Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Aljok Pozri príspevok
Ná základe zápisnice z VZ, t.j. podľa rozhodnutia spoločníkov.
To áno, tomu rozumiem. Len tú zápisnicu idem vytvoriť ja
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

michelle84 Pozri príspevok
To áno, tomu rozumiem. Len tú zápisnicu idem vytvoriť ja
máš nejaký vzor-predlohu k tej zápisnici? ak nie na porade ich je niekoľko.
Treba
1. schváliť účtovnú závierku
2. rozdeliť dosiahnutý zisk

michelle84 Pozri príspevok
Ako postupovať? Účtovný zisk bol 400 tis. Sk. Daňový základ bol tiež kladný, ale sa odpočítali straty. Ako mám zaúčtovať účtovný zisk?
Na účte 431-Výsledok hospodárenia v schvaľovaní máš sumu, ktorú treba rozdeliť podľa toho čo bolo dohodnuté na VZ.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Tu je moja, zisk rozdelili na tvorbu RF + na úhradu straty
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

JM1968, zaujal ma tvoj posledný príspevok. Čisto filozoficky, čo zo zvyškom na 428AE, teda z nerozdeleným ziskom po zdanení za tie predchádzajúce roky až do roku 2004, resp. 2003 ... viem, že ťa to z pohľadu účtovníka nemá čo trápiť ... je to výlučne vec spoločníkov .. to tam tá čiastka ostane donekonečna? Čo by stalo sa, ak by si o tú čiastku zvýšila základné imanie, samozrejme, že by to všetko prebehlo odshlasením valného zhromaždenia a následne zápisom do Obchodného registra. Aký by to malo vlastne dopad do budúcna? Bol by to problém z hľadiska ručenia spoločnosti? A možno je to najlepšie nechať tak ako to je. Čo si o tom myslíš?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

promont maja Pozri príspevok
JM1968, zaujal ma tvoj posledný príspevok. Čisto filozoficky, čo zo zvyškom na 428AE, teda z nerozdeleným ziskom po zdanení za tie predchádzajúce roky až do roku 2004, resp. 2003 ... viem, že ťa to z pohľadu účtovníka nemá čo trápiť ... je to výlučne vec spoločníkov .. to tam tá čiastka ostane donekonečna? Čo by stalo sa, ak by si o tú čiastku zvýšila základné imanie, samozrejme, že by to všetko prebehlo odshlasením valného zhromaždenia a následne zápisom do Obchodného registra. Aký by to malo vlastne dopad do budúcna? Bol by to problém z hľadiska ručenia spoločnosti? A možno je to najlepšie nechať tak ako to je. Čo si o tom myslíš?
Zdravím, trošku neskôr som sa vrátila k téme....Ďakujem za radu.Navyšovať imanie nechcú, sú to už pomaly dôchodcovia a rozmýšľajú skôr o zániku firmy.
Hovorila som s nimi znova na túto tému, rozhodli sa, že si zisk vyplatia a zdania. Mám vytvoriť zápisnicu z VZ, že časť toho nerozd.zisku do r.2003 si vyplatia už do konca tohto roka. Takže na budúci rok im ešte popritom všetkom čo robím, budem musieť robiť aj DPFO
Len neviem, či aj táto zápisnica sa posiela na OS do zbierky a či sa to zdaňuje 19%, lebo vtedy bola iná daň?Prosím, vie niekto poradiť?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, trošku neskôr som sa vrátila k téme....Ďakujem za radu.Navyšovať imanie nechcú, sú to už pomaly dôchodcovia a rozmýšľajú skôr o zániku firmy.
Hovorila som s nimi znova na túto tému, rozhodli sa, že si zisk vyplatia a zdania. Mám vytvoriť zápisnicu z VZ, že časť toho nerozd.zisku do r.2003 si vyplatia už do konca tohto roka. Takže na budúci rok im ešte popritom všetkom čo robím, budem musieť robiť aj DPFO
Len neviem,
či aj táto zápisnica sa posiela na OS do zbierky NIE
a či sa to zdaňuje 19%, lebo vtedy bola iná daň? 19%, resp. aktuálne platná sadzba v roku výplaty
Prosím, vie niekto poradiť?
odpoveď v texte
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

liba2 Pozri príspevok
odpoveď v texte
Ďakujem za super rýchlu radu.
Pekný deň prajem.
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

Zdravím Vás

Prečítala som si tu dosť porád o rozdelení zistku z min rokov. Poprosím Vás o radu spoločnosť predala pozemok sukromnej osobe (čo je vlastne majitel tejto spoločnosti) boli dohodnute tri splátky dve boli uhradené ostáva uhradiť posledná. Majitel sa rozhodol ze by tuto poslednu splátku chcel splatit z nerodeleného zisku z min rokov. Tento rok sa na VZ rozhodli ze HV z roku 2008 sa ponechá ako nerozdelený zisk z min rokov. Dočítala som sa že toto rozhodnutie je možne hocikedy zmenit na základe dalšieho VZ. Majitel má predstavu ze by sa urobil iba zápočet jeho ako sukromnej osoby a firmy. Aky je na to Váš názor?
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
dá sa to ako opisuješ. vystavíš zápisnicu z mimoriadneho valného zhromaždenia, na ktorom rozhodnú o vyplatení podielu zo zisku vo výške vašej pohľadávky voči majiteľovi.pohľadávku potom započítaš s nevyplateným podielom.
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

ďakujem za odpoveď
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Môže mi niekto poradiť. S.r.o. má zisk z r.2008, lenže nemá financie na jeho vyplatenie. Môže VZ rozhodnúť o vyplatení v majetkovej forme /napr. auto,budova, a pod./. Vopred vďaka
0 0
Manilla Manilla

Manilla je offline (nepripojený) Manilla

žena
Prosím o radu. V roku 2009 očakáva firma zisk, má jedného spoločníka. V januári 2010 príde nový spoločník do firmy /polovicu podielu pôvodný spoločník mu predá/, patrí mu podiel zo zisku z roku 2009?
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

Manilla Pozri príspevok
Prosím o radu. V roku 2009 očakáva firma zisk, má jedného spoločníka. V januári 2010 príde nový spoločník do firmy /polovicu podielu pôvodný spoločník mu predá/, patrí mu podiel zo zisku z roku 2009?
Áno. Pokiaľ bude mať spoločnosť dvoch spoločníkov, ktorí schvália rozdelenie zisku za rok 2009, tak nárok majú obaja. Keby sa VZ konalo napr. v apríli a ten druhý spoločník by do spoločnosti pristúpil začiatkom mája, tak nárok na podiel zo zisku nemá.
0 0
Manilla Manilla

Manilla je offline (nepripojený) Manilla

žena
Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

januš1 Pozri príspevok
Áno. Pokiaľ bude mať spoločnosť dvoch spoločníkov, ktorí schvália rozdelenie zisku za rok 2009, tak nárok majú obaja. Keby sa VZ konalo napr. v apríli a ten druhý spoločník by do spoločnosti pristúpil začiatkom mája, tak nárok na podiel zo zisku nemá.
Ešte možno krátke doplnenie. Túto vec je možné ošetriť aj zmluvne, keď by sa priamo do zmluvy zapracovalo navýšenie odplaty za prevod obchodného podielu o očakávaný podiel na zisku alebo výslovné dojednanie o tom, že vyplatený podiel na zisku prevedie nový spoločník na pôvodného. Je to však na dohode oboch zmluvných strán.
0 0
macte macte

macte je offline (nepripojený) macte

Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu pri rozdelení HV
jedná sa o s.r.o. ktorá má iba 2 spoločníkov zároveň konateľov.
HV v roku 2009 bol zisk.

V zápisnici z VZ je nasledovné rozdelenie:

xx € - do rezervného fondu 431/421

xx € - na neuhradenú stratu z min. rokov 431/429 /tým pádom bude celá strata z min. rokov vyrovnaná/

xx € - zostatok zisku sa rozhodli /tak je to aj v zápisnici z VZ/ že si dvaja konatelia rozdelia rovnakým dielom.
Prosím Vás ako zaúčtujem tú sumu ktorú si chcú rozdeliť ako podiel na zisku?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

431/364
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Aljok Pozri príspevok
431/364
... len podotknem - osobne 364 člením analyticky podľa spoločníkov...
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dobry den, som novacik, tak sa vopred ospravedlnujem ak sa spytam hlupost:

Sro mala za rok 2009 stratu, v roku 2010 je tento vysledok hospodarenia na ucte 431, valne zhromazdenie rozhodlo, ze strata sa uhradi zo zisku r.2010, ak bude. V januari 2010 teda nahodim ID v sume straty na ucty 429/431?
Naposledy upravil Prima73 : 08.03.10 at 09:07
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Áno, účtovanie OK.
Samozrejme účtuje sa až po VZ, ak prebehlo už v januári, tak aj tento ID bude v januári.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať