Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tina B. Pozri príspevok
Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda
základ dane bude 5000 Sk
z toho bude daň 950 Sk.
daň 950 Sk zaúčtuješ ako posledný prípad roka : 591 / 341 , to znamená, že účtovný výsledok sa zmení a bude (4000-950) 3050 Sk . Toto ti prejde do nasledujúceho roka na účet 431-výsledok v schvaľovacom konaní, a toto číslo rozdeľuješ.
1. tvoríš RF 5% 152,50 Sk, ak nemáš neuhradenú stratu,
2. zvyšok Sk patrí spoločníkom , t.j. 2897,50 Sk

Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"

Čo sa týka toho Obch. registra: posiela sa tam celá účtovná závierka, teda_ Súvaha, Výkaz ziskov a strát i Zápisnica z valnej hromady (v ktorej sa o delení zisku hovorí) - všetko pekne spolu so sprievodným listom :-)
v texte.
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.

Ešte k tomu OR: zabudla som napísať, že sa tam prikladajú aj Poznámky k účt. závierke - na to som predtým zabudla.

Ak by som ešte mohla "otázočku na pokračovanie":
Teraz, keď je už schválené rozdelenie zisku, teda sa aj tento vyplatí (cca 2600 €), musí ešte konateľ ako-taký znova niečo z tohoto príjmu zdaňovať okamžite alebo povedzme pri DP za rok 2009 ? Môžete ma odporučiť aj na príslušný zákon, ak to neviete a musela by ste to hľadať, nechcem zbytočne zdržiavať ..
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tina B. Pozri príspevok
Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.

Ešte k tomu OR: zabudla som napísať, že sa tam prikladajú aj Poznámky k účt. závierke - na to som predtým zabudla.

Ak by som ešte mohla "otázočku na pokračovanie":
Teraz, keď je už schválené rozdelenie zisku, teda sa aj tento vyplatí (cca 2600 €), musí ešte konateľ ako-taký znova niečo z tohoto príjmu zdaňovať okamžite alebo povedzme pri DP za rok 2009 ? Môžete ma odporučiť aj na príslušný zákon, ak to neviete a musela by ste to hľadať, nechcem zbytočne zdržiavať ..
DZP
§ 3
odst. 2)
Predmetom dane nie je
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tina B. Pozri príspevok
Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.
Tina, ja silne pochybujem o tom, že to máš správne zaúčtované v roku 2008. Zaúčtovala si daň ?
Veď pozri nižšie - a porovnaj tvoj postup a výsledok výpočtu a môj v modrom texte.... teda porovnaj sumy ktoré sú čistým ziskom na rozdelenie
Pôvodca textu príspevku: Tina B.
Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda
základ dane bude 5000 Sk
z toho bude daň 950 Sk.
daň 950 Sk zaúčtuješ ako posledný prípad roka : 591 / 341 , to znamená, že účtovný výsledok sa zmení a bude (4000-950) 3050 Sk . Toto ti prejde do nasledujúceho roka na účet 431-výsledok v schvaľovacom konaní, a toto číslo rozdeľuješ.
1. tvoríš RF 5% 152,50 Sk, ak nemáš neuhradenú stratu,
2. zvyšok Sk patrí spoločníkom , t.j. 2897,50 Sk

Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

Nebojte, zaúčtované to mám správne, veď do roku 2008 som účtovala iba tú daňovú povinnosť, tak ako si písala aj ty.
Tie moje výpočty boli iba príkladom, účtovanie tohoto roka budem robiť zase až v priebehu tohoto roka, príp. až v decembri alebo začiatkom budúceho roka, takže si nerobte starosti.
Za predchádzajúce zdaňovacie obdobie som zisk nechávala nerozdelený, teda v decembri 2008 som ho účtovala na 431/428 a prídel do RF išiel na 431/421. Tá naša firma zase nie je taká veľká a účtovníctvo robím tak 1-2x ročne, nie sme ani platcovia DPH, takže si myslím, že by to predsa len malo byť v poriadku :-)
0 0
Tina B. Tina B.

Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

Ešte som zabudla poďakovať za ten "úryvok zo zákona" - my sme si naposledy vyplácali podiel v roku 2005 a už vtedy to bolo, myslím, oslobodené od ďalšieho zdanenia, tak som nevedela, či sa medzitým opäť niečo nemenilo, veď 3 roky sú predsa dosť dlhý čas .. Takže ĎAKUJEM ešte raz.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

píšem zápisnicu z valného zhromaždenia a chcela by som vedieť, čo treba tvoriť povinne. sročka má ZI 200 tis., ZRF 20 tis., daň. povinnosť má splnenú, môže si celý zisk rozdeliť, alebo sú povinné ešte nejaké fondy? dík
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pru Pozri príspevok
píšem zápisnicu z valného zhromaždenia a chcela by som vedieť, čo treba tvoriť povinne. sročka má ZI 200 tis., ZRF 20 tis., daň. povinnosť má splnenú, môže si celý zisk rozdeliť, alebo sú povinné ešte nejaké fondy? dík
môže
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Mám taký menší dotaz. Firma (s.r.o.) má v pokladni dosť veľa peňazí a chceme ju ponížiť.
Môžem vyplatiť z pokladne zisky za rok 2004,2005,2006 a 2007?
Môžem spraviť zápis takto: vyplatené zisky z r.2004,2005,2006 a 2007 cca 100000,00 Sk 42810/21110 ?
Dúfam, že to bude OK.
A na ostatnú sumu môžem spraviť konateľovi krátkodobú pôžičku s tým, že na začiatku roku 2009 ju vráti v eurách?
Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

books Pozri príspevok
Mám taký menší dotaz. Firma (s.r.o.) má v pokladni dosť veľa peňazí a chceme ju ponížiť.
Môžem vyplatiť z pokladne zisky za rok 2004,2005,2006 a 2007?
Môžem spraviť zápis takto: vyplatené zisky z r.2004,2005,2006 a 2007 cca 100000,00 Sk 42810/21110 ?
Dúfam, že to bude OK.
A na ostatnú sumu môžem spraviť konateľovi krátkodobú pôžičku s tým, že na začiatku roku 2009 ju vráti v eurách?
Ďakujem.
existuje zápisnica VZ o rozdelení zisku ? resp. rozhodnutie jediného spoločníka ? ak áno, tak ku každej výplate doložte kopiu.
K poslednej vete: etiketa porady č. 14, alebo: nech rozhodne konateľ vo svojej kompetencii.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

liba2 Pozri príspevok
existuje zápisnica VZ o rozdelení zisku ? resp. rozhodnutie jediného spoločníka ? ak áno, tak ku každej výplate doložte kopiu.
K poslednej vete: etiketa porady č. 14, alebo: nech rozhodne konateľ vo svojej kompetencii.
Ďakujem. Vo firme je jeden konateľ (zároveň aj spoločník) a on sa rozhodol o vyplatení zisku z pokladne. Takže VPD podložím zápisnicou a vyplatím mu podiely na zisku.
A o tej sume z pokladne sa rozhodol, že mu to mám preniesť do roku 2009 a prepočítať konverzným kurzom. Ja som chcela vedieť, či by to nebolo lepšie vyplatiť na konci roka konateľovi ako pôžičku a v roku 2009 by ju vrátil v eurách.
Ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

V roku 2006 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
V roku 2007 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
Takže v roku 2008 je na 428 3000Sk?
V roku 2008 bol HV-zisk 20000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 17000, zvyšok je na 428(2000)
Takže v roku 2009 budena 428 5000Sk?
Môže sa ten zisk ešte medzi niečo iné rozdeliť??(fondy sú vyrovnané),alebo len medzi konateľa a na 428??čo potom s tou 428, môže sa plniť alebo sa bude z nej čerpať len ak by bola strata??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Maxinka Pozri príspevok
V roku 2006 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
V roku 2007 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
Takže v roku 2008 je na 428 3000Sk?
V roku 2008 bol HV-zisk 20000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 17000, zvyšok je na 428(2000)
Takže v roku 2009 budena 428 5000Sk?
Môže sa ten zisk ešte medzi niečo iné rozdeliť??(fondy sú vyrovnané),alebo len medzi konateľa a na 428??čo potom s tou 428, môže sa plniť alebo sa bude z nej čerpať len ak by bola strata??
O rozdelení HV rozhoduje valné zhromaždenie - teda spoločníci. Svoje rozhodnutie dajú do zápisnice. Ak teda ponechali nerozdelený zisk, asi mali nejaký zámer. Treba sa ich spýtať na dôvod a tak sa zistí aj to, čo neskôr s tým zostatkom na 428.
Treba nazrieť do Obch. zákonníka alebo pohľadať na porade, na čo možno použiť prostriedky na 428. Ale vždy o tom musia najskôr rozhodnúť spoločníci. Sú to ich peniaze.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

liba2 Pozri príspevok
... V roku 2009 pracujeme už iba s eurom, preto bude treba mať všetky údaje v eurách (prípadne aj v SKK ale len za účelom porovnávania napr. s predchádzajúcim obdobím).
V tejto téme http://www.porada.sk/t110518-zapisni...omazdenia.html skôr prevláda názor rozdeliť HV v Sk - čo sa aj mne zdá vcelku logické, keďže hospodársky výsledok bol vykázaný v Sk. Nemyslím, že dôvodom na rozdeľovanie hospodárskeho výsledku v € len kvôli prepočtu počiatočného stavu na €.
Osobne som rozmýšľala, že by som to urobila tak, že zápisnicu napíšem v Sk a do zátvorky pre účely zaúčtovania uvediem prepočet na €. No zostala som dosť v neistote - chcem, aby to bolo správne. Z čoho mám teda vychádzať?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika224 Pozri príspevok
V tejto téme http://www.porada.sk/t110518-zapisni...omazdenia.html skôr prevláda názor rozdeliť HV v Sk - čo sa aj mne zdá vcelku logické, keďže hospodársky výsledok bol vykázaný v Sk. Nemyslím, že dôvodom na rozdeľovanie hospodárskeho výsledku v € len kvôli prepočtu počiatočného stavu na €.
Osobne som rozmýšľala, že by som to urobila tak, že zápisnicu napíšem v Sk a do zátvorky pre účely zaúčtovania uvediem prepočet na €. No zostala som dosť v neistote - chcem, aby to bolo správne. Z čoho mám teda vychádzať?
Nika, tvoja úvaha je správna, vychádzať budeš z výsledkov v SKK, aj rozdeliť tak môžeš, ale na to aby si to aj zrealizovala, je nutné údaje previesť aj na eurá a v zápisnici ich uviesť. Zápisnica slúži aj účtovníčke na zaúčtovanie a k tomu bude potrebovať hodnoty v eurách.

Ak sa dobre pamätám, môj príspevok ktorý si tu citovala, je reakciou na to, že HV a jeho rozdelenie síce môžeme urobiť iba v Skk, ale v r. 2009 súčasne potrebujeme mať všetko prepočítané aj na eur.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Veľmi pekne ďakujem.
Asi som Tvoj príspevok predtým nesprávne pochopila... Aj keď ho znovu čítam, vychádza mi to však rovnako. No nič, viac-menej aj azla mala niekde v tejto téme príspevok, že HV sa už rozdeľuje v EUR, pretože to prešlo v PS na €. Nejako som sa s tým nevedela stotožniť, tak som sa len chcela uistiť, či to môžem urobiť tak, ako uvažujem. Ešte raz vďaka.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujem
Postupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať.
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku.
Teda nemôžete to riešiť "kumulatívne"; treba presne vyčísliť aká suma nerozdeleného zisku je do 31.12.2003 a aká od 1.1.2004.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nika224 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem.
Asi som Tvoj príspevok predtým nesprávne pochopila... Aj keď ho znovu čítam, vychádza mi to však rovnako. No nič, viac-menej aj azla mala niekde v tejto téme príspevok, že HV sa už rozdeľuje v EUR, pretože to prešlo v PS na €. Nejako som sa s tým nevedela stotožniť, tak som sa len chcela uistiť, či to môžem urobiť tak, ako uvažujem. Ešte raz vďaka.
ja som akurát teraz odobrila zápisnicu VZ, kde bolo konštatovanie : zisk-výsledok v schvaľovaní v korunách, ale návrh znel na jednotlivé položky (prídely) duálne, teda v EUR a v zátvorke v Sk, súčet v EUR a v Sk. Takže sa stačilo pozrieť do roku 2008 a odsúhlasiť sumy v Sk a pozrieť na PS v roku 2009 a odsúhlasiť sumy v EUR. Samozrejme máme aj prevodový mostík.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
upravené
JM1968 Pozri príspevok
...............Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch
428AE............ 7mil.Sk Od 2004-2007 ................3mil.
a 429AE .........1mil.Sk.................................. ...1mil.
na účte 428AE a 429AE
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov.............
.........................Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. toto mohli mať jedine na mysli, že sa strata umoruje, ale to muselo byť priebežne riešené v DPPO a skutočne mohli o to zaplatiť nižšiu daň. Ale účtovne to teba tiež usporiadať.
........................
liba2 Pozri príspevok
Postupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať. každý rok je možné na VZ sa "vrátiť" a prerozdeliť zisk minulých rokov
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. závisí od rozhodnutia VZ
Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku...... ak o tom rozhodne VZ
...................................
Ak VZ rozhodlo o úhrade straty zo zisku až v r. 2007, mohli upresniť, že zo zisku do r. 2003, potom im z tohto zisku zostane na rozdelenie 4 mil.Sk
a zisk 2004 až 2008 bude určený na rozdelenie vo výške 3,5 mil.Sk a nepodlieha zdaneniu FO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať