Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Ako môžem opraviť účet 429 ? Zistila som , že strata z roku 1995 bola predchádzajúcim účtovníkom zaúčtovaná v nesprávnej výške , resp. dvojnásobok sumy , chcela by som to opraviť na správnu sumu , len neviem aký protiúčet použiť, a čo vlastne so zvyškom sumy , kttorá mi zostane v účtovníctve ?
Prosím o pomoc .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kaupke Pozri príspevok
Ako môžem opraviť účet 429 ? Zistila som , že strata z roku 1995 bola predchádzajúcim účtovníkom zaúčtovaná v nesprávnej výške , resp. dvojnásobok sumy , chcela by som to opraviť na správnu sumu , len neviem aký protiúčet použiť, a čo vlastne so zvyškom sumy , kttorá mi zostane v účtovníctve ?
Prosím o pomoc .
.... tak si určite zistila aj protiúčet ako to bolo zaúčtované, ak to skutočne nebolo správne, a ten istý zápis ale na opačné strany.
A si si istá, že to bol rok 1995 ?
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
liba2 Pozri príspevok
.... tak si určite zistila aj protiúčet ako to bolo zaúčtované, ak to skutočne nebolo správne, a ten istý zápis ale na opačné strany.
A si si istá, že to bol rok 1995 ?
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

kaupke Pozri príspevok
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .
A nemali nahodou dohodnute, ze stratu uhradia vkladom v pokladni napriklad a nebol tento zapis opacne zauctovany?
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
A nemali nahodou dohodnute, ze stratu uhradia vkladom v pokladni napriklad a nebol tento zapis opacne zauctovany?
Určite nie , pretože od začiatku založenia firmy ešte ani raz nepohli s účtami 429 a 428 , stále rozdelenie odkladali na neurčito , ale teraz keďže sa " jemne " nedohodli s jedným spoločníkom , a ten chce vyplatiť zisky za celé obdobie , samozrejme , že konateľ chce najskôr vyrovnať straty , a potom to zvyšku vyplácať . Vlastne kvôli ich nezhodám som na túto chybu prišla , lebo som sa v tom príliš vŕtala .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

kaupke Pozri príspevok
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .
a za ktorý rok tá strata je? Za rok 95? Lebo v tom prípade mala byť účtovaná v roku 96.

Alebo za rok 94?
Treba asi vytiahnut zostavy a hladat protiúčet, lebo dalej sa nepohneš.
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
a za ktorý rok tá strata je? Za rok 95? Lebo v tom prípade mala byť účtovaná v roku 96.

Alebo za rok 94?
Treba asi vytiahnut zostavy a hladat protiúčet, lebo dalej sa nepohneš.
Strata je z roku 95 , je účtovaná v roku 1996
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

kaupke Pozri príspevok
Strata je z roku 95 , je účtovaná v roku 1996
tak jednine vytiahnut zostavy z roku 2006 a hladat protiúčet.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A ešte, ked sa budú vyplácať zisky, tak nezabudni, že do roku 2004 treba zo zisku odviest aj daň. Posledné roky bola určite 15%, ale či celý čas, to si už nespomínam.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

kaupke Pozri príspevok
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .
Neviem, či by som sa ešte vracala k účtovaniu spred 14 rokov.

Ale ak chceš.
PS nahodené v roku 1996 musia "sedieť" na KS roku 2005.
Ak Ti vychádza, že HV r. 95 je strata 87 tisíc (berieme účtovný HV), tak cez počiatočný účet súvahovy sa musí sa dostať na účet 431 presne tá istá čiastka, ktorá sa v priebehu roku rozdelí (preúčtuje).
Tých chýb tam bude asi viacero a to by si musela všetko podrobne "pitvať", aby si to skontrolovala a aby si niečo neprehliadla.
To by si musela robiť analýzu za celých 14 rokov .... či sa niečo nepreúčtovavalo atď .....
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
A ešte, ked sa budú vyplácať zisky, tak nezabudni, že do roku 2004 treba zo zisku odviest aj daň. Posledné roky bola určite 15%, ale či celý čas, to si už nespomínam.
Neodvádza náhodou daň z vyplateného zisku prijímateľ ?
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
azla Pozri príspevok
Neviem, či by som sa ešte vracala k účtovaniu spred 14 rokov.

