Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

liba2 Pozri príspevok
Postupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať.
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku.
Teda nemôžete to riešiť "kumulatívne"; treba presne vyčísliť aká suma nerozdeleného zisku je do 31.12.2003 a aká od 1.1.2004.
Ďakujem pekne. Veru do r.2007 bol aj účet 428 aj 429...V analytike bolo rozdelené, ktorý zisk aj strata sa týka do r.2003 a od 2004. Len od 2007 bol jeden účet 428, lebo 429 zostal nulový. Teraz tvrdia, že od pôvodného anal.účtu 428 do r.2003 aby sa odčítal pôvodný anal.účet 429 do r.2003, to si raz vyplatia a zdania a zvyšok aby sa vysporiadal teraz. Hovorím, že sa to nedá...Ten Obchodn.zákonník ma nenapadol,ďakujem, idem hľadať, aby som im to dokázala.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pôvodca textu príspevku: JM1968Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujem
http://www.porada.sk/663102-post39.html

reakcia na zvýraznené
Naposledy upravil liba2 : 18.05.09 at 05:09
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Hlavne pohľadaj,ako zneli uznesenia VZ v minulých rokoch.
Treba skontrolovať účtovanie. Ak bolo správne, nový spôsob usporiadania musí byť zasa v uznesení VZ 2009.
predchádzajúci link v príspevku nie je podstatný, lebo spoločnosť chce odpočítať stratu minulých období a až zvyšok rozdeliť. Akurát sa jedná o správne určenie, ktorá časť zisku sa na úhradu straty použije.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Ďakujem pekne...nevadí, že toto nie sú akcionári?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

KEJKA Pozri príspevok
Hlavne pohľadaj,ako zneli uznesenia VZ v minulých rokoch.
Treba skontrolovať účtovanie. Ak bolo správne, nový spôsob usporiadania musí byť zasa v uznesení VZ 2009.
predchádzajúci link v príspevku nie je podstatný, lebo spoločnosť chce odpočítať stratu minulých období a až zvyšok rozdeliť. Akurát sa jedná o správne určenie, ktorá časť zisku sa na úhradu straty použije.
Účtovníctvo som našla od r.2001, povedali, že v nejakom starom PC je účt.od 1991-2000, staré zápisnice majú niekde v archíve...
Áno, ide presne o tú časť zisku na vykrytie straty. Chcela by som presadiť, že nakoľko v zápisnici z r.2007 nie je uvedená aká časť zisku sa použila na vykrytie straty a účet 429 je nulový, tak všetko, čo bolo v analyt.428 k 1.1.2004 + zisk 2003 je zdaniteľné...
Ešte raz ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
Ďakujem pekne...nevadí, že toto nie sú akcionári?
nie, vzťahuje sa to aj na s.r.o., je to niekde v zákone uvedené, len to neviem nájsť.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

liba2 Pozri príspevok
nie, vzťahuje sa to aj na s.r.o., je to niekde v zákone uvedené, len to neviem nájsť.
ďakujem, aj ja tvrdím, že tých zákonov je zbytočne priveľa
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
JM1968 Pozri príspevok
Účtovníctvo som našla od r.2001, povedali, že v nejakom starom PC je účt.od 1991-2000, staré zápisnice majú niekde v archíve...
Áno, ide presne o tú časť zisku na vykrytie straty. Chcela by som presadiť, že nakoľko v zápisnici z r.2007 nie je uvedená aká časť zisku sa použila na vykrytie straty a účet 429 je nulový, tak všetko, čo bolo v analyt.428 k 1.1.2004 + zisk 2003 je zdaniteľné...
Ešte raz ďakujem
ja by som nič nepresadzovala,
ak do r. 2007 bola strata nevysporiadaní, zápisnica kludne mohla mať klauzulu, že ju uhradia spoločníci, alebo čokoľvek iné.
Skrátka - ty zaúčtuješ to, čo bude v zápisnici za rok 2008.
A tam môže byť usporiadanie také, ako som popísala vyššie.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

KEJKA Pozri príspevok
ja by som nič nepresadzovala,
ak do r. 2007 bola strata nevysporiadaní, zápisnica kludne mohla mať klauzulu, že ju uhradia spoločníci, alebo čokoľvek iné.
Skrátka - ty zaúčtuješ to, čo bude v zápisnici za rok 2008.
A tam môže byť usporiadanie také, ako som popísala vyššie.
Ďakujem ešte raz, pekný deň
0 0
sjuzn85 sjuzn85

sjuzn85 je offline (nepripojený) sjuzn85

dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sjuzn85 Pozri príspevok
dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Taká povinnosť nikde nie je, o rozdelení HV rozhoduje VZ, takže ako s ním naloží,je to len na ňom. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,
Odpoveď v texte.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

sjuzn85 Pozri príspevok
dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,
Pozri Obchodný zákonník :

§ 123

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

§ 179

(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk
a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
0 0
sjuzn85 sjuzn85

sjuzn85 je offline (nepripojený) sjuzn85

dakujem za odpovede,
cize podla §179 by som mala najskor uhradit stratu min.obd. a potom vyplacat zisk. A este komplikovanejsia otazka - ked mam nulovy zakon.rez.fond (minule roky sme tym uhradzali stratu), co mam urobit skor so ziskom 2008: dotvorit ZRF a potom uhradit stratu in.obdobi alebo opacne? vdaka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sjuzn85 Pozri príspevok
dakujem za odpovede,
cize podla §179 by som mala najskor uhradit stratu min.obd. a potom vyplacat zisk. A este komplikovanejsia otazka - ked mam nulovy zakon.rez.fond (minule roky sme tym uhradzali stratu), co mam urobit skor so ziskom 2008: dotvorit ZRF a potom uhradit stratu in.obdobi alebo opacne? vdaka
Predovšetkým o všetkom rozhoduje valné zhromaženie - až na základe zápisnice a uznesení VZ sa všetko zaúčtuje.
Prednostne treba doplniť rezervný fond v takej výške, ako to určuje spoločenská zmluva (pravdepodobne 5% z dosiahnutého zisku, najviac 10% ZI).
Potom treba uhradiť stratu minulých rokov.
Ak ešte niečo zostane, tak to sa môže vyplatiť ako podiel na HV (ak firma nemá aj iné povinnosti tvorby - viď §179 Obch. zák.).
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

KEJKA Pozri príspevok
upravené



Ak VZ rozhodlo o úhrade straty zo zisku až v r. 2007, mohli upresniť, že zo zisku do r. 2003, potom im z tohto zisku zostane na rozdelenie 4 mil.Sk
a zisk 2004 až 2008 bude určený na rozdelenie vo výške 3,5 mil.Sk a nepodlieha zdaneniu FO.
Zdravím, vraciam sa k téme, lebo pozreli v archíve staré zápisnice z VZ a dohodli sa, že zisky do r.2003 nechajú na účte 428AE a len čo zostalo zo ziskov od r.2004-2008, znížené o stratu si teraz rozdelia....
Prosím, ak tomu dobre rozumiem, nevadí, že najprv si na VZ rozdelia a vyplatia "neskoršie" zisky, ktoré nepodliehajú dani a tie čo podliehajú zdaneniu (do r.2003) zostanú na účte 428AE.?(Meditovali nad možným znížením dane na 16%, haha- že by si ich vyplatili a zdanili až potom)
Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, vraciam sa k téme, lebo pozreli v archíve staré zápisnice z VZ a dohodli sa, že zisky do r.2003 nechajú na účte 428AE a len čo zostalo zo ziskov od r.2004-2008, znížené o stratu si teraz rozdelia....
Prosím, ak tomu dobre rozumiem, nevadí, že najprv si na VZ rozdelia a vyplatia "neskoršie" zisky, ktoré nepodliehajú dani a tie čo podliehajú zdaneniu (do r.2003) zostanú na účte 428AE.?(Meditovali nad možným znížením dane na 16%, haha- že by si ich vyplatili a zdanili až potom)
Ďakujem.
nevadí, len v zápisnici treba uviesť že ide o zisk dosiahnutý za rok...
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

liba2 Pozri príspevok
nevadí, len v zápisnici treba uviesť že ide o zisk dosiahnutý za rok...
Ďakujem veľmi ešte raz.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Môže sa zo zisku urobiť prídel do sociálneho fondu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno,môže byť prídel do SF zo zisku.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

SF sa okrem povinného prídelu tvorí aj z ďalších zdrojov (dary, dotácie, príspevky a prídely z použiteľ.zisku ú.j.)

Prídel zo zisku do SF 431,428/472

SF tvorený zo zisku je účelné viesť na osobitnom analytickom účte, z dôcodu preukázania čerpania pre zamestnancov, kt.je oslobodené od dane z príjmov §3 odst.2c)a §5 odst,7 i).
Ide o podiel zo zisku vyplatený zamestnancom prostredníctvom sociálneho fondu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať