Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Môže si manželka uplatniť NČD na manžela, ktorý bol zamestnaný 5 mesiacov (min.mzda), dalsích 6 mesiacov bol na ÚP- uchádzač o zamestnanie a od decembra je živnostník? Príjem zo zamestnania+ podpora + príjem zo živnosti nepresiahnu 3500,- €.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nicolet Pozri príspevok
Môže si manželka uplatniť NČD na manžela, ktorý bol zamestnaný 5 mesiacov (min.mzda), dalsích 6 mesiacov bol na ÚP- uchádzač o zamestnanie a od decembra je živnostník? Príjem zo zamestnania+ podpora + príjem zo živnosti nepresiahnu 3500,- €.
Ok, uplatní si len ten rozdiel medzi NČ a jeho príjmami.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň. Manželka má živnosť, ale príjem zo živnosti nemá, poberá čiastočný invalidný dôchodok... Má nárok na OP na manželku ( na rozdiel medzi OP a dôchodkom ), ak jej invalidný bude nižší ako ročná NČZD t.j.3559,30 € ? Vlastne ma zaujíma, či vôbec má nárok na OP na manželku, keď má živnosť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Manželka má živnosť, ale príjem zo živnosti nemá, poberá čiastočný invalidný dôchodok... Má nárok na OP na manželku ( na rozdiel medzi OP a dôchodkom ), ak jej invalidný bude nižší ako ročná NČZD t.j.3559,30 € ? Vlastne ma zaujíma, či vôbec má nárok na OP na manželku, keď má živnosť. Ďakujem za odpoveď.
Áno. nárok má. A uplatníš ho tak, ako píšeš, rozdiel medzi NČ a dôchodkom.
0 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

Ahojte ľudkovia, prosím vás o fundovanú odpoved.
V roku 2011 som do júla bola na RD, pričom zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer dohodou v júni 2011. Dostala som vyplatené riadne zdanené odstupné vo výške 1226 eur. Od augusta do decembra som evidovaná na UP, poberala som podporu 1700 eur dokopy. moja otázka znie:
1. môže si manžel uplatniť na manželku NČZD (NČ mínus výška podpory)?
2. môžem si zároveň podať DP na vrátenie dane z odstupného?
ďakujem krásne
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Andalka Pozri príspevok
Ahojte ľudkovia, prosím vás o fundovanú odpoved.
V roku 2011 som do júla bola na RD, pričom zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer dohodou v júni 2011. Dostala som vyplatené riadne zdanené odstupné vo výške 1226 eur. Od augusta do decembra som evidovaná na UP, poberala som podporu 1700 eur dokopy. moja otázka znie:
1. môže si manžel uplatniť na manželku NČZD (NČ mínus výška podpory)? a ešte mínus príjem z odstupného
2. môžem si zároveň podať DP na vrátenie dane z odstupného? áno
ďakujem krásne
v texte
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Andalka Pozri príspevok
Ahojte ľudkovia, prosím vás o fundovanú odpoved.
V roku 2011 som do júla bola na RD, pričom zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer dohodou v júni 2011. Dostala som vyplatené riadne zdanené odstupné vo výške 1226 eur. Od augusta do decembra som evidovaná na UP, poberala som podporu 1700 eur dokopy. moja otázka znie:
1. môže si manžel uplatniť na manželku NČZD (NČ mínus výška podpory)? NČ-príjem z PP-podpora
2. môžem si zároveň podať DP na vrátenie dane z odstupného? Môžeš.

ďakujem krásne
V texte.
0 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

dakujem ewite aj tweety.
príjem z odstupného odpočítam z NČ po zdanení? teda sumu ktorá mi prišla na účet? lebo v potvrdení o príjmoch FO zo ZČ je klasicky suma s danou. (či už trepem? nejako mám v tom gulas) dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Andalka Pozri príspevok
dakujem ewite aj tweety.
príjem z odstupného odpočítam z NČ po zdanení? teda sumu ktorá mi prišla na účet? lebo v potvrdení o príjmoch FO zo ZČ je klasicky suma s danou. (či už trepem? nejako mám v tom gulas) dakujem
Hrubý príjem mínus odvody. Spočítaš príjmy, podporu, tak ako je uvedené vyššie, a tie potom odpočítaš od NČ a rozdiel manžel uplatní.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Andalka Pozri príspevok
dakujem ewite aj tweety.
príjem z odstupného odpočítam z NČ po zdanení? teda sumu ktorá mi prišla na účet? lebo v potvrdení o príjmoch FO zo ZČ je klasicky suma s danou. (či už trepem? nejako mám v tom gulas) dakujem
normálne robíš svoje DP zo všetkých zdaniteľných príjmov .. k DP máš aj poučenie - postupuješ podľa neho. Potvrdenie o príjmoch je povinnou prílohou.
Pre manžela je dôležitý tvoj príjem: Tam idú tvoje hrubé príjmy + dávky zo SP ak máš, prípadne nájom, výhry .. a opočítaš odvody do SP a ZP.
Naposledy upravil Katy a R : 01.02.12 at 17:41
0 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

dakujem,
moje DP je mi jasné
jedná sa mi o manželove zúčtovanie, kde si uplatní na mna NČ. Baby zabite ma, ale naozaj mi niekto sedí na vedení a nepochopím, ktorú sumu z odstupného mám brať do úvahy. Tú, ktorá mi prišla na účet (1226 eur) alebo sumu, ktorá je uvedená na potvrdení o príjmoch FO od môjho zamestnávateľa - r.04-čiastk.základ dane 1444 eur. (riadok 05-úhrn preddavkov na daň 218eur). žiadne iné odvody neboli.
aký doklad mu doložím?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Hrubý príjem : 1444 a žiadny doklad netreba doložiť.
0 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

ĎAKUJEM
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. a ešte pripomeniem, že aj podpora je tvoj príjem. Počítaj len skutočne vyplatenú v roku 2011. December už nie (to je vyplatené v tomto roku). SP ti vydá potvrdenie o výške dávok. To si dobre odlož, manželovi netreba nič dokladať. Predložíš prípadnej kontrole.
Manžel napíš do žiadosti príjem manželky =1444+ tá podpora xxxx. (ak nič iné nebolo)
1 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

Katy a R Pozri príspevok
.. a ešte pripomeniem, že aj podpora je tvoj príjem. Počítaj len skutočne vyplatenú v roku 2011. December už nie (to je vyplatené v tomto roku). SP ti vydá potvrdenie o výške dávok. To si dobre odlož, manželovi netreba nič dokladať. Predložíš prípadnej kontrole.
Manžel napíš do žiadosti príjem manželky =1444+ tá podpora xxxx. (ak nič iné nebolo)
áno, ešte raz diky. už som si to všetko pripravila, pochopila som
a tvoja odpoved bola teraz taká skúska správnosti - všetko sedí. OK
diky, pekný večer
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Chcela by som sa len opýtať, či si môže uplatniť zamestnanec NČ na manželku ak poberala len príspevok za opatrovanie z úradu práce.Takýto príjem sa považuje za príjem alebo nie? A ak takéto potvrdenie vydá ÚP a je tam uvedené 01/12-2011 tak december už nemám rátať? Ďakujem pekne
0 0
Bejata73 Bejata73

Bejata73 je offline (nepripojený) Bejata73

Dobrý deň,
robím RZD po prvýkrát a potrebovala by som radu:
manželka zamestnanca poberala 1.1-31.7.11 na rodič.príspevok - na dobrovoľnom poistení zaplatila 378,70eur, bolo jej vyplatené nemocenské a OČR 285,30eur
Od 08/11 - materská dovolenka(ďalšie dieťa)-
takže on si môže uplatniť na manželku 3559,3 -285,30(N+OČR) + 378,7 (zapl.poistné) - MD?
ak jej bolo materské za 12/11 vyplatené v januári - toto u manžela neodrátavam z NCZD? Len to,čo fyzicky dostala v r.2011?

Ďakujem veľmi za odpoveď..
Naposledy upravil Bejata73 : 04.02.12 at 06:55 Dôvod: Poradíte mi prosím?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som sa len opýtať, či si môže uplatniť zamestnanec NČ na manželku ak poberala len príspevok za opatrovanie z úradu práce.Takýto príjem sa považuje za príjem alebo nie?považuje A ak takéto potvrdenie vydá ÚP a je tam uvedené 01/12-2011 tak december už nemám rátať?ráta sa to, čo si reálne obdržala 1-12/11 Ďakujem pekne
v texte
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Bejata 73 - správne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Zuzka 2510 - nezabudni, že ak opatrovala a aj mala vyplatené za december 2010 v jan 2011 - tak aj ten
0 0
Načítať ďalšie