Ale ak chceš.
PS nahodené v roku 1996 musia "sedieť" na KS roku 2005.
Ak Ti vychádza, že HV r. 95 je strata 87 tisíc (berieme účtovný HV), tak cez počiatočný účet súvahovy sa musí sa dostať na účet 431 presne tá istá čiastka, ktorá sa v priebehu roku rozdelí (preúčtuje).
Tých chýb tam bude asi viacero a to by si musela všetko podrobne "pitvať", aby si to skontrolovala a aby si niečo neprehliadla.
To by si musela robiť analýzu za celých 14 rokov .... či sa niečo nepreúčtovavalo atď .....
Veď práve , už tuho rozmýšľam , že s tým seknem .
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

azla Pozri príspevok

Hv, ktorý Ti vychádza v r. 2008 (rovnaký v Súvahe a Výkaze ziskov a strát) nie je predmetom účtovania.
Tomuto teraz nerozumiem - robím výkazy a v súvahe mám na r. 85 sumu 350tis., vo výkaze na r. 49 sumu 350 tis. a pri prechode do roku 2009 mám na 431 tiež sumu 350tis. A túto sumu ide teraz VZ rozdeliť - to by mal byť HV po zdanení. Chápem to zle?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

robin1 Pozri príspevok
Tomuto teraz nerozumiem - robím výkazy a v súvahe mám na r. 85 sumu 350tis., vo výkaze na r. 49 sumu 350 tis. a pri prechode do roku 2009 mám na 431 tiež sumu 350tis. A túto sumu ide teraz VZ rozdeliť - to by mal byť HV po zdanení. Chápem to zle?
Rozumieš tomu dobré.

Vo výkazoch r. 2008 je už Hv po zdanení . Ten sa Ti prostredníctvom účtu 701 v r. 2009 dostane na účet 431. A tento HV VZ rozdeľuje.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Prosím, odkonzultujte so mnou nasledovné:
spoločnosť mala v roku 2008 k rozdeleniu zisk z roku 2007 vo výške 3 721 659,39 Sk. Nakoľko spoločník je zahraničný občan a spoločnosť má finančné prostriedky na bankovom účte v Eurách, výplata podielov na zisku sa realizovala v priebehu roku 2008 v Eurách. V 7-mich splátkach v úhrne sa vyplatilo 122 665,- EUR = 3 721 509,14 Sk. Na účte 364. ostalo 150,20 Sk.
Otázka:
1) mám to doplatiť cez pokladňu v hotovosti?
2) mám to zúčtovať ako kurzový rozdiel?

prikláňam sa k bodu 1)
Ďakujem.
0 0
lubenaj lubenaj

lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lubenaj Pozri príspevok
Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď
preúčtuj na pohľadávku - účet 355. A klasifikuj to ako pôžičku, preddavky na zisk sú neprípustné.
0 0
babička babička

babička je offline (nepripojený) babička

pracujúca dôchodkyňa
zaúčtovala by som to radšej na účet 355 a po rozhodnutí o rozdelení zisku by som to vysporiadala.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lubenaj Pozri príspevok
Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď
§ 123 Obch.zákonníka:
"(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku."

Určite to s tým súvisí. Máš zaúčtované plnenie na záväzkovom účte a pritom ti chýba predpis záväzku. Vyplatený akýkoľvek preddavok je pohľadávka, takže ako radí KEJKA - preúčtovať do pohľadávok.
Odporúčam všetky poznámky o preddavku na zisku z účtovníctva odstrániť - je to v rozpore so zákonom.
Naposledy upravil liba2 : 06.03.09 at 19:34
0 0
lubenaj lubenaj

lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

Strašidelne moc Vám všetkým ďakujem. Som rada že mi tak promptne pomáhate. ďakujem.moc moc moc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať