže odpísať??...3559,3 - 902=2657,3??..a ešte V 4/2011 mu bol vrátený preplatok so soc. poisťovne 310 e.Výdavky si uplatňuje paušálne..zapisuje sa ten preplatok niekde v DP??...čo s tým?...Ďakujem za odpoveď
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

januškaaa Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtaťd 1/2011 -11/2011 som bola zamestnaná na Doh. o prac. činnosti.Mesačný príjem bol 82e.Manžel je SZČo...akú NČ si na mňa môže odpísať??...3559,3 - 902=2657,3??..a ešte V 4/2011 mu bol vrátený preplatok so soc. poisťovne 310 e.Výdavky si uplatňuje paušálne..zapisuje sa ten preplatok niekde v DP??...čo s tým?...Ďakujem za odpoveď
No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)
1 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Moja sestra je nezamestnaná, nepoberá žiadne dávky v nezamestnanosti, od júla 2011 do 31.12.2001 má príjem z prenájmu 420,-eur. Daň.priznanie si asi nebude musieť robiť, keď nezarobila ani 500,-eur. Chcem sa spýtať, aké potvrdenie potom predloží jej manžel zamestnávateľovi, keď si bude chcieť uplatniť na ňu nezdanit.čiastku?Ďakujem.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

žiadne, jednoducho len napíše do žiadosti výšku nezd. časti, ktorú si na ňu uplatňuje..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MartaP Pozri príspevok
Moja sestra je nezamestnaná, nepoberá žiadne dávky v nezamestnanosti, od júla 2011 do 31.12.2001 má príjem z prenájmu 420,-eur. Daň.priznanie si asi nebude musieť robiť, keď nezarobila ani 500,-eur. Chcem sa spýtať, aké potvrdenie potom predloží jej manžel zamestnávateľovi, keď si bude chcieť uplatniť na ňu nezdanit.čiastku?Ďakujem.
manžel zamestnávateľovi žiadne potvrdenie nepredkladá .. manžel uvedie do žiadosti o RZD výšku jej príjmu .. a podpíše!
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tak to daňové priznanie si sestra nemusí robiť, je to tak?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nie, nemusí, pokial mala le príjmy, ktoré si uviedla..
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Ďakujem pekne za odpoveď...nemala som žiadne iné dávky zo SP, ale asi keby som napr. bola dobrovoľne nem. poistená v tom čase a zostala by som chorá, dostávala nemocenké z dobrovoľného pripoistenia, tak to by sa potom rátalo ako príjem, však??..a potom tieto dobrovoľné platby do SP by sa odrátali napr. z HM, keby som bola zam. a mala príjem..by to bolo HM- odvody a - dobrovoľné nem. poistné??..ďakujem
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Katy a R Pozri príspevok
No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)
.....a prosím Vás..poradili by ste mi, čo s tým manželovym preplatkom, čo mu vrátili na účet..čo stým...odrátam to z odvodov v DP..či ako??... vôbec neviem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
.....a prosím Vás..poradili by ste mi, čo s tým manželovym preplatkom, čo mu vrátili na účet..čo stým...odrátam to z odvodov v DP..či ako??... vôbec neviem...
čo to bol za preplatok ? neboli to nemocenské dávky ?
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

veronikasad Pozri príspevok
čo to bol za preplatok ? neboli to nemocenské dávky ?
..no veď neviem práve..pozerala som výpis z BÚ...a je tam vraj vrátenie preplatku....ale všimla som si, že v predchádzaj. 3 mesiacoch boli strhnuté odvody do SP manželovi 2x...tak to tiež nechápem ako je to možné a potom následne vrátený ten preplatok...on o to vraj nežiadal...ale neviem teraz čo s tým...čo to vlastne je..ako to mám zohľadniť v DP???....pomôžte ak viete prosíím...bol aj chorý, takže ND poberal, ale chodili mu šekom...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
..no veď neviem práve..pozerala som výpis z BÚ...a je tam vraj vrátenie preplatku....ale všimla som si, že v predchádzaj. 3 mesiacoch boli strhnuté odvody do SP manželovi 2x...tak to tiež nechápem ako je to možné a potom následne vrátený ten preplatok...on o to vraj nežiadal...ale neviem teraz čo s tým...čo to vlastne je..ako to mám zohľadniť v DP???....pomôžte ak viete prosíím...bol aj chorý, takže ND poberal, ale chodili mu šekom...
Sumu preplatku nezahňaj do príjmov ovpl.základ dane a do výdavkov na poistné, ktoré pripočítavaš k 40 % zahrň len jednu platbu mesačne. Ak platil poistné mesačne aj počas PN-ky, aj tieto preplatky zvyknú vracať.

Ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré SP vracia.
1 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

..
veronikasad Pozri príspevok
Sumu preplatku nezahňaj do príjmov ovpl.základ dane a do výdavkov na poistné, ktoré pripočítavaš k 40 % zahrň len jednu platbu mesačne. Ak platil poistné mesačne aj počas PN-ky, aj tieto preplatky zvyknú vracať.

Ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré SP vracia.
...ahaa..no lebo keď by som sa držala výpisov z BÚ, a zrátam tam platby do SP/ povinné +dobrovoľné nem. poist./ a VšZP, kt. boli odvedené, tak mi vychádza suma 2044,95E za celý rok 2011...takže je tam preplatok...takže podľa toho, čo mi radíte, mám brať a uviesť takú sumu do zaplat. odvodov, ako mala byť odvádzaná, bez preplatku,nie, tá čo bola v skutočnosti, avšak v nesprávnej výške odvedená, však??...no ja som si myslela, že sa musím držať VBÚ../udať to, čo bolo naozaj zaplatené/ ...a nedá sa to tak, že keby mu napr. ten preplatok nevrátili , lebo normálne sa mu to ešte nestalo, a vyrovnal by to tak, že by v tomto roku, ak by tam ten preplatok bol, pozastavil platby , aby to zrovnal ???..či to tak nesmie byť???...ďakujem za odpovede!!..a ešte...pre Daň. kontrolu...potom ako potvrdenie o preplatku jbude výpis z BÚ, však??...ďakujem...no a ešte ma napadlo...on nemaródil celý mesiac...ako zistím,akú pomernú časť mal odviesť do SP ?.....tú správnu výšku odvodov/kt. chcem uviesť do DP/ môžem vypočítať aj tak, že od tej sumy, čo bola nesprávne odvedená, odrátam výšku toho preplatku, čo mu vrátili na účet??..môže to tak byť??....čiže 2044,95-310=1734,95e/a túto sumu uvediem do odvodov v DP..
Naposledy upravil januškaaa : 24.01.12 at 06:52
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

a este ma napadlo. ja som poberala k rodicovskemu prispevku aj pridavok na dieta. cize ten mam tiez asi odratat, ze? to sa rata ako prijem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Prídavok na dieťa nie je príjmom.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

tak spolu s rodicovskym to mozem dat ako nezdanitelnu cast.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

katinka0000 Pozri príspevok
tak spolu s rodicovskym to mozem dat ako nezdanitelnu cast.
nechápem, čo tým myslíš..
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

toto bol moj vcerajsi prispevok:
"dobry den! chcela by som sa spytat. od 1.1.2011 do 7.8.2011 som bola na rodicovskej dovolenke. 0d 8.8. do 31.12. som na urade prace. kolko si bude moct manzel na mna odpocitat? teda kolko by bola NCZD na manzelku v tomto pripade? dakujem!"

poradak mi odpovedal, ze rodicovsky prispevok nie je prijem, cize rozdiel medzi NCZD a vyplatenou davkou v nezam. mozem manzelovi odpocitat. a teraz som sa pytala, ci aj pridavky na deti su prijmom.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mne je to jasné, čítala som to.. len neviem čo spolu s rodičovským chceš dať ako nezd. časť..

manžel si teda može uplatnit na teba: 3559,3 - dávka v nezamestnanosti..

asi som to len nepochopila.. :-)
0 0
Načítať ďalšie