Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ErikaDP Pozri príspevok
Prosím o radu, či je možné vyplatiť podiel na zisku spoločníkom pred tým ako reaálne bude uhradená daň z príjmu PO? Samozrejme daň z príjmu je vypočítaná riadne zaúčtovaná ako záväzok voči daňovému úradu, účtovná závierka je schválená valným zhromaždenín, valné rozhodlo o rozdelení čistého zisku. Len ešte neprebehla samotná úhrada dane. Je možné vyplatiť zisk ? Nie je niekde v Obch.zákonníku podmienka že zisk je možné vyplatiiť až po splnení úhrady dane?
nechce sa mi to hľadať, nejaké podmienky tam sú, ale pokiaľ máte dostatok fin.prostriedkov aj na úhradu dane aj na podiely, nevidím problém.
Čo vám vlastne bráni vyplatiť tieto záväzky aj daň súčasne?
1 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

KEJKA Pozri príspevok
nechce sa mi to hľadať, nejaké podmienky tam sú, ale pokiaľ máte dostatok fin.prostriedkov aj na úhradu dane aj na podiely, nevidím problém.
Čo vám vlastne bráni vyplatiť tieto záväzky aj daň súčasne?
Kejka, ďakujem za Vašu reakciu na moju otázku ohľadne výplaty podielov na zisku.
Podmienky v Obch.zákonníku som našla , §123 kotrý hovorí o delení zisku v sro odkazuje na splnenie podmienok §179 ods 3 a 4 , to su známe podmienky: najprv pridel do rezerv.findu, vykompenzovať neuhrdené straty min.rokov a nemožnosť vplatenia ak by vlastné imanie bolo nižššie ako základne imanie.

Moj problém je v tom, že z dôvodu predaja obch.podielu sopoločnosť chce mať všetko za rok 2011 hotové do zajtrá ( do 16.1.2012). Ja účtovníctvo uzatvorené mám (ovšem viem že mi ešte prídu nejaké opravné faktúry a doúčtovania do roku 2011 - t.j. potreboval by som pár dní počkať na doklady kotré viem že prídu, inak to musím zaúčtovať cez dohadné položky). Al v podstate nič nebráni tomu aby som urobila závierku dnes a aby zajtrá mali valné zhromaždenie kde rozhodnu o delení zisku a ten si aj vyplatia. Náslôedne udkutočnia potrebné veci k prevodu obch.podielu.
Problém je, že aby som podala daniové priznanie na predpísanom tlačive platnom pre rok 2011 a Poznámky v novej, tabuľkovej forme, treba počkať do konca januára. Totiž Kros bude novu verziu programu kde toto už bude distribuovať až na prelome januára a februára. Tlačiva daňoveho ptiznania na Danových uradoch vraj v januári ešte nebudu podľa informácie z miestneho DU. Ba DRSR sice už visi tlačivo Dpriznanie 2011 - musela by som vyplnat ručne, ale aj tak Poznámky ešte niesú. Vidí sa mi komplikované podať danove priznanie taraz a potom podavať opravné.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. áno tie podmienky som mala na mysli
2. ak má byť RUZ schválená, tak musia byť uzavreté účtovnéknihy, teda nemôžeš predpokladať, že budeš ešte robiť nejaké účtovné zápisy, ale to si asi nemala na mysli. Teda ak je účtovníctvo uzavreté, resp. bude uzavreté ku dňu konania VZ a ešte v súvislosti s predajom OP by som navrhovala zaplatiť aj tú daň. Nové číslo účtu poznáš. Takže DU dostane zaplatenú daň skôr ako DP DPPO, ale to predsa nevadí. Všrtetky výkazy aj dátumy zostavenia vyplnenia budú mať dátum napr. 16.1.2012, aj ked ich budeš vyplňovať a odovzdávať vo februári.
3. ešte vždy sa môžu vysytnúť - aj koncom januára účtovné rípady, ktoré si do účta nedala ani formou rezerv, čo potom?
4. závierka do zajtra môže byť predbežná, môžu sa dohodnúť na predbežných číslach tie zakalkulovať do ceny OP budúcim spoločníkom. ja viem, že im diktovať nemôžeš, ale riziko je ťažko odhadnúť.
5. aj ked schvália RUZ a rozhodnú o delení zisku, do uzavretia predaja OP aj tak budú disponovať s účtami. Záväzok z titulu delenia zisku je aj tak účtovný prípad r.2012, takže sa prfemietne až v novom účtovnom období. reálne vyplatenie naozaj neidím ako prioritné - stačí im vedieť sumu, o ktorú sa jedná. /s rizikom, že o dva týždne to aj tak môže byť inak/
1 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

KEJKA Pozri príspevok
1. áno tie podmienky som mala na mysli
2. ak má byť RUZ schválená, tak musia byť uzavreté účtovnéknihy, teda nemôžeš predpokladať, že budeš ešte robiť nejaké účtovné zápisy, ale to si asi nemala na mysli. Teda ak je účtovníctvo uzavreté, resp. bude uzavreté ku dňu konania VZ a ešte v súvislosti s predajom OP by som navrhovala zaplatiť aj tú daň. Nové číslo účtu poznáš. Takže DU dostane zaplatenú daň skôr ako DP DPPO, ale to predsa nevadí. Všrtetky výkazy aj dátumy zostavenia vyplnenia budú mať dátum napr. 16.1.2012, aj ked ich budeš vyplňovať a odovzdávať vo februári.
3. ešte vždy sa môžu vysytnúť - aj koncom januára účtovné rípady, ktoré si do účta nedala ani formou rezerv, čo potom?
4. závierka do zajtra môže byť predbežná, môžu sa dohodnúť na predbežných číslach tie zakalkulovať do ceny OP budúcim spoločníkom. ja viem, že im diktovať nemôžeš, ale riziko je ťažko odhadnúť.
5. aj ked schvália RUZ a rozhodnú o delení zisku, do uzavretia predaja OP aj tak budú disponovať s účtami. Záväzok z titulu delenia zisku je aj tak účtovný prípad r.2012, takže sa prfemietne až v novom účtovnom období. reálne vyplatenie naozaj neidím ako prioritné - stačí im vedieť sumu, o ktorú sa jedná. /s rizikom, že o dva týždne to aj tak môže byť inak/
Kejka, ďakujem, presne tieto myšlinky postupu mi výrili hlavou, v tých pár dňoch medzi zajtrajším valným a samotným zrealizovaním, podpisom zmluvy o prevode OP som videla priestor na korekciu cykázaného výsledku hospodárenia ( tvoj bod 3). Starý spoločník sa bojí o peniažky na účte, preto som navrhla že peniaze vo výške výplaty podielu na zisku vyberu zajtra z firemného účtu ( 261/ 221 a 211/261 ) nasledne po valnom si ich vyplatia v hotovosti z pokladne. V prípade že v nasledujucich dňoch dobehnu nejake doklady tak sa to ešte bude moc skorigovať. Nový spoločník je však doplašený, bude asi trvať na tom aby daňové priznanie bolo podané, daň zaplatená. Skusim ich presvedčiť tým že daň sa zaplatí ( tvoj bod 2) a daňové sa poda začiatkom februára s tým že zostavené a podpísané bolo ešte ked štatutármi boli starí spoločníci, len fyzicky zanesené na DU bude v 2/2012.
Ešte raz vďaka za Tvoje načrtnutie postupu a Tvoj čas.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
ErikaDP Pozri príspevok
Kejka, ďakujem za Vašu reakciu na moju otázku ohľadne výplaty podielov na zisku.
Podmienky v Obch.zákonníku som našla , §123 kotrý hovorí o delení zisku v sro odkazuje na splnenie podmienok §179 ods 3 a 4 , to su známe podmienky: najprv pridel do rezerv.findu, vykompenzovať neuhradené straty min.rokov a nemožnosť vyplatenia ak by vlastné imanie bolo nižšie ako základne imanie.

......
Dobrý deň, spoločníci si chcú vyplatiť časť nakumulovaného zisku z rokov 2008-2010. Mám otázku, keď to idem vyplácať až teraz, budem posudzovať aktuálnu výšku vlastného imania k dátumu výplaty, alebo výšku k roku 2008, 2009.. Straty sú vykompenzované a prídel v RF je vyrovnaný.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

witch Pozri príspevok
Dobrý deň, spoločníci si chcú vyplatiť časť nakumulovaného zisku z rokov 2008-2010. Mám otázku, keď to idem vyplácať až teraz, budem posudzovať aktuálnu výšku vlastného imania k dátumu výplaty, alebo výšku k roku 2008, 2009.. Straty sú vykompenzované a prídel v RF je vyrovnaný.
Nie som právnik, len laicky uvažujem podľa znenia §179 ods 4) mi to vychádza že sa skuma aktuálna výška V.imania k dátumu samotného rozohodovania o rozdeľovaní zisku, t.j. nie aké bolo v období keď sa teraz rozdelovaný zisk tvoril, a tiež sa prhlioada na to, ake bude VI po rozdelení zisku.

viď:
§ 123

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.

§ 179

(1) Akcionár nie je povinný vrátiť spoločnosti dividendu prijatú dobromyseľne.

(2) Spoločnosť nesmie vrátiť akcionárom ich vklady.

(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Posúvam
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Llívia Pozri príspevok
Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?
chýbajú dátumy, informácie, kto kedy ako a či vôbec schválil RUZ2010, či sa stihlo napriek všetkému účtovať do r.2010.
Skôr si myslím, že by to malo byť v programe VZ v r.2012. ked bude schvaľovať RUZ 2011.
ak naozaj treba účtovať - je na to uznesenie VZ, tak potom 355/428
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Llívia Pozri príspevok
Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?
Zníženie HV po podaní DDP by sa malo prejaviť aktívnym zostatkom 431, resp. 429. Ak si pôvodné uznesenie VZ o vyplatení zisku zaúčtovala na 431/364 a zisk vyplatila ako 364/211, tak teraz zaúčtuješ pohľadávku voči spoločníkovi na vrátenie nesprávne vypočítaného zisku 355/431, resp. 429, čím sa aktívny zostatok vynuluje ... a vrátenie peňazí ako 211/355. Rovnako skoriguješ aj tvorbu RF, ak bola zo zisku.
Naposledy upravil a_je_to : 02.02.12 at 21:51
0 0
Vivči Vivči

Vivči je offline (nepripojený) Vivči

Ahojte, v roku 2008 mala sro učtovnú stratu 11000 Eur, čo je evidovane na ucte 429 /zostatok na účte 429 je 30000€/. V DP za r.2008 je zisk 800 €. Na učte 428 tiež evidujeme zostatok 2300 €. Ako vysporiadam tieto zostatky učtovne? Daňovo za rok 2008 stratu umoriť nemôžem lebo je to učtovná strata a nie daňová ak dobre rozumiem.Valná hromada HV nerozdelovala, len RF doplnili a ostatne nechali ako nerozd.zisk/strata/. Už som z toho celá domotaná a nešťastná. Ďakujem za dobré rady!
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Vivči Pozri príspevok
Ahojte, v roku 2008 mala sro učtovnú stratu 11000 Eur, čo je evidovane na ucte 429 /zostatok na účte 429 je 30000€/. V DP za r.2008 je zisk 800 €. Na učte 428 tiež evidujeme zostatok 2300 €. Ako vysporiadam tieto zostatky učtovne? Daňovo za rok 2008 stratu umoriť nemôžem lebo je to učtovná strata a nie daňová ak dobre rozumiem.Valná hromada HV nerozdelovala, len RF doplnili a ostatne nechali ako nerozd.zisk/strata/. Už som z toho celá domotaná a nešťastná. Ďakujem za dobré rady!
účtovne tie zostatky necháš tak, do doby kým VZ nerozhodne o tom, ako s nimi naloží...teda môže ich použiť nerozdelený zisk na vyrovnanie straty, môžu vložiť peniaze na vyrovnanie straty, keď raz budú mať zisk, môžu si ho vyplatiť.... Takto však vždy riešiš len účtovný VH, s daňovým to nemá nič spoločné, o tom sa neúčtuje....
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ako mám zaúčtovať: ak z nákladov bola odrátaná zrážková daň 0,55 o túto sumu mi nesedí daňové priznanie s účtovníctvom?
Naposledy upravil yvica : 24.05.12 at 20:29
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím Vás v zápisnice z VZ som uviedla zlé rozdelenie spoločníkom uviedla som sumu po upravení odpoč. a pripoč. položiek, dá sa to nejako opraviť a zaslať novú zápisnicu? dík
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
yvica Pozri príspevok
ako mám zaúčtovať: ak z nákladov bola odrátaná zrážková daň 0,55 o túto sumu mi nesedí daňové priznanie s účtovníctvom?
nemusí sedieť. Zrážková daň je tiež náklad a v DPPO sa neuvádza.
po preklopení účto - otvorení účtovných kníh k 1.1.2012 na 431 máš účtovný HV po zdanení a tam je zohľadnená nielen daň z DPPO ale aj zrážková daň. Musí ti to sedieť na Súvahu v centoch a na VZaSA v centoch, nie na DPPO.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
yvica Pozri príspevok
prosím Vás v zápisnice z VZ som uviedla zlé rozdelenie spoločníkom uviedla som sumu po upravení odpoč. a pripoč. položiek, dá sa to nejako opraviť a zaslať novú zápisnicu? dík
kam zaslať? DO OR? tam sa nezasiela, iba vyhlásenie konateľa o schválení RUZ, o rozdelení zisku netreba.
Správne to musí byť uvedené v Poznámkach za rok 2012 - máš čas.
Ak si predsa len poslala, tak treba nové VZ a uviesť správne sumy tak, ako je na účte 431. Prípadne so starým dátumom-pôvodné VZ, ale uviesť v sprievodnom liste, že zapisovateľ urobil chybu. Zápisnicu však podpisujú spoločníci, čo nevedia, čo robia?
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

neposlala som vyhlásenie, od kedy sa posiela vyhlásenie, kde sa to dočítam, ja vždy som posielala VZaS, súvahu, poznámky, nájde, niekde aj vzor vyhlásenia a treba teda uviesť vo vyhlásení správne sumy a zaslať zo sprievodným listom do OR? spoločníci by mali podpisovať ale oni nechávajú všetko na mňa.
musím pozrieť v poznámkach ako som to uviedla, a ak by bola v poznámkach tiež chyba treba zaslať dodatočné na DU a do OR? ďakujem pekne
Naposledy upravil yvica : 25.05.12 at 07:02
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím Vás potrebovala by som nejaký vzor zápisnice z VZ dvojosobovka, kde je strata, a zatiaľ ju nie je čím uhradiť, ďakujem
0 0
Monius Monius

Monius je offline (nepripojený) Monius

Prosím poraďte,
rozdelenie zisku z roku 2011 po vytvorení rezervného fondu a odrátaní straty minulých rokov zostala suma 12 244,69 eur, ktorú potrebujem rozdeliť na 2 spoločníkov s 50%tnými podielmi - 12 244,69/2=6122,345....ako zaokruhliť
Naposledy upravil Monius : 13.06.12 at 08:09
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať