Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Moze sa prosim niekto pozriet na uctovanie:
V zmysle rozhodnutia - rozdelenie HV zisk - vyplatenie jedinemu spolocnikovi.
Interny doklad: 431/364 100 tis. a nasledne do 30 dni vyplatenie Pokladnicny vydaj: 364/221. Je to OK?
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Účtovný predpis máš dobre, ale pozri si ešte, či už má spoločnosť vytvorený rezervný fond.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Vianocka Pozri príspevok
Prosím, odkonzultujte so mnou nasledovné:
spoločnosť mala v roku 2008 k rozdeleniu zisk z roku 2007 vo výške 3 721 659,39 Sk. Nakoľko spoločník je zahraničný občan a spoločnosť má finančné prostriedky na bankovom účte v Eurách, výplata podielov na zisku sa realizovala v priebehu roku 2008 v Eurách. V 7-mich splátkach v úhrne sa vyplatilo 122 665,- EUR = 3 721 509,14 Sk. Na účte 364. ostalo 150,20 Sk.
Otázka:
1) mám to doplatiť cez pokladňu v hotovosti?
2) mám to zúčtovať ako kurzový rozdiel?

prikláňam sa k bodu 1)
Ďakujem.
Podľa môjho názoru nejde o kurzový rozdiel, ale o nesplatený záväzok. Ten bol pôvodne predpísaný v Sk, takže by som ho doplatila z pokladne.
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Ďakujem robin1, rezervný fond už je doplnený.
0 0
ivky ivky

ivky je offline (nepripojený) ivky

Iva1 Pozri príspevok
Moze sa prosim niekto pozriet na uctovanie:
V zmysle rozhodnutia - rozdelenie HV zisk - vyplatenie jedinemu spolocnikovi.
Interny doklad: 431/364 100 tis. a nasledne do 30 dni vyplatenie Pokladnicny vydaj: 364/221. Je to OK?
Ak pokladničný výdaj, zápis musí byť 364/211
Kedže máš 221, tak potom to je asi bankový prevod, však?
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Prepacteeeeeee. Zmotala som hrusky s jablkami, ano v Zapise je, ze sa ma vyplatit v hotovosti, ale nakoniec bola vyplata bankovym prevodom. Dakujem za upozornenie
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc
posúvam
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc
Ak je zapisnica písana v roku 2009, tak je to zápisnica za rok 2009.
Ak sa na VZ (v r. 2009) rozhoduje o rozdelení HV z r. 2008 - rozhoduje sa o rozdelení hodnoty, ktorá je na účte 431 v r. 2009.
Táto hodnota je už v Eurách - čiže VZ delí Eurá.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Sú určené aj nejaké termíny, kedy sa má rozdeliť zisk? Tak som vedela, že sa to robí až niekedy v júni, resp. určite po podaní DP.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc

A nejde náhodou o poznámky k daňovému priznaniu?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Zoltán Kovács Pozri príspevok
A nejde náhodou o poznámky k daňovému priznaniu?
Nie , ide o zápisnicu z Valného zhromaždenia - kde sa píše o rozdelení hospodárskeho výsledku za rok 2008. A môžem to napísať aj v Sk,aj s prepočtom na Eurá?
Alebo už iba v Eurách..?Lebo iba práve ukončujem r.2008,takže to mám v Sk.Ale nám problém to prepočítať.Ale viac sa mi páči v obidvoch menách
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás, keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008, ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie - všetko prepočítať?
Ďakujem moc
Erika, ak nie si spoločníkom, nepíšeš žiadnu zápisnicu.
Konateľovi predložíš výkazy, poznámky, daňové priznanie (ak si ho ty robila) a informuješ ho o výsledku hospodárenia , t.j. zisk alebo strata uvedená v HK účtovníctva r. 2009 na účte 431 - presne ako ti radí azla .
Konateľ zvolá valné zhromaždenie spoločníkov a tam sa rozhodne o rozdelení HV. Ty môžeš k tomu pripraviť číselné podklady podľa pokynov konateľa. Zápisnicu zapíše zapisovateľ VZ. V roku 2009 pracujeme už iba s eurom, preto bude treba mať všetky údaje v eurách (prípadne aj v SKK ale len za účelom porovnávania napr. s predchádzajúcim obdobím).
Valné zhromaždenie sa zvoláva až vtedy, keď je kompletne všetko okolo účt. závierky skončené. Je na to čas do konca júna.
Naposledy upravil liba2 : 16.03.09 at 14:40
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

OK,ďakujem Vám všetkým,moc
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
A druhá otázočka: keď spočítam čisté zisky za tie 3 roky, treba ich najskôr podeliť konvezným kurzom a tú čiastku vyplatiť medzi spoločníkov, alebo to najskôr rozdeliť v SKK a každému to prepočítať zvlášť konverzným kurzom ? Neviem, ktoré z toho je správne, tak mi prosím poraďte.
Ďakujem pekne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tina B. Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
A druhá otázočka: keď spočítam čisté zisky za tie 3 roky, treba ich najskôr podeliť konvezným kurzom a tú čiastku vyplatiť medzi spoločníkov, alebo to najskôr rozdeliť v SKK a každému to prepočítať zvlášť konverzným kurzom ? Neviem, ktoré z toho je správne, tak mi prosím poraďte.
Ďakujem pekne.
K zvýraznenému: vypočítaj obidvomi spôsobmi a porovnaj vyšiel ti rovnaký výsledok ? lebo by mal výjsť , na drobné centy neprihliadaj.
Nikde sa nedočítaš čo je správnejšie... môžeš rozdeľovať zisk postupne podľa rokov alebo spočítaš a rozdelíš ako celok.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tina B. Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Začínaš vyplňovaním daňového priznania PO a prvý údaj výsledok hospodárenia pred zdanením, t.j. rozdiel účtov triedy 5 a 6 - ale to nie je základ dane.

Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
Ďakujem pekne.
Tak najskôr skús vyplniť daňové priznanie PO pekne riadok za riadkom. Keď budeš mať nejasnosti tak sa opäť spýtaj.
Okrem toho RF sa tvorí až v nasledujúcom roku - nie v bežnom roku.
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

K tomu prepočítavaniu: ja som to skúšala tak aj tak - vyšlo to takmer rovnako a po zaokrúhlení na "jednotky centov" presne, len som myslela, či je už vymyslený postup, akým to mám preniesť do písomnej podoby )
K tomu druhému: ja už mám DP vyplnené, ale veľa vecí tam nevpisujem, len tie bežné, čo všetci; išlo mi presne o to, či mám k základu dane pripočítavať tú prip. položku a odvíjať to počítanie od tejto sumy (do DP som vpisovala takúto sumu), alebo nechať len čistý ZD, čo mi vyjde, keď spravím rozdiel výnosov a nákladov.
Doteraz som mala vždy iba odpočítateľné položky a tie som tam vždy zohľadňovala, len teraz vyšla prvýkrát pripočítateľná, tak ma to trochu zneistilo ..
Viem, že RF sa tvorí až teraz, v r. 2009, ale chcem to dať všetko do jednej zápisnice a poslať to do OR naraz v jednom a mať to už konečne z krku.
Inak ďakujem pekne za Vaše odpovede, ste jednotka!!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tina B. Pozri príspevok
K tomu prepočítavaniu: ja som to skúšala tak aj tak - vyšlo to takmer rovnako a po zaokrúhlení na "jednotky centov" presne, len som myslela, či je už vymyslený postup, akým to mám preniesť do písomnej podoby
...tak si sa presvedčila, že otázka bola zbytočná; nerozdelený zisk sú peniaze spoločníkov, aký postup zvolia to je na ich rozhodnutí.

K tomu druhému: ja už mám DP vyplnené, ale veľa vecí tam nevpisujem, len tie bežné, čo všetci; išlo mi presne o to, či mám k základu dane pripočítavať tú prip. položku a odvíjať to počítanie od tejto sumy (do DP som vpisovala takúto sumu),
...odporúčam osvojiť si používanie správnych pojmov;
základ dane je prvýkrát v daňovom priznaní spomenutý na riadku 310;
kým sem prídeš, treba vyplniť práve to na čo sa pýtaš: položky zvyšujúce a položky znižujúce výsledok hospodárenia (teda nie základ dane).

alebo nechať len čistý ZD, čo mi vyjde, keď spravím rozdiel výnosov a nákladov.
...rozdiel výnosov a nákladov je výsledok hospodárenia a ten sa následne v daň. priznaní upravuje, čím sa zisťuje základ dane;
Doteraz som mala vždy iba odpočítateľné položky a tie som tam vždy zohľadňovala, len teraz vyšla prvýkrát pripočítateľná, tak ma to trochu zneistilo ..
Viem, že RF sa tvorí až teraz, v r. 2009, ale chcem to dať všetko do jednej zápisnice a poslať to do OR naraz v jednom a mať to už konečne z krku.
Inak ďakujem pekne za Vaše odpovede, ste jednotka!!
... takže do r.100 uvedieš výsledok hospodárenia z účtovníctva a do ďalších príslušných riadkov dosadíš položky ktoré VH ovplyvnia; to čo ti potom vyjde je základ dane, s ktorým robíš to čo je v nasledujúcich riadkoch daň. priznania uvedené, lebo len ty vieš čo všetko sa vo vašej s.r.o. vyskytuje. Nakoniec vyrátaš daň.
Pohľadaj si na porade čo sa zasiela do OR (podľa mojich informácií zápis o rozdelení HV sa nezasiela, je to interná vec firmy).
Naposledy upravil liba2 : 23.03.09 at 18:24
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho bude daň 950 Sk. Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"

Čo sa týka toho Obch. registra: posiela sa tam celá účtovná závierka, teda_ Súvaha, Výkaz ziskov a strát i Zápisnica z valnej hromady (v ktorej sa o delení zisku hovorí) - všetko pekne spolu so sprievodným listom :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať