Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BOOKEE Pozri príspevok
Mám monentálne pred sebou rozhodnutie VZ. Ja som navrhovala rozdelenie a spoločníci ho podpísali bez zmeny. Takže Vás poprosím o Váš názor.: Mám na účte zisk minulých rokov(alej len "428") sumu a na účte strata z minulých rokov(ďalej len "429") sumu. VZ rozhodlo započítať naakumulovanú sumu na účte 428 so sumou 429. Môžem použiť účtovanie
428/429? Priamo? Alebo cez nejaký "sprostredkujúci" účet? Spomína sa tu 417. Len nevidím dôvod a účtovné postupy vyslovene účtovanie 428/429 nezakazujú.
Ďakujem veľmi pekne
Máš to dobre.
Tento postup je v súlade s postupmi účtovania.
0 0
Bibiana_77 Bibiana_77

Bibiana_77 je offline (nepripojený) Bibiana_77

ukončila som obchodnú akadémiu a po 15-tich rokoch som sa dala na účtovníctvo, pretože som predtým pracovala v banke... a je to všetko pre mňa ako keby zasa nové... ...viac
Dobrý deň,
za rok 2010 nám vyšla daň 15,- Eur. Mám ju zaúčtovanú na účte 341 na strane DAL. Keďže je to suma, ktorú sme nemuseli uhrádzať, ako ju mám zaúčtovať teraz v tomto roku? Myslím, že cez stranu MD 341 do výnosov, ale
neviem na ktorý účet. Poradíte mi?
Ďakujem pekne.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Neviem, mne v jednej spoločnosti vyšiel daňový zisk, daň pod 16,60€ - neúčtovala som o nej...
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku jednoosobovej SRO za rok 2010. Zatiaľ ešte nie je jediným spoločníkom rozdelený a celý je na firemnom účte. Ide o to, že ešte neviem, či budem neskôr v tomto roku investovať väčšiu sumu - alebo nie. Hlavne ma zaujíma, že ak časť zisku rozdelím (vyplatím jedinému spoločníkovi) teraz, zvyšok zisku zostane vo firme ako nerozdelený zisk pre prípadné použitie na nákup firemného zariadenia. Pokiaľ sa ale neskôr v priebehu roka 2011 rozhodnem ho nepoužiť (neinvestovať do firmy), môžem ten pôvodne nerozdelený zisk rozdeliť (vyplatiť) neskôr v priebehu roka ? Aký je správny postup? Vďaka za každú radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Bibiana_77 Pozri príspevok
Dobrý deň,
za rok 2010 nám vyšla daň 15,- Eur. Mám ju zaúčtovanú na účte 341 na strane DAL. Keďže je to suma, ktorú sme nemuseli uhrádzať, ako ju mám zaúčtovať teraz v tomto roku? Myslím, že cez stranu MD 341 do výnosov, ale
neviem na ktorý účet. Poradíte mi?
Ďakujem pekne.
v skutočnosti ide o nulovú daň - nemala si vôbec účtovať, kedže daňová povinnosť nevznikla.
mala by si opraviť výkazy, stornovať zápis, ak ešte RUZ2010 nebola schválená, VZ schváli opravené výkazy a tie pošleš na DU.
Ak už nebudeš otvárať rok 2010, tak v r.2011 zaúčtuj 341/428.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
peek Pozri príspevok
Prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku jednoosobovej SRO za rok 2010. Zatiaľ ešte nie je jediným spoločníkom rozdelený a celý je na firemnom účte. Ide o to, že ešte neviem, či budem neskôr v tomto roku investovať väčšiu sumu - alebo nie. Hlavne ma zaujíma, že ak časť zisku rozdelím (vyplatím jedinému spoločníkovi) teraz, zvyšok zisku zostane vo firme ako nerozdelený zisk pre prípadné použitie na nákup firemného zariadenia. Pokiaľ sa ale neskôr v priebehu roka 2011 rozhodnem ho nepoužiť (neinvestovať do firmy), môžem ten pôvodne nerozdelený zisk rozdeliť (vyplatiť) neskôr v priebehu roka ? Aký je správny postup? Vďaka za každú radu.
teraz môže byť rozhodnutie spoločníka
a) o schválení RUZ
b) o čiastočnom rozdelení zisku - teda časť na výplatu spoločníkovi, nezabudni skontrolovať RF - či netreba doplniť 5%
a časť nechaš na nerozdelenom zisku
====================
podľa potreby do konca roka alebo aj v nasl.roku môžeš dorozdeliť zvyšok ako uznáš za vhodné. To bude dalšie rozhodnutie jediného spoločníka, kde už len upresníš bod b)
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

KEJKA Pozri príspevok
teraz môže byť rozhodnutie spoločníka
a) o schválení RUZ
b) o čiastočnom rozdelení zisku - teda časť na výplatu spoločníkovi, nezabudni skontrolovať RF - či netreba doplniť 5%
a časť nechaš na nerozdelenom zisku
====================
podľa potreby do konca roka alebo aj v nasl.roku môžeš dorozdeliť zvyšok ako uznáš za vhodné. To bude dalšie rozhodnutie jediného spoločníka, kde už len upresníš bod b)
Aha,..., ďakujem. K tomu RF - dúfam, že som to správne pochopil, mám základné imanie 200 000 Sk a po prvom roku podnikania som vložil do RF sumu 20 000 Sk, čo je 10% zo ZI, aby som mal s RF pokoj. Je to takto o.k. ? - a už tam nemusím nič viac vkladať (pokiaľ nenavýšim ZI?). Vdaka.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

HV sme mali 4200 v tejto výške sme v DP umorili stratu ale v zápisnice z VZ môžem uviesť rozdelenie zisku dvom spoločníkom?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lenže ak 4200 umorená strata bola aj účtovná strata, tak ju treba uhradiť, pokiaľ nie je uhradená zo zisku minulých období.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nebola to účtovná strata bol to zisk, ktorým som v roku 2010 umorovala stratu z r. 2009. Takže môžem v zápisnici z VZ rozdeliť?Účtovnú stratu som uhradila z nerozdeleného zisku a uhradili spoločníci zo svojho prídelu zo zisku, takže to bolo porešené v r. 2010. Len to som chcela vedieť či nejako súvisí DP kde som ziskom 4200 umorovala stratu a daň bola nula s rozdelením tohto zisku v účtovníctve? dík moc
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

poradí niekto keď je v DP strata z r. 2009 odpočítaná od zisku, daň 0, môže sa účtovne rozdeliť spoločníkom? Lebo účtovne mi zostáva na účte.???? dík
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem sa vyznať v tvojich formuláciách.
každý rok prejde HV do nasl.obdobia na účte 431 a ten treba vysporiadať.
zisk rozdeliť alebo ponechať
stratu uhradiť, alebo ponechať a uhradiť v nasl.roku.
umorovanie=riešenie v DPPO s tým nemá nič spoločné.

ak máš 429 nulovú
431 je zisk, tak ho rozdeliť môžeš.
Môžeš aj spätne rozdeliť všetko čo máš na 428, ale 429 musí byť nulová.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

KEJKA Pozri príspevok
neviem sa vyznať v tvojich formuláciách.
každý rok prejde HV do nasl.obdobia na účte 431 a ten treba vysporiadať.
zisk rozdeliť alebo ponechať
stratu uhradiť, alebo ponechať a uhradiť v nasl.roku.
umorovanie=riešenie v DPPO s tým nemá nič spoločné.

ak máš 429 nulovú
431 je zisk, tak ho rozdeliť môžeš.
Môžeš aj spätne rozdeliť všetko čo máš na 428, ale 429 musí byť nulová.
to všetko viem, len som chcela vedieť, či ak sa v DP strata odráta od HV-zisk a víde daň O,- tak účtovný zisk, ktorý mi ostáva na 431 v účtovníctve nemá s tým nič spoločné a môžem v zápisnici z VZ rozdeliť spoločníkom?
asi som to nezrozumitelne napísala v r. 2009 bola strata, v r 2010 zisk časť straty som DP umorila, takže daň bola O a keďže som takýto prípad ešte nemala a neumorovala som stratu tak som nevedala ako to urobiť. dík
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lenže stále píšeš o DPPO
to s tým nemá nič spoločné.
Vyjadri sa k tomu
ako si riešila stratu na 431, ked si ju tam mala.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

stratu som riešila min. rok, V DP bola strata, ktorú som odpočítala v r. 2010 v DP kde daň bola nula, to som chcela vedieť, že to nesúvisí. Stratu som v zápisnici riešila tak že, čas sa uhrdila v účtovníctve z nerozdeleného zisku a časť spoločníkmi zo zisku, ktorý mali na účte 364 a nebol vyplatený a tým bola uhradená celá strata v účtovníctve na nulu. A v DP som v r. 2010 túto stratu umorovala prvýkrát čiže 4225,86-+odpoč. a pripl. položky = 3072.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak píšem, že DPPO s tým nesúvisí, tak prosím ťa, DPPO a súvisiace veci s tým tu proste nerieš, vynechaj.

Takže účtovnú stratu si vyriešila a na 429 máš nulu.
teraz máš na 431 účtovný zisk - ten môžeš rozdeliť.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem pekne. ešte neviem ako poriešiť v DP mi vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia, tak musím ju preúčtovať na 591 a poriešiť potom na konci roka? A ešte jeden problémik ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 mám ho nejako dorovnať alebo upraviť? díky moc
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sybila3 Pozri príspevok
ďakujem pekne. ešte neviem ako poriešiť v DP mi vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia, tak musím ju preúčtovať na 591 a poriešiť potom na konci roka? A ešte jeden problémik ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 mám ho nejako dorovnať alebo upraviť? díky moc
vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia,...................ja dávam do DPPO-osobitné záznamy daňovníka, aby mi to evidovali na predavkoch 2011. Vrátiť nevrátia, ale za rok 2010 je to ešte preddavok, takže si to započítam pri DP2011
musím ju preúčtovať na 591...........ak si sa rozhodla, že nežiadaš vrátiť, tak nemala zostať na 341, ale ten zápis mal byť ešte k 31.12.2010. teraz by som zaúčtovala 595/341 alebo lepšie 428/341, a rozdelila o to menej.
ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 ..........samozrejme, v rozhodnutí o rozdelení zisku dáš prídel do ZRF vo výške rozdielu-dorovnáš na 664 EUR
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem za pomoc.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Prosím o radu, či je možné vyplatiť podiel na zisku spoločníkom pred tým ako reaálne bude uhradená daň z príjmu PO? Samozrejme daň z príjmu je vypočítaná riadne zaúčtovaná ako záväzok voči daňovému úradu, účtovná závierka je schválená valným zhromaždenín, valné rozhodlo o rozdelení čistého zisku. Len ešte neprebehla samotná úhrada dane. Je možné vyplatiť zisk ? Nie je niekde v Obch.zákonníku podmienka že zisk je možné vyplatiiť až po splnení úhrady dane?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať