Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Veď to som sa pýtala, či časť môžem uhradiť z 428 a časť, ktorá je nevyplatená na účte 364 a čo zostane na účtoch 364, to vyplatím ako podiely na zisku a teraz to musím nejako zapracovať do zápisnice z VZ, idem sa s tým trápiť, ďakujem.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Lenka1979 Pozri príspevok
Libuška, OK, ďakujem Ti.
PS: ja ho samozrejme nerozdelím...mne z toho i tak nič nekapne..tak nech rozdeľujú podľa spoloč.zmluvy... ( i keď...povedzme si realitu - ktorý konateľ bežnej s.r.o.-čky zvoláva VZ aby rozdelilo zisk? Máloktorý...všetko nechávajú na účtovníčku .... no povedzte mu v dnešnej dobej,že to neurobíte - a máte na stole výpoveď)..ale to som už ...
veď práve pre toto si to aj ja zisťujem, lebo všetko je na mne, len mi povedia, urob tak aby to bolo dobre. Aj ten zisk na rozdelenie, veď to už dávno minuli, je to len na papieri, veď ktorý spoločník by čakal na rozdelenie zisku tak dlho, berú si z pokladne alebo z účtu a ty to potom rob tak aby to bolo dobre a sedelo všetko, máte aj vy taký prípad?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Idem písať zápisnicu a v jednom vzore je výška rezervného fondu, treba to tam uvádzať, keď z neho nebudem uhrádzať stratu? Nevedela som, že zákonný rezervný fond môžem použiť na úhradu straty a potom, čo treba ho znova vytvoriť do výšky ZI? Ale ak uhrádzam z 428 a 364 by som nemusela uvádzať rez.fond?
ešte malý dotaz, zaokrúhľujem na celé alebo uvádzam aj centy?
Naposledy upravil sybila3 : 23.04.10 at 07:07
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

keď uvediem:
spoločnosť dosiahla stratu.....
zostatok nerozdeleného zisku z min.rokov........
x
x
Návrh na úhradu straty:
zisk z min.rokov.........použiť na úhradu straty
zvyšok straty............uhradiť spoločníkmi.
Mohlo by to takto byť?
Ešte jeden dotaz nemalo by byť potom v uznesení, že VZ schvaľuje úhradu straty ako bolo navrhnuté?
Ešte by ma zaujímalo ako uviesť počet hlasov: keď pri prepočte na euro sme uviedli, že na 1 euro bude 1 hlas a ZI je 6640, tak potom každý spoločník by mal mať 3320 hlasov? alebo nie, prosím poradiť. ďakujem pekne
Naposledy upravil sybila3 : 23.04.10 at 07:41
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

poradí mi niekto, či to tak môže byť, lebo chcem utekať na poštu s tým. díky
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

prosím Vás môžete mi poradiť ako tam uviesť tie hlasy???? díííky
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Môžem dať dva hlasy alebo ak 1 euro je jeden hlas tak musím dať 6640? ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Neporadí mi nikto? dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No dala som počet hlasov 6640 keď na 1 euro je 1 hlas, neviem, či je to dobre. čo odovzdávam na súd: Výkaz ZaS 1x, Súvaha 1x, Zápisnica z VZ 1x, Poznámky 1x?? Ešte som zabudla asi sprievodný list?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

sybila3 Pozri príspevok
No dala som počet hlasov 6640 keď na 1 euro je 1 hlas, neviem, či je to dobre. čo odovzdávam na súd: Výkaz ZaS 1x, Súvaha 1x, Zápisnica z VZ 1x, Poznámky 1x?? Ešte som zabudla asi sprievodný list?
Zápisnicu netreba, ale treba vyhlásenie, že závierka bola schválená.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tina.mm Pozri príspevok
Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.
Nie, a prečo si myslíš, že je to potrebné?
1 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Pred chvíľou mi volala známa, či som do konca januára 2010 nahlásila rozdelenie zisku za rok 2008 - vyplatený v roku 2009. Ona im to na DÚ nahlásila, tak ja neviem. Inak by ma to ani nenapadlo.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tina.mm Pozri príspevok
Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.
Je to príjem, ktorý nepodlieha zdaneniu. Ale pre poriadok im to oznám , avšak iba vtedy, ak bol vyplatený v hotovosti.
Ak im bolo poukázané bankovým prevodom na ich osobný účet, vtedy nemusíš nič nahlasovať (nahlási to banka ).
Okrem toho, podiel na zisku za r. 2009 bude vyplatený v r. 2010, tak termín na oznámenie máš do 31.1.2011.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Správa daní a poplatkov:

32/(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

ZDP:
3/

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).




(2) Predmetom dane nie je


c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,


Základné pojmy:

2/
b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

12/
(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

Záver: Nejde o oznamovaciu povinnosť, a teda súčinnosť.
11 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

betka, ďakujeme za perfektné zhrnutie stále platí - aj pre mňa: opakovanie matka múdrosti.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc
Zisk určený na rozdelenie medzi spoločníkov sa delí v pomere určenom spoločenskou zmluvou. Ak by však spoločenská zmluva neupravovala rozdelenie zisku medzi spoločníkov, rozdelili by sa podľa pomeru ich splatených vkladov.

Ako máte zadefinované delenie VH v spoločenskej zmluve?
2 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Stefan2005 Pozri príspevok
Zisk určený na rozdelenie medzi spoločníkov sa delí v pomere určenom spoločenskou zmluvou. Ak by však spoločenská zmluva neupravovala rozdelenie zisku medzi spoločníkov, rozdelili by sa podľa pomeru ich splatených vkladov.

Ako máte zadefinované delenie VH v spoločenskej zmluve?
"a) prídel do rezervneho fondu
b) prídel do iných fondov spoločnosti
c) na iné účely stanovené valným zhromaždením na rozdelenie medzi spoločníkmi a v pomere zodpovedajúcom ich splatených vkladom na základné imanie"
1 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc
na OR neposielate zápisnicu z VZ, iba vyhlásenie konateľa, že bola UZ schválená kedy kým.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať